Vzkaz všem začátečníkům

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod milan ferdián » úte 15 pro, 2020 12:24 pm

Ale až tak těžké nejsou.
ad 1) Toto je důležité a prvotní rozhodnutí
ad 2) Právě tuto vlastnost potřebuješ při realizaci svého snu, přání atd. Drtivá většina začátečníků si naplánuje obrovské kolejiště a postupem doby zcela nenápadně nadšení klesá, hlavně tím jak postupuje realizace kolejiště a jak by se řeklo v dnešní době lezou vícenáklady. Proto se doporučuje začít o hodně s něčím menším, protože
- kolejiště je prostorově menší -
- stavba jde rychleji -
- není příliš finančně náročné, záleží jaký námět budeš realizovat -
ad 3) Musíš mít základní znalosti
- rám (zde rozhoduje, zda si jej koupíš nebo sám si rám zhotovíš) -
- o kolejivu, které použiješ -
- jednoduchá elektrické zapojení,s digitálem nespěchej, osahej si nejdříve analog, zapojení výhybek a příslušenství -
- drážní stavby, perníkovou chaloupku asi jako výpravní budovu tam neosadíš -
- krajina -
ad 4) Zde je největší kámen úrazu. Znám lidí co mají vědomosti v malíčku vše co potřebují ke stavbě, ale jakmile začne tato část, je to v háji
ad 5) Alfa omega všeho, ale stačí i malá polička k realizaci (viz.Česko-Slovenský Carendt/ Mini, mikro.../ atd.)
ad 6) Dostáváš jen kapesné ? Jsi výdělečný činný ? Dovolí ti manželka přepustit část financí z provozu domácnosti na tvé hobby ? Máš plné prasátko ? Máš slušný kapitál ?
ad 7) proč model a proč hračku ? Protože u modelu si nemůžeš dovolit blázniviny jako u hračky. Hračka je prostě hračka.
ad 8) fandíš nejmodernějším vlakům dnešní doby ? Páře ? Něco mezi tím ?

Není lepší začít s 810 ? Ta obstarávala nejen osobní, ale i nákladní dopravu ve IV.epoše. Malý okruh s dvěma staničními kolejemi a ve skryťáku, dvě kusé koleje. Mohou být dvě 810, které se v mini stanici křižují.

Koukám, že mezitím, co jsem smolil svůj příspěvek, zde přibyly další :mrgreen: .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod milan ferdián » úte 15 pro, 2020 12:28 pm

Ronoath píše:Tenhleten vzkaz zmizí pod jinými vlákny jako všechny předchozí.

Myslím si, že jediná naděje je ta Wiki, protože když někomu ve vyhledávači vyjede fórum, tak se napřed zeptá, to dá rozum, protože žádný již položený dotaz není stejný jako ten můj :D

MirekTT píše:Ano, další vlákno, které vzniklo jako povzdech nad téměř neřešitelným. Navíc supluje první téma Provoz fóra, nově příchozí čtěte, které je většinou na všech diskuzích a které četl asi jen ten, kdo ho psal.
Milan to začal stáčet ke konstruktivní diskuzi, která aby k něčemu byla, by opravdu musela vyústit v nějakou bezdiskuzní wiki, nebo alespoň přehled Top článků, podobně jako na modelfóru. Ale tomu by se někdo musel věnovat s tím, že je to pro začátečníky a větší užitek nejspíš nebude.
Jinak nemá smysl tyhle debaty vést. Nastavte si budíka na půl roku a až zazvoní, schválně vyhledejte tohle vlákno, kam dospělo.


S tím plně souhlasím.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod OndraTT » úte 15 pro, 2020 12:38 pm

Dovolím si poskytnout svůj pohled cca dvouletého začatečníka - co člověk chce je velmi těžké definovat bez jakékoliv zkušenosti. Sám jsem za poslední 2 roky prošel těmito fázemi:
- kvůli synovi (motivace z Království železnic Praha a Svět vláčku Brno) vyhrabani starých U-profilu a BTTB loko, postavení základního rámu a okruhu vč. zkratujici se vratné smyčky :) - tragédie v provozu
- hledání náhrad, bazaru BTTB (...to na hraní stačí...) a novych věci - vč. zděšení na aktuální ceny.
- koupě start setu Tillig - když mi prodavač říkal ze na 2x1 m se snad v základu do 20tis. Kč vejdu tak druhé zděšení - však jen hračka ne?
- několika měsíční hledání planku aby syna bavil - plánky MF jsou podle me pro děti moc reálné a díky vyhybkam i drahé (ale krásné čtení :) ). U nás aspoň na posun není zatím chuť (12 let), spis byly požadavky jako tunel, most, at to svítí, at kouři mašinky a je tam spousta domečků.....děti taky nemají představu co a jak na kolejišti může fungovat
- přestavba kolejiště s flexibilnimi kolejemi (stavebnice), PWM řízení, BTTB prestavniky EW1 výhybek
- učení se Arduina na závory
- stavba návěstidel LPH
- přestavba rámu, už to neunesl, klasická chyba :)
- spuštění stavby 810 LPH vč pojezdu, kvůli tomu nákup barev, airbrushe....po skoro roce mi pojezd pořad nefunguje i když kastli už mám.
- nákupy na Aliexpresu - zvířata, lidi (a jejich barvení), lampy - z důvodu třetího zděšení kolik to stojí v ČR, DE

Všechno výše zmíněné podložené už asi stovkami hodin čtení fora, mojeTT.cz, Houmrovych stránek, článků...atd. vč nevrazivych pohledu manželky.

Suma sumárum - když je na to člověk sám a nemá se s kým pobavit ani dohlédnout do budoucna i triviální věci trvají dlouho a zároveň se dělají základní chyby. Počítám ze žádný začátečník si neřekne tady mám 40 tisKc, přesně tohle nakoupim a tohle sám postavim - protože nemá tu představu. Navic málokdo si asi řekne ze teď bude 10 let modeláření (a ne hraní jako zamlada) - spis zkusím to a uvidím jestli me to (a děti) bude bavit. Sám bych teď udělal spoustu i jinak (i ten pojezd 810 už asi koupím), ale na to proste přijdeme časem. Už i na burze jsme byli i v Peckach...

Nakonec musím zdejším expertům opravdu poděkovat, žádný z mých dotazu nezůstal nezodpovezen nebo dovysvětlováváním v SZ, nezlobte se na nás začátečníky, my vždycky nevíme jak se zeptat a ze to už v minulosti někdo zodpověděl. Jednou ve vaší roli třeba také budeme, a buď se budeme taky zlobit, ale taky si třeba vzpomeneme ze jsme taky nějak začínali, leckdy v jiné době.

P.S. a přes Vánoce ten pojezd 810 snad přece rozchodím, i lampy zapojím :D
OndraTT
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon 18 lis, 2019 5:00 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod milan ferdián » úte 15 pro, 2020 1:06 pm

OndraTT
V poho, když odpověď známe, tak poradíme. Bohužel, všichni procesem sbíraní zkušeností s klady a zápory, si musíme projít všichni. Já už poradně začátečníkům říkám "Perpetum mobile" :mrgreen: :wink: .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod Tomas Lebeda » úte 15 pro, 2020 1:19 pm

OndraTT píše:.....
Suma sumárum - když je na to člověk sám a nemá se s kým pobavit ani dohlédnout do budoucna i triviální věci trvají dlouho a zároveň se dělají základní chyby. Počítám ze žádný začátečník si neřekne tady mám 40 tisKc, přesně tohle nakoupim a tohle sám postavim - protože nemá tu představu. Navic málokdo si asi řekne ze teď bude 10 let modeláření (a ne hraní jako zamlada) - spis zkusím to a uvidím jestli me to (a děti) bude bavit. Sám bych teď udělal spoustu i jinak (i ten pojezd 810 už asi koupím), ale na to proste přijdeme časem.


No a to je přesně ten důvod, proč je podle mě jednou z nejlepších rad na tomto fóru rada - postav si malé kolejiště.

Když jsem sám před třemi roky začínal, tak jsem si i tuhle informaci přečetl, ale měl jsem svojí hlavu.
Teď už rozumím, že to byla chyba.
Prostě můžeš si přečíst tohle fórum klidně stokrát, ale teprve až začneš zde získané poznatky převádět do modelu, dojde ti spousta souvislostí, pochopíš a naučíš se.
Teď o víkendu jsem konečně po třech letech dokončil elektrické zapojení trakce a příslušenství na celém kolejišti. Je mi jasné že dokončení celku bude trvat další roky.
Moje kolejiště tak má spousty koncepčních chyb, kterým jsem se mohl vyvarovat, ale se kterými nyní již musím počítat
Současně jsem zjistil, že kolejiště není věc kterou bych dělal pro děti. Dělám si ho pro sebe.
Když se děti neco přiučí, tak z toho budu mít určitě radost, ale není to pro mě primární cíl.
Je to hobby, u kterého se musí strávit spousty hodin, investovat do něj spoustu prostředků,
ale možná i proto je pak ta činnost a její výsledek tak vnitřně uspokojující.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod hank » úte 15 pro, 2020 1:46 pm

Tomas Lebeda píše:...


No ano.

Před časem tu byly příspěvky už dost ostříleného kolegy, který se taky řádně rozmáchl, pak se přestěhoval, na velké kolejiště několik let nesáhl a nakonec ho nedokončené rozmontoval a z vyzískaného materiálu postavil dvě vzorová minikolejiště, která s dobrým ohlasem prezentoval na zdejším i britském fóru.

Pokud jde o děti a vnoučata, nevymlouvejme se na ně a nestyďme se za to, že stavíme (hlavně) pro sebe a kvůli sobě. Potomci se buď přidají nebo ne, ale to bude záležet především na nich. Koneckonců i "vážné" modelářství je především hra a jak je všeobecně známo, kdo si hraje, nezlobí. :lol:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod Michal Berec » úte 15 pro, 2020 2:00 pm

Vazeni kolegovia, problematika modeloveho kolajiska je velmi obsiahla tema, ktore sa spominalo co som ja cital uz v roku 1968 v publikacii "plankov kolejist" od malej zeleznice (verim ze aj skor). Co je problem suvisejuci s touto dobou, je rychlost. Ako je vidno z prispevkov v tomto vlakne, od profikov ale aj zacinajucich nadsencov, tak sa clovek vzdelaval pocas stavby daneho kolajiska a plno detialov sa postupne ako plynul cas menilo. (co nechcem tvrdit ze je na skodu alebo nespravne, vsetci takto postujeme a budeme postupovat). Idealne riesenie je pred stavbou kolajiska si modelovu zeleznicu osahat z kazdej strany a k tomu je potrebna literatura, navsteva neakeho modelarskeho klubu (nechcem sa nikoho dotknut ale Svet Vlackov v Prahe nie je ulpne idealne miesto). Diskusiou s clenmi modelarskych klubov clovek ziska omnoho viac ako hladanim po internete a bude moct lahsie odpovedat na otazky, ktore v tomto vlakne sa zdaju byt osnovne pre zaciatok stavby.

Nikdy si nedovolujem radit ale len doporucit - doporucujem kazdemu zaciatocnikovi studovat literaturu, navstevu modelarskeho klubu. Mozme to prirovnat k situacii: ked is spravime v 18tich vodicak, nikto nejde na okruh jazdit formulu, tak isto by to malo byt s tymto tak krasnym konickom, pekne postupne.

Michal
Michal Berec
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 27 kvě, 2018 5:44 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod jipol57 » úte 15 pro, 2020 4:17 pm

Kolejiště pro syna/děti/vnuky.
Když to čtu, vždycky si říkám, jestli je to jen zástěrka, že se stavitel stydí, že chce stavět hlavně pro sebe. Dětí jsou nevyspytatelné, a když jsou nějaký čas pro něco nadšené, neznamená to, že to potrvá věčně. A stavění kolejiště je dlohodobá záležitost. Já například, si stavím hlavně pro sebe. Co bude až nebudu, tak nevím, jak to skončí. Trochu jsem zaúkoloval synovce, co dál.

Zajímalo by mě vyjádření kolegy Ove, který už nějakou dobu staví, a má tohle v názvu svého vlákna "pro vnuky". Mají vnuci ještě zájem? Podílí se nějak?
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod RSC » stř 16 pro, 2020 5:46 pm

Náhodou, líbí se mi toto téma, ikdyž se vše opakuje. Je to jak jinde, stále učíme a stále se učíme. 8)
Možná bych měl názor lehké praxe, něco si koupit (koleje, soupravu...) a pokusně zkusit nějaké málé kolejiště s tím, že bude rozebráno a nedodělá se. Jak se to vše chová, co s tím jde, něco pokazit, pochopit a pak snad i chápat, co se zde píše s tím, že již dojde k nějakému ujasnění co bude cíl... Kdysi před hromadou let jsem začínal stejně a ani dnes vše nevím.
Pak snad dojde také k ujasnění více souvislostí - zůstanu u toho, bude mne to bavit plus všechny okolnosti okolo, rodina, finance, místo pro větší projekty, s tím že tento koníček lze provozovat desítky let... :)
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod HonzaM » stř 16 pro, 2020 10:45 pm

Ad jipol57: mám čtyři vnuky, 7, 10, 13 a 16 let, toho nejmladšího to baví, jenže žije v Británii, když je tady, vláčky jsou první co ho zajímá když přijedou. Ti dva starší už zájem ztratili, toho desetiletého to zatím baví. Dnešní děti mají daleko širší nabídku aktivit, modelová železnice bohužel nepatří mezi nejžádanější zájmy. S tím je třeba se smířit a přiznat si že to stavíme kvůli sobě.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod Fox » čtv 17 pro, 2020 7:59 am

Také se přidám, když už toho je tolik.
Z mého pohledu se považuji stále za začátečníka, přes různá stádia vývoje. Z vlastních zkušeností vím, že každá dobrá rada je tak max. 50%, zbylých 50% je poučení z nezdarů. S tím je potřeba se smířit. Těžko někomu vymlouvat názor a přesvědčit ho o "správné" cestě. Proto se budou dotazy stále a stále opakovat se stále stejně chabým výsledkem. Podle mne nelze jinak, než se s tím smířit a obrnit se trpělivostí. Tady nepomůže žádná wiki...
Možná by jen stálo za to sestavit univerzální seznam "základní literatury pro začátečníka" jako samostudium. Holt jseš v prvním semestru, tak koukej makat :lol: . Já začínám (můžete doplnit a upravit dle libosti).
- Vladimír Zuska: Modely železnice v terénu - publikace
- Milan Ferdián: Plány kolejišť (dostupné díly I - IV) - publikace
- Martin Pinta: http://lokopin.wz.cz/ - web a rozcestník (otázky stavby a konstrukce, elektrika a SW)
- http://www.mnitka.com/ - web zaměřený na krajinotvorbu, materiály, úpravy vozidel
- http://www.modulybrno.cz/ - web (rady a postupy všeho druhu, příklad prezentace kvalitního modelářského klubu)
- http://www.honzikovyvlacky.cz/ - web a rozcestník (soubor článků z různých oborů žel. modelářství)

.... prosím, pokračujte...
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod Sandy » čtv 17 pro, 2020 8:59 am

http://masinky2003.wz.cz/
Kabinetní ukázka vývoje kolejiště (a modeláře - MilošP jistě promine :oops: ) - jedny z mých oblíbených stránek.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod MirekTT » čtv 17 pro, 2020 9:41 am

Já vám nevím. Já když se teď stylizuju do role absolutního laika, který se vrátil nadšen z výstavy, nebo našel pár krámů v krabici, chtěl bych, nebo možná měl bych mít nejprve tyto informace:

Rozdíl mezi starým a novým
Výhody startsetů
Měřítka a jejich minimální prostorové možnosti
Koberec, deska, modul, segment
Dostupnost vozidel vzhledem k měřítku
Existence norem
Zevrubně ceny
Časová náročnost
Likvidita v případě ukončení

Pokud bude mít na jednom místě stručný souhrn těchto aspektů, bude se moct lépe zorientovat.
Zatím jsem u většiny nováčků zpozoroval touhu po sedmivozovém rychlíku uhánějícím krajinou na 80x120cm. Že jsou jisté fyzikální zákony, které to nedovolí, by měl právě vyčíst z tohoto "desatera".
Např hodně by napověděla geometrie, tedy kolik měří kruh tohoto poloměru od vnějšího konce pražce po druhý, jak dlouhá je tahle výhybka a kolik cm bude potřeba na takové zhlaví. Ale muselo by to být textem a obrázky. Instalovat a učit se soft začátečník nejspíš nebude.
V následném gardu nastínit, že ne všechny vagony vypadají na malých obloucích dobře, byť projedou.
Prostě stručně, nekomplikovaně a jasně. Pak až následně nabídnout odkazy na další studium.
Otázka je, kdo by se k tomu obětoval. :mrgreen:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod Fox » čtv 17 pro, 2020 10:02 am

Když jsem to dopsal, pomyslel jsem si přesně to, co Mirek teď uvádí. Problém je, že tyto klíčové informace nejsou (pokud vím) nikde souhrnně, na jedné - dvou - třech stránkách uvedeny. Je třeba vždy pátrat ve více zdrojích a navíc informace bývají často zkreslené (i neúmyslně) příslušnými autory (např. nekritická propagace měřítka, výrobce, systému...). Toť úkol hodný muže :idea:
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod sidlo » čtv 17 pro, 2020 10:14 am

Pánové neberte to jako urážku nebo výsměch, ale vyloudili jste úsměv na mé tváři.
Z železničního modelářství se dá vyčlenit poddisciplína elektrika, z ní se dá vyčlenit poddisciplína digitál, z toho se dá vyčlenit poddisciplína řízení počítačem. A to jsme se už dostali do hodně malé podmnožiny železničního modelářství. Už tu bylo mnoho povzdechů ať ty programy někdo porovná. A přesto si do toho nikdo netroufne, protože zná tak maximálně jeden a půl programu, a to ještě pouze částečně.
To že někdo napíše nezaujatý stručný návod pro začátečníka tak, aby nebyl hned napaden že něco opomněl nebo nezdůraznil nebo naopak zdůraznil moc, je nesplnitelný úkol.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Tomáš10 a 15 návštevníků