Koridor v pokoji - úvaha

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod Stanin » ned 26 dub, 2020 9:15 am

Radek Strnad: Tady jde jen o snahu OBČAS prohnat určitý typ modelů, aby nestály ve vitríně. Proto mi nevadí, že nebude nádraží a křižování. A proto jsem si dal i požadavek na to, aby se to celé dalo složit a uklidit a místo toho dát lokálku, kde se člověk vyblbne víc. Něco ve stylu Nižná Slaná, která je k nalezení v galerii plánků od Milana (v žádné z knížek jsem ji nenašel). V H0 bych tohle všechno těžko skloubil.

Mizl: Spirála není vůbec špatný nápad. Lokálka dole a v patře nad ní motiv dvoukolejky.

Jinak tu nechci rozjet "souboj" měřítek. Ten mám sám v sobě dlouho a pár lidí z mého okolí je svědkem toho, že jsem se vždycky z několika důvodů vrátil k H0. A to jsem na TT vyrůstal. Dnes je TT na dobré úrovni a i za krásný peníze. Jen to kolejivo je nic moc svoji modelovostí a kvůli zvuku musí člověk častokrát zasahovat do modelu, takže ztráta záruky. Navíc menší místo = menší ozvučnice = horší zvuk (a jedno repro místo dvou). Takže proto preferuju H0 a snažím se z minima vytěžit maximum. Pokud to nepůjde, tak to TT znovu zkusím a třeba u něj i zůstanu.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod jirkan » ned 26 dub, 2020 10:51 am

Pokud by někdo chtěl tvrdit, že je to málo místa, tak si najděte třeba toto vlákno....
Není to sice zrovna to, co si představuje kolega, ale beru to jako ukázku toho, že někdo holt tvrdí, že to nejde, a jiný moc nediskutuje a udělá to....

Velké kolejiště H0, 420*340 cm, tvar U, epocha V
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod jirkan » ned 26 dub, 2020 11:06 am

A ještě na závěr tak trochu jako recesi jsem si našel v podkladech jedné firmy, která se živí zakázkových stavbou kolejišť pár čísel. Ze zhruba 400 realizovaných kolejišť je 93% H0, 5% N a o zbylá dvě procenta se dělí ostatní měřítka v pořadí G, 1 a TT s hezkým 0,5%. (Ty G a 1 kolejiště jsou při tom opravdu domácí, ne nějaké zahrady či tělocvičny).
Dále průměrná plocha kolejiště je asi 10,7 m2 a na kolejišti je průměrná délka položených kolejí 68,7 m.
Takže myslím že kolega je celkem v normě :D
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod Rudolf » ned 26 dub, 2020 5:27 pm

Ahoj,

pro inspiraci jak udělat dvoukolejku v H0 do spirály okolo místnosti https://www.youtube.com/watch?v=sYOBDu1NML4

Další videa k témuž https://www.youtube.com/user/FlashbackAustria85/videos

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod Stanin » ned 26 dub, 2020 6:55 pm

Rudolf: Díky. Toho sleduju už delší dobu. Jde teda hodně vysoko, ale zase v menším pokoji (někde zmiňoval 6 m2). Právě on mě inspiroval diorámatem dvoukolejky. To jeho má cca 2,3 m a jezdí na něm na zemi. Po krajích má vratný smyčky.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod Stanin » ned 26 dub, 2020 6:56 pm

jirkan píše:Pokud by někdo chtěl tvrdit, že je to málo místa, tak si najděte třeba toto vlákno....
Není to sice zrovna to, co si představuje kolega, ale beru to jako ukázku toho, že někdo holt tvrdí, že to nejde, a jiný moc nediskutuje a udělá to....

Velké kolejiště H0, 420*340 cm, tvar U, epocha V

To je veliký projekt, na ten si ani netroufám. :)
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod look23 » stř 29 dub, 2020 7:01 pm

Jak zde zaznělo, tak ty dvoupatrová kolejiště hodně využívají modeláři v Americe
Zde je třeba ukázka https://www.youtube.com/watch?v=WEDhfWwx4sY
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod Stanin » čtv 30 dub, 2020 1:54 pm

Plánování trochu vázne - mám jen omezenou verzi RailModelleru (nemám Windows, abych stáhl SCARM apod.). Ale občas se to zvrhne do slušný haluze a já si pak musím připomenout, že je to fakt jen na občasný projetí modelů bez ambicí hrát si na nádražáka. Na to jsou ideální kluby.
Každopádně je to slušná výzva do takového prostoru dostat to, co chci, aby to nevypadalo blbě. :) Ale času dost...
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod look23 » čtv 30 dub, 2020 9:05 pm

mikinko:
Nevím proč, ale na tohle mi naskakuje trať Brno - Česká Třebová v oblasti Blanska jako inspiraci podle reálné předlohy.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod hank » pát 01 kvě, 2020 5:32 am

jirkan píše:A ještě na závěr tak trochu jako recesi jsem si našel v podkladech jedné firmy, která se živí zakázkových stavbou kolejišť pár čísel. Ze zhruba 400 realizovaných kolejišť je 93% H0, 5% N a o zbylá dvě procenta se dělí ostatní měřítka v pořadí G, 1 a TT s hezkým 0,5%. (Ty G a 1 kolejiště jsou při tom opravdu domácí, ne nějaké zahrady či tělocvičny).
Dále průměrná plocha kolejiště je asi 10,7 m2 a na kolejišti je průměrná délka položených kolejí 68,7 m.


Ve které zemi působí ta firma?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod Trixt » pát 01 kvě, 2020 9:23 am

mikinko píše: ešte lepšie kúsok za Babicemi ... z tunela na most a do ďalšieho tunela, to všetko ponad rieku a cestu, okolo chatová oblasť

Předpokládám, že myslíš tento kousek, kde pod mostem vede proti proudu cyklostezka z Brna do Bílovic a na druhé je pak silnice. To je skoro na diorama. :) Tento úsek má 125 m a tedy na modelu v H0 by to bylo asi 150 cm. Ale je to krásný výřez, kde se skloubilo spoustu detailů hodných modelování. :)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod MiG » pát 01 kvě, 2020 10:48 am

Cyklostezka z Brna do Bílovic tam nevede, protože Bílovice na cestě od Brna máte už daleko za sebou.
A ani cyklostezka "bez přívlastku" to není, protože se tam sice dostanete mostem těsně před mostem železničním, ale před bývalou LDN v Babicích musíte sesednout, otevřít si branku a překonat pěšky úzký most, několik schodků a vrátit se zase na silničku, ze které jste sjeli.
Neexistuje důvod (kromě zvědavosti jak to tam vypadá) sjíždět ze silničky Bílovice-Adamov.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod milan ferdián » pát 01 kvě, 2020 11:10 am

Náčrt. Skloubení více námětů z trati a zachován provoz na původní trase....
Přílohy
Stanin koridor.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod Stanin » pát 01 kvě, 2020 11:33 am

Inspirovat se úsekem Brno - Adamov mě taky kdysi dávno napadlo, ale nějak jsem na to zapomněl. A to ho mám dost projetý jako cestující a navíc to mám momentálně za rohem (z Obřan). Brno - Bílovice jsem šel párkrát pěšky nebo jel na bruslích. Naposledy jsem měl v merku obřanský most přes Svitavu (těsně před nádražím). Skončilo to tak, že jsem nafotil modely na bazar. Ale inzerát jsem nakonec nepodal. :)
Třeba teď koukám na 2,5 metru dlouhý parapet a snažím se na něm představit zatrolejovanou dvoukolejku. Než se pustím do velkých věci, tak začnu “jenom” podobným úsekem. Bude rovný, aby se dal dobře zakomponovat do oválu, kde si ve fázi hrubé stavby (doba dřevěná + pozadí) ověřím, jestli je to správná cesta. Pak uvidím, co dál.

Milan Ferdian: Moc pěkný! Úplně si tam představuju různý typy svršku. Kontrast mezi starou a novou tratí. To mě nenapadlo.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Koridor v pokoji - úvaha

Příspěvekod MiG » pát 01 kvě, 2020 2:48 pm

Podobný krátký úsek z tunelu do tunelu i s návěstidlem je na stejné trati kousek před Blanskem, jen trať nevede přes řeku.
https://mapy.cz/zakladni?x=16.6489683&y=49.3390463&z=19
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků