Začátečník velikost N

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod JenikPluto » pát 18 pro, 2020 7:29 am

Hitorimo píše:Ale zeptám se, kde kupujete kolejivo a další příslušenství? Někde random na e-shopech, nebo je někde něco lepší?


Budu za exota, ale ja jsem kolejivo (PECO 80) kupoval u Hattons. Ted uz to asi nepujde tak hladce, ale PECO kolejivo prodava pan Litomysky. I jako uplny zacatecnik jsem pouzil vyhradne flexi kolejivo a nepracuje se s nim nijak obtizne, clovek neni nijak omezeny fixni geometrii kolejiva.

Digi prislusenstvi (centralu a lokodekodery) jsem nakoupil, a prilezitostne v tom pokracuju u Yankeedabblera, ostatni (dekodery prislusenstvi, funkcni dekodery) jsem se v momente, kdy jsem je potreboval, naucil stavet sam. Kdyz jsem to dokazal ja, zvladne to kazdy... 8)

Digitalizovat starsi analogove loko samozrejme jde (i kdyz treba zminovany Koef je docela orisek i s nejmensimi CTelektronik dekodery), ale pokud se clovek nespokoji jen s tim, ze masina jezdi, a hraje si vic napr. s osvetlenim, tak to muze byt i hromada prace a casu. Ale ja mam ve svem depu z celkem asi 50 loko jen 3 digi z vyroby, ostatni je samodomo. Jeste pomerne nedavno existovala pekna databaze postupu k digitalizaci mnoha starsich modelu, jeji zalostne zbytky se daji najit tady. Pozor na cokoliv ze sortimentu predrevolucniho Pika, s tim nema cenu ztracet cas, at uz loko nebo slavne "bananoidni" osobni vagony.

Krome hankem zminovane bible kazdeho eNkare je pekna stranka i od hochu z Hamburku. Pro zacatecnika male shrnuti treba tady, ja se casto pohybuju tady. Je to sice v nemcine, ale GT to do cestiny v pripade potreby celkem zvladne.

Narozdil od zde casto prezentovaneho, nemyslim si, ze je treba zacit se startsetem. Spis se priklanim k variante delsiho studia pred tim, nez do toho clovek vleti, a rozhodne doporucuji nesoustredit se jen na ceske internety. Pokud si to chces jen vyzkouset, tak se pochlub odkud jsi, treba se s nekym pobliz domluvis na exkurzi, to je na blizsi pricuchnuti asi nejlevnejsi varianta... ;-)

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod Jirkátor » ned 20 pro, 2020 7:12 pm

Je jasné, že ti tu hodně lidí bude nabízet kolejivo PECO55 (někteří už začali :) ) a ono opravdu vypadá moc hezky, ale zatím ti nikdo neřekl, že výhybky v tomto typu kolejiva mají nízké úhly odbočení výhybek. Samo o sobě to ničemu nevadí, ale pokud budeš plánovat nádraží, tak zjistíš že zhlaví (ten kus stanice, kde jsou výhybky), ti zabere mnohem víc místa, než při použití třeba kolejí Fleischmann s podložím. Musíš totiž dodržet minimální osovou vzdálenost mezi kolejemi. Celkem dost to ubere délce kolejí ve stanici. Schválně si ve SCARMu nakresli stejnou stanici nejdřív s PECO a pak s Fleischmann kolejivem. Uvidíš ten rozdíl a místa nemáš na rozdávání. Poloměru oblouku 192mm bych se zase tak nebál, tedy pokud nebudeš chtít provozovat dlouhé čtyř či pěti nápravové parní lokomotivy, ty to už neprojedou. Šestinápravový Sergej je ale dává v pohodě.
P.S: Rozhodně jdi do digitálu. Stejně bys to na něj časem předělával. :wink:
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1034
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod hank » ned 20 pro, 2020 7:26 pm

JenikPluto píše:Spis se priklanim k variante delsiho studia pred tim, nez do toho clovek vleti, a rozhodne doporucuji nesoustredit se jen na ceske internety.


Ono vůbec stačí porovnat si výskyt ojetých modelů na německém eBay a v našich bazarech. U nás je eNko nezasloužená Popelka. Ale komu by se zachtělo nových modelů ČSD/ČD, má víceméně smůlu. Nebýt Jirky Heráčka, nebylo by vůbec nic, jenže na ty ceny (odpovídající ruční výrobě) taky každý nemá... MTB po opakované kritice kvality už x měsíců v eNku s ničím novým nepřišlo. A tak to občas zachraňují ES Pečky s ČSD/ČD-konverzemi některých německých velkovýrobců a to je vlastně všechno.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod Jirkátor » ned 20 pro, 2020 7:54 pm

Tak ono občas z Fleischmanna něco českého vypadne. Teď doufám, že toho nového Sergeje přebarví do ČSD. Ale s tím co bývá na Aukru, je kolikrát víc práce než radosti. MTB v eNku už asi ani nic neudělá a i to TT je hodně ořezané.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1034
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod Hitorimo » čtv 31 pro, 2020 1:54 pm

Děkuji všem za rady. Něco jsem pročetl, a koukal různě po internetech. A mám tu svůj první návrh domácího kolejiště.
Provedení bude digital.
Koleje fleischmann flexi, nejsem si jistý jestli je to dobrý tah pro úplného začátečníka
Rozměr plochy je 150cm x 90cm
Stavět plánuju na překližce, pod koleje korek, na tvorbu krajiny polystyrén, pěna.
Kolejiště by mělo sloužit na učení. Jak jeho tvorby, pokládky kolejí, zapojení DCC, programování, tvorba krajiny, tak i ježdění a zabavení :) Momentálně mám jen jednu DCC loko a čtyři vagónky.
Postupně bych chtěl rozšiřovat, jak vozový park, tak DCC komponenty i zbytek náležitostí ke kolejivu.
Budu rád za rady a připomínky. Ať vím, co mám špatně, co zlepšit a čemu se popřípadě úplně vyhnout.

Vrchní nádraží bude skryté za kopečkem a lesíkem, nebude zakryté úplně. Tunely budou přístupné z boků. A nejsem si úplně jistý využitím "středové" koleje. Možná nějaká nakládka dřeva na konci v lesíku. Jen mě přišlo jako škoda, udělat jen ovál. Případně by se pomocí té středové koleje dal časem připojit další segment. Momentálně na to nemám prostor, budu to stavět v malém bytě.
Přílohy
snapshot navrh 2b malování.jpg
3d
návrh 2c.jpg
koleje
Hitorimo
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned 13 pro, 2020 10:09 am

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod Jirkátor » čtv 31 pro, 2020 2:42 pm

Je dobře, že si do začátku nekladeš žádné megalomanské cíle.
Tu středovou kolej bych ale zaústil na pravé straně nádraží, takhle to nedává smysl. Také bude muset začít stoupat až na konci stanice a hned vedle máš tunel, tak se ti to tam musí nějak rozumně vejít vedle sebe a to stoupání bude muset být hodně velké, aby ses dostal nad tu kolej pod ní. Když už tu kolej budeš dělat, tak co spíš něco takového: viewtopic.php?f=1&t=12586&start=45#p270794 ? Nedělám si patent na správné řešení, ale mělo by to větší smysl. I když: "mělo smysl" - na takovém prostoru, to žádný velký smysl nikdy dávat nebude. :-)
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1034
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod Myšpulín » čtv 31 pro, 2020 3:12 pm

To zaústění bych udělal takto:
návrh 2c.jpg

A pokud by to měla být opravdu jen vlečka, pak bych to propojení udělal obráceně, tedy spodní výhybku pravou a proti ní opět pravou nebo symetrickou. Ale časem stejně přejdeš na to udělat z vlečky trať do koncové staničky. :lol:
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod Martin70 » čtv 31 pro, 2020 7:00 pm

A co kdyby ty koleje do koncové staničky klesaly a při rozšíření o případné pokračování dalším segmentem vlevo stávajícího by tu trať co stoupá tunelem do menší stanice podjely. :wink:
Možná bych nedával i ty koleje do koncové stanice rovnoběžně s vrchní stanicí, ale mírně dolů. Budou o kousek delší a řekl bych i reálnější. Pokud by tam vlezlo ještě nějaké to objetí vagónů jako bonus či třešnička...
No to je jen taková rada před koncem roku. Tak hodně radosti při tvorbě. 8)
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod Hitorimo » sob 02 led, 2021 4:07 pm

Děkuji za rady a nápady. Momentálně je ve hře ještě jiný návrh který vytvořil Milan na moje rozměry a moc se mi líbí. Ale je to trochu výzva. A s jeho svolením ho sem přikládám.
Přílohy
010 Drnovec.jpg
Hitorimo
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned 13 pro, 2020 10:09 am

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod Jirkátor » sob 02 led, 2021 4:19 pm

To už vypadá lépe. Jen se mi moc nelíbí, jak trať nadjíždí sama sebe a ještě je nahoře zrovna odbočka, asi bych ten kousek schoval do tunelu. Nevím jak velké vychází stoupání, aby to ty mašiny vůbec utáhly.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1034
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod milan ferdián » sob 16 led, 2021 12:12 pm

milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod HonzaM » čtv 21 led, 2021 11:24 am

Tu Kopřivnou na níž Milan odkazuje v předchozím příspěvku snad nemohl myslet vážně. Na malém prostoru naplácáno maximum kolejí bez ohledu že je to naprosto nereálný terén, ty dvě stejné zcela pravidelné kružnice které se málem dotýkají jsou šokující.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4070
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod JanoH0e » čtv 21 led, 2021 1:23 pm

Smrteľne vážne. :lol: Prečo by to nemyslel vážne? Koľajisko bolo navrhnuté pre konkrétneho človeka, podľa je ho požiadaviek. Ostatný si ho môžu prispôsobiť podľa seba. Čo aj robia. Námet je dobrý a plánik tiež. Záujemca ho môže tu konzultovať, upravovať a inak prispôsobovať. Nič pre dogmatikov.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod HonzaM » pát 22 led, 2021 6:41 am

Milan by měl majitele usměrňovat, aby kolejiště neobsahovala situace. které by zjevně v reálu nemohly existovat. Nečekal jsem, že od něj uvidím něco takového, co slouží jen k tomu aby se tam motal nějaký vlak, bez ohledu na alespoň náznak reálu.
Naposledy upravil HonzaM dne pát 22 led, 2021 10:17 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4070
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod Jirkátor » pát 22 led, 2021 8:11 am

Pravda je, že se jedná návrh dělaný pro konkrétního člověka a konkrétní místo, ale je také pravda, že tam není jediný kousek viditelné tratě bez oblouku. prostě se to celé pořád kroutí sem a tam a ani ve stanicích tomu není jinak. Návrh je to na podobnou plochu, jako mám já, dokonce i se stejným kolejivem a tak vím, že tam něco nacpat je vcelku těžké, ale tohle je spíš had s bolavým břichem. Prostě by to chtělo přidat půl metru na šířku a byla by to paráda. To vše píšu s maximální úctou k mistru Ferdiánovi, jehož plánky obdivuji.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1034
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků