Jaké kolejiště pro začátečníka?

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod Trixt » pon 25 úno, 2019 2:30 pm

wlkos píše:Pak si nejsem jist ohledně nákupu kolejiva. Stavět budu z Tillig Modell, ale nevím jestli je lepší stavět z dlouhých flexi kolejí nebo nakoupit kusovky a jak je to s výhybkami vodivé nebo nevodivé srdcovky. Koukal jsem že se srdcovky upravují, izolují kvůli zkratu, ale nikde jsem nenašel proč vodivou srdcovku? Je to jen proto, aby nedocházelo k "cukání" při jízdě vlaku?


Ahoj Zdeňku, stejné dilema trápilo mě před osmi měsíci. Nakonec jsem se rozhodl jak pro flexi koleje (výhoda menšího počtu spojů), tak i pro vodivé srdcovky. A ano, vodivé srdcovky řeší případné cukání při jízdě vlaku přes výhybku. Pokud použiješ EW1 s vodivou srdcovkou, není na ní co upravovat, jen musíš tu srdcovku zapojit na výstupy přestavníku (já používám MP1). U obloukových výhybek pořád Tillig nedodává výhybky s vodivou srdcovkou, ale prý by se měly brzy objevit (říkají to již minimálně rok). Tam ti nezbývá než použít obloukovku bez vodivé srdcovky, nebo si ji postavit ze stavebnice flexi výhybky. Ta již pak potřebuje úpravu, o které se zmiňuješ.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod belgarat » pon 25 úno, 2019 5:03 pm

Treti moznost je plastovou srdcovku odfrezovat, nahradit z kolejovych prutu. Jednoduche, zvladl jsem to i ja :) Zbavit se delenych jazyku je kapku slabsi.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod wlkos » úte 26 úno, 2019 10:39 am

Díky za odpovědi. Tak jsem do kolejiště naházel pár flexi kolejí a koupím vodivé výhybky. Přestavníky chci taky používat MP1.
Kolejivo prozatím skoro vyřešené. Akorát bych potřeboval poradit s magnetickými rozpojovači. Naházel jsem si do kolejiště TILLIG 83201, ale nelíbí se mi viditelné elektro na boku (to asi neschovám). Nevíte o nějakém lepším řesení? Používám spřáhla Kuehn KU 74900.

Pak bych potřeboval poradit ohledně desky. Bude stačit překližka 4mm silná nebo mám radši použít 9mm? pod překližkou bude rám (napůl a 2xkříž),z latí 45x70mm (nebo je lepší jiný rozměr?).

Děkuji za rady
wlkos
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob 22 pro, 2018 8:33 am

Re: Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod belgarat » úte 26 úno, 2019 11:03 am

TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod fulda » úte 26 úno, 2019 11:22 am

wlkos píše:Akorát bych potřeboval poradit s magnetickými rozpojovači. Naházel jsem si do kolejiště TILLIG 83201, ale nelíbí se mi viditelné elektro na boku (to asi neschovám).
A co ti brání zahodit ten elektromagnet a rozpojovač "zvedat" stejnou MP1?

Nebo použij TILLIG 83801, ten je ze stejné rodiny a má mechanizmus směrem dolů, takže ti bude stačit "zakopat" celou kolej.

wlkos píše:Pak bych potřeboval poradit ohledně desky. Bude stačit překližka 4mm silná nebo mám radši použít 9mm? pod překližkou bude rám (napůl a 2xkříž),z latí 45x70mm (nebo je lepší jiný rozměr?).
já mám na svém kolejišti kombinaci 5mm a 3mm, ale záleří na tom, na jaký to položíš rám.
Nenech se strhnout do moc tlustého materiálu, bude se ti blbě obrábět.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod Trixt » úte 26 úno, 2019 12:54 pm

wlkos píše:Bude stačit překližka 4mm silná nebo mám radši použít 9mm?

Z hlediska únosnosti by stačila i 4 mm, neb tuhost zajistí rám, ale jelikož je lepší MP1 zespodu šroubovat (dává ti to lepší možnosti seřízení), jsou ty 4 mm na hraně. Já mám 8 mm, ale asi by stačilo i 6 mm, aby ti šroub dobře držel a při dotahování se ti neprotočil nebo při zavadění o MP1 se ti nevytrhl.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Jaké kolejiště pro začátečníka?

Příspěvekod hank61 » úte 26 úno, 2019 1:19 pm

Když má rám rozumnou vzdálenost nosníků, stačí 4mm. Použivám ji a bez problémů. Do míst pod přestavníky lepím zespoda ještě jednu překližkovou destičku 4-8mm o něco větší, než je plocha přestavníků. Tím je možné použít bez obav pro jejich montáž malé vruty.

Hankov.jpg
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků