Provedeni odnimatelneho nadrazi

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Provedeni odnimatelneho nadrazi

Příspěvekod belgarat » úte 18 srp, 2020 7:06 am

Mozna konecne pokrocim i s vystabou domaciho modelu ... takze zase zacatecnicky dotaz.

Situace: Nad 'skrytakem' mi vychazi podle planu odbocna stanice. http://bordel.klfree.net/~belgarat/odbocna.jpg (seda cast) s pudorysem cca 170 x 40cm, planovana skladba je:
- 8mm preklizka buk
- 10mm polystyren (odhlucneni, moznost zahloubeni, ...)
- 3mm paska pod SDK
- koleje
TK 100mm nad TK skryteho nadrazi dole. Vychazi to s nepatrnou rezervou (45mm prujezd, 25mm serva/binec pod deskou, 24mm skladba desky nadrazi az k TK = 94mm). Stanici chci tedy odnimatelnou, byt doufam ze se opravovat nic nebude :)

Zaprve: deska nadrazi v jednom kuse, ci rozdelit na dve - kvuli snazsi manipulaci pri opravach ? Jedna deska - nedeli se ruzne vodice, koleje apod. 2 desky - vleze se pohodlne na normalni stul pri oprave.

Mechanika je jasna: serva pod desko, pripadne s tahly vyvedenymi k okraji. Ale jak vy, matadori, zarizujete napojeni elektronickych hejblat v pripade odpojitelne desky ? Budou 2 servodekodery, 1 proudova detekce obsazeni, 2x IR detekce na koncich koleji, a nemodelove plna palba svetelnych navestidel. (= 1-2 dekodery).

Obavam se, ze kdyz placnu elektroniku zdola k desce, jakykoliv sroubovaci zasah (pripojeni dratu) bude znamenat vyndat nadrazi ven. Mechanicke prvky jsou: serva v plechovych drzacich s dorazovymi mikrospinaci, brka budto jako dvojzvratna paka (servo primo pod vyhybkou) nebo jako zakrivene tahlo (servo stranou). Mate to tak nekdo -- jak casto REALNE hrozi demontaz/oprava/uprava ?

Na druhou stranu, kdyz stahnu veskera vedeni do suterenu pomoci nejakych konektoru, tak aby bylo napojeni k dekoderum/detektorum pristupne, tak:
- to bude obrovska masa dratu
- pri "servisu" mimo kolejiste budu muset demontovat bloky elektroniky a "nejak" je napojit kvuli odzkouseni po oprave
Pouziva nekdo takovy system (odnimatelna cast, svody do suterenu) ? Jak velky "opruz" je to takto prodratovat az dolu, pripadne nejake provozni zkusenosti s takovym usporadanim ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Provedeni odnimatelneho nadrazi

Příspěvekod Trixt » úte 18 srp, 2020 8:53 am

Ahoj, já mám skryté nádraží pod koncovou stanicí, která je odnímatelná. V mém případě jsou to čtyři konektory, které musí odpojit (napájení, Loconet, návěstidla a osvětlení). Kdyby byl ochoten investovat ještě do dalšího dekodéru návěstidel a osvětlení, pak by to byly konektory pouze dva. Osobně bych odnímatelný panel nedělil, 170x40 cm není pro manipulaci takový problém.

Viz: http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=11470&start=750#p263929

P.S: Byl jsem rád, že to takto mám, když jsem dodělával ve skryťáku dvě odstavné koleje.
Naposledy upravil Trixt dne úte 18 srp, 2020 1:46 pm, celkově upraveno 2
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Provedeni odnimatelneho nadrazi

Příspěvekod HonzaM » úte 18 srp, 2020 11:47 am

Při použití komponent MGP by Ti ke stanici vedl jen kablík LocoNetu a JK přes nějaký vhodný konektor.
Po kablíku LocoNetu by šlo i napájení elektroniky a klidně bys to mohl připojit a pracovat na tom kdekoli na stole.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Provedeni odnimatelneho nadrazi

Příspěvekod belgarat » úte 18 srp, 2020 12:33 pm

HonzaM píše:Při použití komponent MGP by Ti ke stanici vedl jen kablík LocoNetu a JK přes nějaký vhodný konektor.
Po kablíku LocoNetu by šlo i napájení elektroniky a klidně bys to mohl připojit a pracovat na tom kdekoli na stole.


Zaprve: Nepouzivam MGP a ani jej za zadnych okolnosti nehodlam pouzivat.

Zadruhe: POKUD bych vsechnu elektroniku umistil zespoda na nadrazi, coz je jedna z variant (viz vyse), vedly by v pripade DCC taky v zasade 2 konektory (napajeni + DCC, S88) - takze zadny zasadni rozdil proti Tebou navrhovane variante s MGP. Na stole by mi stacily 2 protikusy a v pohode - zadne MGP neni treba. Precti si puvodni dotaz k teto uvazovane variante zapojeni.

Editovano: omlouvam se za puvodni ostrejsi vyjadreni; prijde mi vsak trochu 'zinantni' navrhovat totalni zmenu / vymenu elektroniky, ktera vlastne nic neprinese (mozna jeden konektor namisto dvou) ... HonzaM vi s jakymi komponenty pracuji. MGP maji spoustu zajimavych vlastnosti ale tlacit je vsude "na silu" je kontraproduktivni.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Provedeni odnimatelneho nadrazi

Příspěvekod HonzaM » úte 18 srp, 2020 2:01 pm

belgarat píše:
HonzaM píše:Při použití komponent MGP by Ti ke stanici vedl jen kablík LocoNetu a JK přes nějaký vhodný konektor.
Po kablíku LocoNetu by šlo i napájení elektroniky a klidně bys to mohl připojit a pracovat na tom kdekoli na stole.


Zaprve: Nepouzivam MGP a ani jej za zadnych okolnosti nehodlam pouzivat.

Zadruhe: POKUD bych vsechnu elektroniku umistil zespoda na nadrazi, coz je jedna z variant (viz vyse), vedly by v pripade DCC taky v zasade 2 konektory (napajeni + DCC, S88) - takze zadny zasadni rozdil proti Tebou navrhovane variante s MGP. Na stole by mi stacily 2 protikusy a v pohode - zadne MGP neni treba. Precti si puvodni dotaz k teto uvazovane variante zapojeni.

Editovano: omlouvam se za puvodni ostrejsi vyjadreni; prijde mi vsak trochu 'zinantni' navrhovat totalni zmenu / vymenu elektroniky, ktera vlastne nic neprinese (mozna jeden konektor namisto dvou) ... HonzaM vi s jakymi komponenty pracuji. MGP maji spoustu zajimavych vlastnosti ale tlacit je vsude "na silu" je kontraproduktivni.

Promiň, ale nic “na sílu” netlačím, a je mi srdečně jedno zda to použiješ, nic z toho nemám. Za druhé, jsou to komponenty ovládané standardním LocoNetem a můžeš je ovládat třeba z DR5000, aniž bys musel použít kompletní MGP systém. Takže vůbec nemusí jít o kompletní změnu systému. Mohou Ti to potvrdit dva účastníci tohoto fóra, používají servodekodéry v rámci kolejiště ovládaného jinou elektronikou.
A ostřejší vyjádření klidně používej, když Ti to udělá potěšení.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Provedeni odnimatelneho nadrazi

Příspěvekod belgarat » úte 18 srp, 2020 2:26 pm

HonzaM píše: Za druhé, jsou to komponenty ovládané standardním LocoNetem a můžeš je ovládat třeba z DR5000, aniž bys musel použít kompletní MGP systém. Takže vůbec nemusí jít o kompletní změnu systému. Mohou Ti to potvrdit dva účastníci tohoto fóra, používají servodekodéry v rámci kolejiště ovládaného jinou elektronikou.
A ostřejší vyjádření klidně používej, když Ti to udělá potěšení.


Dobra, tak znova:
- pouzivam pro rizeni prislusenstvi i trakce DCC, ne LocoNet a menit na tom nic nehodlam.
- pokud bude (jakakoliv: samodomo, MGP, LocoNet) elektronika na desce nadrazi, neni problem s haldou dratu, VZDY bude jen 1-2 konektory. LocoNet nebo MGP oproti stavajicimu neprinasi v tomhle smeru zadne vyhody. Kdyz dam MGP servo-dekodery "do suterenu", budu stejne v "dratenem pekle" jako kdyz tam dam samodomo DCC udelatka.

OPRAVDU si precti dotaz a zamysli se nad tim, na co se ptam. Palis do tematu veci, ktere na otazku neodpovidaji - resp. odpovidaji na uplne jinou otazku, ktera tu vubec neni. Abys nemusel hledat, cituji:
belgarat píše:Obavam se, ze kdyz placnu elektroniku zdola k desce, jakykoliv sroubovaci zasah (pripojeni dratu) bude znamenat vyndat nadrazi ven ... Mate to tak nekdo -- jak casto REALNE hrozi demontaz/oprava/uprava


Podstatou otazky je, jake 'provedeni' (zpusob montaze, NE typ komponent) je pro provoz/servis uz odzkouseny a vhodnejsi. Jsem mistr slepych ulicek ....

Pristi spam nesouvisejicim LocoNetem, MGP apod vyvola akci moderatora.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Provedeni odnimatelneho nadrazi

Příspěvekod Ferys » úte 18 srp, 2020 2:32 pm

Ahoj, řešil jsem stejný problém - úzký prostor mezi odbočnou stanicí a SN, včetně komplikované montáže elektroniky a následného servisu. U mě zvítězilo vyjímatelné SN. Popisuji stručně zde (dva poslední příspěvky): viewtopic.php?f=1&t=12246&start=60
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: Provedeni odnimatelneho nadrazi

Příspěvekod belgarat » úte 18 srp, 2020 2:37 pm

Ferys píše:Ahoj, řešil jsem stejný problém - úzký prostor mezi odbočnou stanicí a SN, včetně komplikované montáže elektroniky a následného servisu. U mě zvítězilo vyjímatelné SN. Popisuji stručně zde (dva poslední příspěvky): viewtopic.php?f=1&t=12246&start=60


Dekuji :) Bohuzel mam SN uz napevno - tzn. koleje prilepene k zakladni .... ehm, k polystyrenu :) Ne ze bych to nemohl v nouzi nejvyssi vytrhat (nebo spis vyriznout) a udelat vyjimatelne; toto reseni mne nenapadlo. Pritom jak pises s vyjmutim skrytaku se nebudou resit bolistky jako navazost viditelneho terenu -- tzn. je to asi optimalni zpusob. V mem pripade jsem, obavam se, uz vazany na vyjmuti vrchniho nadrazi.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Provedeni odnimatelneho nadrazi

Příspěvekod Trixt » úte 18 srp, 2020 5:37 pm

Jak již jsem psal, mám oddělávatelnou koncovou stanici. Rozměry desky jsou 210x50 cm, ale deska je nepravidelného tvaru. Jedná se o překližku o síle 8 mm. Ničím není vystužena, maximálně tak vlastním terénem kolejiště. I při té délce není průhyb problematický. Manipulaci s ní je lépe provádět ve dvou, ale ani v tom není žádný problém, neb hmotnost je přijatelná. Veškerá elektronika je montována zespodu s tím, že je vše vyvedeno na konektory a dá se tedy zprovoznit i mimo kolejiště. Pro práci s deskou mám vyroben ze dřeva konstrukci, na kterou mohu desku položit a pracovat na ní mimo kolejiště. Žádné pevné nohy jsem na ni nakonec nemohl namontovat, neb vždy něčemu v koncové stanici zavazely. Po položení desky s koncovou stanici na vlastní kolejiště desku fixuji ve své poloze 5 vruty. Oddělání desky mi ve spolupráci se ženou mi trvá asi tak 2-3 minuty a vrácení zpět taktéž. Jediný drobný nedostatek v mém případě je v pravé části desky. Tvar desky odpovídal terénu tak, aby se dalo dělení dobře maskovat. Bohužel na pravé straně to díky zásadní změně rozložení krajiny teď dopadlo tak, že dělící čára mi vychází uprostřed nádvoří továrny. Takže moje hlavní doporučení je, dobře si rozmyslet, kde bude čára "řezu" , aby při pohledu na kolejiště moc nebila do očí. To že lze horní panel demontovat se mi nedávno velmi hodilo při dodělávání dvou šturců ve skrytém nádraží.

Horní panel:
kolejiste07hornipanel.jpg


Kolejiště s oddělaným horním panelem:
skryte-sturc3.jpg


Aktuální pohled na levou stranu odnímatelného panelu, kde je dělení panelu již částečně skryto a částečně je v hlíně vidět. Stromy jsou sázeny tak, aby ty v oddělené části přesahovaly větve nad pevnou část a naopak ty v pevné části nezasahovaly nad oddnímatelnou část, aby se deska dala snadno nadzvednout a oddělat.
krajina12.jpg
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Provedeni odnimatelneho nadrazi

Příspěvekod HonzaM » sob 19 zář, 2020 9:27 am

belgarat píše:- pouzivam pro rizeni prislusenstvi i trakce DCC, ne LocoNet a menit na tom nic nehodlam.
- pokud bude (jakakoliv: samodomo, MGP, LocoNet) elektronika na desce nadrazi, neni problem s haldou dratu, VZDY bude jen 1-2 konektory. LocoNet nebo MGP oproti stavajicimu neprinasi v tomhle smeru zadne vyhody. Kdyz dam MGP servo-dekodery "do suterenu", budu stejne v "dratenem pekle" jako kdyz tam dam samodomo DCC udelatka.
.

To je evidentní nepochopení důvodu mého návrhu. Při použití komponent MGP vůbec není nutné jakkoli měnit elektroniku ani způsob ovládaní zbytku kolejiště, ani řešení trakce, ta s tím vůbec nesouvisí. Nutné je použití centrály disponující i LocoNetem, tu ale máš. Adresa kterou zadáš třeba XpressNetem bude ovládat LocoNetové komponenty, výhybky tak můžeš přehazovat třeba MultiMausem. Servodekodéry, výhybkové i návěstní dekodéry jsou destičky cca 5 x 5 cm, které lze bez problému montovat přímo na desku kolejiště a ne "do suterénu". A k celému odnímatelnému nádraži by vedl jeden kablík LocoNetu a jeden kablík napájení. Ale nepovažuj to za propagaci MGP, neprodávám ho v eshopu a je mi srdečně jedno zda ho použiješ, jen jsem Tě chtěl informovat o jedné z možností. A nejsi jediný uživatel nebo případný zájemce o řešení odnímatelného nádraží.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Provedeni odnimatelneho nadrazi

Příspěvekod Fox » čtv 24 zář, 2020 6:21 am

Můj hlas do diskuze je zde:
- každopádně bych odnímatelnou desku vybavil kompletní elektronikou (pokud se tam příslušné dekodéry výškově "vejdou")
- propojení s ostatní částí bych řešil kabelem a konektory (inspirací jakými typy je zde na fóru hafo)
Důvody:
- obecně minimalizace délky vodičů (rušení, úbytky...)
- můžeš udělat v pohodě na stole profesionální montáž a krásně uspořádanou kabeláž (z vlastní zkušenosti vím, že pod kolejištěm to jde vždycky blbě. Jde o doladění krajních poloh přestavníků atd.). Pak nemusíš mít velké obavy z nedotaženého šroubku ve svorkovnici
- zachováš krátké přívody DCC k úsekům - důležité pro vyloučení možných "přeslechů" mezi úseky (tj. stav, kdy se DCC signál naindukuje do jiného, zpravidla souběžně vedeného vodiče). Serva sice nepoužívám, ale zaznamenal jsem také diskuze o podobných problémech
- pro oživování na stole si uděláš jednoduchý přípravek (např. prodlužovací kabel od kolejiště) a máš úplně luxusní možnost vychytat případné mouchy.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1306
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Provedeni odnimatelneho nadrazi

Příspěvekod belgarat » čtv 24 zář, 2020 8:03 am

HonzaM píše:Nutné je použití centrály disponující i LocoNetem, tu ale máš.

LocoNet centralu mozna mam, ale LocoNet jako takovy pouzivat (pokud nebudu donucen, viz RailCom) nechci: duvody viz jina vlakna, nebudu se opakovat a presvedcovat verici.

HonzaM píše:A k celému odnímatelnému nádraži by vedl jeden kablík LocoNetu a jeden kablík napájení. Ale nepovažuj to za propagaci MGP, neprodávám ho v eshopu a je mi srdečně jedno zda ho použiješ, jen jsem Tě chtěl informovat o jedné z možností. A nejsi jediný uživatel nebo případný zájemce o řešení odnímatelného nádraží.

V pripade neLocoNetu povede 2x DCC, 1 kablik napajeni a 1 kablik S88 (sic!). Rozdil 1-2 kabliky. Za zmenu technologie a pripadne vendor lock-in na MGP mi to nestoji, dik. IMHO ani pro nikoho dalsiho neni 1-2 kabliky takove "terno" aby kvuli tomu prevazil LocoNet (neni-li presvedceny jinymi duvody).

Mozna kdyz prestanes MGP tlacit do diskuse o _mechanickem_ provedeni (ostatne i do mnoha dalsich temat), prestanu Te podezrivat z neustaleho marketingu :)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Provedeni odnimatelneho nadrazi

Příspěvekod belgarat » čtv 24 zář, 2020 8:13 am

Fox píše:Můj hlas do diskuze je zde:
- každopádně bych odnímatelnou desku vybavil kompletní elektronikou (pokud se tam příslušné dekodéry výškově "vejdou")
- propojení s ostatní částí bych řešil kabelem a konektory (inspirací jakými typy je zde na fóru hafo)


Diky za nazor ... ano, i serva i elektronika se do plochy "vejdou". S par zasahy jdou i ty "DCC Koleje" prizupusobit tak, aby pri programovani stacily jen prepojit nejake konektory vyvedene k okraji. Mozna je casem vymenim za Sidlovo Arduina, ta jsou chytrejsi.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Provedeni odnimatelneho nadrazi

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 24 zář, 2020 8:24 am

Ahoj, na domácím kolejišti mám dvě stanice a obě jsou odnímatelné. Každá z jiného důvodu.
Fotky jsou k vidění ve vlákně o kolejišti - Kolejiště na půdě - MiŠ
Želvice - koncová stanice, resp. dopravna D3 - chráněná lichoběžníkjovou tabulkou. Má 2 dopravní a 1 manip. kolej + vlečky. Rozměr 450* 1950mm rozpracovaná - zatím je provedena v analogu, tedy z ní vede chumel drátů, ale po ale použiju dekodéry (Digikeijs), a ke stanici budou pouze tři přívody silový 15V = pro pohon přestavníků a dalších zařízení (osvětlení atd.), propojení kolejí (J,K)
Stanice je na upravené desce spárovky ("masiv"). Ta vyšla mi nejlépe co se týká hmotnosti a pevnosti, nekroutí se na rozdíl od jiných deskových materiálů. Je uložena na dvou příčkách. Ty stojí na závitových tyčích ´, které jsou našroubovány na spodní rám. Použití závitových tyčí umožňuje velmi snadné výškové ustavení pomocí dvojice matic.
proč je odnímatelná?
- špatný přístup do kouta kolejiště, kde by bylo téměř nemožné provést přestavníky.
- pod stanicí jsou další 2 patra kolejí, které se vyjmutím odhalí (pro čištění)
- rozvody dělám v době dřevěné, kdy je stanice otočena naznak napříč přes stůl. bez problémů mohu natahovat dráty a umisťovat přestavníky dle libosti. To bych v kolejišti dělal velmi obtížně

Bečov - byl navržen i k provozu na modulářských setkáních, tedy musí být nejen odnímatelný , ale i snadno přepravitelný. Stanice tvoří ve "výjezdním" provedení 8 dílů, doma jich používám 5 bez krajních dílů s norm. čely a bez vkládacího 600mm dlouhého vnitřního dílu. Každý díl má velikost max. 1200x600 mm. to je kvůli stěhování.
Přímo pod stanicí je umístěno SN, které je díky tomu snadno přístupné. Na jednotlivých dílech jsou veškeré el. komponenty (dekodéry Digikeijs), tedy opět pouze přívod siloviny (15V =) a J,K (koleje)
Důvodyk provedení jako odnímatelná jsou zřejmé z popisu výše. Stanice má kovové rámy a deska je z kvalitní bukové překližky polepené korkem.

Edit: Loconet mám natažený mimo pro připojování ovladačů, se stanicí vůbec nesouvisí.
Naposledy upravil Michal Šuhajda dne pát 25 zář, 2020 8:01 am, celkově upraveno 1
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2381
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Provedeni odnimatelneho nadrazi

Příspěvekod belgarat » čtv 24 zář, 2020 8:53 am

MiS: planujes udelat samostatne konektory, nebo to "sdruzit" do nejakeho "pro kolejiste jednotneho" kvuli snadnejsimu zapojovani ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků