Začátečník mířící na TT, s prostorem cca 208x77

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Začátečník mířící na TT, s prostorem cca 208x77

Příspěvekod milan ferdián » úte 15 pro, 2020 2:36 pm

S dnešním.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Začátečník mířící na TT, s prostorem cca 208x77

Příspěvekod Bubakcz » úte 15 pro, 2020 2:53 pm

Motivace pro obě podzemní propojky byla aby se vlak měl kde otočit (změnit směr) v obou směrech bez couvání.
Skryté nádraží má tři koleje (byly jím myšleny koleje jdoucí +- kolmo pod viditelným nádražím), z toho jedna bude jako průjezdná (ta s odbočkou na propojku, zbytek je moc krátký na zaparkování vlaku), druhé dvě mají 89 a 90 cm, ty by s lokomotivou a 3Y neměly snad mít problém).
"spodní skryťák navrhnout jako samostatný bez té spojovačky, která má umožňovat kroužení vlaků" tj ukončit ho jako slepý, a po dojetí nakonec ručně vlak vymanévrovat, přepojit lokomotivu na druhou stranu, a zase vyjet? Předpokládám že to je myšleno i na druhou stranu od nádraží. Nebo přidání dalšího spodního patra , kam ta trať výjíždějící z nádraží doleva bude schopná zklesat a otočit se?
Bubakcz
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon 18 lis, 2019 9:12 pm

Re: Začátečník mířící na TT, s prostorem cca 208x77

Příspěvekod milan ferdián » úte 15 pro, 2020 3:14 pm

Beru zpět. Špatně jsem si prohlédl návrhy.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Začátečník mířící na TT, s prostorem cca 208x77

Příspěvekod Trixt » úte 15 pro, 2020 3:32 pm

Bubakcz píše:Kuehn mě pro můj úplně první návrh přišel přehlednější než Tillig (který má ve SCARMu několik různých sad s minimálně se lišícími koleji, u kterých jsem se ztrácel v tom k čemu je která určená).

Ve Scramu použij kolejivo Tillig-TT-M.

Jinak jsem se díval znovu na to, jak jsi to vymyslel, ale asi je to moc na tak malý panel. Podle mě bys musel mít na krajích spirály, aby ses dostal rozumně dolů.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Začátečník mířící na TT, s prostorem cca 208x77

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 15 pro, 2020 6:13 pm

Ahoj,
Nečekejte žádný zázrak. Kolejiště jsem pojal jsem jako dětské, tedy se zjednodušeným SN , které je prujezdné, bez smyček. Bude-li zájem mohu SN nahradit.
K posunu v SN ten je samozřejmě možný, ale nepraktický kvůli přístupu. Vlaky jsou v SN uloženy a jako herci se objevují na scéně ( viditelná část) v pravý moment. Můžeš zde mít třeba jen soupravy a měnit lokomotivu. - např u navrženého SN přijede LOKO s vlakem, odpojí se a připojí k jiné soupravě, nebo ke stejné soupravě z druhé strany.
Podlesí má průjezdné 3 dopravní koleje a jednu manipulační u skladu. Kusou kolej využívají uhelné sklady. Z první koleje odbočuje krátká vlečka k silu.
Trať stoupá do zastávky s nákladištěm Lesov. Zde probíhá nakládka kalamitního dřeva. Dále je tu vlečka k malé továrně.
Přílohy
EACC2C8D-46C7-4D3D-8211-AEBB9BDAFA3E.jpeg
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Začátečník mířící na TT, s prostorem cca 208x77

Příspěvekod Bubakcz » stř 16 pro, 2020 12:41 am

Měl jsem sice kvůli rozlišení obrázku problém s texty, ale i tak jsem se to pokusil převést do scarmu - https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing (plánek, scarm soubor, a 3D bez terénu, protože s ním scarm dělá divný věci a má problém s tunelem nad tunelem; dolní nádraží je nedokončené, asi by mě to stejně brzo zastavilo kvůli počtu objektů. Zatím jsem teda neplánoval mít tolik lokomotiv a vlaků vůbec aby se celé využilo :-)). Nejdřív jsem byl asi moc agresivní s prostorem pod tratí a měl jsem příliš ostrý stoupání, pak jsem výšky upravil aby to z Podlesí do horního nádraží mělo 3%. Nejsem si ale jistej jaký mělo být klesání na výjezdu z další stanice, jestli taky 3% (pak se mi ale zdá že by tam nebylo dost místa při podjezdu).
Připadá mi ale že u viditelných nádraží jsou poměrně krátké koleje

Zkusil jsem si nasimulovat jak by na kterých kolejích vypadal Y v zatáčce https://drive.google.com/file/d/1Pl1kdr ... sp=sharing. Trochu mě to znejistělo, na poloměru 353 se zdá že to bude ještě dost na hraně (vnější kolej asi začne pomalu vykukovat), a lepší je mít ještě větší poloměr. Edit: A to jsem možná ten vůz nakreslil ještě moc tlustej

Pořád mě to nedalo, a zkoušel jsem ještě upravovat svůj plánek (po upozornění na problémy s vyhýbkami Kuehn předělaný na Tillig), a podařilo se mě +- vymyslet zorganizovat trať na pravé straně - https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing. Jen musím zkonstatovat že jsou obloukový vyhýbky Tillig náročnější na prostor, a celkově mě Kuehn přišel lehce kompaktnější, s Tilligem jsem taky přišel o něco délky kolejí na viditelném nádraží (mým pocitům ani nepomohlo to že mají některé koleje buď v programu špatnou geometrii, nebo mám špatný popis Tillig geometrie, ale občas některá křížení ani podle plánku neseděla (jedna strana delší, nebo moc posunutá mimo osu). Klesání jsou na 4% (nahoře) a 2,8% (dole), a dolní patro jsem posunul o centimetr níž.
Možná bude lepší zrušit vyhýbkový most, a tunel spodní koleje začít už před ním, stejně ta strana bude trochu zastrčená. Edit: a zablokoval jsem prostor pro silnici ven z nádraží :-/
Naposledy upravil Bubakcz dne stř 16 pro, 2020 10:10 am, celkově upraveno 1
Bubakcz
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon 18 lis, 2019 9:12 pm

Re: Začátečník mířící na TT, s prostorem cca 208x77

Příspěvekod Trixt » stř 16 pro, 2020 9:39 am

Bubakcz píše:podařilo se mě +- vymyslet zorganizovat trať na pravé straně - https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing.

Ten odkaz mně nefunguje, hlásí, že mám požádat o přístup.

P.S: Na Y vozy se moc neohlížej, buď se smíříš s jejich zalomením, nebo bys musel hledat větší prostor.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Začátečník mířící na TT, s prostorem cca 208x77

Příspěvekod Bubakcz » stř 16 pro, 2020 9:40 am

přístup opraven
Bubakcz
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon 18 lis, 2019 9:12 pm

Re: Začátečník mířící na TT, s prostorem cca 208x77

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 16 pro, 2020 10:28 am

Ahoj,
Ten plánek jsem kreslil až po vytvoření zkušebního plánku ve WT. Takže i když vypadá, že je od ruky, pozice a geometrie by měla sedět. Větší rozlišení nenahraji kvůli limitu velikosti přílohy. Ano ten souběh tratí vychází velmi těsně. Pokud je to aspoň trošku možné je lepší dát větší vzdálenost kolejí než 43 mm, které vychází u kusového kolejiva Tillig. Programy budou mít problém i s výškou nadloží, ale v případě křížení je min. 60 mm což je těsné, ale stačí to.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Začátečník mířící na TT, s prostorem cca 208x77

Příspěvekod Bubakcz » stř 16 pro, 2020 10:46 am

Šlo by jej nahrát třeba na https://imgur.com/ nebo podobnou službu? Tam by snad problém s velikostí být neměl
Bubakcz
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon 18 lis, 2019 9:12 pm

Re: Začátečník mířící na TT, s prostorem cca 208x77

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 16 pro, 2020 11:25 am

Ahoj, nahrál jsem plánek na Rajce
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Začátečník mířící na TT, s prostorem cca 208x77

Příspěvekod Trixt » stř 16 pro, 2020 11:48 am

Michal Šuhajda píše:Ahoj, nahrál jsem plánek na Rajce

Plánek se mi moc líbí, jen bych se možná pokusil předsunout té první výhybce vpravo obloukovou výhybku a tím prodloužit délku kolejí u staniční budovy.

Bubakcz píše:přístup opraven

Tak jsem se na to díval a výrazně jsi zredukoval stoupání, což je krok správným směrem. Výška je ale pořád na hraně. Možná to zkusím jinak. Vedle budoucího panelu máš pověšené kolo. Předpokládám, že je pověšeno předním kolem nahoru. U běžně vysokého kola (mám MTB 29") se výška kola v oblasti řídítek pohybuje něco přes 100 cm. Navíc co se týká výšky sedla, tak pokud máš nebo si pořídíš teleskopickou sedlovku (ideální pro sjezdy), tak se dostaneš někam pře 80 cm. Ty máš na kolo rezervováno 132 cm. Osobně si myslím, že bys mohl 20 až 25 cm přidat ještě k délce panelu a zase by to vše vycházelo o chlup lépe. Ostatně i Michal počítal s délkou 220 cm aby se vše na panel pohodově vešlo. Co ty na to? Opravdu by nešlo panel prodloužit? Klidně mu můžeš i ten roh u dveří udělat zkosený, aby se při úplném otevření dveří nikdo nenapíchl na roh.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Začátečník mířící na TT, s prostorem cca 208x77

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 16 pro, 2020 12:42 pm

Trixt píše:
Plánek se mi moc líbí, jen bych se možná pokusil předsunout té první výhybce vpravo obloukovou výhybku a tím prodloužit délku kolejí u staniční budovy.

Obávám se, že pak nevyjdeme s obloukem, který má hned za výhybkou R=310
Trixt píše:
Ostatně i Michal počítal s délkou 220 cm aby se vše na panel pohodově vešlo. Co ty na to? Opravdu by nešlo panel prodloužit? Klidně mu můžeš i ten roh u dveří udělat zkosený, aby se při úplném otevření dveří nikdo nenapíchl na roh.
To se omlouvám, nějak mi těch 220 utkvělo v paměti a zkontroloval jsem to až teď. Pokud to půjde prodloužit (i ještě víc), bude to jen ku prospěchu.
v tom scarmu jsem si všimnul, že je celá dolní smyčka v +-0, ale u té vnitřní tratě takhle asi nevyjde rozumný sklon. Mě vycházelo stoupání už od zadní výhybky ve smyčce. Kvůli tomu taky nejsou tratě propojené.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Začátečník mířící na TT, s prostorem cca 208x77

Příspěvekod lajblt » stř 16 pro, 2020 10:41 pm

Ahoj Michale,

plánek od ruky je krásný, ale bohužel zase naráží na průjezdný průřez v oblouku, pokud jsou sousední koleje v různých výškových úrovních a navíc oddělené zdí. Takto bohužel nelze.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Začátečník mířící na TT, s prostorem cca 208x77

Příspěvekod Bubakcz » stř 16 pro, 2020 10:46 pm

Díky za reupload plánku :-).

Scarm plánek Podlesí jsem aktualizoval se správnými výškami - https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing. Zdá se že by tam mohlo být trochu těšnější pod horním nádražím, kdy ho podchází trať z něj vycházející (~52mm). Klesání jinak vypadají v pohodě.

Oblouková vyhýbka by se tam vlezla jen Kuehn, má kompaktnější geometrii. Ta Tillig má vnější kolej s poloměrem 631mm, v těsnějším prostoru je to skoro jak kdyby tam byla normálně vyhýbka - s Kuehn by to vypadalo takto https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing. Zkusil jsem tam ještě upravit horní nádraží pro prodloužení kolejí.

Jen dotaz - jakou přesně má roli ve spodní (neskryté) stanici to, že má čtvrtá kolej dvě vyhýbky tak těsně u sebe?

K prostoru - kolo věším za zadní kolo, v prostoru kolejiště by se nacházely řidítka, a jejich vrchol je cca 112-115cm nad zemí. Na sundání kola potřebují trochu manipulační prostor, a pokud bych natáhl kolejiště na 220cm, je poměrně slušná šance že bych ho tu a tam řidítkama "učesal". Původně jsem kolejiště plánoval jen 200x77, ale při různých verzích mě vždy tu a tam pár cm scházelo, tak jsem zvětšoval v editoru desku až jsem se dostal na 208cm, ale dál se ho z praktických důvodů bojím prodlužovat

edit:
Pokud je tím myšlen úplně levý oblouk, kde trať z dolní stanice vychází doleva a klesá tunelem, je pravda že v podobě v jaké jsem ho překreslil mezi vnějším a vnitřním obloukem není zrovna moc místa, ale na desce je dost místa o posunutí vnějšího oblouku o cca 3cm doleva, tím by se na vrcholu zatáčky prostor zvýšil na 6 cm, tam by už mělo být dostatek prostoru
Bubakcz
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon 18 lis, 2019 9:12 pm

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků