Jak na krajinu v modulech

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Jak na krajinu v modulech

Příspěvekod aldonaro » ned 22 zář, 2019 7:57 pm

Ahoj všem

Chci udělat jako svůj první modelový počin malé diorama z 48x30cm překližky, kde jde jedna rovná kolej krajinou a u ní malá zastávečka. K tomu nějaké nástupiště, lampa, cestička k zastávce a samozřejmě příroda. Ok, tak položím koleje na korek, zaštěrkuju, ale tu zastávku nemůžu položit rovnou vedle. Podle mě musí být vejš i s nástupištěm. Takže vlastně nemůžu udělat jen placku. Budu muset část krajiny zvednout. Jak na to? Četl jsem o styroduru a ten materiál se mi zamlouvá. Jak ho ale zesvahovat, aby mi postupně klesal k ploché krajině anebo jak udělat terénní vlny?

Díky
aldonaro
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 08 zář, 2019 11:24 am

Re: Jak na krajinu v modulech

Příspěvekod Trixt » ned 22 zář, 2019 8:05 pm

V podstatě, i když jsou lepší nástroje, pro tvarování styroduru ti v podstatě stačí ostrý nůž. Díky ostrému noži můžeš odřezávat tenké plátky a vytvořit si terén či sklon dle potřeb. Nejlepší je si to doma na kousku Styroduru vyzkoušet.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Jak na krajinu v modulech

Příspěvekod Sandy » ned 22 zář, 2019 9:33 pm

Pokud vlastníš trafopájku, tak si udělej z měděného drátu "hranatou" smyčku a tou si terén vymodeluj. U malého dioramatu by na to stačila i žehlička.
Jinak nemusíš používat extrudovaný polystyren, Ten se blbě řeže. Stačí obyčejný, jehož povrch následně zpevníš polepením papírem.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Jak na krajinu v modulech

Příspěvekod Trixt » pon 23 zář, 2019 4:44 am

Sandy píše:Jinak nemusíš používat extrudovaný polystyren, Ten se blbě řeže. Stačí obyčejný, jehož povrch následně zpevníš polepením papírem.

Sandy, dovolím si ti odporovat. Styrodur se řeže velmi dobře, jen nože musíš mít opravdu ostré. Podle mě je mnohem vhodnější neš obyčejný polystyren. Nůž by měl mít tenké ostří. Já používám dva. Jeden má ostří docela tuhé, ten se hodí na rovné řezy, druhý je dlouhý a tlošťka ostří je malá, dá se jednoduše prohnout a ten používám na dotvarování terénu. Je pravda, že musím nože častěji brousit, ale to není problém. Když něco řežu, je ideální nejprve daný kousek oříznout nahrubo a pak dotvarovat ořezávání tenkých plátků. Tak dosáhnu tvaru co potřebuji a povrch je ideálně rovný.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Jak na krajinu v modulech

Příspěvekod hank61 » pon 23 zář, 2019 6:51 am

Já používám na krajinu normalni polystyren, tvarovaný trafo pajkou a polepeny papírovými utěrkami. Na skály styrodur, lepený do polystyrenu montážní pěnou.
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Jak na krajinu v modulech

Příspěvekod workous » pon 23 zář, 2019 7:09 am

Jen se přidám normální "polyš" potom jak je třeba od utěrek/s herkulesem nebo jinou disperzí dokonce jsem zkoušel lepidlo na tapety :) po flexi lepidlo :) pokud jde o kopce zkusil jsem montážní pěnu a dobrý....
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Jak na krajinu v modulech

Příspěvekod kapmor » pon 23 zář, 2019 8:23 am

Krajinu jsem na svým pokusu tvořil ze styroduru, nedělá takový nepořádek jako polystyrenový kuličky. Ostrým nožem se opracovává vpohodě :)
TT - V. epocha
Uživatelský avatar
kapmor
 
Příspěvky: 69
Registrován: úte 23 črc, 2019 7:20 pm
Bydliště: střední Haná

Re: Jak na krajinu v modulech

Příspěvekod Sandy » pon 23 zář, 2019 11:28 am

Již jsem to tu párkrát zmiňoval, ale sklidil jsem posměch. Krajinu na cvičném kolejišti jsem vytvořil jen za pomoci nože a horkovzdušné pistole. Hrubý tvar jsem z obyčejného předrevolučního polystyrenu vyřízl nožem a finální tvar doladil horkovzdušnou pistolí. Ale ten polystyren měl ještě kompaktní strukturu a krásně se propadal v celé ploše. Před pár lety jsem to zkoušel s novým výrobkem, ale byla to bída. Tvořily se díra a ostré hroty. Ale byl to jen ojedinělý pokus, třeba jsem neměl ten správný druh.
Polepeno to bylo ubrousky z buničité vaty. Vznik půle devadesátek.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Jak na krajinu v modulech

Příspěvekod prcek » pon 23 zář, 2019 1:47 pm

Sandy píše:Již jsem to tu párkrát zmiňoval, ale sklidil jsem posměch. Krajinu na cvičném kolejišti jsem vytvořil jen za pomoci nože a horkovzdušné pistole. Hrubý tvar jsem z obyčejného předrevolučního polystyrenu vyřízl nožem a finální tvar doladil horkovzdušnou pistolí. Ale ten polystyren měl ještě kompaktní strukturu a krásně se propadal v celé ploše. Před pár lety jsem to zkoušel s novým výrobkem, ale byla to bída. Tvořily se díra a ostré hroty. Ale byl to jen ojedinělý pokus, třeba jsem neměl ten správný druh.
Polepeno to bylo ubrousky z buničité vaty. Vznik půle devadesátek.


Nemuze byt problem v tom, ze ted se do polystyrenu pridavaji nejake inhibitory horeni, ktere by teoreticky mohly narusit jeho ochotu nechat se tvarovat horkovzduskou?

Jinak k tepelnemu zpracovani polystyrenu mam vyhradu, ze to obvykle ukrutne smrdi. Dve videa (anglicky) - sice to neni kolejiste, ale i tak se myslim lze inspirovat
https://youtu.be/AbJCPXYx51U?t=107
https://www.youtube.com/watch?v=c1QtnvgxFKA
co se tyka nastroju a udelatek i materialu, myslim, ze neni nutne vsechny koupit (oni ti trubkari obcas pachaji takovy ony product-placement) takze ceskoslovensky modelar zvladne improvizovat
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Jak na krajinu v modulech

Příspěvekod hank » pon 23 zář, 2019 8:19 pm

Produkty tepelného rozkladu polystyrenu jsou jedovaté a karcinogenní. Totéž platí i pro některé (dnes zakázané) zpomalovače hoření, které se ještě nedávno přidávaly především do pěnového polystyrenu. (Protože ale většinou pracujeme se všelijakými zbytky a odřezky neznámého stáří, jejich přítomnost nelze vyloučit ani dnes.)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Jak na krajinu v modulech

Příspěvekod Fox » úte 24 zář, 2019 4:12 am

Nedělal bych z toho detektivku. Postupů je spousta, na řezání poly- styro- plně vyhoví odlamovák, používám dvě velikosti. Možná se podívej sem: https://foxfoxfox.rajce.idnes.cz/Dioram ... t_verze_1/.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Jak na krajinu v modulech

Příspěvekod HonzaM » úte 24 zář, 2019 6:37 am

Nejlepší zkušenosti mám se styrodurem, výborně se řeže odlamovákem, nedroli se. Další možnost je trafopájkou, do níž si vytvaruji potřebný tvar smyčky z měděného instalačního drátu 1,5 mm2 z nějž stáhnu izolaci. A poslední variantou je odporový drát chycený do krokodýlů, napájený starým předválečným trafem Märklin, což mi umožňuje pro různou délku odporového drátu nastavit potřebné napětí. Tím se krásně řežou třeba i větší rovné plochy tak že jedu podle vhodně položených lišt.
Styrodurové desky se velmi liší hustotou a pevnosti, dobrou zkušenost jsem měl s deskami XPS Steinbach. Vynikající je Styrodur 3000 CS BASI mající zatížitelnost 300 kg a vysokou odpudivost vody. Ta vysoká zatížitelnost zaručuje že se téměř nedá promáčknout, má velmi jemnou strukturu a nebál bych se z něj dělat i samonosné konstrukce třeba pro visutou trať.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Jak na krajinu v modulech

Příspěvekod Sandy » úte 24 zář, 2019 7:58 am

hank píše:Produkty tepelného rozkladu polystyrenu jsou jedovaté a karcinogenní. Totéž platí i pro některé (dnes zakázané) zpomalovače hoření, které se ještě nedávno přidávaly především do pěnového polystyrenu. (Protože ale většinou pracujeme se všelijakými zbytky a odřezky neznámého stáří, jejich přítomnost nelze vyloučit ani dnes.)

Ale fuj, karcinogenní jsou i karbanátky od mekáče a všichni se s nima cpeme ostošest.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Jak na krajinu v modulech

Příspěvekod prcek » úte 24 zář, 2019 12:06 pm

Sandy píše:Ale fuj, karcinogenní jsou i karbanátky od mekáče a všichni se s nima cpeme ostošest.

Dobroty z polystyrenu nepodcenoval bych, vitaminy to rozhodne nejsou. Vetral bych, vetral, nebo s tim radeji vylezl uplne ven (na balkon, at z toho neco maji i sousedi)
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Jak na krajinu v modulech

Příspěvekod sllav » čtv 26 zář, 2019 5:01 pm

Nebudu zakládat další téma patří to sem.

Pokud chci použít polystyren ke stavbě zdi-hradby apod. je nutné ho něčím vyztužit/napustit? Nebo je dostatečně pevný? Jakými barvami nejlépe natírat/patinovat.

děkuji za rady
sllav
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 15 pro, 2014 10:17 pm

Další

Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků