Řízení kolejiště softwarem absolutní začátečník

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Řízení kolejiště softwarem absolutní začátečník

Příspěvekod Martin Justiz » úte 20 říj, 2020 10:29 am

Vážení kolegové
Potřebuji poradit, zatím řídím vlaky digitálně (z22 bílá)
A výhybky přepínačema.
Chtěl bych přejít na plný digitál, takže potřebuji poradit jaké komponenty koupit a jaký software koupit.
Kolejiště se skládá z skrytého nádraží, mezilehlé stanice a koncové stanice celkem 22 výhybek s přestavníky MP 1.
Můj cíl čeho bych chtěl dosáhnout je automatická jízda max 2 až 3 vlaků najednou. Větší ambice nemám.
p.s. když se snažím číst stránky lokopina tak sem docela mimo.
ČD v Nku
Martin Justiz
 
Příspěvky: 445
Registrován: pon 07 zář, 2009 11:19 am
Bydliště: praha slivenec

Re: Řízení kolejiště softwarem absolutní začátečník

Příspěvekod HonzaM » úte 20 říj, 2020 11:15 am

Hlavními softwary jsou TrainController, JMRI, iTrain a Rocrail. Podle mého názoru a dílem i zkušeností to vidím takto:
Z hlediska možností a snadnosti programování provozu je nelepší TrainController, je ovšem placený, stojí přes deset tisíc.
O něco méně poskytuje bezplatný RocRail.
Výše dva uvedené programy prakticky zná trixt, viz jeho nedávné příspěvky zde v konferenci.
O iTrainu nevím těměř nic. Zde na konferenci se mu věnuje fox.
Technicky pravděpodobně nejdokonalejší a s nejširšími možnostmi je bezplatný JMRI, umožňuje naprogramovat návěstní soustavu simulující ovládání podle ČSD/ČD včetně rychlostní návěstní soustavy, pokud ale vím, naprogramování automatického provozu je u něj nejobtížnější a nejméně uživatelsky příjemné. Zde na konferenci se mu věnuje sidlo.
Já používám TrainController a jsem s nim velmi spokojen.
Naposledy upravil HonzaM dne úte 20 říj, 2020 11:28 am, celkově upraveno 3
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Řízení kolejiště softwarem absolutní začátečník

Příspěvekod Martin Justiz » úte 20 říj, 2020 11:26 am

HonzaM píše:Hlavními softwary jsou TrainController, JMRI, iTrain a Rocrail. Podle mého názoru a dílem i zkušeností o vidím takto:
Z hlediska možností a snadnosti programování provozu je nelepší TrainController, je ovšem placený a stojí přes deset tisíc.
O něco méně nabízí bezplatný RocRail.
Výše dva uvedené programy prakticky zná trixt, viz jeho
nedávné příspěvky zde v konferenci.
O iTrainu nevím těměř nic. Zde na konferenci se mu věnuje fox.
Technicky pravděpodobně nejdokonalejší a s nejširšími možnostmi je bezplatný JMRI, umožňuje naprogramovat návěstní soustavu simulující ovládání podle ČSD/ČD včetně rychlostní návěstní soustavy, pokud ale vím, naprogramování automatického provozu je u něj nejobtížnější a nejméně
uživatelsky příjemné.
Já používám TrainController a jsem s nim velmi spokojen.

U toho traincontroleru by mě zajímal rozdíl mezi bronzem, stříbrem a golf verzí. Teda hlavně která dokáže automaticky řídit aspoň dva vlaky které zastaví ve stanicích a vykrizujou se v mezilehlé
ČD v Nku
Martin Justiz
 
Příspěvky: 445
Registrován: pon 07 zář, 2009 11:19 am
Bydliště: praha slivenec

Re: Řízení kolejiště softwarem absolutní začátečník

Příspěvekod BohousP » úte 20 říj, 2020 11:33 am

Bronze je téměř k ničemu. Popis rozdílů mezi Gold a Silver se s vývojem nových verzí měnil. Odkazuji na Lokopina nebo manuál k TC. Na to, co požaduješ, zcela určitě postačí Silver.
https://www.freiwald.com/pages/traincontroller.htm
Naposledy upravil BohousP dne úte 20 říj, 2020 11:36 am, celkově upraveno 2
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Řízení kolejiště softwarem absolutní začátečník

Příspěvekod sidlo » úte 20 říj, 2020 11:33 am

Vidím to asi takto:
1. Pořídit centrálu, která má spolehlivé spojení s počítačem. Nejlepší zkušenost mám s USB.
2. Centrálu, která bude mít oddělenou programovací kolej.
3. Centrálu, která bude mít zpětný ohlas z kolejiště. Různá řešení jsou různě cenově náročná. Dá se koupit detekce jednoho úseku za 50 Kč nebo za 350 Kč.
4. Podobně je to s dekodéry výhybek. Podobně jako bod výše, dá se koupit dekodér za 60 Kš na výhybku nebo za 250 Kč.
5. Všechno to rozchodit zatím bez automatizace. Zbavit se přeslechů, falešných detekcí a jiných podivností.

A když to všechno bude spolehlivě fungovat, tak teprve potom má smysl začít přemýšlet o automatizaci.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Řízení kolejiště softwarem absolutní začátečník

Příspěvekod Martin Justiz » úte 20 říj, 2020 12:18 pm

sidlo píše:Vidím to asi takto:
1. Pořídit centrálu, která má spolehlivé spojení s počítačem. Nejlepší zkušenost mám s USB.
2. Centrálu, která bude mít oddělenou programovací kolej.
3. Centrálu, která bude mít zpětný ohlas z kolejiště. Různá řešení jsou různě cenově náročná. Dá se koupit detekce jednoho úseku za 50 Kč nebo za 350 Kč.
4. Podobně je to s dekodéry výhybek. Podobně jako bod výše, dá se koupit dekodér za 60 Kš na výhybku nebo za 250 Kč.
5. Všechno to rozchodit zatím bez automatizace. Zbavit se přeslechů, falešných detekcí a jiných podivností.

A když to všechno bude spolehlivě fungovat, tak teprve potom má smysl začít přemýšlet o automatizaci.

To zní rozumě poradíte centrálu, výhybkové dekodéry a detekci obsazení, případně další komponenty co budu potřebovat.
ČD v Nku
Martin Justiz
 
Příspěvky: 445
Registrován: pon 07 zář, 2009 11:19 am
Bydliště: praha slivenec

Re: Řízení kolejiště softwarem absolutní začátečník

Příspěvekod Tomas Lebeda » stř 21 říj, 2020 2:08 pm

Já právě řeším své podobně veliké kolejiště a jako centrálu používám taktéž bílou z21 (odemčenou).
Detekci používám s88-N s převodníkem na R-BUS, dekodéry výhybek od digikejs.
Zatím mám bezproblémově zapojenou skoro polovinu kolejiště.
Funkčnost s mobilní aplikací Z21, řízení přes Rocrail. Počítač připojuji k centrále bezproblémově přes domácí wifi.
Myslím si že je tedy na Vás pokud nemáte z21 odemčenou, zda má smysl kupovat kód na wifi a převodník na R-Bus,
nebo si trochu připlatit a koupit novou centrálu která to umí bez této investice.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Řízení kolejiště softwarem absolutní začátečník

Příspěvekod Martin Justiz » stř 21 říj, 2020 6:03 pm

Tomas Lebeda píše:Já právě řeším své podobně veliké kolejiště a jako centrálu používám taktéž bílou z21 (odemčenou).
Detekci používám s88-N s převodníkem na R-BUS, dekodéry výhybek od digikejs.
Zatím mám bezproblémově zapojenou skoro polovinu kolejiště.
Funkčnost s mobilní aplikací Z21, řízení přes Rocrail. Počítač připojuji k centrále bezproblémově přes domácí wifi.
Myslím si že je tedy na Vás pokud nemáte z21 odemčenou, zda má smysl kupovat kód na wifi a převodník na R-Bus,
nebo si trochu připlatit a koupit novou centrálu která to umí bez této investice.

z21 mám odemcenou
ČD v Nku
Martin Justiz
 
Příspěvky: 445
Registrován: pon 07 zář, 2009 11:19 am
Bydliště: praha slivenec

Re: Řízení kolejiště softwarem absolutní začátečník

Příspěvekod Tomas Lebeda » čtv 22 říj, 2020 10:06 am

Martin Justiz píše:z21 mám odemcenou

V tom případě je na zvážení zda si pořídit za cca 1400,- převodník s88-N na R-Bus a oželet některé pokročilejší funkce centrály a samostatný výstup na programovací kolej.
Nebo si za cca od 4500,- koupit centrálu, která převodník nepotřebuje.
Zas tak horentní suma to s ohledem na další části kolejiště není.
Já jsem se rozhodl využít to co jsem měl, a je to pro mě zatím dostatečné.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Řízení kolejiště softwarem absolutní začátečník

Příspěvekod workous » čtv 22 říj, 2020 4:02 pm

Martine, pro začátek by ti mělo stačit toto udělátko -
http://shop.mzsp.cz/pripojeni-k-pc/58-g ... n-usb.html
Modul Gen-Li propojení centrály s PC a S88N.
Rozhraní XpressNet/S88N/USB. Vhodné zejména pro Multimaus azesilovač ROCO a centrály které neobsahují zpětné hlášení. Instalační CD.

nebo bez připojení k PC http://shop.mzsp.cz/prislusenstvi-xpres ... t-usb.html, ale kabel je kabel jak říká náš IT.

Zpětnou vazbu zde http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/g240.Mod ... D+S88.html a můžeš laborovat :)
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Řízení kolejiště softwarem absolutní začátečník

Příspěvekod hank61 » čtv 22 říj, 2020 4:54 pm

Teda Martine. Ty máš zase roupy co???? :D :D
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Řízení kolejiště softwarem absolutní začátečník

Příspěvekod belgarat » čtv 22 říj, 2020 7:11 pm

Jenom pozor ten modul (pokud je to klon toho od Paca nebo DCCkoleje, jako ze podle osazeni PCB je), ma trochu trable pri zapinani: nutno zapnout nejprve kolejiste (a s nim Genli desku), a pak drat do PC. A ani tak se obcas komunikace nerozjede napoprve.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Řízení kolejiště softwarem absolutní začátečník

Příspěvekod workous » čtv 22 říj, 2020 8:31 pm

Mám tento modul od dcc koleje web už sice nefunguje, ale modul funguje vždy na první dobrou asi jsem měl štěstí... a mám to spojené s dinosauří Roco kostkou :)..
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Řízení kolejiště softwarem absolutní začátečník

Příspěvekod sidlo » pát 23 říj, 2020 4:55 am

belgarat píše:Jenom pozor ten modul (pokud je to klon toho od Paca nebo DCCkoleje, jako ze podle osazeni PCB je), ma trochu trable pri zapinani: nutno zapnout nejprve kolejiste (a s nim Genli desku), a pak drat do PC. A ani tak se obcas komunikace nerozjede napoprve.

Já jsem si užil problémy i s Gen-Li 101 od digi-cz, se kterým jsem se snažil vyřešit problémy s GenLi BT od stejné firmy. A co se týká komunikačních obvodů od "velkých firem" vestavěných do centrál, tak to také není vždy bez problémů. Například "povinná" připojovací sekvence platí pro DR5000 a Mac OSX.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Řízení kolejiště softwarem absolutní začátečník

Příspěvekod belgarat » pát 23 říj, 2020 6:03 am

sidlo píše:Já jsem si užil problémy i s Gen-Li 101 od digi-cz, se kterým jsem se snažil vyřešit problémy s GenLi BT od stejné firmy. A co se týká komunikačních obvodů od "velkých firem" vestavěných do centrál, tak to také není vždy bez problémů. Například "povinná" připojovací sekvence platí pro DR5000 a Mac OSX.


Tak zda se, ze to je vse zavisle asi i na OS a mozna i HW ? Protoze u mne se DCCkoleje chova jak jsem popsal (a konzistentne se zkusenostmi jinych zde na foru) - a vyrobek digi-cz pro zmenu jede vzdy napoprve. Certvi.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků