Začátečník velikost N

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 22 led, 2021 8:45 am

Ahoj Honzo,
1. Co je ploše kolejiště velikosti N 1,5/0,67 m (což je ve skutečnosti 400/107m) reálné postavit? V modelaření pracujeme s výtvarnou zkratkou a redukcemi zejména délek.
Co kdybys místo obecných plků co je blbě, napsal co na dané ploše podle Tebe je reálné.
2. Co odpovídá víc skutečnosti? Pokroucená trať stoupající krajinou do koncové stanice (Kopřivná),nebo několik oválů spojených ve stanici? A přece podobně kolejiště měl každý druhý (včetně mě) a dělalo mu radost. A to je podle mě to hlavní!
Mmch. K porovnání co je nebo není reálné, stačí občas mrknout mimo Českou kotlinu. Už par km za hranicemi se najdou věci a což teprve, když se člověk podívá do Alp, na Balkán, nebo dokonce na jiný kontinent..
3. Jak si představuješ usměrňování zákazníka? Můžeš doporučit, ale ne vnucovat!
A stylem: “prodej H0 a kup si N (ano, to je tu skoro u každého kolejiště)..., postav si diorama, nebo kolejiště redukuj..., ... když nemáš na svůj záměr plochu, tak postav moduly, i když si chceš zajezdit doma s dětmi....nebo nejhůř: “když nemáš místo, tak si postav letadlo modelaření jako modelaření...” se daleko nedostaneš...”
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod HonzaM » pát 22 led, 2021 12:41 pm

Michale, vycházím z toho, že méně je často více. Ty dvě skoro stejné kružnice o dost malém radiusu v těsné blízkosti jsou mírně řečeno hodně divné, protisměrné přímo navázané oblouky o malém radiusu budou pravděpodobně provozně poněkud problematické (to je moje osobní zkušenost). Nic proti pokroucené trati vedoucí členitou reálnou krajinou, ne ale v těsné blízkosti mít dvě naprosto pravidelné kružnice.
Usměrňování zákazníka si představuji tak, že je dobré mu vysvětlit co se na daném prostoru dá rozumně realizovat a navrhnout mu zvážit jiné varianty využití prostoru - ne vždy jde o to, že má zákazník jediný a limitovaný prostor, někdy si jen nedovede představit jak bude vypadat to, co měl na mysli, a má i jiné prostorové možnosti.
Naposledy upravil HonzaM dne pát 22 led, 2021 10:19 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod mek » pát 22 led, 2021 5:35 pm

HonzaM píše:Usměrňování zákazníka si představuji tak, že je dobré mu vysvětlit co se na daném prostoru dá rozumně realizovat a navrhnout mu zvážit jiné varianty využití prostoru - ne vždy jde o to, že má zákazník jediný a limitovaný prostor, někdy si jen nedovede představit jak bude vypadat to, co měl na mysli, a má i jiné prostorové možnosti.


Ahoj Honzo,
to by mi pomohlo - konec konců proto jsem jako "zákazník" tady otázku pokládal a hledám inspiraci, co se dá rozumně realizovat - snad i abych nemusel opakovat chyby zkušenějších...
Postupně zjednodušuju a zjednodušuju - to je vidět http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=43&t=13091

Každopádně všem díky za inspiraci.
Marek
mek
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 17 lis, 2020 12:22 pm

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod Hitorimo » sob 06 bře, 2021 10:03 am

Ahoj, dlouho jsem se tu neozval, důvod není, že bych se na to vykašlal. Ale hledal jsem byt a budu se stěhovat, takže bude i o trošku více místa. Kolik konkrétně, to se ještě uvidí.
A přemýšlel jsem jak kolejiště postavit. Nevím, jestli stačí jen třeba 8mm překližka, zpevněná ze spodu pár dřevěnýma příčkami, nebo je nutné stavět rám. Na překližku bych použil asi styrodur a pod koleje buď korek, nebo sádrokartonářskou pásku (je levnější a údajně funguje).
Pak nevím jaké přestavníky použít k vyhýbkám Fleischmann, jestli origo od nich, nebo sáhnout po nějaké servo vyhýbce.
Co se lepení kolejí týče, máte někdo zkušenosti s tavnou pistolí? Jestli jde použít.
Hitorimo
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned 13 pro, 2020 10:09 am

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod Jirkátor » sob 06 bře, 2021 11:24 am

Osobně plánuji použít laťkový rám a nad něj překližu jen v pruzích pod kolejemi a stanicemi. Potřebuji mít přístup ke kolejím ve skrytém nádraží a tak bude možnost se tam dostat i spodem. Vím ale, že někteří dávají překližku na celý rám, je to tak asi pevnější, ale zase dražší a těžší. Je to na tobě, ale spoléhat se pouze na samotnou překližku, podloženou pár laťkami, by se ti mohlo časem vymstít, zvlášť, když to polepíš Styrodurem. Pokud se ta překližka bude různě prohýbat, tak ti vše na ní přilepené, nejspíš časem odpadne. Pevný rám je základ.
Ohledně přestavování výhybek je potřeba si nejdřív ujasnit, jak moc to hodláš mít modelové. Přestavníky FLM jdou sice otočit vzhůru nohama a zamaskovat je, ale pak máš problém, když ti vypoví službu. Servo nebo přestavník pod kolejištěm jde zpravidla vyměnit bez zásahu do kolejiště samotného. Plno lidí používá přestavníky (MP1, Želva a jiné), osobně moc nechápu proč, ale respektuji jejich volbu. Mně klasická modelářská serva připadají jeko lepší (a i levnější) volba, ale potřebuješ k nim elektroniku, která s nimi umí pracovat.
Jak tě prosím tě napadla tavná pistole? Do toho bych já určitě nešel.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod Hitorimo » ned 07 bře, 2021 11:48 am

Jirkátor píše:Osobně plánuji použít laťkový rám a nad něj překližu jen v pruzích pod kolejemi a stanicemi. Potřebuji mít přístup ke kolejím ve skrytém nádraží a tak bude možnost se tam dostat i spodem. Vím ale, že někteří dávají překližku na celý rám, je to tak asi pevnější, ale zase dražší a těžší. Je to na tobě, ale spoléhat se pouze na samotnou překližku, podloženou pár laťkami, by se ti mohlo časem vymstít, zvlášť, když to polepíš Styrodurem. Pokud se ta překližka bude různě prohýbat, tak ti vše na ní přilepené, nejspíš časem odpadne. Pevný rám je základ.
Ohledně přestavování výhybek je potřeba si nejdřív ujasnit, jak moc to hodláš mít modelové. Přestavníky FLM jdou sice otočit vzhůru nohama a zamaskovat je, ale pak máš problém, když ti vypoví službu. Servo nebo přestavník pod kolejištěm jde zpravidla vyměnit bez zásahu do kolejiště samotného. Plno lidí používá přestavníky (MP1, Želva a jiné), osobně moc nechápu proč, ale respektuji jejich volbu. Mně klasická modelářská serva připadají jeko lepší (a i levnější) volba, ale potřebuješ k nim elektroniku, která s nimi umí pracovat.
Jak tě prosím tě napadla tavná pistole? Do toho bych já určitě nešel.


Oka, takže udělám rám. A když dáš překližku jen pod koleje, a stanice, tak ten zbylí prostor vyplníš kartonem, popřípadě styrodurem? A nebude to moc křehkej základ pro budovy a tvorbu krajiny, tunely, mosty a tak?
U výhybek se mi ta varianta se servama taky jeví jako nejlepší, už kvůli té ceně. Ale nemám žádné zkušenosti, tak nemám s čím srovnávat. A elektronikou myslíš dekodér na servo vyhýbky? Nebo je tam potřeba něco extra navíc co u třeba FLM přestavníku nepotřebuješ?
Pistole mě napadla, protože sní občas něco lepím, dobře to drží a tím, že to je v podstatě forma plastu, tak to nevpíjí do materiálu a da se relativně dobře odstranit odříznutím, když je potřeba.
Hitorimo
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned 13 pro, 2020 10:09 am

Re: Začátečník velikost N

Příspěvekod Jirkátor » ned 07 bře, 2021 12:06 pm

Hitorimo píše:... A nebude to moc křehkej základ pro budovy a tvorbu krajiny, tunely, mosty a tak?...

Ono tam toho zase tolik nebude.
viewtopic.php?f=1&t=12586&start=45#p270794
viewtopic.php?f=1&t=12586&start=75#p273901
Krajinu plánuji ze Styroduru.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník