stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod Miloš Pavlát » pát 25 říj, 2019 7:30 am

Já jsem své staré PIKO mašiny osazoval dekodéry LENZ daly se koupit v sadě tři kusy za 1200,-Kč dnes to bude víc. Dnes se v této cenovce pohybují čínské dekodéry LaisDcc.
Staré vozy byly osazeny žárovkami na 12V je třeba je buď vyměnit za žárovky na 16V, nebo za LED s odporem. Dekodér osvětlení je již přidaná hodnota.
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 332
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod kuba78 » pát 25 říj, 2019 7:54 am

a tyhle dekodery mi budou chodit jak s tim Pico tak i Maus ovladanim?
kuba78
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 20 říj, 2019 1:09 pm

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod sidlo » pát 25 říj, 2019 8:18 am

Dekodéry chodí na DCC. DCC vyrábí centrála.
Ovladače PIKO/ROCO jsou připojeny k centrále. Ovladače komunikují většinou LocoNet/XpressNet a musí se na to dát pozor. Pokud je to v StartSetu tak to fungovat bude.
https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/3-digital
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod kuba78 » pát 25 říj, 2019 8:58 am

ok. vim jak to teoreticky funguje nebyl sem si jisty protokoly. ted jeste - kdo pripadne se zabyva opravami masinek? jak sem psal, jedna nejezdi a druha jezdi jen obcas, ja to sice umim rozebrat, ale nemam dily.. pokud je tu nekdo kdo tomu rozumi, je schopny se na to podivat, pokud rekne ze to jde opravit tak opravit a pripadne dobastlit ten dekoder.. samozrejme za uplatu.
kuba78
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 20 říj, 2019 1:09 pm

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod Miloš Pavlát » pát 25 říj, 2019 9:03 am

Nabízím pomoc. Praha?
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 332
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod sidlo » pát 25 říj, 2019 9:44 am

kuba78 píše:pokud je tu nekdo kdo tomu rozumi, je schopny se na to podivat, pokud rekne ze to jde opravit tak opravit a pripadne dobastlit ten dekoder.. samozrejme za uplatu.

Zprovoznění hodně starých mašinek je velmi nevděčná práce. Stráví se na tom spousta času, který nebude nikdy adekvátně zaplacen. Výsledkem bude historický kus, který se jízdními vlastnostmi (ani kvalitou zpracování) nikdy nevyrovná novému vozidlu. Oprava starých mašinek je v podstatě charita. A jedinou odměnou za charitu je obyčejně dobrým pocit že má nějaké dítě radost, protože z většinou ekonomických důvodů by se k mašince jinak nedostalo.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod kuba78 » pát 25 říj, 2019 4:22 pm

Miloš Pavlát píše:Nabízím pomoc. Praha?


ano, praha. ja chapu ze to je z vaseho pohledu charita a ze to muze podle poctu hodin vyjit draz nez novy masinky (nebo ta sama funkcni z bazaru), takze rozhodne necekam ze se tomu bude nekdo venovat tyden v kuse a pak mu za to jen podekuji a dam par stovek. Ony ty masinky jsou taky v odpovidajicim stavu, sem tam neco ulomeneho.. ale je to proste moje detstvi :-) Planoval sem ze to nejdriv rozeberu sam, pokud tam nebude neco vyslovene okateho (pripajet kontakt apod). Pokud na to neprijdu, vyuzil bych nabidky, privez bych, staci mi jen nejaky rychly check - zda je to takove ze se tim nevyplati zabyvat nebo je to nejaka vec ktera se spravit da (novy motor, uhliky apod) a pak bychom se pripadne domluvili na cene. Mam doma sice vercajk (mikropajecku, multimetr apod) ale prece jen sem modelar jineho razeni a masinkam nehovim takze moje znalosti v teto oblasti jsou omezene, rad si nazivo pokecam s nekym, kdo ma evidentne v teto oblasti daleko vetsi zkusenosti nez ja :-)
takze diky moc za nabidku. o vikendu budu kutit a kdyztak se ozvu.

No a pokud se ukaze ze se ty masinky daji zprovoznit za nejakych rozumnych ekonomickych podminek tak to zprovoznim a detem poridim H0, pokud zjistim ze jsou tak akorat do vitriny a zacinal bych od nuly, tak kvuli par vagonkum a staremu kolejivu ktere asi nepouziju to delat nebudu a pujdu mozna spis do TT nebo N protoze je to kompaktnejsi.. Zko by bylo fajn protoze by se mi veslo kolejiste do zasuvky kdybych fakt chtel stavet kolejiste sam, ale jak sem tak brousil tak sem zjistil, ze Zko je velmi okrajova zalezitost a dneska fakt frci jen H0, o neco mene TT a jeste tam trochu N, nebo se mylim?
kuba78
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 20 říj, 2019 1:09 pm

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod jirkan » pát 25 říj, 2019 5:12 pm

Jak kde. U nás a částečně v bývalé NDR to tak opravdu je, ve světě je to spíš H0, pak dlouho nic, pak N , pak všechna ostatní měřítka, pak TT.
Předělávka starých lokomotiv od libovolného výrobce má značná rizika. Hlavně jde o technický stav. Pokud jsou problémy typu špatný sběr proudu, mechanické poškození převodů nebo někde něco zadrhává, tak se to digitálním určitě nezlepší, spíš naopak. Taky pozor, staré lokomotivy mívají výrazně větší odběr, než ty moderní, takže je třeba s tím počítat.
A k volbě měřítka- pokud jde o ježdění někde na podlaze, tak čím větší, tím lépe. A nebál bych se ani nulky nebo G, děti se vyřádí.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod kuba78 » pát 25 říj, 2019 6:03 pm

tak mi to nedalo a pustil sem se do rozborky, abyste meli konkretni predstavu o cem se bavime. co vsechno mam k dispozici viz fotky:
dve parni masinky (BR80018 a asi piko 50501) - BR80018 jezdi, ale ma vylomene v sasi drzaky zadni napravy, ale provizorne spraveno dratem. 50501 nereaguje na elektriku vubec, ale zkusim ji rozebrat uvidime co bude vevnitr.
diesel (BR 118.4)
jidelni vuz SCHICHT-Osobni-jidelni-vuz-MITROPA na jedne strane chybi sprahlo
dva stare osobni vagonky (byly v setu s tou parni masinkou mensi) - obema na jedne strane chybi sprahlo
jeden cisternovy, tomu chybi jedna naprava
jeden otevreny na uhli - ok
jeden uzavreny nakladni bily, jeden modry - jeden ok, druhy poskozene sprahlo na jedne strane (chybi takovy ten vrchni dil co to priklapel)
jeden nakladni s budkou na strese - ok

rozebral sem zatim diesel, stav vidite na fotkach. po vycisteni od prachu zjisteno ze jedno ozubene kolo na jedne naprave praskle. obe zarovicky na obou stranach praskle. po pripojeni elektriky naprimo krome toho ze to jeci (asi motor blby) tak to obcas vynechava, temer vzdy to vynecha kdyz otocim ovladac naplno. takze podle me mozna uhliky v motoru? zkusim nahrat nejak video.

takze to vypada spis tak akorat masinky do vitriny a vagonky pokud se sezenou sprahla a naprava tak mozna pouzitelne..
Přílohy
IMG_7936.jpg
IMG_7934.jpg
IMG_7933.jpg
kuba78
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 20 říj, 2019 1:09 pm

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod Miloš Pavlát » pát 25 říj, 2019 6:44 pm

Já bych postoupil asi takto:
- vybral bych několik nejlépe vypadajících vagónů a z ostatních doplnil spřáhla popř. dvojkolí.
- ty páry bych zatím nechal být
- 118 vyčistit motor zkontrolovat uhlíky a kotvu. Zlomené ozubené kolo sundat z nápravy, potáhne zatím na tři.
Vyzkoušet a pak se uvidí co dál.
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 332
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod kuba78 » pát 25 říj, 2019 7:18 pm

takze vysledek dalsi rozborky:
piko 50501 jezdi az ji jiskricky od sberacu litaji.. stacilo prepajet kontaky odruseni. ale moturek si taky obcas zajeci takze uz nebude uplne fit. kazdopadne dovnitr by se stejne nevesel dekoder, neni asi misto (mozna v kabince). je to tahle https://www.itvlaky.cz/ho-parni-lokomot ... iko-50501/
BR80018 jezdi, ale ta zadni naprava bude asi vyzadovat trochu vic modelariny aby nevyskakovala. myslim ze je to tahle https://www.itvlaky.cz/ho-parni-lokomot ... iko-50500/
Diesel je asi v prdeli, to je na generalku. naprimo pripojene kontakty na motor to dela to co sem psal, kdyz to zase slozim a dam na koleje, tak se chytne jen obcas.. spis ne. asi tam nekde blbnou kontakty nebo je to vevnitr zrezly (elektriku to od koleji vede jak sem pochopil tema plechama po stranach co tvori i zatez). to by se mi spis vyplatilo sehnat nekde podobnou fungujici ale treba s poskozenou kastli a prehodit si ji (ta moje je sice poskozena taky, ale je moje :-)

takze suma sumarum - kdybych koupil novy set, tak na digital tyhle stary masinky stejne nepredelam a pouziju maximalne vagonky. jenze, ty maji asi jina sprahla nez maji dnesni vlacky. a ty chybejici sprahla toho stareho typu sem nenasel na webu ze by se prodavaly. viz fotka.
kolejivo je prakticky nepouzitelne, je treba si uvedomit ze krome toho ze to je stare pres 30 let tak to bylo pouzivano dvema klukama stylem ktery sem popsal - rozlozit, jezdit.. doma v pokoji s kobercem, sem tam se na to slaplo.. takze snad jedina kolej neni rovna. takze myslim ze to se pouzit moc neda.

suma sumarum mi to vychazi, ze bud sezenu nekde levne tohle stare kolejivo v dobrem stavu a budou si zatim deti jezdit tema par vagonkama a dvema masinkama co jezdi, nebo tohle pak pujde do vitrinky a poridi se jim novy set, kde pokud budou pouzitelne a priprahnutelne vagonky tak poridim H0, nebo pokud tohle stare uplne opustim tak zvazim co je vyhodnejsi - mozna Nko - je kompaktnejsi.
Přílohy
IMG_7944.JPG
kuba78
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 20 říj, 2019 1:09 pm

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod kuba78 » pát 25 říj, 2019 8:33 pm

jeste takova teoreticka otazka - predpokladam ze i nove koleje 2,5mm jsou kompatibilni s temi starymi masinkami, takze i kdybych koupil digital set s kolejemi a potom k nim pripojil analog ovladac co mam doma, teoreticky zajezdim i s temi starymi masinkami na novych kolejich ze?
kuba78
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 20 říj, 2019 1:09 pm

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod Miloš Pavlát » pát 25 říj, 2019 8:52 pm

kuba78 píše:jeste takova teoreticka otazka - predpokladam ze i nove koleje 2,5mm jsou kompatibilni s temi starymi masinkami, takze i kdybych koupil digital set s kolejemi a potom k nim pripojil analog ovladac co mam doma, teoreticky zajezdim i s temi starymi masinkami na novych kolejich ze?

Ano to je běžná praxe. Některé staré loko lze projet i na 2,1 mm.

Nové vagóny a lokomotivy mají normalizované šachty na spřáhla, která lze díky tomu vyměnit. Očková spřáhla jsou i dnes velmi rozšířena.
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 332
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod kuba78 » sob 26 říj, 2019 6:46 pm

tak mi to nedalo a provedl sem dekompozici dieselu na prvocinitele. co jsem zjistil:
a) ze je to pomerne slavna Piko masinka V180, viz https://www.abicko.cz/clanek/precti-si- ... ejist.html - ale to sem zjistil googlem i bez rozebrani :-)
b) zavazi vevnitr ktere zaroven slouzi jako vodic je trochu rezaty, ale nic s cim by se nedalo pracovat, porad to vede, takze maximalne trochu vylepsim prenos od do zavazi
c) prevody zatim dobry, kdyz vyndam to jedno rozlamane ozubene kolo, tak je schopna masinka tocit kolama.. celkem uspokojive.
c) moturek je asi dost spatnym stavu uz.i bez zateze naprazdno jeci hejkal, navic i naprazdno kdyz mu pustim plny proud tak se vetsinou zastavi - a rozjede se az kdyz to zase stahnu na nulu. asi je zraly na vymenu.

takze otazka rekonstrukce stoji a pada s tim, jestli se da sehnat nahradni moturek? neco sem nasel.. je to tehle? https://www.zeleznicni-modelarstvi.cz/p ... 0-ho-46184
a co ty sprahla na ty stary vagonky? daji se nekde sehnat? neco sem nasel https://www.zeleznicni-modelarstvi.cz/p ... ratke-4954 ale nevim jestli jsou ty spravny.. minimalne na ty uplne nejstarsi zeleny osobni vagonky mi toho chybi vetsi kus.
Přílohy
IMG_7946.JPG
IMG_7945.JPG
kuba78
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 20 říj, 2019 1:09 pm

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod sidlo » sob 26 říj, 2019 7:00 pm

kuba78 píše:c) moturek je asi dost spatnym stavu uz.i bez zateze naprazdno jeci hejkal, navic i naprazdno kdyz mu pustim plny proud tak se vetsinou zastavi - a rozjede se az kdyz to zase stahnu na nulu. asi je zraly na vymenu.

V jednom případě jsem musel udělat rozborku i motoru. V komutátoru byly vypálené díry. Musel jsem ho přebrousit a obnovit izolační spáry. Potom to jezdilo celkem obstojně.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků