Vzkaz všem začátečníkům

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod Fox » čtv 17 pro, 2020 10:38 am

Ale no tak... když dokázal Steven Hawking vysvětlit dětem jak funguje vesmír, nebude problém objasnit základní otázky kolem železničního modelářství. V tomto začátku postačí zájemci ohledně elektro vysvětlit jak a proč to jede a jaký je základní rozdíl mezi analog a DCC. Další pokračování už bude na zájemci - jak hluboko do toho chce zabřednout. Zapomněl jsem na Tvůj web, tam je spousta důležitých informací, omlouvám se. Ale to je právě studium až na další semestry.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod Trixt » čtv 17 pro, 2020 10:48 am

No, když se na to dívám dnes, z pohledu když jsem začínal, asi by bylo pro začátečníka nejjednodušší, sehnat si knihy od Milana a hledat v nich, co by se mu líbilo a co by se na dané místo vešlo. Tím by si ujasnil spoustu věcí a také i to pro jaké vlaky je kolejiště vhodné. Tím by hned na začátku vyloučil mnoho chyb, kterých se jinak při návrhu vlastního kolejiště skoro s jistotou dopustí. Ono i tak si pak musí nastudovat mnoho dalšího, co z daného plánku vyčíst nemůže. A není toho málo. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod sidlo » čtv 17 pro, 2020 10:54 am

Kdo chce skutečně modelařit a je úplný začátečník, tak pro něho platí seznam Fox http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=43&t=13114&start=15#p285234. Prostě začít od Zusky. Bohužel v pozdější době nic lepšího nevyšlo. A ty pokusy co byly (např. Stárek, Modelová železnice) bych zařadil spíše na blacklist.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod belgarat » čtv 17 pro, 2020 10:56 am

MirekTT píše:Já vám nevím. Já když se teď stylizuju do role absolutního laika, který se vrátil nadšen z výstavy, nebo našel pár krámů v krabici, chtěl bych, nebo možná měl bych mít nejprve tyto informace:
...

Měřítka a jejich minimální prostorové možnosti
[...]
Zatím jsem u většiny nováčků zpozoroval touhu po sedmivozovém rychlíku uhánějícím krajinou na 80x120cm. Že jsou jisté fyzikální zákony, které to nedovolí, by měl právě vyčíst z tohoto "desatera".


Namisto spolehani na zacatecnika, ze "vycte z desatera" bych podobnym "antitezim" bych naopak vyhradil specialni bod, jsou velmi dulezite.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod Fox » čtv 17 pro, 2020 11:06 am

Myslím si, že Mirkův seznam bodů je velmi dobrý. V zásadě je pravda, že než šáhnu po Milanově knize, musím projít rozhodovací maticí dle uvedených bodů. Teprve potom se mohou Milanovy plánky stát součástí projektu. Z toho je asi zásadní na začátek vědět:
- mám na to čas, místo a podporu rodiny?
- chci pevné kolejiště domů, uklízecí (pro občasné ježdění), (moduly, segmenty....)?
- jakou plochu (kolik místa mám)?
- jaké měřítko si zvolím?
také je fajn, aby si zájemce našel modeláře nebo klub v okolí a navštívil je, aby viděl o čem to v praxi je... (Mně osobně v začátku hodně pomohli "HonzaM" a "fulda")
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod MirekTT » čtv 17 pro, 2020 11:34 am

Tak asi nereálný to je. Úplně stejně, jako je zbytečný celý tohle vlákno.
Navíc všechny naše návrhy mají jednu chybu. Začínají od startovní čáry. Ale asi by měla být ještě jakási předmluva, která začátečníka uchopí, usměrní a k té čáře ho dovede.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod hank61 » čtv 17 pro, 2020 3:36 pm

Fox píše:Myslím si, že Mirkův seznam bodů je velmi dobrý. V zásadě je pravda, že než šáhnu po Milanově knize, musím projít rozhodovací maticí dle uvedených bodů. Teprve potom se mohou Milanovy plánky stát součástí projektu. Z toho je asi zásadní na začátek vědět:
- mám na to čas, místo a podporu rodiny?
- chci pevné kolejiště domů, uklízecí (pro občasné ježdění), (moduly, segmenty....)?
- jakou plochu (kolik místa mám)?
- jaké měřítko si zvolím?
také je fajn, aby si zájemce našel modeláře nebo klub v okolí a navštívil je, aby viděl o čem to v praxi je... (Mně osobně v začátku hodně pomohli "HonzaM" a "fulda")


Osobně si myslím, že právě tohle by si začátečník měl v prvé řadě ujasnit. Ještě bych doplnil otázku - kolik do kolejiště chci investovat financí? Před časem mě kontaktoval a následně se byl u mě doma podívat na kolejiště jeden také začínající modelář byť v letech. Když jsme se tak bavili, trval na tom, že na kolejiště má jednu velkou místnost a že nic jiného než dvoukolejná trať s alespoň 6-ti kolejovou stanicí, depem a točnou u něho nepřichází v úvahu. Když jsem se ho zeptal kolik do toho chce investovat, odpověděl mi, že si může nechávat na tohle hobby z výplaty každý měsíc 500,-Kč. Tak jsem mu říkal, že má tak na 25 let o zábavu postaráno :wink: od té doby se mi neozval. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod Jarda H. » čtv 17 pro, 2020 4:16 pm

Já osobně vidím dva zádrhely :
1. 9 z 10 začátečníků nestuduje dopředu nic (kdyby aspoň zde na foru si něco přečetli) a proto se pak z jejich dotazů vyvine pel mel všeho možného
2. i když sem dáte tuny odkazů na knihy a literaturu, zase drtivá většina při vstupu na DF bude klást otázky

Takže kdo máte sílu a chuť odpovídejte, kdo ne - nereagujte ?! Přece jen rostou noví modeláři, nové generace ....
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod Karl » čtv 17 pro, 2020 5:04 pm

Taková otázka, kterou jsem si položil už dávno, jako velmi aktivní účastník jiné diskuze (fóra):

Co vlastně chceme? Diskuzní fórum, nebo databázi znalostí?


Pokud je to diskuzní fórum, s postupem času stejně vznikne jen nepřehledné množství příspěvků, ve kterých se nejen začátečníkům nechce prohrabovat, a které by skoro stálo za to restartovat.
Pokud budete chtít, aby se neopakovaly dotazy a bude to dodržováno, zjistíte, že už se přestává diskutovat.

Osobně si myslím, že to chce udělat základní přehled a rady pro začátečníky s malým odkazem na každé stránce. A pak nechat diskuzi, ať lidé diskutují. Ono se to bude postupně přelévat. Zkušené, kteří budou unavení začátečnickými dotazy nahradí další, kteří postoupili dál a tak stále dokola. A asi bych postupně umazával všechny příspěvky cca 10-15let staré, aby vyhledávání bylo snažší. Je to "jen" diskuzní fórum... :D

Takže žádný nervy, žádný stres.
Pokud na dotaz neodpovíte, nevadí. Buď odpoví někdo jiný, nebo si to tazatel nakonec dohledá sám! Osobní zkušenost.
:mrgreen:
Uživatelský avatar
Karl
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát 08 lis, 2019 4:07 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod BohousP » čtv 17 pro, 2020 5:49 pm

Ono různých "wiki" i v oblasti železničního modelářství začalo vznikat víc. Ale každá po určitém čase zmrzla. Prostě, chce to tolik času, že to nikdo nedotáhne do konce.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod hank61 » čtv 17 pro, 2020 6:38 pm

A co tomu nechat přirozený vývoj a výběr? Kdo to s jakýmkoliv hobby myslí vážně, tak si potřebné informace vždycky a rád najde a nebo si projde nějaké ty slepé uličky, jako ostatně mnoho z nás. Kdo o tom jen bláhově uvažuje, nebo má nějakou svoji zarytou představu, tomu zde stejně žádná rada patrně nepomůže....
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod Trixt » čtv 17 pro, 2020 8:15 pm

hank61 píše:A co tomu nechat přirozený vývoj a výběr? Kdo to s jakýmkoliv hobby myslí vážně, tak si potřebné informace vždycky a rád najde a nebo si projde nějaké ty slepé uličky, jako ostatně mnoho z nás. Kdo o tom jen bláhově uvažuje, nebo má nějakou svoji zarytou představu, tomu zde stejně žádná rada patrně nepomůže....

Pod to bych se klidně podepsal. :)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod Zx1974 » čtv 17 pro, 2020 9:30 pm

Mám dojem už jsem to sem někam dával. Poměrně jednoduché a přehledné https://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=19&t=22724
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod hank » čtv 17 pro, 2020 10:00 pm

Zx1974 píše:Mám dojem už jsem to sem někam dával. Poměrně jednoduché a přehledné https://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=19&t=22724


No jo, jenomže našemu tématu by u plastikářů nejspíš odpovídaly - pokud to vůbec lze srovnávat - zásady pro stavbu diorámat včetně jejich historických souvislostí, a ty tam nikde nevidím...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod Zx1974 » pát 18 pro, 2020 6:19 am

Mě šlo spíš o formu než obsah, jako reakce na chybějící databáze či wiki.

Celá sekce "Jak na to" je na úvodní stránce prakticky nahoře. V přehledu jsou přehledně seřazené odkazy na zajímavá vlákna, navíc je přišpendlený, aby nezapadl.

Jinak sekce není nijak omezena a normálně se v ní diskutuje a přidávají nová vlákna. Jen to zajímavé se nemusí nijak složitě hledat.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků