Doporučily byste tento materiál na podklad pod krajinu,folii

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Doporučily byste tento materiál na podklad pod krajinu,folii

Příspěvekod tomas1980 » čtv 20 pro, 2018 12:00 pm

tomas1980
 
Příspěvky: 62
Registrován: pon 10 pro, 2018 12:31 pm

Re: Doporučily byste tento materiál na podklad pod krajinu,f

Příspěvekod Dusan » čtv 20 pro, 2018 12:43 pm

nikdy, je to nasákavý materiál, při dalších postupech jako je třeba zaštěrkování by to šlo do kytek, protože by to navzlínalo vodu... co můžeš použít, jsou např. stejné podkladové desky, určutě je budou mít i tam, ale mělo by se jednat o materiál jako je extrudovaný polystyren, většinou bývají šedé nebo zelené, desky v podobném balíku v tl. cca 5-8mm
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Doporučily byste tento materiál na podklad pod krajinu,f

Příspěvekod tomas1980 » čtv 20 pro, 2018 12:50 pm

Dusan píše:nikdy, je to nasákavý materiál, při dalších postupech jako je třeba zaštěrkování by to šlo do kytek, protože by to navzlínalo vodu... co můžeš použít, jsou např. stejné podkladové desky, určutě je budou mít i tam, ale mělo by se jednat o materiál jako je extrudovaný polystyren, většinou bývají šedé nebo zelené, desky v podobném balíku v tl. cca 5-8mm


a nevýš jak se to jmenuje
tomas1980
 
Příspěvky: 62
Registrován: pon 10 pro, 2018 12:31 pm

Re: Doporučily byste tento materiál na podklad pod krajinu,f

Příspěvekod BohousP » čtv 20 pro, 2018 12:55 pm

Před víc než 40 lety jsem hobru použil jako poklad pro kolejiště. Časem se vlastní vahou prohla, i když rám měl žebra asi po 80 cm. Nedoporučuji!
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Doporučily byste tento materiál na podklad pod krajinu,f

Příspěvekod emis-cz » čtv 20 pro, 2018 3:30 pm

XPS desky třeba tady. Dají se sehnat různé tloušťky. https://www.zbozi.cz/vyrobek/synthos-xp ... -xps-30-ir
emis-cz
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát 26 led, 2007 6:43 pm

Re: Doporučily byste tento materiál na podklad pod krajinu,f

Příspěvekod HonzaM » pát 21 pro, 2018 6:53 am

Podle toho internetového odkazu v prvním příspěvku tohoto vlákna se jedná o desky tloušťky 5 mm, určené jako podklad pod plovoucí podlahy pro tlumení kročejoveho hluku. Je to tedy naprosto odlišný materiál než v předchozím příspěvku uvedený XPS. Zmíněné desky by byly použitelné třeba pod koleje místo korku, pravděpodobně budou mít lepší tlumící protihlukové účinky. Se štěrkovánim není problěm, to jsem prakticky vyzkoušel (s použitím štěrkovacího lepidla Noch). Dá se to řezat ostrým zalamovákem. Před časem jsem na zkoušku koupil celý balík (jednotlivé desky se neprodávají), zájemcům mohu poskytnout desku. S hobrou jak ji známe z doby kdy se používala třeba na školní nástěnky to nemá nic společného, na omak je to tvrdé. Na tvorbu krajiny ani na základní desku kolejiště se to nehodí, je to lámavé, nedá se to ohýbat.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Doporučily byste tento materiál na podklad pod krajinu,f

Příspěvekod Sandy » pát 21 pro, 2018 7:00 am

tomas1980 píše:https://eshop.unihobby.cz/stavba-podlahy-izolacni-materialy-hobra-podlozka-5-mm/131731p/?gclid=EAIaIQobChMI3M2XjK2u3wIVnoKyCh07vw4IEAQYBSABEgKwCPD_BwE

Použít se to dá, ale je to pracné. Mám to asi dva roky na "pokusné dráze". K podkladu jsem to lepil lepidlem na polystyren z H., pak jsem to natřel Balakrylem a polepil proužky novinového papíru a znovu dvakrát přetřel Balakrylem. Kus jsem zaštěrkoval klasickým způsobem a k žádným změnám nedochází.
Ty "polystyrenové" podložky také používám. Pracuje se s nimi dobře. Ale pozor. Jsou dva druhy. Jeden je klasický polystyren a ten se láme jako perníček. Druhý má vlastnosti styroduru ( a je z jedné strany rýhovaný) a na stavbu je dostatečně tuhý.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Doporučily byste tento materiál na podklad pod krajinu,f

Příspěvekod milancsd » pát 21 pro, 2018 8:58 pm

Tuhle hobru jsem letos pokládal na podlahu. Trochu se drobí, práší a pevnost nic moc. Na modelařinu raději použij jiný materiál.
milancsd
 
Příspěvky: 75
Registrován: čtv 24 pro, 2009 2:53 pm
Bydliště: Beroun


Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků