Jden dekoder na 2 vyhybky

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Jden dekoder na 2 vyhybky

Příspěvekod xhejtman » úte 15 led, 2019 6:40 pm

Zdravim,

nepodarilo se mi to tu nikde najit, ale nevylucuji, ze jsem slepy ci blbe hledam.

Mam dotaz - mam 2 vyhybky napojene vedlejsi koleji do sebe. Z toho je celkem zrejme, ze nedava smysl prehazovat kazdou zvlast, bud obe rovne nebo obe na vedlejsi kolej. No a ted otazka, je mozne na tohle pouzit pouze 1 dekoder s tim, ze bych ty 3 draty propojil do prestavniku te ochuzene vyhybky? Tim, ze jsou tesne u sebe, tak je ten propoj kratky. Netusim vubec, zda je neco takoveho mozne, nebo zda je nutne poridit dekodery 2 a maximalne jim nastavit stejnou adresu. Diky.
xhejtman
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 14 led, 2019 6:54 pm

Re: Jden dekoder na 2 vyhybky

Příspěvekod sidlo » úte 15 led, 2019 7:05 pm

Nechci to dělat moc složité, ale je třeba si uvědomit souvislosti.
Dvě výhybky na jeden výstup dekodéru obecně připojit lze. Záleží na proudovém odběru použitých přestavníků a parametrech dekodéru. Ten odebíraný proud obou výhybek nesmí překročit dovolené zatížení jednoho výstupu dekodéru. Pokud parametry vyhovují, tak se to může udělat. Současně předpokládám že napětí zdroje je dostatečně pevné.
Pak je tu ještě vychytávka přestavníku UNI16ARD-8VYH https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/22-uni16ard-8vyh kdy každá výhybka je připojena k jednomu výstupu dekodéru. Dekodér ja možné naprogramovat tak, že na jedné adrese se přehodí obě výhybky postupně s naprogramovanou časovou prodlevou mezi oběma výhybkami.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Jden dekoder na 2 vyhybky

Příspěvekod D » úte 15 led, 2019 7:41 pm

xhejtman:
Kromě zmíněných variant nabízím další jednoduché řešení. Má-li tvůj přestavník volný přepínací kontakt, stačí zapojit napájení druhého přestavníku přes tento kontakt. Výhybky se budou přestavovat postupně, podobně jako ve skutečnosti. Přes dekodér teče proud jen do prvního přestavníku. Předpokladem je použití motorických přestavníků s koncovým vypínáním.
Přílohy
dve-vyhybky-jeden-dekoder.png
dve-vyhybky-jeden-dekoder.png (5.63 KiB) Zobrazeno 3876 krát
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Jden dekoder na 2 vyhybky

Příspěvekod xhejtman » úte 15 led, 2019 7:44 pm

prestavniky pouzivam ty originalni roco geoline. nevim, zda se to na ne vztahuje, ci ne. kazdopadne diky za odpoved.
xhejtman
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 14 led, 2019 6:54 pm

Re: Jden dekoder na 2 vyhybky

Příspěvekod fulda » úte 15 led, 2019 8:01 pm

xhejtman píše:Mam dotaz - mam 2 vyhybky napojene vedlejsi koleji do sebe. Z toho je celkem zrejme, ze nedava smysl prehazovat kazdou zvlast, bud obe rovne nebo obe na vedlejsi kolej. No a ted otazka, je mozne na tohle pouzit pouze 1 dekoder s tim, ze bych ty 3 draty propojil do prestavniku te ochuzene vyhybky? Tim, ze jsou tesne u sebe, tak je ten propoj kratky. Netusim vubec, zda je neco takoveho mozne, nebo zda je nutne poridit dekodery 2 a maximalne jim nastavit stejnou adresu. Diky.
Oba přestavníky lze dát paralelně do jednoho dekodéru, pokud součet proudů obou přestavníků bude menší, než maximální proud toho přestavníku.

Na přesnější odpověď by bylo potřeba vědět, co je to za dekodér a co je to za přestavníky. (a navíc buď výrobce musí uvádět ty proudy, nebo ti musí odpovědět někdo, kdo ty komponenty zná)

Edit: Roco 61195 má spotřebu menší než 200 mA
P.S.: dekodéry pro nějsou po jedné výhybce :)
Naposledy upravil fulda dne úte 15 led, 2019 8:22 pm, celkově upraveno 1
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Jden dekoder na 2 vyhybky

Příspěvekod D » úte 15 led, 2019 8:03 pm

xhejtman:
Ne, na výhybkový přestavník Roco 61195 moje řešení zřejmě aplikovat nepůjde. Je magnetoelektrický a žádný kontakt navíc nemá.

Pro jednoduchost doporučuji použít v každé výhybce vlastní dekodér, ale nastavit jim stejnou adresu. Budou přestavovat naráz. Dekodér Roco 61196 v návodu nezmiňuje funkci pro zpoždění před vykonáním akce.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Jden dekoder na 2 vyhybky

Příspěvekod xhejtman » úte 15 led, 2019 8:27 pm

D:

uvazoval jsem o tech dekoderech od digi-cz. Zatim mam jen 2 roco, protoze byly v setu. Dalsi zatim nemam, prave jsem vyckaval, jaka bude odpoved na muj dotaz, zda mam poridit vsechny nebo se da usetrit. Poslal jsem na digi-cz dotaz, zda ty jejich utahnou 2 prestavniky nebo ne.
xhejtman
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 14 led, 2019 6:54 pm

Re: Jden dekoder na 2 vyhybky

Příspěvekod Trixt » úte 15 led, 2019 9:20 pm

xhejtman: Používám přestavníky MP1 a dekodér DR4018. Přestavník MP1 má dle výrobce odběr asi 150 mA. DR4018 má zatížitelnost všech vstupů v součtu 3 A (na jeden výstup pak 2 A) a nikdy nepřehazuji všechny výhybky najednou. Mám též podobnou situaci na kolejišti a nechtěl jsem kupovat další dekodér kvůli jedné výhybce. Připojil jsem tedy dva přestavníky na jeden výstup a vše funguje spolehlivě. Jen to chce asi zjistit, jaký odběr mají tvé přestavníky a co zvládne tvůj dekodér.
Naposledy upravil Trixt dne úte 15 led, 2019 9:48 pm, celkově upraveno 1
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Jden dekoder na 2 vyhybky

Příspěvekod D » úte 15 led, 2019 9:30 pm

xhejtman:
Odpověděl ti fulda. Takže neušetříš za dekodér, ale pořád můžeš dvěma dekodérům dát stejnou adresu.

--

Pro ostatní – xhejtman má:
  • modelovou velikost H0,
  • kolejivo Roco GeoLine,
  • originální přestavníky Roco 61195,
  • na zkoušku dva dekodéry Roco 61196,
  • uvažuje použít fuldovy přestavníky GeoDec,
  • a podle uvedeného zřejmě chce mít přestavník i dekodér v podloží kolejiva a nestojí o přestavníky s podpovrchovou montáží ani dekodéry pro více výhybek.
Taky to mohl napsat v úvodu.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Jden dekoder na 2 vyhybky

Příspěvekod Miloš_P » úte 15 led, 2019 10:42 pm

A nestačilo by na výstup dekodéru pověsit relátka a těma ovládat oba přestavníky? Vyšlo by to levněji, než 2 dekodéry.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Jden dekoder na 2 vyhybky

Příspěvekod sidlo » stř 16 led, 2019 5:37 am

Miloš_P píše:A nestačilo by na výstup dekodéru pověsit relátka a těma ovládat oba přestavníky? Vyšlo by to levněji, než 2 dekodéry.

digi-cz - Dekodér přestavníku pro kolejivo GeoLine - 2 × 290 Kč = 580 Kč
dccdoma - Dekodér UNI16ARD-8VYH pro 8 výhybek = 480 Kč, a ještě zbyde na dalších 6 výhybek v budoucnu

Ty dekodéry co jsou dělány pouze pro jeden přestavník (nebo návěstidlo, nebo ...) jsou cenově velmi luxuxní výrobky.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Jden dekoder na 2 vyhybky

Příspěvekod fulda » stř 16 led, 2019 7:32 am

xhejtman píše:uvazoval jsem o tech dekoderech od digi-cz. Zatim mam jen 2 roco, protoze byly v setu. Dalsi zatim nemam, prave jsem vyckaval, jaka bude odpoved na muj dotaz, zda mam poridit vsechny nebo se da usetrit. Poslal jsem na digi-cz dotaz, zda ty jejich utahnou 2 prestavniky nebo ne.

Ano, ten je zrovna utáhne, ale jsi si jistý, že to dokážeš na ty konektory naroubovat?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Jden dekoder na 2 vyhybky

Příspěvekod BohousP » stř 16 led, 2019 7:48 am

sidlo píše:
Miloš_P píše:A nestačilo by na výstup dekodéru pověsit relátka a těma ovládat oba přestavníky? Vyšlo by to levněji, než 2 dekodéry.

digi-cz - Dekodér přestavníku pro kolejivo GeoLine - 2 × 290 Kč = 580 Kč
dccdoma - Dekodér UNI16ARD-8VYH pro 8 výhybek = 480 Kč, a ještě zbyde na dalších 6 výhybek v budoucnu

Ty dekodéry co jsou dělány pouze pro jeden přestavník (nebo návěstidlo, nebo ...) jsou cenově velmi luxuxní výrobky.


Ano, to je pravda. Ale originální Roco dekodéry, stejně tak jako DIGI-CZ, pouze zacvakneš do podloží výhybky a nic nemusíš propojovat. Pro někoho je to nejdůležitější vlastnost, proč je koupit ...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Jden dekoder na 2 vyhybky

Příspěvekod xhejtman » stř 16 led, 2019 7:56 am

fulda píše:Ano, ten je zrovna utáhne, ale jsi si jistý, že to dokážeš na ty konektory naroubovat?


diky za odpoved. Verim, ze ano, zdaleka to nebude prvni vec, co jsem delal.
xhejtman
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 14 led, 2019 6:54 pm


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků