Kazetové koľajisko

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kazetové koľajisko

Příspěvekod HonzaM » stř 17 dub, 2019 7:34 am

Jak už tady v několika příspěvcích, je nutné si uvědomit na jedné straně priority a na druhé straně reálné možnosti. Na malém prostoru a v H0 nelze mít kolejiště s dvojkolejkou, kde se vlaky mohou míjet na dostatečně dlouhé trati. Je předpoklad že v budoucnosti přibude prostor? Já jsem měl nejprve kolejiště 60 x 230 cm, dnes vede kolem celé místnosti, která původně sloužila jako ložnice pro dceru, dnes je to "hobby room".
Rozměr H0: máš nakoupenu řadu mašin a vozidel (kolik ta "řada" reprezentuje? Já jsem přešel od HO nejprve k TT a pak k N). Dříve byl problém s nabídkou vozidel na trhu, dnes už je výběr slušný, i když s H0 samozřejmě nesrovnatelný. Dnes už mám čtyřicet hnacích vozidel. Problém s digitalizací i ozvučením také není velký problém. Líbí se mi hlavně jezdící vlaky a dvojkolejka, kolejiště kde vlak jede dlouho volnou tratí od stanice do stanice a vlaky se míjejí, což je velmi efektní. Nebaví mne hrát si s posunem ve stanici, ovšem v tom Tvém návrhu na to stejně nejsou možnosti. Kam povede trať za rohem - vznikne tam časem další prostor pro rozšíření a další stanici, aby bylo možné jezdit odněkud někam? Jaký by měl být provoz při současném návrhu? Souprava by odjela z nádraží a pak musela odcouvat? Bylo by to tedy vhodné jen pro motoráky nebo soupravy s řídicím vozem.
Kolejivo: proč používat kusové kolejivo, flexi koleje umožňují nevázat se na existující radiusy a délky, omezí se počet spojů a tedy méně potenciálních míst s nebezpečím přechodových odporů nebo dokonce ztráty kontaktu.
Spojení segmentů:: Používám konektory Canon 25 - viz obrázky, pro ovládání přístlušenství i detekci obsazení LocoNet se spojením konektory RJ12 - stačí jeden kablík.
Segmenty musí mít vzájemnou polohu fixovány kovovými kolíky s kovovými pouzdry, to je nutné pro zajištění návaznosti kolejí.
Přílohy
spojení segmentů.JPG
svorkovnice.JPG
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kazetové koľajisko

Příspěvekod jaro99 » stř 17 dub, 2019 7:55 am

Ok. Doma zmeriam presne použiteľný priestor a prípadne nakreslím pôdorys izby a večer to tu dám.
H0, NanoX-S88, z21 odblokovaná, Epocha IV-V.
modelkit.sk
jaro99
 
Příspěvky: 114
Registrován: úte 19 led, 2016 10:46 am

Re: Kazetové koľajisko

Příspěvekod jaro99 » čtv 18 dub, 2019 5:03 am

milan ferdián píše:
jaro99 píše:Ďakujem za inšpiráciu, preštudujem tento návrh a prejdem si ešte raz tvoje knihy a "poskladám" niečo iné.

Není zač,ale já bych se námětu nevzdával.Dej ještě rozměry místnosti a představu na jakém segmentu budou dvojkolejné oblouky tratě.
Milan


Tak so si zmeral použiteľný priestor.

Obrázek

Je to 6m na dĺžku a 4m na šírku. Bude to popri stene, ale len 40cm na šírku. Tieto rozmery by mali stačiť aj na H0. Stavať to budem na moduloch 1m x 40cm aby sa to dalo rozoberať.

To: HonzaM

- Mierka H0 je nemenná. Zámerne som do tejto mierky šiel, najviac sa mi páči. A tomu sa musí všetko prispôsobiť. Aj za cenu menšieho koľajiska.
- Kusové koľajivo mám len v návrhu. S týmto programom ešte neviem dobre pracovať. Samozrejme pri realizácii koľajiska použijem flexi koľaje.
- S fixovaním segmentov pomocou kovových kolikov a púzdier počítam a na prepajanie segmentov tiež plánujem použiť konektory Canon25.
H0, NanoX-S88, z21 odblokovaná, Epocha IV-V.
modelkit.sk
jaro99
 
Příspěvky: 114
Registrován: úte 19 led, 2016 10:46 am

Re: Kazetové koľajisko

Příspěvekod milan ferdián » čtv 18 dub, 2019 7:17 am

Možné varianty.Hlavovou stanici si uprav dle svých představ.Protože jsi neuvedl jak má vypadat kolejiště ve tvaru "U",tak jsem pokračování protáhl od okna na protilehlou stranu místnosti.Točna není podmínkou.
Délky kazet
přímá - 1000 x 400
přímá - 500 x 400
oblouková - 1000 x 400
Milan
Přílohy
Jarov I  DF.jpg
Jarov L DF.jpg
Jarov U DF.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kazetové koľajisko

Příspěvekod HonzaM » čtv 18 dub, 2019 7:37 am

Dotaz Milanovi: jaký smysl má u menší stanice sloučení dvojkolejné trati do jednokolejného vstupu do zhlaví, což znemožní aby se tam dva vlaky mijely, aby jeden vlak přijížděl, zatímco druhý bude odjíždět - nebyla by tam logičtější dvojitá kolejová spojka?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kazetové koľajisko

Příspěvekod milan ferdián » čtv 18 dub, 2019 7:46 am

HonzaM
Dvojitá kolejová spojka v H0 u PECA neexistuje.Malá stanice je brána jako skryťák.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kazetové koľajisko

Příspěvekod HonzaM » čtv 18 dub, 2019 7:55 am

Dá se složit z dvou výhybek, křižovatky a dvou angličanů (aby to nezabralo moc z délky staničních kolejí). Jaro chce aby se mu vlaky míjely na dvojkolejce a to by se tím jedním hrdlem podstatně omezilo.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kazetové koľajisko

Příspěvekod milan ferdián » čtv 18 dub, 2019 8:03 am

HonzaM píše:Dá se složit z dvou výhybek, křižovatky a dvou angličanů (aby to nezabralo moc z délky staničních kolejí). Jaro chce aby se mu vlaky míjely na dvojkolejce a to by se tím jedním hrdlem podstatně omezilo.

Samozřejmě by to šlo,jen by musel řezáním upravit křížení 24°,měl by jen 4 koleje pro skryťák a svést širší osu kolejí na traťovou.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kazetové koľajisko

Příspěvekod Morris Zapp » čtv 18 dub, 2019 8:21 am

U koncových stanic na dvojkolejce stejně musí jet nejméně 50% vlaků křížem.
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 836
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Kazetové koľajisko

Příspěvekod jaro99 » čtv 18 dub, 2019 8:29 am

Nádhera Milane. Tak toto je ako vianočný darček. Návrh do tvaru L mi najviac vyhovuje. Ale začnem s tvarom "I" a potom to rozšírim do "L" a nakoniec možno aj do "U". Len mi prosím ťa vysvetli čo znamenajú tie označené značky pri výhybkách.

Obrázek

Teraz to len prekresliť do Wintracku. Chvíľu to ale potrvá, pretože ešte moc dobré neovládam tento program.
No radosť si mi spravil neskutočnú. Takáto pomoc pre začiatočníka je na nezaplatenie. Patri ti veľká vďaka.
H0, NanoX-S88, z21 odblokovaná, Epocha IV-V.
modelkit.sk
jaro99
 
Příspěvky: 114
Registrován: úte 19 led, 2016 10:46 am

Re: Kazetové koľajisko

Příspěvekod milan ferdián » čtv 18 dub, 2019 8:35 am

To jsou značky výměnových návěstidel.Na stole hloubám ještě nad další variantou hlavové stanice.Ta výhybka "Y" ve skryťáku má úhel 24°,rozteč os traťových kolejí je 59 mm.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kazetové koľajisko

Příspěvekod HonzaM » čtv 18 dub, 2019 9:34 am

milan ferdián píše:Samozřejmě by to šlo,jen by musel řezáním upravit křížení 24°,měl by jen 4 koleje pro skryťák a svést širší osu kolejí na traťovou.
Milan

Ale v hlavové stanici tohle křížení použité máš, tak ho stejně bude vyrábět.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kazetové koľajisko

Příspěvekod PASKVAL » čtv 18 dub, 2019 12:07 pm

Na vjazde do stanice v kombinácií s PECO CODE 100 môžeš použiť toto:
https://www.walthers.com/code-100-nicke ... -crossover

Dá sa objednať aj v nemeckých obchodoch.
PASKVAL
 
Příspěvky: 194
Registrován: pát 12 úno, 2016 7:04 am
Bydliště: Martin

Re: Kazetové koľajisko

Příspěvekod jaro99 » čtv 18 dub, 2019 12:25 pm

PASKVAL píše:Na vjazde do stanice v kombinácií s PECO CODE 100 môžeš použiť toto:
https://www.walthers.com/code-100-nicke ... -crossover

Dá sa objednať aj v nemeckých obchodoch.


Šikovná križovatka. Ušetrila by miesto a financie. Skúsim niekde pohľadať.
H0, NanoX-S88, z21 odblokovaná, Epocha IV-V.
modelkit.sk
jaro99
 
Příspěvky: 114
Registrován: úte 19 led, 2016 10:46 am

Re: Kazetové koľajisko

Příspěvekod look23 » čtv 18 dub, 2019 12:33 pm

Trocha inspirace ze Žďáru n. Sázavou

Zhotovení kříže z výhybek Peco pro rozteč kolejí 54mm
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1177
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Toch, Vladimír_B a 14 návštevníků