Vzkaz všem začátečníkům

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod milan008 » pát 18 pro, 2020 6:35 am

Ano, to je to co bych jako začátečník uvítal :shock:
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod prcek » pát 18 pro, 2020 6:39 am

Zx1974 píše:Mě šlo spíš o formu než obsah, jako reakce na chybějící databáze či wiki.
Celá sekce "Jak na to" je na úvodní stránce prakticky nahoře. V přehledu jsou přehledně seřazené odkazy na zajímavá vlákna, navíc je přišpendlený, aby nezapadl.
Jinak sekce není nijak omezena a normálně se v ní diskutuje a přidávají nová vlákna. Jen to zajímavé se nemusí nijak složitě hledat.


Jenze je tady trosku problem, ze temer kazde vlakno, ktere jsem na tomto foru cetl (zdaleka nectu vse), se drive, nebo pozdeji zvrhlo bud v tlachani o nicem, nebo v hadku a osobni utoky.
Takze opet i kdyz bude pripnute, znamena to pouze informaci "nekde v tomto hnoji jsou ukryty diamanty". Pokud snad nekdo navrhuje promazavani, nebo vytahnuti zajimavych prispevku - to uz jsme temer zpet u wiki.

Ale nerikam, ze to nemuzeme to zkusit. Osobne si ovsem myslim, ze zacatecnikovi ze startu nejvic da osobni setka(va)ni, potom uz vi, co priblizne hleda, a najde.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod hank » pát 18 pro, 2020 7:08 am

prcek píše:Osobne si ovsem myslim, ze zacatecnikovi ze startu nejvic da osobni setka(va)ni, potom uz vi, co priblizne hleda, a najde.


Ano, z toho se dá odvodit doporučení č. 1: Kdo má tu možnost, ať začne návštěvou v nejbližším klubu.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod Zx1974 » pát 18 pro, 2020 7:40 am

prcek píše:Jenze je tady trosku problem, ze temer kazde vlakno, ktere jsem na tomto foru cetl (zdaleka nectu vse), se drive, nebo pozdeji zvrhlo bud v tlachani o nicem, nebo v hadku a osobni utoky. ...

V seznamu na modelforu je jen 92 z 5200 vláken. Takže to neznamená, že by tam muselo být všechno a potom by to ve vláknech ze seznamu vyžadovalo víc zásahů od moderátorů, aby se neztrácel jejich smysl.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod belgarat » pát 18 pro, 2020 8:46 am

hank píše:Ano, z toho se dá odvodit doporučení č. 1: Kdo má tu možnost, ať začne návštěvou v nejbližším klubu.


... funckniho klubu. Jako total zacatecnik jsem navstivil nejblizsi klub, to znamena https://kzmkladno.estranky.cz/
Vysledek: nikdo se se mnou moc nebavil, veskere 'rady do zacatku' zadne, na dotaz zda bych treba mohl dochazet a s necim pomoc / priucit se nechapava reakce. Je pravda, ze jsem po teto zkusenosti mel navstivit _jiny_ klub ... nicmene jsem uz znal zdejsi forum, ktere je navzdory flamewars o 100000% lepsi nez KZM Kladno.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod cipisekmp » úte 12 led, 2021 6:16 pm

Zdravim, nevim sice jestli je tohle "Vzkaz vsem zacatecnikum" ale jen tak pro zajimavost a predstavu kolik prace da jedna osmicka. A to si nemyslim, ze byli pouzity ty "vzhledove nejlepsi" technologie. Je to spise takove hrackove ale pro predstavu co vse je potreba aby to alespon nejak vypadalo. Kde jsou pak vsecky nadrazi, mosty tunely a co ja vim co. Kdyz clovek vidi ty planky tak to je na letaaaaa.
https://www.youtube.com/watch?v=LzJ75hW8OCQ
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod marian_r » úte 25 črc, 2023 12:23 pm

Ako som tu už písal, mal som prestávku 30 rokov (a stále dokončujem najmä plachetnice). Prečítal som tu toho veľa ale 90 % odkazov a obrázkov neexistuje. A pri mnohých je napísané že to sú staré informácie a vesmír je už inde. Stále som jeleň z digitalizácie a to som po škole robil digitálny hardvér a skoro celý život programoval.

Nie je až taký problém napísať encyklopédiu, problém je udržať ju aktuálnu. Preto je fórum nenahraditeľné.

Mám len jednu pripomienku, ja by som väčšinu tém zaradil pod mierku, čítam napríklad "Stavba vozu Ds" a v polovici strany neviem o akú mierku ide... Je možné že skúsenejší to pozná podľa výrobcu.
marian_r
 
Příspěvky: 170
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod Tomáš10 » úte 25 črc, 2023 1:43 pm

Z digitálu strach vůbec neměj,
většinou je to tak že koupíš Roco multimouse s bílou kostkou, položíš lokomotivu a jezdíš.
Ideální je startset, kde máš už vše.
Časem se pak naučíš rozhýbat přestavníky výhybek.
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod HonzaM » stř 02 srp, 2023 9:17 am

To není nejlepší nápad, po čase zjistíš že “kostka” i Multimaus nebo případně z21start neumí tolik co jiné (i když dražší) zařízení a to co jsi takto koupil Ti bude ležet ladem. Na podzim tady bude začátečnická sestava Piko Smart Control Light za cca 3500 Kč s ovladačem o třídu lepším než starý Multimaus
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod hopeter » stř 02 srp, 2023 11:55 am

Já si dovolím oponovat. Černou kostku a z21bílou odblokovanou používám od začátku mého snažení v digitálu a zatím mě to stačilo na vše včetně řízení počítačem. Když jsem se rozhoupal ke koupi DR5000 tak do měsíce zkrachoval Digikeijs a mám sice univerzální centrálu ale bez servisu a navíc všechny její funkce nejdou provozovat souběžně bez přeprogramování. Tím chci říct , že s digitálem se dá modelařit i levně. Bílá z21 s multimausem ze setu se dá pořídit za cca 3,5 tis. a odblokování kolem osmiset...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod Tomas Lebeda » stř 02 srp, 2023 12:23 pm

Taktéž používám odblokovanou bílou z21 s červenou myší a je to dosud pro mé využití naprosto dostačující.
Kolejiště řídím přes počítač, mám cca 50 detekovaných úseků více jak 20 výhybek a provoz současně 3-5 vlaků.
Napájení přestavníků mám však řešené odděleně samostatným zdrojem.
Nevýhodou je absence výstupu pro samostatnou programovací kolej a trochu komplikovaná vazba k detekci obsazení.
Protože pokud chceš použít levnou detekci s88 tak je nutné pořídit ještě převodník.
Absence Loconetu mě uživatelsky netrápí, možná zatím netuším o co přicházím:).
Takže souhlasím, že ten odblokovaný start set je dobrá volba.
Samozřejmě pokud bych stavěl kolejiště v samostatné místnosti cenově v řádu stovek tisíc, tak bych asi zvolil jinou centrálu, ale v takovém projektu se pak náklady na pořízení "dražší" centrály dost ztratí.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod jipol57 » stř 02 srp, 2023 1:46 pm

Tomas Lebeda píše:Nevýhodou je absence výstupu pro samostatnou programovací kolej

Tohle mně na ni taky vadilo, ale přizpůsobil jsem se tomu, a dnes bych se ke standardnímu zapojení programovací koleje nevracel.
Udělal jsem si obvod, se kterým při najetí na programovací kolej, se vypne zbytek kolejiště relátkem. Když skončím programování, stisknu tlačítko, zapojí se kolejiště a můžu vyjet. Ještě tam mám seřazovacího trpaslíka, ten postaví bílou - posun povolen. Až úsek opustím, rozsvítí se modrá.
Líbí si mi to víc, než kratičké odpojování jen při samotném čtení/zapisování CV. To neustálé zapínání a vypínání celého kolejiště.

A i jinak jsem s bílou z21 spokojený. V paketech dokáže současně obsluhovat 30 lokomotiv (víc jsem nezkoušel). Mám to tak, že dojedu do skrytého, tam vlak zastaví, a kolej se odpojí, nezatěžuje se centrála proudově. Vyjedu s jiným vlakem. Takhle prostřídám několik desítek vlaků.
A když jakémukoliv vlaku, který do skrytého přijel, připojím napájení do koleje, vlak se rozjede, se všemi funkcemi a zvuky, s jakými tam přijel. To znamená, i když byl vlak na odpojené koleji, jeho pakety centrála neustále opakovala. Rozjezd a funkce jsou okamžité, a bez prodlevy. Funkce F0-F12. Vyšší ne.
Za tohle je u mě z21start TOP. A ve viditelné části proudově obslouží i 10 lokomotiv, převážně zvukových, ale ne všechny jedoucí.
Ale používám ji jen pro jízdy. Ne na příslušenství.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod Tomas Lebeda » stř 02 srp, 2023 2:49 pm

jipol57 píše:Tohle mně na ni taky vadilo, ale přizpůsobil jsem se tomu, a dnes bych se ke standardnímu zapojení programovací koleje nevracel.
Udělal jsem si obvod, se kterým při najetí na programovací kolej, se vypne zbytek kolejiště relátkem. Když skončím programování, stisknu tlačítko, zapojí se kolejiště a můžu vyjet.


Mám pocit, že u těch vyšších centrál je výstup na programovací kolej ochráněný tak, aby do něj nemohlo jít plné zatížení až 3A, což je maximum centrály.
Další věc co bílá z21 neumí je, že není možné uživatelsky nastavit napětí do kolejí. Což u černé Z21 jde v rozmezí 12-24V.
Například mě zobrazuje program Z21 Maintenace napětí cca 17-18 V, pokud se nepletu.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod BohousP » stř 02 srp, 2023 2:59 pm

Tomas Lebeda píše:Mám pocit, že u těch vyšších centrál je výstup na programovací kolej ochráněný tak, aby do něj nemohlo jít plné zatížení až 3A, což je maximum centrály.

Norma připouští max 250 mA, je to ochrana dekodéru, resp. mašinky. Ale ne všechny centrály to tak mají.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Vzkaz všem začátečníkům

Příspěvekod jipol57 » stř 02 srp, 2023 3:22 pm

Pravda, ale nastavení napětí nepožaduji, jen ochrana proudu by možná užitečná byla. Jednou mi zahořel fungl nový dekodér. Obchodník ho bez problémů vyměnil. Ale jestli by při 250mA shořel stejně nebo míň :?: To nikdo neví.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků