Začátečník velikost N

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Začátečník velikost N

Příspěvekod Hitorimo » ned 13 pro, 2020 7:52 pm

Ahoj, chci vás poprosit o nějaké rady do začátku. Ve světě vláčku jsem úplně nově, respektive ještě jsem do něj nevstoupil. Jen se mi to líbí a chtěl bych si to vyzkoušet.
V čem mám jasno:
- zvolil jsem velikost N kvůli prostoru
- můj prostor je zatím cca. 160cm x 100cm, pokud by mě to chytlo, jak předpokládám, chtěl bych připojit další segment, ale to je daleká budoucnost :)
- neplánuji se držet reálné předlohy, chci si udělat kolejiště podle své fantazie, ale chci aby působilo reálně.
Co nevím:
- jestli zvolit start set, pokud ano, analog (tady jsem moc širokou nabídku nenašel, alespoň ve velikosti N), nebo digital?
- koukal jsem, že lokomotivy a vozy na analog se dají pokoupit za relativně slušnej peníz po bazarech, ale na digital jsem moc nenarazil
- dočetl jsem se, že jde koupit dekodér a umístit do analogové lokomotivy, takže může jezdit po digitalu, ale jde to do většiny lokomotiv? např.: těch co jsou za slušnou cenu v bazarech? Nebo je nutné pořizovat novou lokomotivu za cca. 6 tisíc?
- a taky je tu otázka financí, jsem si vědom toho, že to není levný koníček. Ale stačí mi do startu třeba 10tis. kč? a jak je případně nejefektivněji utratit :)

Všem moc děkuji za případné rady.
Hitorimo
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned 13 pro, 2020 10:09 am

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod Sandy » úte 15 pro, 2020 8:00 am

Ve zkratce:
- startset je vždy cenově výhodnější než "kusovky", ale výběr je omezený ( ale třeba Fleischmann 931892 vypadá zajímavě)
- digitalizované lokomotivy na analogu provozovat lze, obráceně nikoliv
- digitalizovat lze každou lokomotivu, do které se vejde dekoder, pro eNko bude jejich výběr omezený (s ohledem na velikost)
- pokud nejsi "labužník", tak se dají digitalizovat i starší modely (v H0 mám pár loko z doby před "převratem" nebo na pojezdech samodomo a jezdí obstojně)
- dekoder v základním provedení (bez zvuku, s omezeným počtem funkcí apod.) prodraží každou lokomotivu nejméně o pětistovku
- pokud chceš stavět kolejiště, musíš si osvojit řadu dovedností, mezi něž bude určitě patřit schopnost zabudovat dekoder do loko bez přípravy na DCC
- za výše uvedený set utratíš asi 7,5 tisíce a můžeš hned jezdit. Koleje se ti vejdou na jídelní stůl, můžeš zkusit i primitivní posun. A přemýšlet, za co utratíš zbylé dvaapůl tisíce..
- když ti digitál nebude vyhovovat, tak pošleš z21 start a multimaus "do světa" (určitě za cenu poloviny startsetu), koupíš starý dobrý FZ1 za cenu pod tisícovku a stane se z tebe "analogista"
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod milan ferdián » úte 15 pro, 2020 1:51 pm

Ty jsi nejtěžší oříšek. Především u digitálu, máš znalosti v oblasti DCC :?: umíš zprovoznit jako dekodér jak jsi tady popsal :?: Protože se na tebe vrhnou žraloci z DCC a budou tě přesvědčovat, že mají jen pro tebe to nejlepší řešení. :lol:

Napsal jsi rozměry 100,0 x 160,0
N-ko
Hmmm, chci si udělat podle své fantazie, ale chci aby působilo reálně - tvá slova
Z jedné strany rozumím, protože i já pracuji s fantazii, z druhé strany, chybí tvůj námět. A to je co :?:

Veškeré otázky jsi zatím soustředil do oblasti DCC.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod Hitorimo » úte 15 pro, 2020 2:31 pm

milan ferdián píše:Ty jsi nejtěžší oříšek. Především u digitálu, máš znalosti v oblasti DCC :?: umíš zprovoznit jako dekodér jak jsi tady popsal :?: Protože se na tebe vrhnou žraloci z DCC a budou tě přesvědčovat, že mají jen pro tebe to nejlepší řešení. :lol:

Napsal jsi rozměry 100,0 x 160,0
N-ko
Hmmm, chci si udělat podle své fantazie, ale chci aby působilo reálně - tvá slova
Z jedné strany rozumím, protože i já pracuji s fantazii, z druhé strany, chybí tvůj námět. A to je co :?:

Veškeré otázky jsi zatím soustředil do oblasti DCC.
-m-

Znalosti v oblasti DCC zatím nemám, pročítám co se dá a na co narazím, pomalu se učím. Dekodér zprovoznit taky neumím, ale jestli jsem to dobře pochopil, tak se to dělá přes program na Pc.
Je mi jasný, že se toho budu muset spoustu naučit a bude to chtít čas a trpělivost.
Co se týče kolejiště, myslel jsem to tak, že nechci dělat model něčeho co existuje v realitě. Ale zároveň nechci aby provoz působil "nereálně". Má představa je asi jedno větší nádraží, třeba 3 koleje, s nějakou seřazovací kolejí, jedno menší. Líbila by se mi jedna motorová lokálka. Ale tím, že nemám žádný zkušenosti, nevím co se na takovej prostor vejde. Zatím jsem si stáhl program SCARM, abych mohl zkoušet něco vytvořit.

Nicméně jsem se rozhodl, že půjdu do digitálu. Podle toho, co jsem načetl, tak je to dneska lepší varianta při začátku stavby kolejiště. Alespoň tak jsem to pobral :)
Koupím start.set, ať se rozkoukám a osahám si první věci. Určitě pak budu mít i lepší orientaci v prostoru co se týče mého místa na kolejiště a bude se mě líp navrhovat.
A i skrze finance budu postupovat postupně. Protože co jsem se tak díval, tak jestli mě přijde jedna vyhýbka bez přestavníku a ovládání k němu na cca 500kč, tak to je docela ranec. Nebo se dají někde pořídit levněji?
Hitorimo
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned 13 pro, 2020 10:09 am

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod milan ferdián » úte 15 pro, 2020 2:45 pm

Hitorimo píše:Co se týče kolejiště, myslel jsem to tak, že nechci dělat model něčeho co existuje v realitě. Ale zároveň nechci aby provoz působil "nereálně". Má představa je asi jedno větší nádraží, třeba 3 koleje, s nějakou seřazovací kolejí, jedno menší. Líbila by se mi jedna motorová lokálka. Ale tím, že nemám žádný zkušenosti, nevím co se na takovej prostor vejde. Zatím jsem si stáhl program SCARM, abych mohl zkoušet něco vytvořit.

U scarmu záleží, kterého výrobce kolejiva zvolíš. Pozor na oblouky R192, ne všechny dlouhé lokomotivy projedou kolejový oblouk. Námět, něco je ve III.díle, ale rozměry jsou 120,0 x 160,0 pod názvem "Klasika". Náměty by jsi musel upravit na svůj rozměr. Když projdeš vlákna "Planky kolajisk", určitě na ně narazíš.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod Hitorimo » úte 15 pro, 2020 3:31 pm

Kolejivo bych viděl na Fleischmann, ten by mě byl doporučen na Fb skupině.
A existuje nějaký ideální poloměr oblouků kde projede většina lokomotiv?
Co se týče knižní literatury, tak ta mě rukama ještě neprošla. Pouze kniha "Modelová Železnice" od Zbyňka Stárka.
Na plánky se mrknu, dík za radu.
Hitorimo
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned 13 pro, 2020 10:09 am

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod milan ferdián » úte 15 pro, 2020 4:12 pm

Hitorimo píše:Kolejivo bych viděl na Fleischmann, ten by mě byl doporučen na Fb skupině.

Ale taky i ROCO :wink:
Hitorimo píše:A existuje nějaký ideální poloměr oblouků kde projede většina lokomotiv?

Minimální poloměry pro průjezd daného oblouku je uveden v katalozích výrobců u samotných lokomotiv.
Hitorimo píše:Co se týče knižní literatury, tak ta mě rukama ještě neprošla. Pouze kniha "Modelová Železnice" od Zbyňka Stárka.

Toho neznám, ale knihu jsem si našel na netu.
Hitorimo píše:Na plánky se mrknu, dík za radu.

Těch plánků ve tvém rozměru je tu více i v tématu "Modelové kolejiště". Nejsi první, ani poslední N-kař, co se tu objevil a další se objeví. :wink:
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod Hitorimo » úte 15 pro, 2020 5:45 pm

Díky za rady. Určitě to proletu, na něco jsem už koukal a chtělo by to větší prostor no :D
Jinak na ROCO jsem moc v měřítku N nenarazil. A start set bude od Fleischmann i se základním obloukem, tak u toho asi zůstanu.
Ale zeptám se, kde kupujete kolejivo a další příslušenství? Někde random na e-shopech, nebo je někde něco lepší?
Hitorimo
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned 13 pro, 2020 10:09 am

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod milan ferdián » úte 15 pro, 2020 5:52 pm

Hitorimo píše:Ale zeptám se, kde kupujete kolejivo a další příslušenství? Někde random na e-shopech, nebo je někde něco lepší?

Já jsem N-kař (exmodulář). Kolejivo jsem nakupoval v eshopech, ale já jsem byl zaměřen jen na kolejivo PECO/STREAMLINE/CODE55/10°. Nejdříve poznej důkladně geometrii zvoleného kolejiva a potom nakupuj co potřebuješ :!: Tak to bylo i s příslušenstvím, z eshopu.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod HonzaM » stř 16 pro, 2020 7:20 am

Hitorimo píše:Díky za rady. Určitě to proletu, na něco jsem už koukal a chtělo by to větší prostor no :D
Jinak na ROCO jsem moc v měřítku N nenarazil. A start set bude od Fleischmann i se základním obloukem, tak u toho asi zůstanu.
Ale zeptám se, kde kupujete kolejivo a další příslušenství? Někde random na e-shopech, nebo je někde něco lepší?

ROCO se sloučilo s Fleischmannem a N-ko je nyní jen u Fleischmanna. Podobně se Trix spojil s Märklinem, to se ale netýká N, tento rozměr Märklin nikdy nevyráběl.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod Stanin » stř 16 pro, 2020 9:49 pm

Kolejivo Roco je teď Fleischmann bez podloží. Jinak začni startsetem. V eNku je slušný výběr. Jen tam teda nenajdeš české předlohy, ale ten set s V100 láká i mě. :) Pak je tu ještě varianta si set poskládat z toho, co chceš. Ovál kolejí seženeš i na bazaru, centrálu taky (popřípadě koupíš jinou, než z21, která je v setech od Fleischmanna). Digitalizace se u novějších modelů neboj. U starších může chybět patice a celkově i místo na dekodér.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod HonzaM » stř 16 pro, 2020 10:11 pm

Mám digitalizovánu řadu vozidel z doby kdy se o digitalizaci nevědělo nic. V žádné lokomotivě ani v motoráku nebyl problém najít místo pro dekodér. Lze zvolit třeba dekodér s rozměry 7,6 x 5 X 1,8 mm, ten se vejde skoro všude.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod Ove » čtv 17 pro, 2020 7:26 am

Hitorimo píše:Jinak na ROCO jsem moc v měřítku N nenarazil. A start set bude od Fleischmann i se základním obloukem, tak u toho asi zůstanu.


ROCO a FLEISCHMANN = jedna firma a pro "zjednodušení" se bude vše HO prodávat pod názvem ROCO a vše eNkové bude FL, čili u novinek to bude přehledné.
U historických věcí bude trochu zmatek :wink:
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod hank » čtv 17 pro, 2020 8:40 am

Naštěstí existují internetové databáze modelů. Pro eNko je dobrá např. tato:
https://www.spur-n-datenbank.de
K datu je tam už více než 28 000 položek.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod Stanin » čtv 17 pro, 2020 9:09 am

HonzaM píše:Mám digitalizovánu řadu vozidel z doby kdy se o digitalizaci nevědělo nic. V žádné lokomotivě ani v motoráku nebyl problém najít místo pro dekodér. Lze zvolit třeba dekodér s rozměry 7,6 x 5 X 1,8 mm, ten se vejde skoro všude.

Tak jasný, dá se digitalizovat i Köff a to je piplačka. Já to myslel z pohledu začátečníka.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků