Přechody kolejí na modulovém kolejišti

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Přechody kolejí na modulovém kolejišti

Příspěvekod tomas1980 » ned 05 kvě, 2019 6:29 am

Hledám tu a nemohu najít to jak se napojují koleje když mam vytvořeny moduly a na něm koleje .. jak se dělají přechody ...
tomas1980
 
Příspěvky: 62
Registrován: pon 10 pro, 2018 12:31 pm

Re: Přechody kolejí na modulovém kolejišti

Příspěvekod radula63 » ned 05 kvě, 2019 7:47 am

tomas1980 píše:Hledám tu a nemohu najít to jak se napojují koleje když mam vytvořeny moduly a na něm koleje .. jak se dělají přechody ...

Spojení kolejí - Zpravidla nijak.
Koleje jsou ukončeny cca 0,1mm před koncem modulu tupým řezem a s koleji dalšího modulu se nijak mechanicky nespojují. Samozřejmě musíš mít kolejnicové pruty na koncích pevně přichycené do čela rámu modulu - aby ti neuhnuly. Po elektrické stránce se moduly propojí kabely.
např.:
http://www.kzm-praha.cz/rady/montazkoleji.htm
http://www.kzm-praha.cz/rady/profil.htm
http://www.kzm-praha.cz/rady/elzapojeni.htm
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Přechody kolejí na modulovém kolejišti

Příspěvekod HonzaM » ned 05 kvě, 2019 8:38 am

tomas1980 píše:Hledám tu a nemohu najít to jak se napojují koleje když mam vytvořeny moduly a na něm koleje .. jak se dělají přechody ...

Záleží na tom, zda máš na mysli své kolejiště, které máš kvůli manipulaci rozdělené na díly, nebo o moduly určené pro klubová setkání. Pokud je to ten první případ, jde jen o to, aby vlaky bez problému projížděly z jednoho dílu na sousední. Pak se koleje ukončí desetinu nabo několik desetin před rozhraním. Koleje se tady elektricky ani mechanicky nespojují, k tomu slouží propojovací kabely pod panelem. Způsobů je řada, banánky, konektory Cannon a podobně, o tom tady v diskuzi určitě najdeš více příspěvků. Pokud jde o mechanickou návaznost, je jen třeba dbát, aby nedocházelo k výškovým ani stranovým odchylkám. Řešil jsem to třeba i tak, že jsem oba díly (moduly) mechanicky spojil (je nutné mít jejich vzájemnou polohu jasně definovanou, já používám kovové koliky a kovová pouzdra), pak jsem položil kojeje a přilepil je, a po zatuhnutí lelpidla jsem kolejnice v místě styku přeřízl diamantovým kotoučkem. Jde to třeba i žiletkovou pilkou. Je také možné mít kolejnice ukončené na rozhraní modulů a před přilepením kolejnice spojit svorkami, například popsanými zde ve vláknu Track Clamps. Způsobů ke jistě víc.
Pokud jde o moduly, které bys chtěl používat v nějakém klubu, je nutné se v tomto klubu informovat o normě, kterou používají, pokud vím, existují i mezinárodní normy, například ve FREMO, je tedy možné pořádat i mezinárodní setkání.
V naší sekci používáme k přesnému položení kolejí kovovou šablonu ve tvaru normovaného čela, s přesnými otvory pro kolejnice v poloze stanovené normou FREMO, tato šablona slouží zároveň pro umístění a zafixování polohy kovových pouzder pro kolíky. To potom podstatně usnadní a urychlí spojování modulů při stavbě layoutu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4076
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Přechody kolejí na modulovém kolejišti

Příspěvekod tomas1980 » ned 05 kvě, 2019 8:41 am

HonzaM píše:
tomas1980 píše:Hledám tu a nemohu najít to jak se napojují koleje když mam vytvořeny moduly a na něm koleje .. jak se dělají přechody ...

Záleží na tom, zda máš na mysli své kolejiště, které máš kvůli manipulaci rozdělené na díly, nebo o moduly určené pro klubová setkání. Pokud je to ten první případ, jde jen o to, aby vlaky bez problému projížděly z jednoho dílu na sousední. Pak se koleje ukončí desetinu nabo několik desetin před rozhraním. Koleje se tady elektricky ani mechanicky nespojují, k tomu slouží propojovací kabely pod panelem. Způsobů je řada, banánky, konektory Cannon a podobně, o tom tady v diskuzi určitě najdeš více příspěvků. Pokud jde o mechanickou návaznost, je jen třeba dbát, aby nedocházelo k výškovým ani stranovým odchylkám. Řešil jsem to třeba i tak, že jsem oba díly (moduly) mechanicky spojil (je nutné mít jejich vzájemnou polohu jasně definovanou, já používám kovové koliky a kovová pouzdra), pak jsem položil kojeje a přilepil je, a po zatuhnutí lelpidla jsem kolejnice v místě styku přeřízl diamantovým kotoučkem. Jde to třeba i žiletkovou pilkou. Je také možné mít kolejnice ukončené na rozhraní modulů a před přilepením kolejnice spojit svorkami, například popsanými zde ve vláknu Track Clamps. Způsobů ke jistě víc.
Pokud jde o moduly, které bys chtěl používat v nějakém klubu, je nutné se v tomto klubu informovat o normě, kterou používají, pokud vím, existují i mezinárodní normy, například ve FREMO, je tedy možné pořádat i mezinárodní setkání.
V naší sekci používáme k přesnému položení kolejí kovovou šablonu ve tvaru normovaného čela, s přesnými otvory pro kolejnice v poloze stanovené normou FREMO, tato šablona slouží zároveň pro umístění a zafixování polohy kovových pouzder pro kolíky. To potom podstatně usnadní a urychlí spojování modulů při stavbě layoutu.


no mám na mysli kolejiště doma co mám na tři díly
tomas1980
 
Příspěvky: 62
Registrován: pon 10 pro, 2018 12:31 pm

Re: Přechody kolejí na modulovém kolejišti

Příspěvekod mpinta » ned 05 kvě, 2019 8:49 am

tomas1980 píše:Hledám tu a nemohu najít to jak se napojují koleje když mam vytvořeny moduly a na něm koleje .. jak se dělají přechody ...

Ahoj Tomáši, myslím, že v tomto článku najdeš i spoustu dalších informací a inspirací.
http://lokopin.wz.cz/body.php/kolejiste ... 3SPOJOVANI
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Přechody kolejí na modulovém kolejišti

Příspěvekod HonzaM » ned 05 kvě, 2019 9:01 am

V případě, kdy jsou koleje podložené korkem, styrodurem a podobně, je dobré v místě styku panelů pražcový pás podložit kouskem překližky odpovídající tloušťky a k ní koleje přilepit lepidlem, které je schopné pevně spojit plastový materiál pražcového pásu a překližky. Lepidla určená pro lepení dřeva (Disperkol, Duvilax a další) na to moc vhodná nejsou, s plastem se dokonale nespojí. Já používám dvousložkový epoxyd.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4076
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Přechody kolejí na modulovém kolejišti

Příspěvekod lajblt » ned 05 kvě, 2019 2:14 pm

Ahoj, mě se osvědčilo mít v čelech osazené truhlářské kolíky pro přesné spojení dílů a koleje na hraně, kde leží na překližce lepím vteřinovým lepidlem. Černé plastové podloží se přilepí naprosto dokonale i s kolejnicemi. Stáhnu dva rámy k sobě, položím koleje, přilepím, přeříznu žiletkovou pilkou a případně lehce zapiluju. Na bílý plast (betonové pražce) od Tilliga ale vteřiňák nefunguje.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Přechody kolejí na modulovém kolejišti

Příspěvekod JuTi » ned 26 zář, 2021 11:23 pm

HonzaM píše:
tomas1980 píše:Hledám tu a nemohu najít to jak se napojují koleje když mam vytvořeny moduly a na něm koleje .. jak se dělají přechody ...

Záleží na tom, zda máš na mysli své kolejiště, které máš kvůli manipulaci rozdělené na díly, nebo o moduly určené pro klubová setkání. Pokud je to ten první případ, jde jen o to, aby vlaky bez problému projížděly z jednoho dílu na sousední. Pak se koleje ukončí desetinu nabo několik desetin před rozhraním. Koleje se tady elektricky ani mechanicky nespojují, k tomu slouží propojovací kabely pod panelem. Způsobů je řada, banánky, konektory Cannon a podobně, o tom tady v diskuzi určitě najdeš více příspěvků. Pokud jde o mechanickou návaznost, je jen třeba dbát, aby nedocházelo k výškovým ani stranovým odchylkám. Řešil jsem to třeba i tak, že jsem oba díly (moduly) mechanicky spojil (je nutné mít jejich vzájemnou polohu jasně definovanou, já používám kovové koliky a kovová pouzdra), pak jsem položil kojeje a přilepil je, a po zatuhnutí lelpidla jsem kolejnice v místě styku přeřízl diamantovým kotoučkem. Jde to třeba i žiletkovou pilkou. Je také možné mít kolejnice ukončené na rozhraní modulů a před přilepením kolejnice spojit svorkami, například popsanými zde ve vláknu Track Clamps. Způsobů ke jistě víc.
Pokud jde o moduly, které bys chtěl používat v nějakém klubu, je nutné se v tomto klubu informovat o normě, kterou používají, pokud vím, existují i mezinárodní normy, například ve FREMO, je tedy možné pořádat i mezinárodní setkání.
V naší sekci používáme k přesnému položení kolejí kovovou šablonu ve tvaru normovaného čela, s přesnými otvory pro kolejnice v poloze stanovené normou FREMO, tato šablona slouží zároveň pro umístění a zafixování polohy kovových pouzder pro kolíky. To potom podstatně usnadní a urychlí spojování modulů při stavbě layoutu.


Dobrý deň,

viete mi, prosím Vás, poradiť, ako presne položiť koľajnice na modul (podkladovú lištu s podložím) s prechodovými profilmi podľa noriem FREMO (2D99)? Píšete tu o kovovej šablóne, ale kde sa dá zakúpiť? Prípadne existuje nejaký technický výkres, podľa ktorého by som polohy koľajníc vedel presne určiť? Niečo som našiel síce vo výkresoch v rámci štandardov na stránke FREMO, ale neviem, či som tomu porozumel správne. Je tam uvedené, že stredy koľajových polí pre dvojkoľajnú trať sú v polohe 250 a 296 mm od okraju profilu. https://www.fremo-net.eu/index.php?eID= ... andard.pdf (strana 12). https://www.fremo-net.eu/index.php?eID= ... D99_HA.pdf Je to tak?

Vopred ďakujem všetkým, ktorí mi v tejto veci poradia. S pozdravom Juraj
JuTi
 
Příspěvky: 42
Registrován: pát 08 led, 2021 11:12 pm

Re: Přechody kolejí na modulovém kolejišti

Příspěvekod HonzaM » pon 27 zář, 2021 11:08 am

JuTi: zabývám se rozměrem N. Podklady jsou na https://zababov.cz/n-csd/mechanicke-vlastnosti/. Šablony jsme si nechali vyrobit podle výkresů v uvedených podkladech. Pro jiné velikosti to neznám, bude je ale asi možné najít na webu Zababov.cz v příslušné sekci.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4076
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha


Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků