Jaké kolejiště pro začátečníka?

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod wlkos » stř 20 úno, 2019 7:53 am

Ahoj všem,

před vánoci jsem koupil "synovi" :twisted: TT Roco Z21 digi start set a od té doby hledám to pravé kolejiště na stavbu.
Prošel jsem zde na foru všechny plány, ale pořád si nejsem jistý s čím začít.
Nemám vůbec žádné zkušenosti se stavbou kolejiště (takže ode mě čekejte v budoucnosti tuny hloupých otázek) a tak pokaždé když něco vyberu zaleknu se složitosti a stále hledám a hledám.
Místo bude max 2,5m x 1,3m. Víceméně se mi líbili plány Sluníčko II, Pařezovice a moc se mi líbil Trixt u toho mi chybí 2cm abych ho dostal do pokoje. Radši bych začal s něčím menším a jednoduchým než si osahám techniku.
Nejlepší by bylo nějaké kolejiště s možností kroužení pro děti.
Kolejiště bude buď sklápěcí nebo vytahovací ke stropu (opět nevím jak to provedu všude sádroš).

Prosím Vás tedy touto cestou (i když vím že to nebude lehké) o radu s čím začít.

Díky Zdeněk
wlkos
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob 22 pro, 2018 8:33 am

Re: Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod milan ferdián » stř 20 úno, 2019 8:20 am

Ahoj Zdeňku,
2,5 x 1,3 m je pěkná plocha pro kolejiště.
wlkos píše: moc se mi líbil Trixt u toho mi chybí 2cm abych ho dostal do pokoje.

2 cm nehraji při zkrácení délky rámu žádnou roli.
wlkos píše:Radši bych začal s něčím menším a jednoduchým než si osahám techniku.
Prosím Vás tedy touto cestou (i když vím že to nebude lehké) o radu s čím začít.
Díky Zdeněk

A já naiva,jsem si myslel,že jsem vyčerpal všechny možnosti a nemožnosti variant kolejišť :lol: .Jestli jsis nevybral co už bylo zde prezentováno,nevím,nevím :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod hopeter » stř 20 úno, 2019 8:44 am

Otázkou je co od kolejiště čekáš. Jestli kroužení pro děti nebo modelování skutečného provozu.
Já bych ti doporučil třeba tohle... http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=11169 Je to malé , hezké a šikovné. U malých kolejišť bývá na doraz stoupání a přístup do podzemí , tady se mě snad podařilo tento neduh vyřešit... Mám to ve stádiu projektu jen nakoupit materiál a začít. Zatím jsem stavbu odložil pro jiné projekty ale jednou to určitě postavím. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod Highway » stř 20 úno, 2019 11:52 am

Zdeňku, chtěl bych tě upozornit z Milanovo tvorby ještě na Šanov-(Švihov) (je v II. díle Plánků kolejišť). Do Šanova se mu vešla vratná smyčka a pěkná koncová stanice. Ale Sluníčko je dobrá volba.

Ale mám to jako druhý projekt. Jako první stavím zkušební-naučný-programovací ovál s jednou staniční kolejí a jednou vlečkou se šturcem (3 výhybky celkem). Abych mohl jezdit s dětma dokola, zkoušet mašiny, programovat a testovat a učit se tvorbu krajiny a elektroinstalaci. Taková věc se i pěkně vejde pod postel.

Ve III.díle kolejišť Milan vydal několikero pěkných "dětských" oválů typu "Kokořín". Taky lze využít pro začátky i pokročilé naprosto v pohodě. Získal jsem v nich mnoho inspirace.
Pavel, H0, začátečník podruhé po 20ti letech
Uživatelský avatar
Highway
 
Příspěvky: 101
Registrován: stř 14 lis, 2018 9:50 pm
Bydliště: Kladno, Doksy u Kladna

Re: Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod wlkos » stř 20 úno, 2019 4:12 pm

milan ferdián píše:Jestli jsis nevybral co už bylo zde prezentováno,nevím,nevím :wink: .
Milan

To je právě ten problém. Vybral jsem toho hodně a vlastně nic. Lítám od jednoho plánu k druhému a stále se nemohu rozhodnout s čím začít. Mám strach, že pokud zvolím špatně a nebudu si vědět rady, skončí to u rozestavěného kolejiště které bude stát v rohu opřené o zeď. To nechci.
Chtěl jsem začít se Sluníčkem, tak jsem ho zkusmo hodil do AnyRail, ale když se mi ukázalo stoupání v některých místech až 4% opět jsem zapochyboval a tak je to pořad dokola.
Obrázek
Kouknu na Trixt a řeknu si není to pro začátek moc velké? atd. Krásných plánů je tu spousty jen nevím zda je jako úplný začátečník dokážu dokončit.
Proto jsem nakonec napsal sem a doufal od chytrých a zkušených hlav nakopnutí správným směrem. Něco jako když umíš h....o vykašli se na Velký Trixt udělej jednoduchý ovál a uč se, nebo tak něco. :D
Chápu, že říct někomu s čím začít je těžké. S čím jste třeba začínali vy? Je mi skoro 40, mám 10 let praxe u ČD jako průvodčí/vlakvedoucí a před tímhle projektem se cítím jak malé děcko. :oops:

Highway píše:Zdeňku, chtěl bych tě upozornit z Milanovo tvorby ještě na Šanov-(Švihov) (je v II. díle Plánků kolejišť). Do Šanova se mu vešla vratná smyčka a pěkná koncová stanice.

Šanov je krásný, ale já bych potřeboval kroužení pro děti. V Šanově bych musel přepřahat nebo sunout. To úplně nechci.

hopeter píše:Otázkou je co od kolejiště čekáš. Jestli kroužení pro děti nebo modelování skutečného provozu.
Já bych ti doporučil třeba tohle... http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=11169 Je to malé , hezké a šikovné. U malých kolejišť bývá na doraz stoupání a přístup do podzemí , tady se mě snad podařilo tento neduh vyřešit... Mám to ve stádiu projektu jen nakoupit materiál a začít. Zatím jsem stavbu odložil pro jiné projekty ale jednou to určitě postavím. :wink:

Taky pěkné kolejiště, ale kroužení by se odehrávalo větší částí ve spodní stanici takže pro děti nezáživné. Co chci od kolejiště? Ideálně viditelné kroužení pro děti a někde v horním patře druhá stanice pro posun pro tatínka. Nebo tak něco. Ve vlákně tvého projektu píše Rocky_MK nechceš to raději postavit z Kuehna?
V čem je Kuehn lepší než Tillig model?

Všem Vám děkuji za rychlou reakci a snahu pomoci dalšímu postiženému člověku. :lol:
wlkos
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob 22 pro, 2018 8:33 am

Re: Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod hopeter » stř 20 úno, 2019 5:01 pm

No právě na to kroužení / posun jsem ti poradil tu Vyšnou. Děti to stejně brzy omrzí a tobě by zůstalo hezké kolejiště. Jestli chceš rychle uspokojit děti tak k oválu kup tři výhybky , polož to na rovnou desku a udělej dvoukolejné nádraží s vlečkou do středu oválu. Děti budou mít radost a ty si můžeš odzkoušet technologie stavby a krajiny. Až to nadšení pomine tak to bez velké škody rozebereš a materiál z větší části použiješ na další kolejiště. Pokud se rozhodneš pro kolejivo Kuehn tak je šikovný tento set. https://www.vlakymodely.cz/e-shop/velikost-tt-1-120-2/kolejivo-tt-87/kolejivo-tt-kuehn-88/kuehn-72800 Jsou tam i plánky co se z toho nechá sestavit. http://www.kuehn-modell.de/gleis-startset.html
Pokud chceš rovnou něco pracnějšího tak koukni na původní Sluníčko , najdeš tady i vlákno z jeho stavby.
Kolejivo Kuehn kontra Tillig je stejný nekonečný příběh jako analog versus digitál. Výhody a nevýhody jsem už tady popsal několikrát a je zbytečné to opakovat. Já používám obojí a třeba i pomocí přechodových spojek kombinuji ( je rozdílná výška kolejnic ).
Jinak se toho vláčkaření tolik neboj , není to o tom co umíš teď ale co se během stavby naučíš. Je to zábava. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod milan ferdián » stř 20 úno, 2019 5:02 pm

wlkos píše:Taky pěkné kolejiště, ale kroužení by se odehrávalo větší částí ve spodní stanici takže pro děti nezáživné. Co chci od kolejiště? Ideálně viditelné kroužení pro děti a někde v horním patře druhá stanice pro posun pro tatínka. Nebo tak něco.

Děti nemají rádi,když jim tatínek při posunu dělá tlustý sklo :lol: .Ty budeš mít přístup ke kolejiště jen z přední strany :?:
Chtělo by to falešnou dvojkolejku pro děti a druhý okruh se stanici pro tvůj posun :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod Highway » stř 20 úno, 2019 7:36 pm

Teda ja ten Šanov ve skrytem useku propojil do ovalu pridanim vyhybky. Pokusim se sem dat obrazek. Odbocku do supliku na vlacky jsem zachoval.
Přílohy
IMG-20190220-WA0009.jpg
Pavel, H0, začátečník podruhé po 20ti letech
Uživatelský avatar
Highway
 
Příspěvky: 101
Registrován: stř 14 lis, 2018 9:50 pm
Bydliště: Kladno, Doksy u Kladna

Re: Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod Trixt » stř 20 úno, 2019 9:00 pm

wlkos píše:... Trixt u toho mi chybí 2cm abych ho dostal do pokoje.


Ahoj Zdeňku, ty dva cm nehrají v uspořádání kolejí vůbec žádnou roli. O ty 2 cm lze zkrátit všechny koleje. Ty naopak máš k dispozici větší šířku, takže můžeš dát kolejišti větší hloubku a tím vyřešit některé kompromisy, které jsem musel udělat já, kvůli malé šířce panelu. Při návrhu jsem dbal hlavně na co nejbohatší možnosti železničního provozu na dané ploše. Jen si ale dej pozor na jednu věc. Pokud máš kolejiště u zdi, bez možnosti odsunutí, pak těch 130 cm bude pro tebe velký problém bez přístupových otvorů uvnitř panelu. Jinak z mého pohledu není problém nakoupit koleje, položit je, zabudovat přestavníky, připojit ovládání na PC. K této problematice najdeš na netu spoustu informací a rad a po technické stránce je to relativně jednoduché. Z mého pohledu je mnohem složitější vymodelovat terén tak, aby alespoň trochu respektoval veškeré přírodní zákonitosti a ještě vypadal dobře. Rad je spoustu, ale jejich aplikování do praxe je mnohem náročnější na zkušenosti, než rada jak například izolovat koleje. ;)

Osobně jsem vycházel z plánku Milana, jen moje kolejiště bylo bohužel částečně hotovo o trochu dříve, než jej Milan navrhl. Držím se alespoň hlavních myšlenek uspořádání krajiny. Plánek vypadal následovně:

Obrázek

Tak ti držím palce při tvém rozhodování.

P.S: Nemusíš stavět nic extrémě malého kvůli učení. I na větším kolejišti se dá učit a výhodou je zajímavější jezdění. Například prostor pře jedním tunelovým portálem předělávám již počtvrté, neb vždy se dopustím nějaké chyby. ;)

P.S.2: Ještě víc než kroužení, baví děti, když je překvapíš. I když nevidí z některé trati dlouhý úsek, děti jsou v napětí, co a z kterého tunelu zrovna teď vyjede. :)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod milan ferdián » čtv 21 úno, 2019 8:16 am

wlkos píše:Chtěl jsem začít se Sluníčkem, tak jsem ho zkusmo hodil do AnyRail, ale když se mi ukázalo stoupání v některých místech až 4% opět jsem zapochyboval a tak je to pořad dokola.

Slniečko II je konstruováno na plochu 1,9 m x 1,1 m.Tam jsem byl donucen ke stoupání poměru 1:28,což já beru na hlavní dvojkolejnou trať jako extrém.Na danou šířku jsem musel počítat s každým milimetrem prostoru.Ale kolejiště je bráno jako dětské.
Nevím jakým způsobem pracuješ s AnyRailem ale celé kolejiště máš konstrukčně ohledně kolejí,špatně položeno.
Nedodržuješ osovost kolejí ve stanici.Jak jsi přišel na 4% ve stoupání,to taky nechápu,při tvém daném prostoru 2,5 m.Při tvé šířce už nemusí být koleje nad skryťákem.U mne to byla z nouze ctnost :wink: .
Kluci ti nabídli a popsali další kolejiště,tak vybírej a hledej.Držím palce při výběru :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod bambulak » čtv 21 úno, 2019 8:05 pm

wlkos: Jsem na tom stejně jako ty, na začátku. Když toto vlákno pročítám, tak bych dříve než začneš uvažovat o konkrétním plánku popřemýšlel o skladování kolejiště. Podle toho zvolil velikost kolejiště (možná si řekneš, že nejjednodušší je skladování pod postelí). Když zvolíš plánek kolejiště, tak si vypočítej přibližnou cenu kolejiva, přidej přestavníky, stromky, trávu...
Kluci nabízejí nádherné Milanovi plánky, ale když to beru podle sebe, tak bych zvolil něco, co dokážu dokončit. A tím se přikláním k názoru mistra hopetera. Začít nějakým dětským kolejištěm. Můj sen je kolejiště Sněžná. Není na práci nejlehčí, ale na pohodové kroužení s dětmi bude asi úžasné. Dá se na něm pěkně střídat vlaky a tím si užívat dětského úžasu překvapení. Jenže do mých rozměrů 900x600x200mm to asi nenarvu.

Tolik názor bambulaka, který s ničím kloudným na tomto foru ještě nepřišel :lol:
patláma TT paprťála
bambulak
 
Příspěvky: 79
Registrován: sob 25 bře, 2017 8:40 am

Re: Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod hopeter » pát 22 úno, 2019 5:37 am

No i v TT se toho nechá "narvat" dost na malou plochu... http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=9673 :wink:
Díky přesuvně na tom střídám tři vlaky. I nějaký ten posun potěší. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod wlkos » pon 25 úno, 2019 10:57 am

Tak Vám všem děkuji za rady. Myslím, že mám jasno. Ačkoli se mi moc líbí trixt, myslím že pro začátek to je moc.
Rozhodl jsem se pro Sluníčko I. Hodil jsem ho do AnyRail (děkuji Milanovi že udělal krásnou předlohu) a poprosil bych o případnou korekci, pokud uvidíte něco špatně. Hlavně vpravo mi vyšlo místo pod křížením jen 55,11mm. Je to málo? Oba moje vlaky se tam vejdou, ale předpokládám že to nebude ideální.
Kolik bych měl mít minimálně místa?
Pak si nejsem jist ohledně nákupu kolejiva. Stavět budu z Tillig Modell, ale nevím jestli je lepší stavět z dlouhých flexi kolejí nebo nakoupit kusovky a jak je to s výhybkami vodivé nebo nevodivé srdcovky. Koukal jsem že se srdcovky upravují, izolují kvůli zkratu, ale nikde jsem nenašel proč vodivou srdcovku?
Je to jen proto, aby nedocházelo k "cukání" při jízdě vlaku?
Obrázek
Obrázek

Děkuji moc všem za pomoc za tu předchozí i za budoucí ta bude hodně potřeba.

Zdeněk
wlkos
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob 22 pro, 2018 8:33 am

Re: Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod milan ferdián » pon 25 úno, 2019 11:05 am

V poho :wink: .Výška 55 mm,NEM 102 říká 43 mm,takže máš výšku dobrou.Flexi nebo kusovka ?Zde se musíš rozhodnou sám.
Polož si sám sobě otázku,zvládnu pokládku flexi kolejiva?A podle toho se rozhodni.Kusovky vyjdou cenově dráž než flexi.U flexi míň poruch s vedením proudu v kolejích,protože se sníží počet kolejových spojů.U výhybek ti neporadím.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod hank » pon 25 úno, 2019 12:46 pm

milan ferdián píše:Výška 55 mm, NEM 102 říká 43 mm, takže máš výšku dobrou.


Akorát se pak budeš muset modlit, abys tam za provozu - třeba při vykolejení - nemusel strkat ruce, protože ti pak na manipulaci zbude na výšku 12 mm. :?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků