První kolejiště N - Programování

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Samotr9 » pát 12 dub, 2019 7:21 pm

Zdravím a ahoj.

Žádný brutální projekt nebude, nejsem sebevrah. Hodně se mi líbí "Sluníčko" od Milana, určitě s pár změnami,ale spíše k jednoduchosti.
Shark-cz- koukal jsem na tvůj projekt, je to moc hezké, jednoduché a na tom bych se mohl učit. Nějak se necítím vletět ihned do SN apod. Nemám moc vlohy ohledně představivosti, ale určitě bych si chtěl postavit něco s průmyslem. Nevím jak to správně vyjádřit. Prostě průjezdná kolej, kde by jezdil a zastavoval vlak a pak možnost zajet k průmyslové zóně, kde by jezdil další vlak. Takže mi to vychází na dvě nádraží. Prostoru není moc, takže musím uvažovat střízlivě. A určitě bych to chtěl řešit v období páry, kdy bylo vše manuální. Zatím si nejsem jist,jestli analog,nebo digital, popřípadě to mixnout.

Trixt - Trpělivost nebude takový problém, stavím papírové modely a sprostých slov při modelaření znám dost. :D Času na to budu mít dost, pokud budu chtít a finance nejsou až takový problém. Jak jsem psal výše, nejsem bezedný, ale koupit si Brejlovce se zvukem každý měsíc není problém. (Ber jako přirovnání). Na druhou stranu, nemíním zbytečně utrácet za věci,které se dají vyřešit levněji i na úkor času.
Věřím,že spoustu doplňků si budu schopen vyrobit sám, ať už se jedná o domečky, stromy, trávu apod. Už jsem zkusil diorámko papírového modelu a momentálně pracuji na dalším, shodou okolností také s železniční tématikou. :D
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Ivan » pát 12 dub, 2019 10:03 pm

Tak se pochlub s dioramkem :wink:
Sluníčko je podle mne jako dětské kolejiště ideální začátek, není to úplně nejjednodušší, ale jistě si s tím poradíš. Krom toho jeho stavba je tu párkrát pro inspiraci...
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Samotr9 » sob 13 dub, 2019 9:03 am

Tak tady je Caterpillar 426B v měřítku 1:32, stavěn v roce 2014. Chtěl jsem dělat i interiér,ale nakonec jsem od toho upustil. Jediné úpravy na modelu jsou kulatá hydraulika (originál je hranatý), chromové písty a vzorek na pneumatikách. Zde jsem poprvé začal s pokusem o dioráma. Písek je skutečný,přírodní, hlína taktéž,jen tráva mix přírodní a umělé.
Přílohy
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Samotr9 » sob 13 dub, 2019 9:32 am

Teď momentálně mám rozpracované diorama Tatry 813TP a přívěsu Comeletto s vagónem. Tatřice byla kompletně dokončená,ale bohužel se dostala do rukou 20-ti měsíční dcery,tak dostala trošku za uši (myslím Tatru). Budu jí muset opravit a dát do původního stavu. Přívěs je také hotový, zbývá dokončit vagón a diorama.
Obojí je opět v měřítku 1:32. Jinak se věnuji i formulím a stavěl jsem i dakarku na zakázku.
Přílohy
6.jpg
5.jpg
4.jpg
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Ivan » ned 14 dub, 2019 8:38 pm

Pěkná čistá práce, kolejiště ti půjde jistě od ruky. :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Samotr9 » ned 19 kvě, 2019 5:30 pm

Zdravím vespolek.

Tak start-set už je skoro tři týdny doma. Synátor jezdí jak o závod,ale musím koupit ještě koleje a začít řešit ovládání výhybek, ručně ho to moc nebaví a navíc s jednou mašinkou to taky není taková zábava,takže přibude další. Co mě zarazilo je vodivost. mašinka dost často ztrácí kontakt a citlivost multimausu je také příliš vysoká,takže než se mašinka rozjede, malej to napálí na maximum a pak nestíhá zastavovat.
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod fulda » ned 19 kvě, 2019 7:45 pm

To je spíš to, že máš modely nastavené v nějakém modelovém chování a synátor očekává spíš autodráhové chování.
Normální mašina prostě nezastavuje na místě, to už si všimlo víc lidí, o kterých se zpravidla píše TADY.

Co se týká ovládání výhybek, dělal jsem nějaké popisy TADY, ale nevím, jestli to zvládneš.
K tomu jsou pak bezva buď ovladače The Cube, nebo nějaká jednoduchá přehazovátka.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Samotr9 » pon 20 kvě, 2019 4:39 pm

fulda píše:To je spíš to, že máš modely nastavené v nějakém modelovém chování a synátor očekává spíš autodráhové chování.
Normální mašina prostě nezastavuje na místě, to už si všimlo víc lidí, o kterých se zpravidla píše TADY.

Co se týká ovládání výhybek, dělal jsem nějaké popisy TADY, ale nevím, jestli to zvládneš.
K tomu jsou pak bezva buď ovladače The Cube, nebo nějaká jednoduchá přehazovátka.



Díky, mám co studovat...To bude probděných nocí.. :D
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Samotr9 » sob 25 kvě, 2019 10:54 am

Zdravím kolegy.

Tak jsem se pokusil trošku kreslit ve Wintracku. Je to hrubá představa jak by mělo vypadat kolejiště pro malého. Není to bůh ví co,ale snad to splní účel. Co mi nejde do hlavy je to, proč mi zůstaly nespojené některé koleje, netuším jak to nějak spojit ve Wintracku. Další, na co jsem ještě nepřišel,jak udělat stoupání a tunel. Napadlo mě udělat odbočnou trať (snad je to dobře) do stoupání k nějakému průmyslu. Další co nejsem schopen zjistit v programu,jak je to vlastně rozměrově veliké. Použité kolejivo je pouze Fleischmann profi s podložím.
Simonek 1.jpg

Simonek 1 3D.jpg
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Ove » ned 26 kvě, 2019 8:25 am

To máš fakt tak málo místa, že se ti do oblouku nevejde ani kus rovné koleje?
Tvůj návrh mi připomíná mé předchozí kolejiště, které bylo “na otočné tyči” a zavíralo se do skříně, délka byla 2 metry a šířka 70 cm)
Pro inspiraci foto...
A kdybys pořeboval, zbyly mi nové obloukové výhybky (nakonec jsem je vynechaĺ nechtěl jsem jít do R1 a R2 oblouků, abych mohl provozovat vysněného KARLEXe....
Přílohy
C44A00BC-4754-429A-9B06-7B0C88A62A3A.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Samotr9 » ned 26 kvě, 2019 8:48 am

Ove píše:To máš fakt tak málo místa, že se ti do oblouku nevejde ani kus rovné koleje?
Tvůj návrh mi připomíná mé předchozí kolejiště, které bylo “na otočné tyči” a zavíralo se do skříně, délka byla 2 metry a šířka 70 cm)
Pro inspiraci foto...
A kdybys pořeboval, zbyly mi nové obloukové výhybky (nakonec jsem je vynechaĺ nechtěl jsem jít do R1 a R2 oblouků, abych mohl provozovat vysněného KARLEXe....


Mám dvě možnosti. Buď kratší a pak může být mnohem širší, nebo možnost dlouhého na úkor šířky. Jsem nakloněn spíše druhé možnosti,protože jej chci umístit do skříně pod tv. Inspiroval jsem se u kolegy peter.sid8; , který to vymyslel a mě se to strašně líbí, protože se na to nebude prášit a nebude to tolik rušivé v pokoji. Nechci bůh ví jak složitý provoz,protože je to pro 5-ti letého syna,který chce hlavně jezdit.
Ty obloukové výhybky bych určitě vzal, třeba se budou hodit do mého kolejiště,které si budu chtít také postavit.
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Ove » ned 26 kvě, 2019 9:27 am

jsem přehlídl tvou poznámku, že z wintracku nejsi schopen zjistit velikost návrhu, já bych to odhadl na 180x60, protože:
- délka koleje 9100 je 222mm x 5 plus půlka (9101) je cca 121 cm plus 2x oblouk...
- použité oblouky jsou R1 a R2, čili vnější oblouk máš zhruba 52 cm
- z toho si vypočteš, že vnější obrys kolejí budeš mít 173x52 cm
plus 3-4 cm okraj a jsi na rozměrech mého kolejiště dole :D
Rozměry ZDE:
https://www.fleischmann.de/uploads/Unte ... erbett.pdf
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Ove » ned 26 kvě, 2019 9:39 am

PS:
abys nemyslel, že to moje kolejiště bylo kdovíjak veliké, tak pár foto pro názornost a abys měl jasno, že to přesně odpovídá velikosti tvého návrhu... a abys viděl, že to zas tak veliké není a sotva se ti tam vleze slušná souprava
Jo a synovi bylo tenkrát taky 5 nejvíc si vyhrál s točnou, u které dokázal sedět a přesouvat mašiny i několik hodin...
Přílohy
9414BFF1-9FFC-4739-86E1-76C1289E0CAF.jpeg
D1A21304-65B9-40CD-820C-0A89E1401E79.jpeg
BE20D9A3-FF16-4132-8B8A-C580F2E2EE13.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Samotr9 » ned 26 kvě, 2019 11:37 am

60-65 cm je strop šíře. Ohledně délky,tam to nebude problém natáhnout i na 220 cm, ale radši bych to nechal na 200 cm, už kvůli tomu jak dostat tu skříň (komodu) do bytu a popřípadě z bytu. S točnou u malého nepočítám, chci jednoduché kolejiště a aby mohl co nejrychleji jezdit. Každopádně bude tunel, to jsem dostal od synátora příkazem. :D :D
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Samotr9 » ned 26 kvě, 2019 11:41 am

Ale líbí se mi ta tvoje stoupající trať na kraji. To je možná lepší nápad,než ten můj.
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků