stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod HonzaM » ned 27 říj, 2019 4:25 pm

vinklarekcz píše:S dětmi nějaké zkušenosti mám - provozoval jsem pár let rc-dráhu - nějaké info a obr. zde: http://www.vinklarek.cz/Know-how.htm
Osobně bych si vybral H0 a panel - např. sklopný na zeď v rozměrech 1,2 x 3m bych určitě udělal.
ps: jako malý kluk jsem si údajně nejvíce vyhrál s dřevěnými vláčky - mašinka - parní se skládala z několika dřevěným dílů a za ní šlo připojit 2-3 vagonky na které se daly nastrkat různě barevné a tvarované dřevěné segmenty ... koleje žádné ..., potom jsem ale u bratrance objevil H0 železnici, ale v 8-mi letech jsem toho moc nezvládl ... bez návodů a netu ....

Sklopný panel na zeď je dobré řešení. Na https://www.1ku160.cz/domaci-kolejiste/piko-kolejiste/ jo kolejiště který jsem postavil pro syna když mi bylo asi 8 let- pod stromečkem to bylo velké překvapeni. Rozměry 2 x 1 m v N umožní bohatý provoz.
U dětí je to různé, vnuk od svých tří let kdykoli přijde s rodiči na návštěvu, je první co ho zajímalo je “trains” (žijí v Británii a ve třech letech ještě nemluvil česky. Od té doby kdykoli přijedou na návštěvu nezajímá ho nic jiného než “vlaky”. Ve třech letech mu stačilo se dívat, ve čtyřech už si vzal do ruky ovladač a řídil jeden vlak. A letos v pěti se mu nejvíc líbilo řídit dva vlaky, jedoucí proti sobě na dvojkolejce - to je velmi efektní. Líbilo se mu zajížděl do depa, zastavovat v nádražích, zapínat hlášení že je vlak připraven k odjezdu. U dalších třech vnuků (mají doma kolejiště umísteně v posteli - k vidění na www.1ku160.cz) to bylo postupné, tříletým stačilo se dívat, později je začal bavit posun, toho kterému je dnes čtrnáct už vláčky přestávají zajímat.
To umístění v posteli se osvědčilo, nezabírá to místo a není problém hned začít jezdit. Je to samozřejmě postel postavená na míru. Jde pochopitelně o N, pro TT už by byl ten prostor dost limitujíci, ne že by to nešlo, ale na rozměru 180 x 90 cm se nevejdou nádraží do nichž se vejde rozumně vypadající vlak. Z pochopitelných důvodů není použito skryté nádraží.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4074
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod kuba78 » pon 28 říj, 2019 10:37 am

tak dnesni update: krome toho, ze synek dnes rano prisel s tim, ze od jeziska chce lego vlacky (nasel katalog Dracika.. dost smrtici zalezitost pro rodice maleho ditete pred vanocema :-)) tak sem dnes na chalupe vytah druhy set vlacku a zjistil ze krome toho ze je to vetsina TT, tak je toho mozna jeste vic nez mam doma H0.. takze v nejblizsi dobe budu zkouset jeste zprovoznovat tyhle stary TT masinky. hlavne je v tom ale funkcni FZ1 trafo, tak to vyzkousim s temi mymi H0 jak to slape.. stay tuned :-) zacina me to bavit.

PS panel H0 stavet opravdu nebudu. pokud vubec, tak maximalne Nko nebo mozna Zko jak sem psal, do toho prostoru 95x55.
kuba78
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 20 říj, 2019 1:09 pm

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod milan ferdián » pon 28 říj, 2019 3:49 pm

Nechci ti do tvého rozhodnutí kecat, ale děti příliš nezajímá nostalgie a tvoji snahu neocení. Lépe kup ten startset pod stromeček :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11824
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod kuba78 » pon 28 říj, 2019 6:27 pm

jasne ze nezajima :-) ale me to zajima :-) prijel sem z chalupy, vyzkousel TTcka, tri masinky a zadna nejezdi.. hodka vycisteni, prepajeni upadlych kabliku a jedna upaluje jak o zivot, druha je trochu pomalejsi takze ta pujde na rekondicni pobyt a treti obcas vynechava.. to pujde. ted budu tyden pryc pak se tomu budu venovat.

duvod proc to delam - protoze si s tim zajezdime, uvidime jak se jim to zailib a pokud zalibi, pujde pod stromecek start set s digitalem.. zadny strachy
kuba78
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 20 říj, 2019 1:09 pm

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod JendaTT » pon 28 říj, 2019 8:16 pm

Ani nevíš, jak ti rozumím. Také jsem po 30 letech vytáhl staré TT vláčky z krabic a kromě orezlých kolejí vše tak nějak fungovalo. Rozebral jsem loko, vyčistil, promazal, dal nové uhlíky do motorků. Jezdily jako kdysi... Všem starým vagónkům jsem dal nová kovová dvojkolí s peho ložisky. Taková hezká prácička, jízda se hodně zlepšila.

A pak jsem si udělal radost a koupil digitální start set. Jízda nesrovnatelná, klidná, plynulá, od krokové rychlosti. Modelové provedení úplně někdy jinde. Sice jsem ještě koupil levné čínské dekodéry a zdigitalizoval staré loko, ale s novými modely se to nedá srovnávat. Takže z nostalgie jsem si staré ponechal, ale už jezdím jen s modely novými. Podobně jako kolejivo, už jen nové. Původní U-profilové jsem vyhodil... nemělo cenu jej zachraňovat.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod kuba78 » pon 28 říj, 2019 9:09 pm

digitalizovat to asi nebudu.. zas tak dobry stav masinek neni. Kdyz to clovek otevre vidi ze uz je to mistama orezle, kontakty se musi poradne vycistit mistama sem musel i trochu osmirglovat.. Dnesni digitalni masinky jsou fakt nekde jinde.. co sem videl nazivo i na youtube. staci kdyz to rozchodim jak to je ty stary a pak asi stejne pujdou do krabice. jinak stari tech H0 je odhadem tak 30-35 let co si pamatuju, v tech TTckach sem nasel i vyplneny zarucak - cerven 1987..
kolejivo H0 je nepouzitelne, to TT vypada lip, dost z nich je rovnych, nevim v jakym stavu jsou vyhybky nebo anglican, ale asi by se to muselo rozchodit, prebrousit.. ale jak rikas. pokud bude detem jezisek masinky porizovat, tak urcite s novyma kolejema.

PS jak se tu porad nekteri ohani panelem.. pokud vubec budu nekdy uvazovat o stavbe panelu jak sem rikal, tak v tom malem prostoru a ztvarnit bych chtel "Humpolacku" - https://www.cd.cz/zazitky/kam-na-vylet/ ... a-vysocine https://t-o-skalaci.webgarden.cz/rubrik ... ky-pacifik se zastavkou heralec, takze to co by bylo treba je tak maximalne motorovy vuz 810 a nejaky maly nakladni vlacek.
kuba78
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 20 říj, 2019 1:09 pm

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod D » úte 29 říj, 2019 6:10 am

kuba78:
> asi by se to muselo rozchodit, prebrousit..
…a vyhodit. Pokud z plechových kolejnic BTTB seškrábneš vrchní ochrannou vrstvu, začnou okamžitě rezavět (černat) ze vzdušné vlhkosti a nebudou schopny předat proud lokomotivám a často ani sousední koleji. Vyzkoušeno osobně na celém kolejišti. Raději koleje bez práce odlož na později do šuplíku, vyhodíš je až za pár let, co budeš jezdit na profilových.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod Radek Strnad » úte 29 říj, 2019 7:05 am

Nejlepší, co se s kolejivem BTTB dá udělat, je počkat na předvánoční akci v Sebnitz, která byla zatím myslím každý rok. Vybírají tam na váhu staré kolejivo BTTB a podle váhy pak dají slevu na nové. Snad bude tato akce i letos. Sám jsem jí před několika lety využil, protože staré kolejivo BTTB, už je fakt naprosto mimo realitu.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod kuba78 » úte 29 říj, 2019 9:44 am

Radek Strnad píše:Nejlepší, co se s kolejivem BTTB dá udělat, je počkat na předvánoční akci v Sebnitz, která byla zatím myslím každý rok. Vybírají tam na váhu staré kolejivo BTTB a podle váhy pak dají slevu na nové. Snad bude tato akce i letos. Sám jsem jí před několika lety využil, protože staré kolejivo BTTB, už je fakt naprosto mimo realitu.


no, kvuli kilu koleji asi do Saska jezdit nebudu :-) prebrusovat sem nemyslel ze vezmu smirgl a sjedu vsechny koleje, ale postavil sem vcera okruh maly na TT a pustil masinku at jezdi porad dokola, ze by si ty koleje sama trochu ojezdila.. maximalne to kde je to viditelne flekaty tak vemu brusnou houbickou tak se uz moc zkazit neda.
kuba78
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 20 říj, 2019 1:09 pm

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod MiG » úte 29 říj, 2019 10:41 am

Mezi brusnou houbičkou a šmirglem není valný rozdíl.
Brusná houbička je jako šmirgl cca 160 - 400 .
Teď nemám ani jedno před sebou pro porovnání.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod Pavel 152 » úte 29 říj, 2019 6:02 pm

Hlavně nepoužívat silikonový olej, podle restaurátora z OVM, sežere pocínování nebo pozinkování. Já to udělal u Merkura a bylo pryč. Staré TT koleje okartáčuji od prachu kartáčem na boty (ještě se zbytkem leštidla, to neřeším) pražce jsou jako nové. Koleje hadříken v lihu namočeným. Vždy zůstane něco co nevede, na to jsme dřív použili lokomotivu bez bandáží a plnou rychlostí to několikrát projeli pak znova otřít obyčejným papírem, ubrouskem, tím i očistím plochy kol za jízdy (půl loko na kolejích půl na papíře)
Pavel 152
 
Příspěvky: 420
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod sidlo » úte 29 říj, 2019 7:07 pm

V minulosti tu někdo doporučoval hydraulický olej. Máte s tím někdo zkušenost?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod Sandy » stř 30 říj, 2019 6:55 am

sidlo píše:V minulosti tu někdo doporučoval hydraulický olej. Máte s tím někdo zkušenost?

Jednou tady vypuklo takové šílenství "co, jak a čím". Vyzkoušel jsem všechno možné : Diavu, jakýsi hydraulický olej, vyžebraný v autoservisu, brzdovou kapalinu.
Elektrické vlastnosti výrazně lepší, trakční bídné. Prokluzovalo to i na rovině, některé loko najednou do stoupání nevytáhly ani sami sebe.
Vrátil jsem se ke Kontaktolu, isopropylalkoholu a filcu (vhodná je i spodní strana brusných kotoučků na suchý zip). Na nedostupná místa jsem filc upevnil do akvarijní škrabky na sklo (místo žiletky) a tím dosáhnu i do tunelu.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod sidlo » stř 30 říj, 2019 7:13 am

Díky za praktickou zkušenost. Zůstanu u IPA :D
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod Tomas Lebeda » stř 30 říj, 2019 10:31 am

Pánové, aby to tu nezklouzlo k radám jak zachránit staré plechové kolejivo.
Pokud si ze starého kolejiva chce někdo na stole udělat okruh na ježdění pro děti a trochu nostalgie, tak prosím.
Pak ať zkusí jakýkoliv výše uvedený způsob.
Pokud by někdo uvažoval o zabudování starého kolejiva to stálého kolejiště, tak ať to nedělá.
Žádný způsob záchrany, která zajistí dlouhodobou spolehlivost plechového kolejiva neexistuje.
V dnešní době nedává smysl použít jiné kolejivo než profilové.
Na tom se tu naštěstí, pro všechny "znovu" začínající modeláře, téměř bez výjimky shodneme.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Tomáš10 a 5 návštevníků