Koridor v pokoji - úvaha

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod RSC » pát 01 kvě, 2020 3:09 pm

Stanin píše:... Pokud ale máte někdo jiný fígl, jak na to, tak se rád nechám inspirovat. Jinak budu muset zkusit to TT, ale podle mě to taky s tou dynamikou nebude ono.

Přidám svůj skromný názor. Mám všechny tři jmenované velikosti H0, TT a N. U mne jsou také popsány důvody, proč kolejiště s těmito požadavky v TT.
Ano, mám třeba v H0 také krysu a k ní 9 vozů Slovenské strely, ikdyž pro mne je to spíše Detvan nebo Bečva, kdy jsem s tím jezdil z VŠDS v Žilině. Mám na to místnost 9,5 dlouhou, kde by to nevypadalo již divně, takže s tím jezdíme na chalupě po koberci na kolejivu s podložím v těchto délkách. Zvažuji třeba, že si koupím RailJet v H0... V N proháníme Shinkanseny, kdy 16ti vozová jednotka má skoro 3 metry.
A teď k tomu TT. Za mne TT umí to stejné co H0. Proto jsem se k této velikosti vrátil z hlediska kolejiště a umožnila mi také splnit požadavek na "koridorovou" trať. Je to hezké, když se po kolejišti prohání 10 Y vozů, projede Vindobona o 11ti vozech, Hungaria..., takovou soupravu lze u nás vidět celou a delší dobu. Pokud neřeším, že mi stojí něco na zhlaví, tak i 16 vozů. Dokonce teď uvažuji, že převleču na dvoukolejce tillig pruty, za Peco 1,57 (pokud to jde), když to ještě nemám zaštěrkované, aby to bylo hezčí. Takže na tohle téma je TT prostě super a vozový park netrpí velkými kompromisy a už vůbec ne jízdními vlastnostmi. TT je dnes někde jinde, není to 20té století a já mu vyčítám pouze jen výstupní kontrolu některých výrobků.
Když už zde zazněla dvoupatrová kolejiště, které jsou i v Japonsku naprosto běžná, i já zvažuji, že bych si kolem zdi nad TT možná dal Shinkansem, je to roztomilé jak se to táhne jako had...
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod Stanin » sob 02 kvě, 2020 9:49 am

RSC: TT je perfektní měřítko. Jsou předlohy, kterým to v TT sluší víc. Jenomže já mám doma modely H0 a dělat k tomu druhé měřítko by znamenalo většinu věci zduplikovat, což je podle mě nesmysl. Mít H0 ve vitrínce a TT prohánět na kolejišti... A například dělat lokálku v H0 a hlavní tratě v TT/N taky nechci, protože vím, že by mě lákalo oba světy spojit.
Když už, tak H0 prodat a jít jen do TT. Už jen z finančního hlediska by to dávalo smysl. Jenomže kde dneska seženu např. vozy jako Bmz, zeleno-bílé Y apod.? A hlavně kde seženu koleje, které se hodí na hlavní trať a nemají vysoké kolejnice, aby to nějak vypadalo? Co jsem koukal na Filligran, tak je to docela pálka. V H0 si můžu vybírat. Navíc když se budu držet Milanova návrhu, tak si tam můžu vyhrát i s tím, že na starou hlavní trať použiju Code 83 (R65) a na koridor Code 75 (UIC60). Dala by se udělat pevná jízdní dráha (Peco SL-106F).
Proto to chci zkusit v H0. Když to nebude stát za nic, tak rovnou změním měřítko. Dvě najednou dělat neumím (zkoušel jsem k H0 dělat N). Bylo to matoucí a finančně taky žádná hitparáda. :) Brzo začnu dělat testovací úsek a tam se rozhodne.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod look23 » sob 02 kvě, 2020 10:33 am

Stanin píše:RSC: TT je perfektní měřítko. Jsou předlohy, kterým to v TT sluší víc. Jenomže já mám doma modely H0 a dělat k tomu druhé měřítko by znamenalo většinu věci zduplikovat, což je podle mě nesmysl. Mít H0 ve vitrínce a TT prohánět na kolejišti... A například dělat lokálku v H0 a hlavní tratě v TT/N taky nechci, protože vím, že by mě lákalo oba světy spojit.


Tohle jsem viděl a je to top ten liga. Kdy v popředí projel vlak H0 nebo TT a v pozadí projel ten samý vlak o měřítko menší. Je to hodně náročné na finance a navíc na shánění stejného vozového parku. Ten měřítkový rozdíl prohlubuje efekt dálky.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod Stanin » pon 15 čer, 2020 8:19 am

Ahoj, jen menší aktualizace k mému snažení.
1) Prostor se nakonec zmenšil na 4,3 x 2,7 m, takže Milanův náčrt nemůžu zakomponovat.
2) TT jsem nakonec zkusil v plné parádě (kocour Tillig ve zvuku, brejlovec a Štrůdl od Kuehn) a usoudil jsem, že to pro mě není to pravé ořechové. Je to pro mě jen vetší N.

Takže tak nanejvýš můžu jít z Vmax=160 km/h na Vmax=80 km/h a bude z toho krátký (viditelný) úsek dvoukolejky s průjezdným skryťákem (který by pojal na nejdelší koleji soupravu 270 cm dlouhou), která povede kolem místnosti. Nad oním skryťákem může být lokálková stanice, kde bych se s dělkou dopravních kolejí chtěl dostat na 170 cm. Jízdu soupravy krajinou si tím pádem moc neužiju.
No, co si budeme... Na H0 je to skutečně malý prostor, pokud mají mít soupravy reálný počet vozů a pokud se člověk nechce spokojit s malou stanicí a la Kameničky, kam se vejde kocour jen se dvěma vagóny.

A teď se nabízí otázka, jestli má tohle vůbec cenu realizovat, když to ve výsledku nemusí být ono. Jestli nakonec nebude lepší vitrínka a ovál z RocoLine na občasný projetí, když je daný prostor vhodný maximálně tak na eNko. :)
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod HonzaM » pon 15 čer, 2020 8:45 am

Stanin píše:2) TT jsem nakonec zkusil v plné parádě (kocour Tillig ve zvuku, brejlovec a Štrůdl od Kuehn) a usoudil jsem, že to pro mě není to pravé ořechové. Je to pro mě jen vetší N.

Co je “větší N”?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod Stanin » pon 15 čer, 2020 8:54 am

HonzaM: No že je to i tak malý a tak už bych mohl dělat rovnou N místo TT s tím benefitem, že bych si mohl dovolit v N delší soupravy a reálnější poloměry. Detaily jsou u N ale horší.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod HonzaM » pon 15 čer, 2020 11:41 am

Stanin píše:HonzaM: No že je to i tak malý a tak už bych mohl dělat rovnou N místo TT s tím benefitem, že bych si mohl dovolit v N delší soupravy a reálnější poloměry. Detaily jsou u N ale horší.

Vždycky je to něco za něco. Když pozoruješ jak vlaky jezdí krajinou, detailů si stejně nevšímáš. Když chceš perfektní detaily, zvol H0. TT není ani jedno ani druhé. Ale je to samozřejmě věc názoru a ochoty ke kompromisu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod Jirkátor » pon 22 čer, 2020 7:54 am

Já ti nevím, když budu sběratel modelů do vitríny, tak si nejspíš vyberu měřítko HO, protože v dnešní době už jsou ty detaily opravdu neuvěřitelné, ale pokud se modelovou železnicí zabývám proto abych si mohl "zajezdit s vláčky", tak už nejsou ty detaily až tak podstatné. To si na stejném prostoru raději postavím stanici s perónem pro 5 rychlíkových vozů v eNku, než staničku pro Kocoura se dvěma zetkama a možná i hytlákem v HO a pak se budu utěšovat tím, že je to krásně detailní. A ty detaily v N nejsou v posledních letech zase tak špatné, jak se stále ze setrvačnosti tvrdí.
Na rozměru 150*75 si v eNku postavím (pravda s mírnými kompromisy) odbočnou stanici s pěti kolejemi, skryťák se třemi kolejemi a malou koncovou stanici, v HO tam skoro nedám ani jednoduchý ovál. Pokud bych měl k dispozici tělocvičnu, tak není co řešit, ale v paneláku... Je to prostě otázka priorit a já si spíš chci rozumně zajezdit, než se kochat krásně provedenými detaily. Ale to si musí každý rozhodnout sám.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1038
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod TTBlecha » pon 22 čer, 2020 4:01 pm

Nevím kde HonzaM přišel na svůj názor:
" ...Když pozoruješ jak vlaky jezdí krajinou, detailů si stejně nevšímáš. Když chceš perfektní detaily, zvol H0. TT není ani jedno ani druhé. ..."

Zkratkovité a nepřesné. Probíralo se to už mnohokrát.
Pokud budu lehce militantní zastánce své velikosti, jako někteří jiní zde, tak řeknu že HO je krásný, ale jak již bylo řečeno -tělocvičnu nemám, jen prolížet v poličkách si to nechci, do klubu bohužel nemám čas chodit, a občas si chci zajezdit i doma. N mi přišlo malé už když jsem byl kluk, ale samozřejmě detaily se s pokrokem technologií zlepšily i zde.
TT má v potřebném množství to dobré z obého = dost malé abych si doma postavil slušné kolejiště, a dost velké, že má spoustu detailů a jsem schopen si je udělat i sám doma, taky do lokomotivy bez problémů dostanu slušnej dekodér i s repro a vlak mi nezastaví každé zrnko prachu na kolejišti jako u něčeho menšího ...
TTBlecha
 
Příspěvky: 58
Registrován: pát 17 dub, 2009 4:32 pm
Bydliště: Přerov

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod workous » pon 22 čer, 2020 7:43 pm

Je to hozená rukavice.....takový práce a vlastně jen kus viditelné tratě cca 2,5 m.....do SN se vejde 11 souprav se šikovným softem si sedne dá si kávu nebo doutník a panáka a má kochačku, která asi neomrzí - lepší než statická vitrína. Odpůrci provozu v podzemí se budou kácet :) .

P.S. vlastně se mi líbí :) Zdeněk
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod HonzaM » úte 23 čer, 2020 5:46 am

stanin: nevím co jsi od této diskuze očekával. Potřebuješ sám sebe přesvědčit že se Ti to bude líbit a že je dobře že to postavíš? Nikdo jiný Ti nemůže říci jak to vidíš Ty a jaký z toho budeš mít pocit. Jen Ty sám víš na co se chceš dívat, na čem trváš a co jsi ochoten oželet. Zajímalo by mne ale co máš na mysli tím že Tě nepřesvědčila dynamika N-ka. Samozřejmě má N-ko méně detailů a menší nabídku vozidel než H0, ale to jako důvody nezmiňuješ. Neber to jako přesvědčování abys šel do N, jen mne to zajímá.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod Jirkátor » úte 23 čer, 2020 6:04 am

Té poznámce o nepřesvědčivé dynamice jízdy u eNka také moc nerozumím.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1038
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod Stanin » úte 23 čer, 2020 9:54 am

forex píše:Ahoj, na tohle tema, o kterem jiz delsi cas take premyslim, je zajimave treba toto italske "kolejiste"....

https://www.youtube.com/watch?v=2bUtFvfrwR4

https://www.pilentum-television.com/it/ ... italia.htm

https://www.scalatt.it/fotostoria_Valle%20Casanuova.htm

S pozdravem
Václav (forex)

Něco takového si představuju. Prostě vypnout a nechat svoje modely projíždět (ideálně v náhodném pořadí). Video z tohoto kolejiště sem dával už Mikinko. Teď konečně znám jeho rozměry a celkový vzhled. Jako inspirace super.

HonzaM píše:stanin: nevím co jsi od této diskuze očekával. Potřebuješ sám sebe přesvědčit že se Ti to bude líbit a že je dobře že to postavíš? Nikdo jiný Ti nemůže říci jak to vidíš Ty a jaký z toho budeš mít pocit. Jen Ty sám víš na co se chceš dívat, na čem trváš a co jsi ochoten oželet. Zajímalo by mne ale co máš na mysli tím že Tě nepřesvědčila dynamika N-ka. Samozřejmě má N-ko méně detailů a menší nabídku vozidel než H0, ale to jako důvody nezmiňuješ. Neber to jako přesvědčování abys šel do N, jen mne to zajímá.

Spíš mě zajímá, jestli je to podle ostatních proveditelné a koukatelné. Ať už mají takový názor proto, že podobný projekt doma mají, pokoušeli se o něj, nebo ho někde měli možnost vidět. Je jasné, že 100 lidí = 100 chutí a nakonec to budu já sám, kdo si na to bude muset udělat vlastní názor. Rozhodně tu nechci rozjet souboj měřítek. Zkusil jsem N, TT i H0. Dlouhodobě tedy H0 a u té jsem vždycky zůstal i přesto, že mi sem tam zdá veliká. Některé stavebnice budov nebývají v přesném měřítku a katalogy výrobců hyzdí zkrácené vozy. Názor na TT jsem popsal nedávno. Je hezké, ale nezaujalo mě (a to jsem s tímto měřítkem vyrůstal). No a N se mi líbí, to nepopírám. Hlavně díky své nenáročnosti na prostor. Tam je to ale hodně o kompromisu ohledně kolejiva. Code 55 je sice fajn, ale pořád to není ono. Některé detaily na vozidlech chybí. No a ta dynamika... V H0 je umí jet model modelovou rychlostí 5 - 10 km/h. Umí tohle N? Rozdíl modelové rychlosti 10 - 160 km/h bude logicky taky více znatelný u větších modelů. To je to, co myslím onou dynamikou. Uvidím, co bude. Když to s H0 nebude ono, tak nebudu tlačit na pilu. A když mi bude doma chybět nějaká to ježdění, tak to můžu zkusit v N.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod HonzaM » úte 23 čer, 2020 11:28 am

Stanin píše:Code 55 je sice fajn, ale pořád to není ono. Některé detaily na vozidlech chybí. No a ta dynamika... V H0 je umí jet model modelovou rychlostí 5 - 10 km/h. Umí tohle N? Rozdíl modelové rychlosti 10 - 160 km/h bude logicky taky více znatelný u větších modelů. To je to, co myslím onou dynamikou.

Ještě máš na výběr Code 40 od Micro Engineering (https://www.fiferhobby.com/micro-engine ... cessories/), tam už je ale potřeba dát pozor na to, že některá vozidla kvůli velikosti okolků nelze použít.
Je zde také další výrobce Code 40: https://www.britishfinescale.com/category-s/1845.htm
Code 55 je ale myslím dobrý kompromis, i když kolejivo od MicroEngineering je podle mého názoru modelovější. Kolejivo Britishfinescale neznám.
Pokud jde o rychlost, nevím jaká vozidla, jakou centrálu a jaký ovladač jsi měl v ruce. Teď jsem vyzkoušel tři svá vozidla. Brejlovec od MTB ujel za 1 minutu 40 cm, po vynásobení 160 x vyjde rychlost 3,84 km/h. Vectron od Fleischmana ujede za minutu jen 12,5 cm, to je tedy 1,2 km/h, LeoExpress (Flirt) od Liliputu dokonce jen 7 cm, tedy 0,67 km/h. Pohyb toho LeoExpressu je téměř nepostřehnutelný.
Dosažení modelové rychlosti 160 km/h pochopitelně problém není, TGV může jezdit modelovou rychlostí 230 km/h.
Detailů je na vozidlech samozřejmě méně, ale to je daň za to, že mohu mít doma kolejiště kde se mohu těšit z pozorování vlaků odpovídající délky jedoucích krajinou.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod workous » stř 24 čer, 2020 5:03 pm

forex píše:Ahoj, na tohle tema, o kterem jiz delsi cas take premyslim, je zajimave treba toto italske "kolejiste"....

https://www.youtube.com/watch?v=2bUtFvfrwR4

https://www.pilentum-television.com/it/ ... italia.htm

https://www.scalatt.it/fotostoria_Valle%20Casanuova.htm

S pozdravem
Václav (forex)


Ještě mi napadlo pokud by se obě SN spojilo spirálou zase by to bylo zajímavější....:)
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků