stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod Sandy » stř 30 říj, 2019 11:35 am

Tomas Lebeda píše:Pánové, aby to tu nezklouzlo k radám jak zachránit staré plechové kolejivo.
Pokud si ze starého kolejiva chce někdo na stole udělat okruh na ježdění pro děti a trochu nostalgie, tak prosím.
Pak ať zkusí jakýkoliv výše uvedený způsob.
Pokud by někdo uvažoval o zabudování starého kolejiva to stálého kolejiště, tak ať to nedělá.
Žádný způsob záchrany, která zajistí dlouhodobou spolehlivost plechového kolejiva neexistuje.
V dnešní době nedává smysl použít jiné kolejivo než profilové.
Na tom se tu naštěstí, pro všechny "znovu" začínající modeláře, téměř bez výjimky shodneme.

Dvacátý druhý rok jezdím na "plechu" (H0). Něco staré zásoby, něco dokoupeno. Po odstranění počátečních "dětských nemocí" (převážně v SN :roll: ) je spolehlivé i pro DCC.
Údržba viz výše. Vzhledově, samozřejmě, nic moc.
Nicméně příště bych již plech nedokupoval, ale šel bych do profilového kolejiva.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod Tomas Lebeda » stř 30 říj, 2019 11:46 am

Sandy píše:
Tomas Lebeda píše:Pánové, aby to tu nezklouzlo k radám jak zachránit staré plechové kolejivo.
Pokud si ze starého kolejiva chce někdo na stole udělat okruh na ježdění pro děti a trochu nostalgie, tak prosím.
Pak ať zkusí jakýkoliv výše uvedený způsob.
Pokud by někdo uvažoval o zabudování starého kolejiva to stálého kolejiště, tak ať to nedělá.
Žádný způsob záchrany, která zajistí dlouhodobou spolehlivost plechového kolejiva neexistuje.
V dnešní době nedává smysl použít jiné kolejivo než profilové.
Na tom se tu naštěstí, pro všechny "znovu" začínající modeláře, téměř bez výjimky shodneme.

Dvacátý druhý rok jezdím na "plechu" (H0). Něco staré zásoby, něco dokoupeno. Po odstranění počátečních "dětských nemocí" (převážně v SN :roll: ) je spolehlivé i pro DCC.
Údržba viz výše. Vzhledově, samozřejmě, nic moc.
Nicméně příště bych již plech nedokupoval, ale šel bych do profilového kolejiva.


Jen jsem se pokusil dívat se pohledem začínajícího modeláře, který na tomto fóru hledá informace a stejně jako já, když jsem totéž řešil před dvěma lety se snaží ušetřit.
Nic proti provozu plechového kolejiva na stávajících kolejištích.
Nové kolejiště však určite z profilového.
Doufám, že když se to tu bude dostatečně opakovat, tak se třeba i ostatní začátečníci vyvarují chyb, které jsem na začátku udělal i já.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod milan ferdián » stř 30 říj, 2019 12:25 pm

Začátečník musí bohužel pocítit na vlastní kůži, že udělal nerozvážné rozhodnutí, o kterém si myslí na začátku, že má šanci ušetřit dost finančních nákladů. V pozdější době zjistí, že opak byl pravdou. Nemá cenu začátečníkovi vysvětlovat důsledky svého konání :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod kuba78 » stř 30 říj, 2019 12:48 pm

dobre panove, s dovolenim bych si dovolil to shrnout protoze to je prece jen moje vlakno.. psal sem to uz na zacatku a prubezne.

1) nezachranuji stare kolejivo. vytah sem to na svetlo bozi se starymi masinkami abych to maximalne zprovoznil na chvilkove hrani. nehodlam ho pouzivat jinym zpusobem, nehodlam na tom stavet kolejiste na panel.
2) pokud budu porizovat nove masinky, tak v setu s novym kolejivem.
3) pokud nejakym zazrakem se stane ze bych nekdy v budoucnu stavel skutecne panel (Z nebo N) tak s novym kolejivem. jakym presne nevim, ale rozhodne novym.

jo a stare koleje neosetruju, nebrousim, jen ty kousky kde je opravdu rezaty flek pretahnu smirglem protoze tam uz neni co ztratit (nebo je rovnou vyhodit). ty co vypadaj zachovale maximalne utru izopropylem.
kuba78
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 20 říj, 2019 1:09 pm

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod milan ferdián » stř 30 říj, 2019 12:58 pm

V pohodě, respektujeme tvoje rozhodnutí i konání. Jsou to tvé plány, tvé finance, tvá radost. Víš, byla tu už řada modelářů, kteří chtěli zachránit tak to svoji cennou vzpomínku na své mládí. Proto se nediv, že reakce jsou takové. Nejde o to renovaci ti znechutit, je to tvoje vlastní volba. Když se na to cítíš, prosím pokračuj dál a z naší strany není nic myšle-
no zlého. :wink:
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod kuba78 » stř 30 říj, 2019 3:55 pm

milan ferdián píše:V pohodě, respektujeme tvoje rozhodnutí i konání. Jsou to tvé plány, tvé finance, tvá radost. Víš, byla tu už řada modelářů, kteří chtěli zachránit tak to svoji cennou vzpomínku na své mládí. Proto se nediv, že reakce jsou takové. Nejde o to renovaci ti znechutit, je to tvoje vlastní volba. Když se na to cítíš, prosím pokračuj dál a z naší strany není nic myšle-
no zlého. :wink:
Milan


tak ja si nemyslim ze ste mysleli neco zleho :-) jen proste nejsem nadsenec, ktery se najednou zblaznil do vlacku a chce stavet panel, sem clovek ktery vi ze panel na 99,9 procent stavet nebude a nechce protoze modelarim jinak. je to proste stejny, jako kdyz najdu u rodicu auticko se kterym sem si hral jako maly.. nostalgicke vzpominky, pak nastoupi myslenka "a dalo by se to ulomene kolecko jeste nekde sehnat ze by se to opravilo" a tak.. stejne je to s tema vlackama. ani uplne novy to urcite nejezdilo jako dnesni masinky, ty moznosti jsou nekde jinde. Jsem letecky modelar a tam je to napriklad videt jeste vice - kdyz sem byl maly, touzil sem po RC souprave, jedina dostupna byla Modela FM (lidove recena "demola".. ) za tezky penize na ktere sem jako mlady jinoch nemel. no a dneska mam za v prepoctu mensi penize Jeti ktera je moznostma rizeni proti Modele jako maglev proti stevensnove rakete..
takze s tema vlackama to skonci tak, ze opravim masinky v ramci moznosti, za par korun, cas tomu venovany beru jako nostalgicky relax, trochu opravim vagonky, mozna to umeju, vyzkousim koleje, sem tam si zajezdim a pak pudou do krabice. Koleje budou tak jak sou, maximalne je umeju, co je uplne rezate tak prebrousim a pokud to nepomuze poleti do kose. a detem pokud vlacky tak bud novy digital set, nebo lego city vlacky. A pokud digital a pokud si budu chtit vyzkouset jizdu i se staryma masinkama po novych kolejich, tak proste starter set bude H0 nebo TT. jinak neco mensiho.
kuba78
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 20 říj, 2019 1:09 pm

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod vinklarekcz » stř 30 říj, 2019 4:23 pm

Ještě jeden postřeh - mám cca 10m H0 kolejí Piko z 80. let a to ještě v originálních obalech = nepoužité. Ale když jsem je začal skládat tak jsem se podivil jak nevodivé tehdejší spojky - tedy spoje kolejí byly ... :-(( Vzpomněl jsem si hned na reportáž v TV - nějaké retro kdy v Praze vznikalo velké klubové kolejiště - tenkrát všechny spoje dotyčný modelář při stavbě propájel, aby skutečně byly koleje pod napětím .... já si tedy následně koupil pájecí kapalinu na nikl - koleje patrně použiju ale spájené po cca 1m kusech.
vinklarekcz
 
Příspěvky: 67
Registrován: pát 08 lis, 2013 8:57 am
Bydliště: 75361

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod Sandy » stř 30 říj, 2019 10:00 pm

vinklarekcz píše:Ještě jeden postřeh - mám cca 10m H0 kolejí Piko z 80. let a to ještě v originálních obalech = nepoužité. Ale když jsem je začal skládat tak jsem se podivil jak nevodivé tehdejší spojky - tedy spoje kolejí byly ... :-(( Vzpomněl jsem si hned na reportáž v TV - nějaké retro kdy v Praze vznikalo velké klubové kolejiště - tenkrát všechny spoje dotyčný modelář při stavbě propájel, aby skutečně byly koleje pod napětím .... já si tedy následně koupil pájecí kapalinu na nikl - koleje patrně použiju ale spájené po cca 1m kusech.

No, tak tu kapalinu rychle prodej nebo vylej do záchodu. Její aplikace na plechové kolejivo je nejrychlejší cesta, jak z relativně použitelného kolejiva vyrobit nepoužitelné....
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: stare piko vlacky oprava + nove koleje a digital?

Příspěvekod kuba78 » pon 30 pro, 2019 1:00 pm

tak jen pro informaci, jak to dopadlo. vetsinu starych masinek sem rozjezdil, dve asi ceka vymena motoru, to nechavam nekdy na pristi rok. a detem sem misto starter setu koupil lego city vlacky a par koleji navic, uvidime jak dlouho je to bude bavit.. a je to preci jen odolnejsi nez normalni vlacky :-)
kuba78
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 20 říj, 2019 1:09 pm

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků