Vzkaz všem začátečníkům

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod hank » úte 15 pro, 2020 6:55 am

Vážení, vaše dotazy se v poslední době začínají podobat jeden druhému a svědčím o jediném: Málokdo z vás si pořádně projde toto fórum a další dostupné prameny a dotazujete se na věci, které už tady dávno nebo méně dávno někdo řešil. Uvědomte si prosím, že jestli ne 100%, tak 99% zdejších diskutujících to dělá zadarmo mimo svoji profesi a sesumírovat rozumnou odpověď stojí čas a úsilí. Většinou to děláme rádi, ale když se během jediného týdne po několikáté objeví podobné dotazy nebo začátečnické návrhy obsahující tytéž chyby, svědčí to o jediném: Že jste si nedali tu práci, abyste si zdejší diskuse aspoň trochu prostudovali. Netvrdím, že je fórum ideálně uspořádané, ale položit vyhledávací dotaz a projít si k němu odkazy dá každému z vás jistě méně práce než komukoli z odpovídajících stvořit smysluplnou odpověď na každou z vašich otázek, notabene když už se po x-té opakují. Mějte prosím trochu úcty vůči snaze zkušenějších pomoci vám.

Základním pramenem, bez jehož studia by nikdo neměl začínat cokoli vymýšlet, jsou tři svazky (a brzy vyjde čtvrtý) plánků kolejišť Milana Ferdiána. Publikace už jsou většinou vyprodané, ale v knihovnách se dají vypůjčit a řada plánků se ve zdejších diskusích objevila.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod Sandy » úte 15 pro, 2020 8:13 am

Hanku, opakované dotazy bych jim zas tolik navyčítal. Se získanými vědomostmi musíš umět i zacházet a to, zdá se, většina začátečníků neumí. Dokáží reagovat jen na konkrétní informaci ke konkrétnímu dotazu.
Určitou vinu na tom máme i my. Některé dotazy jsou pod naše rozlišovací schopnosti a do "prvňáčků" pereme znalosti z páté třídy .... :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod hopeter » úte 15 pro, 2020 8:17 am

Co se týká mě tak nemám problém několikrát zopakovat radu. Začátečník je prostě začátečník. Většinou stačí jednoduchá otázka a jednoduchá odpověď.
Hledat ve smetí dohadů a handrkování konkrétní odpověď mám problém i sám po x letech zde na fóru. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod milan ferdián » úte 15 pro, 2020 8:27 am

Já jen potvrzuji slova hanka a děkuji mu. Moji snahou je i co nejvíce nabídnout začátečníkům a ve IV.díle přibyly další varianty kolejišť pod názvem "Dětské". Snažím se vyhnout slovu "Vlakodrom". O to více mne mrzí, že v devadesátých letech MALÁ ŽELEZNICE odmítla vytisknout pro začátečníky plánky kolejiště s 3D, kde jsem měl i základní elektrické zapojení (analog) protože dala přednost sešitu, který znáte pod názvem "1- 30 Plánků kolejišť"/1990/. Před tímto sešitem dokonce existovala moje prvotina, ale ta zůstala nezveřejněná v archívu Malé železnice. Kopie neexistuje, protože v té době scener nebyl a když byl (specializované knihovny), cena za jeden scen byl 20,- Kč. V té době nevídaná suma.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod belgarat » úte 15 pro, 2020 8:33 am

Off topic (vzkaz profesionalum):
kdysi jsem mel takovou blbou ideu, ze "jednoduche" informace usporadam tematicky ve Wiki (puvodni zamer byl strucny vytah + odkazy sem do fora, nebo na stranky s podrobnejsim rozborem, ke vsemu uz skoro existuje webstranka, jen ji najit), protoze jsem presvedceny, ze na vyhledavani informaci je FORUM naprd (infomrace se ztrati v naslednych reakcich). Dokonce jsem i wiki na vlastnim (skoro) zeleze nainstaloval, zprovoznil ... Nevyslo to, beru to i jako svoje selhani.

Tezko vycitat zacatecnikum, ze se v diskusi kde se _tribi a vytvareji_ postoje a postupy nevyznaji. Spis nez jim vycitat co neznaji bychom jim meli dat jednoduchy zhusteny zaklad ve kterem se da orientovat.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod milan ferdián » úte 15 pro, 2020 8:44 am

V tom máš Sváťo pravdu, ale kuchařka není a i kdyby byla, myslíš, že by začátečníci by ji brali jakou podanou pomocnou ruku ?. To, že se tady těžce něco hledá pod tím nánosem, je fakt nelehké. Jenže, když někdo bohulibou osvětu načne, po chvíli nebo za čas, též zmizí pod nánosem příspěvků uživatelů, kteří nic přínosného nepřinášejí a jsme tam, kdy jsme byli vždy. V p.....i. Stačí si přečíst pár námětu v "Off-topic". Takže jak :?: :?:
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod vmucha » úte 15 pro, 2020 9:49 am

Osobně se domnívám a to hlavně na základě vlastních zkušeností, že nejtěžší pro začátečníka je definovat otázku, když vlastně nevíš co chceš, resp. jakou odpověď máš dostat.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 641
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod milan ferdián » úte 15 pro, 2020 10:16 am

vmucha píše:Osobně se domnívám a to hlavně na základě vlastních zkušeností, že nejtěžší pro začátečníka je definovat otázku, když vlastně nevíš co chceš, resp. jakou odpověď máš dostat.

Zkusil jsem definovat otázky pro začátečníka
1) Mám chuť jít do toho a vím co chci :?:
2) Mám vlastnost jménem vytrvalost :?:
3) Mám aspoň základní znalosti :?:
4) Mám šikovné prsty :?:
5) Mám prostor :?:
6) Mám na to co si přeji a chci realizovat, finance :?:

Poznámka
I obyčejný starset jde změnit ve špičkové kolejiště v podobě zpracování námětu s krajinou :!:
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod hank » úte 15 pro, 2020 10:20 am

Ještě bych si k tmu odvolil přidat dvě otázky:
7) Chci model nebo hračku?
8 ) Jestli model, tak které období = kterou epochu budu znázorňovat?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod prcek » úte 15 pro, 2020 11:52 am

Milanovy i Hankovy otázky sice mají smysl, ale je otázka, zda naprostý začátečník na ně dokáže odpovědět. (teď neodpovídám za sebe)

1) Chuť ano, nevím co chci. Někde jsem viděl kolejiště, video atp. a strašně se mi to líbí. Nevím, jaké jsou možnosti a finanční a časová náročnost.
2) Myslím si, že ano, ale zdaleka netuším jaké zkoušce bude podrobena.
3) Jaké znalosti, z jakého oboru, jsem programátor a +-umím 4 programovací jazyky, nemám problém se učit, jen nevím, kde začít.
4) Nevím, vlaštovku poskládám a vanilkové rohlíčky, co jsem dělal minulý týden vypadají celkem k světu.
5) pod postelí 2x2 metry
6) Nevím, nemám tušení kolik co stojí, některé věci se dají koupit bazarové a investice, i když vysoká, nemusí být provedena najednou. Navíc začátečník nemá naději vidět vedlejší náklady. Většina materiálu a nářadí "stojí pár kaček", ale pak zjistí, že kvalitní je dražší a potřebuje (hodily by se) věci, o kterých netušil, že existují.
7) Jaký je rozdíl, (kde je pomyslná čára) nevím. Myslím, že je to individuální, kdy si jeden řekne "už dost".
8) Co jsou to epochy? Chci nějaký rychlík, strašně se mi líbí pendolino.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod milan008 » úte 15 pro, 2020 11:53 am

Ale to jsou otázky na které dokáže odpovědět jen zkušený modelář. Já se též řadím mezi začátečníky, více než rok pročítám toto fórum a v podstatě se bojím na něco zeptat. Vy zkušení co v tom orientujete 20 a více let, vám je vše jasné, jsou samosebou výjimky které nám blbcům radí stále dokola. Díky. :)
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod Ronoath » úte 15 pro, 2020 12:02 pm

Tenhleten vzkaz zmizí pod jinými vlákny jako všechny předchozí.

Myslím si, že jediná naděje je ta Wiki, protože když někomu ve vyhledávači vyjede fórum, tak se napřed zeptá, to dá rozum, protože žádný již položený dotaz není stejný jako ten můj :D
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 225
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod MirekTT » úte 15 pro, 2020 12:16 pm

Ano, další vlákno, které vzniklo jako povzdech nad téměř neřešitelným. Navíc supluje první téma Provoz fóra, nově příchozí čtěte, které je většinou na všech diskuzích a které četl asi jen ten, kdo ho psal.
Milan to začal stáčet ke konstruktivní diskuzi, která aby k něčemu byla, by opravdu musela vyústit v nějakou bezdiskuzní wiki, nebo alespoň přehled Top článků, podobně jako na modelfóru. Ale tomu by se někdo musel věnovat s tím, že je to pro začátečníky a větší užitek nejspíš nebude.
Jinak nemá smysl tyhle debaty vést. Nastavte si budíka na půl roku a až zazvoní, schválně vyhledejte tohle vlákno, kam dospělo.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod hank » úte 15 pro, 2020 12:18 pm

milan008 píše:...v podstatě se bojím na něco zeptat...


A proč? On tě tu někdo bije?

Zdejší diskuse je ve srovnání s takovým K-reportem procházka růžovou zahradou...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod hopeter » úte 15 pro, 2020 12:21 pm

Milane008 po přečtení úvodního příspěvku bych se taky jako začátečník bál na něco zeptat. Myslím , že úvodní příspěvek není zrovna moc vstřícný vzkaz pro začátečníky. Navíc železniční modelářství má v sobě tolik oborů , že i zkušený modelář se občas dostane do situace , že potřebuje poradit.
Kdo je ochotný poradit tak to udělá klidně i po sté a kdo nechce tak radit nemusí. Vždyť odpověď nemusí být slohová práce , klidně stačí odkaz na vlákno kde už je rada napsaná.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků