spojování modelových kolejí Tillig

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

spojování modelových kolejí Tillig

Příspěvekod AlexD » ned 05 led, 2020 1:13 pm

Konečně jsem se rozhoupal a začal na kolejišti s výměnou starého "U" kolejí za profilové. Hned na začátku jsem narazil na drobný problém. Potřebuji nahradit na (kopupené) hotové koleji vodivou spojku za izolovanou. Pokoušel jsem se ji stáhnout kleštičkami, ale nejde mi to. Je ke koleji přibodovaná? Jak ji bez hrubého násilí vyměnit? Vytlačit kolej z podloží?
Uživatelský avatar
AlexD
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte 26 led, 2016 7:53 pm
Bydliště: Dambořice

Re: spojování modelových kolejí Tillig

Příspěvekod hank » ned 05 led, 2020 1:26 pm

AlexD píše:Konečně jsem se rozhoupal a začal na kolejišti s výměnou starého "U" kolejí za profilové. Hned na začátku jsem narazil na drobný problém. Potřebuji nahradit na (kopupené) hotové koleji vodivou spojku za izolovanou. Pokoušel jsem se ji stáhnout kleštičkami, ale nejde mi to. Je ke koleji přibodovaná? Jak ji bez hrubého násilí vyměnit? Vytlačit kolej z podloží?


Nestyď se a zaber těmi kleštičkami silou, ono to půjde... :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: spojování modelových kolejí Tillig

Příspěvekod Tomáš10 » ned 05 led, 2020 2:46 pm

Tu spojku chytni do svěráku a tahej za kolej, povolí to, ale spojka bude asi odepsaná.
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

Re: spojování modelových kolejí Tillig

Příspěvekod AlexD » ned 05 led, 2020 4:30 pm

Děkuji za rady. Jde to kleštičkami, ale musí se nejdřív odehnout svírající patky a pak se spojkou trošku zakvedlat.... 'Pak už to jde snadno. U některých kolejí to jde jen tahem i bez poškození spojky. Měk jsem "štěstí", že jsem hned zkraje narazil na pár co drží...
Uživatelský avatar
AlexD
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte 26 led, 2016 7:53 pm
Bydliště: Dambořice

Re: spojování modelových kolejí Tillig

Příspěvekod hank » ned 05 led, 2020 4:31 pm

Tomáš10 píše:Tu spojku chytni do svěráku a tahej za kolej, povolí to, ale spojka bude asi odepsaná.


Tak to jsem se zatím nikdy neodvážil, zatím to vždycky šlo těmi kleštičkami... Spojka to někdy vydrží, někdy ne, ale ony jsou jiné než ty určené pro spojování flexikolejiva a jak se blbě stahují, tak se i blbě nasazují.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: spojování modelových kolejí Tillig

Příspěvekod MirekTT » ned 05 led, 2020 6:45 pm

AlexD píše:Je ke koleji přibodovaná?........
Vytlačit kolej z podloží?

No, nikdo jste mu i přes cenné rady neodpověděli. Ano, na kusovém továrním kolejivu Tillig jsou spojky přibodované. Některé líp, některé hůř (to se týká i vodivých propojek na výhybkách).
Vytlačit kolejnici z podloží u továrního kusového kolejiva Tillig moc nejde. Zespodu je ke kolejnici bodnutý šteft, který brání prutu v posuvu v podloží (zde bohužel většinou velmi dobře bodnutý).
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: spojování modelových kolejí Tillig

Příspěvekod hank » ned 05 led, 2020 6:59 pm

MirekTT: To nic nemění na věci, že se mi spojku zatím vždycky podařilo stáhnout popsaným způsobem bez destrukce kolejnice...

Přibodovaná = připájená nebo mechanicky připevněná? Ještě nejsem úplně slepej, takže vidím, že na spodku těch spojek jsou důlky. Měl jsem za to, že jsou vytvořené mechanicky, aby protlačením na druhou stranu vznikl hrbolek, který tam tu spojku drží a který brání jejímu stažení... Jestli se říká bodování tomuhle, pak je asi přibodovaná... :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: spojování modelových kolejí Tillig

Příspěvekod MirekTT » ned 05 led, 2020 8:33 pm

No, můj názor je, že důlčíkem to není
Vlevo na obrázku je holý prut se spojkou megajebnutou důlčíkem, a následně snadno stáhnutou kleštěmi. Vpravo je tovární kolej bodnutá ( všichni víme, co je tím myšleno) a obtížně stáhnutelná kleštěmi.
Takže jediné k odhalení pravdy zbývá zajet k Tilligovi, a zeptat se, zdali boduje důlčíkem, nebo bodovým svařovàním. Můj horký tip po tomto pokusu je varianta "B".

Čili ano, spojku sundat lze výše popsanými způsoby. Tedy hůř, nebo lépe. Jen jsem chtěl odpovědět primárnímu tazateli na jeho prvotní otázky.
Přílohy
IMG_20200105_210737-752x1004.jpg
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm


Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků