Moja prvá modelová železnica

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod hank » sob 07 pro, 2019 8:34 am

Na každém začátku úvah o kolejišti by měla být tato úplně první rozhodovací "vidlička": Hračka nebo model?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6088
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod hopeter » sob 07 pro, 2019 9:56 am

hank píše:Na každém začátku úvah o kolejišti by měla být tato úplně první rozhodovací "vidlička": Hračka nebo model?

S tím taky souhlasím. A když už si vyberu model tak je další větvení a to 100% věrnost nebo nějaké procento z čeho slevím. Můžu ošidit měřítko , epochu , typ vozidel , rozsah detailů , a další. Je na každém kam až zajde a jak popustí uzdu fantazii. Právě tohle je dobré si odzkoušet na něčem menším. Třeba otázka kolik tunelů má spoustu odpovědí. Udělám tunel proto , že je v předloze. Udělám tunel , protože se mě líbí. Udělám tunel abych do něho něco schoval a tak dále. Myslím , že prostudování potřebných tématů tohoho fóra ale i jiné literatury napoví dostatečně jak na to a co si vybrat. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod Stanin » čtv 26 bře, 2020 11:46 am

Ronoath píše:.. Pro příklad můj vlakodrom v H0...

Teda ten je. Kolik ma, 6 metru?
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod Ronoath » čtv 26 bře, 2020 3:08 pm

Staninn: Dosti přesný odhad :lol: Je to přesně 560 na 160. Akorát proti zde uveřejněné fotce přibyly další koleje.
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 226
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod Michal T669 » pon 06 črc, 2020 2:05 pm

peter_r píše:Keďže vláčik a koľajnice sú už kúpené, ale nájdem ich až pod stromčekom, mám čas na plánovanie trate, krajinky a podobne. Poradili ste mi program SCARM, super program len má dve nevýhody: že v trial verzii je limitovaný počet koľajníc a že sa tam nedá plánovať krajinka (domčeky, stromčeky a podobne).

Prosím o nejaké rady:

- určite tam chcem most a zopár tunelov, tak či je lepšie viac tunelov (koľko), či sú lepšie dlhé alebo radšej kratšie, čo sa týka výhybiek, či je lepšie tiež mať len pár (2-3). ďakujem.


U tunelů záleži na tom jestli chceš mít vlak více na očích nebo chceš mít velký tunel. U velkých tunelů je dobré mít přístup ze zadu pro případ vykolejení soupravy. Ale myslím si, že mít víc tunelů je v pohodě. :)
U výhybek zaleží na tom jak velký chceš mít vozový park, ja si myslím že mít víc výhybek je dobré.
Přeju hodne štěstí s modelařinou. :)
Michal T669
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 01 črc, 2020 2:57 pm

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod hank » pon 06 črc, 2020 2:25 pm

Michal T669 píše:U výhybek zaleží na tom jak velký chceš mít vozový park, ja si myslím že mít víc výhybek je dobré.


Tak tady na fóru někteří lidi tráví stovky nebo možná i tisíce hodin prací zdarma ve snaze o základní osvětu a pak si od někoho z těch, komu jsou ty dobře míněné a většinou i dobře fundované rady určeny, přečtu takovouhle perlu... :?

Ale ono to stojí psáno už v nejprodávanějším světovém bestselleru všech dob: Marnost nad marnost, všechno je marnost... :(
Anebo taky v novější době: Mysleli jsme to dobře a dopadlo to jako vždycky... :lol:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6088
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod Martin112 » sob 05 pro, 2020 7:27 am

Dobrý deň.
Som tu nový a potreboval by som poradiť. Staviam si nové kolajisko a potreboval by som ešte nejaké komponenty. Páčila sa mi stránka www.modely-vlacikov.sk. Vybral som si odtiaľ nejaké veci ale potreboval som sa niečo opýtať vôbec sa mi neozyvaju . Máte s touto stránkou niekto skusenost. Alebo mi viete poradiť nejaky lepší obchod aj cenovo výhodný lebo potrebujem toho viac. Ďakujem
Martin112
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 04 pro, 2020 5:48 pm

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod hank » sob 05 pro, 2020 8:00 am

Martin112: Ano, tato firma je v Čechii dobře známá... :evil:

V tomto diskusním vlákně
viewtopic.php?f=18&t=2153
je od února 2009 už 465 postů plných zkušeností s tímto e-shopem. Pozitivní vyjádření se mi nechce v té záplavě stížností hledat, ale myslím, že by mi na jejich spočítání stačily prsty na rukách...

Zmíněná diskuse
viewforum.php?f=18
je plná odkazů na české i slovenské prodejce. Nejdřív si ji pořádně prostuduj.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6088
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod sidlo » sob 05 pro, 2020 8:27 am

Občas kupuji tady http://www.model-shop.sk a jsou spolehliví.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3593
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod JanoH0e » sob 05 pro, 2020 9:55 am

Záleží aj kde bývaš. Občasná návšteva a pokec s obchodníkmi nebýva na škodu, hlavne ak toho nakupuješ viac. Dobre komunikujú napr. https://shop.modelovazeleznica.sk/trainandcoffee_tt.php , už spomínaný https://www.model-shop.sk alebo https://www.svetmodelov.sk/ . Je ich samozrejme viac, záleží tiež na tvojich požiadavkách.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod Martin112 » ned 06 pro, 2020 6:41 am

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Martin112
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 04 pro, 2020 5:48 pm

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník