Čím malujete kartonové modely

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Čím malujete kartonové modely

Příspěvekod tomas1980 » pon 14 led, 2019 8:56 pm

čím malujete kartonové modely budov
tomas1980
 
Příspěvky: 62
Registrován: pon 10 pro, 2018 12:31 pm

Re: Čím malujete kartonové modely

Příspěvekod MirekTT » pon 14 led, 2019 10:18 pm

Patrně máš na mysli povrchovou úpravu, protože jen malovat nestačí.

Popíšu svůj postup:
Nejprve stavebnici ještě nerozdělenou na kousky prosytím řídkým nitrolakem. Rychle schne a penetruje materiál jak na hranách, tak v ploše a činí karton lépevzdorným proti vodě. To je dobré z více důvodů.
Pak stavebnici sestavím, respektive předbarvím díly, které to vyžadují před zástavbou.

Na veškeré kartonové díly jsem si zvykl používat akrylové vodouředitelné barvy lifecolor. Není to nutné, lze použít i tempery a vlastně cokoliv vhodného odstnínu v matném provedení.
Ale, drobnější díly barvím štětcem, nebo stříkám napřímo. Dřevěné plochy taky, ty štětcuju vždy.
A teď zdi. Je fakt, že výrobci kartonových stavebnic ne moc řeší nároží a spoje stěn. Ty je nutno přetmelit a po té zabrousit. A protože mám karton prolakovaný, nechlupatí. Po této úpravě je nutno nanést omítku, protože broušení a tmelení rozhodí povrch tak, že jej nelze pouze nabarvit. Bylo by to poznat. Omítky dělám dvě - hladkou a brizolit. I když v tétéčku i brizolit vychází v podstatě hladce, je lepší jej znázornit hrubý. Na hladkou omítku používám hustou kresličskou akrylku v tubě (umělecké potřeby). Tu roztupuju po povrchu tvrdým štětcem. Bývá konzistenčně celkem řídká lze ji roztupovat do velmi jemné, téměř nepatrné struktury. A to mi vytvoří podklad pod fasádní barvu, jejíž vrstvení nadále zjemňuje strukturu povrchu. A barvu lze už použít jakoukoliv, která na té akrylce bude držet. Tupováním se rovněž schová rozdílnost broušených a kartonových povrchů.
No a brizolit dělám úplně stejně, pouze místo akrylky použiju temperu. Je mnohem hustší, rychleji nasychá a lze tak vytvářet různě hrubou strukturu.
A pak je zde střecha. To je různé dle typu krytiny, ale popíšu v zásadě univerzální postup. Zde doporučuji nejdůkladnější prosycení nitrolakem. Po té pak barvení základním odstínem jakoby zcela nové krytiny bez ohledu na typ. A to tak, že když chci středně, nebo hodně patinovanou střechu, použiju jako základ matný odstín. Pokud stavím nový nešpinavý dům, musím krytinu učinit hladkou a lesklou buď přímo barvou, nebo následně lakem. Pak krytinu potřu olejovkou pomocí uchošťouru, zpravidla van dyckovou hnědí. Po té stírám ubrouskem. A to podle typu krytiny. Vlastně je to celkem jedno, protože šablony a všeliké tašky stírám od okapu k hřebeni, aby se olejovka zachytila zejména v překladech řad. Vlnovky se dají stírat i tahem do boku. Chce to zkoušet. Olejovka poskytuje celkem slušný časoprostor a i počáteční domělá tragedie po delším stírání nakonec poskytne uspokojivý výsledek. Olejovka matný základ ušpiní víc, lesklý míň, tak si podle toho určíš, jak moc to chceš mít špinavé. Takto provedá patina střechy jde dále ladit. Menším štětečkem jde olejovka vytahovat ze spár a znázorňovat tak stékance špíny. Okolo komína lze zase skoro suchým štětcem pomocí olejovky vytvořit dojem ušpinění. Avšak pozor, jen velmi lehce, je to nakažlivé a svůdné, snadno se to dá přehnat.
Nakonec se musí olejovka přelakovat matem vždycky. I po dokonalém vytření se to bude trochu lesknout.

Tohle je jen rámcová rada a doporučuji si postupy předem zkusit.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Čím malujete kartonové modely

Příspěvekod jihous » úte 15 led, 2019 8:07 am

Výborný postup, já místo nitrolaku používám stavební penetraci kvůli pachům a rohy tmelím sádrokartonářským tmelem - finálním.
jihous
 
Příspěvky: 317
Registrován: čtv 05 kvě, 2011 12:13 pm

Re: Čím malujete kartonové modely

Příspěvekod Trixt » úte 15 led, 2019 11:32 am

MirekTT: Díky moc za popis. Pro nás začátečníky je každá rada cenná. :)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Čím malujete kartonové modely

Příspěvekod MirekTT » úte 15 led, 2019 12:21 pm

Akorát jsem zapoměl varovat před samolepícími laserovanýmy rámy oken z produkce KB-model. Ty prosím pěkně ničím nepenetrujte a neštětcujte barvou. Pokud je chcete bílé, ponechte je v surovém stavu a aplikujte dle návodu. V případě barvení doporučuju vždy stříkat. Štětcem se ten rám zmrší. Pak je ještě šance na reparát v podobě toho přenosového spodku, na kterém je samolepka nesena, proto ho po sloupnutí okna zatím nevyhazujte. Použít však jde jen spodní nevoskovaná strana. Na vosku nedrží nic.
Zasklení nesamolepícího rámu se pak provede stejně jako u všech ostatních stavebnic budov na zeměkouli :D
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Čím malujete kartonové modely

Příspěvekod jihous » stř 16 led, 2019 8:09 pm

Abych jen neradil:
předělaná výpravní budova Slatiňany na dům komunálních služeb a trafostanice Vršovice hraniční celní a pasovou kontrolu
Přílohy
IMG_4106.JPG
IMG_4105.JPG
jihous
 
Příspěvky: 317
Registrován: čtv 05 kvě, 2011 12:13 pm

Re: Čím malujete kartonové modely

Příspěvekod MirekTT » stř 16 led, 2019 8:24 pm

Ty brďo, jakože by se jen nekecalo, ale i ukazovalo? Tak to jsem to neměl fotit mobilem.
Ukázka jemné hladké omítky natupované akrylkou a naštětcované lifecolorkou, bez patiny.
^CAE7210B2CDBC1426A2CC224D741799FC55441171F283F47A9^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

Tmavý sokl dole je pouze nabarvený díl stavebnice přilepený na zeď.

A celek. Ale lituju, nevěděl jsem, že fotky budu ukazovat. Takže mobilová kvalita. Navíc mnohonásobně komprimovaná.
Zde po patině střechy.
^1923BBE0CDA7F681A4167390EC195EF47AB7B534EA02E2F3AC^pimgpsh_fullsize_distr.jpg
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Čím malujete kartonové modely

Příspěvekod MirekTT » stř 16 led, 2019 8:35 pm

A slušnější dřevo ukážu až po dokončení. Tady je to jen sesypané nasucho.
^FEE6752FA0DA7B7785BCEBDDAD88061A3EC36AF447A6486C82^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

Brizolit se zatím dělat nechystám. Ale mám ho na výpravní budově na modulech. V případě zájmu pohledejte na mém rajčeti.

Nicméně nemohu nezmínit práci Adama Buchala (snad se nebude zlobit). Budovu jsem viděl naživo a musím říct, že je to naprostá špička.
DSC07128.jpg

https://okounricni.rajce.idnes.cz/Postorna_TT/
V případě dotazů kontaktujte přímo jeho.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků