Stavba dalsich "pater"

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Stavba dalsich "pater"

Příspěvekod belgarat » sob 22 pro, 2018 9:58 am

Ahoj,
lama-dotaz: jak prenest kolejovy plan na placatou plan je jasne: kopirak, kreslit. Ale jak prenest pripadna "vyssi patra", kdyz uz na zakladni desce neco je postavene a nebo se jiz dokonce zveda do vyse ? Kreslite vsechno na zakladni desku jako pudorys a pak se na tom stavi vys, nebo mate jiny "figl" jak zalozit patro ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Stavba dalsich "pater"

Příspěvekod hopeter » sob 22 pro, 2018 10:20 am

Tak nějak by mělo být umístění jasné už z plánku ( jen o potřebnou vzdálenost výše ). Trochu se změní délka kolejí ve stoupání ale zase ne nějak tragicky. Osobně to řeším jednoduše. Základní rozměry desek nádraží a trasy pod koleje překreslím jako placky a na trati si nechám kus který doladím o tu délku rozdílu v šikmině. Drobnější odchylka se nechá doladit na kusovkách a pokud je to více tak použiju flexikolej.
Nejlépe je nechat takové doladění na rovinku ale s flexikolejí to jde i v oblouku. Samozřejmě jde rozdíl i vypočítat ale kdo by se s tím pachtil když to jde jinak :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Stavba dalsich "pater"

Příspěvekod Brejla » sob 22 pro, 2018 11:12 am

belgarat píše:Ahoj,
lama-dotaz: jak prenest kolejovy plan na placatou plan je jasne: kopirak, kreslit. Ale jak prenest pripadna "vyssi patra", kdyz uz na zakladni desce neco je postavene a nebo se jiz dokonce zveda do vyse ? Kreslite vsechno na zakladni desku jako pudorys a pak se na tom stavi vys, nebo mate jiny "figl" jak zalozit patro ?


Záleží na tom, jakou "technologii výroby" kolejiště preferuješ. Pokud jedeš klasicky papír+tužka, tak použij technologii "Hopeter", ale spočítat prodloužení trasy trvá cca 10 s. Laborování a přizpůsobování hotového nepřesného dílu je mnohem složitější a pracnější. Já používám technologii CAD-CAM. Ze 3D návrhu kolejiště se přímo vygenerují potřebné rozvinuté díly podkladu trasy a nechají se na CNC stroji vyřezat (vypálit). Přesnost rozměrů je v desetinách mm. A není problém při řezání na vyřezávaný díl rovnou udělat i osu kolejí, což výrazně usnadní a urychlí pokládku kolejiva.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Stavba dalsich "pater"

Příspěvekod belgarat » sob 22 pro, 2018 12:01 pm

No na "zaklad" jsem kreslil papir-tuzka a pocatecni stoupani (neukoncene) lepil jako polystyrenovy klin-harmoniku (oblouk). Planek si zajiste muzu vytisknout 1:1 (ten puvodni se uz rozdrbal, ale elektronicky je). Ale prave si drbu hlavu jak prenest ten pudorys - kdyz na "placce" uz jsou koleje, nejaka stoupaci ramena. Asi ne uplne dobre popisuju v cem vidim (mozna nesmyslne) problem ;))
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Stavba dalsich "pater"

Příspěvekod hopeter » sob 22 pro, 2018 12:22 pm

Pokud máš výtisk 1:1 nebo CAD soubor tak jednotlivé body můžeš "přenést" měřením od okrajů rámu. Stačí metr a úhelnice , případně odpichovátko ( kružítko ). Před nástupem 3D technologií se taky stavělo - rychleji , levněji a drží to dodnes... :P
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Stavba dalsich "pater"

Příspěvekod belgarat » sob 22 pro, 2018 12:28 pm

hopeter píše:Pokud máš výtisk 1:1 nebo CAD soubor tak jednotlivé body můžeš "přenést" měřením od okrajů rámu. Stačí metr a úhelnice , případně odpichovátko ( kružítko ). Před nástupem 3D technologií se taky stavělo - rychleji , levněji a drží to dodnes... :P

Nj, takticka chyba: kdyz mel Lidl v akci megakruzitko, tak jsem na nakupech chybel.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Stavba dalsich "pater"

Příspěvekod Myšpulín » sob 22 pro, 2018 12:31 pm

belgarat píše:... Planek si zajiste muzu vytisknout 1:1 (ten puvodni se uz rozdrbal, ale elektronicky je). Ale prave si drbu hlavu jak prenest ten pudorys - kdyz na "placce" uz jsou koleje, nejaka stoupaci ramena. ...

A co ti brání to celé vytisknout znovu a pak z toho použít jen to, co potřebuješ?
Příklad: Koncové nádraží ve výšce vlevo vzadu. Tudíž vystřihnu z plánu jen tak velký kus, aby zakryl tu plochu, kterou potřebuješ včetně onoho levého zadního rohu, který to srovná pozičně a včetně příjezdu. Připravenou pláň pak vyzvedneš do požadované výšky na správné místo, opět položíš vytištěný plán a jeho stoupání přetáhneš k místu, které již máš. Musí to sedět směrově, ne délkově (jak psal Hopeter). Pak jen doplníš polystyrenové harmoniky.

Nebo druhá možnost z celého plánu vystřihneš místa, kde již máš nějaké výškové stavby a zbytek navlékneš jak svetr přes hlavu.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Stavba dalsich "pater"

Příspěvekod belgarat » sob 22 pro, 2018 12:32 pm

Myšpulín píše:Nebo druhá možnost z celého plánu vystřihneš místa, kde již máš nějaké výškové stavby a zbytek navlékneš jak svetr přes hlavu.


Nic nebrani -- proto se ptam, jak to delaji pokrocilejsi :) abych se treba jako obvykle nedrbal levou rukou za pravym uchem.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Stavba dalsich "pater"

Příspěvekod Myšpulín » sob 22 pro, 2018 12:38 pm

belgarat píše:Nic nebrani -- proto se ptam, jak to delaji pokrocilejsi :)

Nevím, jestli jsem pokročilejší, ale já to dělal tím prvním způsobem. Zhlaví, která byla z kusovek, pak sedla přesně a napojení na ostatní bylo z flexi, které jsem dopasoval na míru. Nic, nad čím by se muselo složitě dumat. Faktem je, je to v H0 a tam se drobnosti při hrubé stavbě řeší stejně jako u zedníků, kolejivo pak jako u zámečníků. :D
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Stavba dalsich "pater"

Příspěvekod hopeter » sob 22 pro, 2018 12:49 pm

Není jen lidl... Pro modeláře vzít dva nosníky a spojit je šroubkem na jednom konci snad není problém...
Nakonec je úplně jedno čím to změříš, pořád potřebuješ jen několik bodů abys našel polohu pro část horního patra. A když si ten bod najdeš na spodní desce tak ti i ta úhelnice najde místo o patro výš. Je to jen hra s geometrií a fantazii se meze nekladou :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Stavba dalsich "pater"

Příspěvekod Trixt » sob 22 pro, 2018 1:20 pm

Já to v podstatě také řešil jednoduše. Vytiskl jsem si tvar stoupající tratě z programu v měřítku 1:1. Vyřízl jsem ručně potřebné díly z překližky (nechal mírné přesahy) a pustil se do pokládání. Zkreslení dané stoupáním 2,5% je dle mě zanedbatelné a dá se dořešit při stavbě. Z programu jsem si odměřil některé kontrolní body, kudy trať musí procházet a ty přenesl na panel. Těmi jsem se pak řídil při stavbě stoupající tratě. Je ale pravda, že mé kolejiště je v podstatě jednoduché.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm


Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků