Start set...

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Start set...

Příspěvekod fulda » stř 24 říj, 2018 8:35 pm

obecná ne, musíš do takové, kde se scházejí vláčkaři a navíc příznivci gigantických měřítek.

Třeba v Kunčicích to dělají v sokolovně :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Kupuji start set !!!

Příspěvekod celda1 » úte 27 lis, 2018 8:16 am

Dobrý den, přednedávnem jsem tu dotazoval , jaký DCC start set koupit pro začátečníka. Nejvíce mi byl doporučován start set s centrálou Z 21 start.
Jediné co jsem našel na eshopech je toto :
https://www.masinky.cz/produkt/34006-TT ... /index.htm
Tak potřebuji posvětit nákup :) :)
celda1
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 23 zář, 2018 7:13 pm

Re: Kupuji start set !!!

Příspěvekod sidlo » úte 27 lis, 2018 8:30 am

Za mě dobrý.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Kupuji start set !!!

Příspěvekod hank61 » úte 27 lis, 2018 8:31 am

Bacha. Tento je bez kolejiva :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Kupuji start set !!!

Příspěvekod celda1 » úte 27 lis, 2018 8:37 am

hank61 píše:Bacha. Tento je bez kolejiva :wink:

njn ale co je s kolejivem nemá Z21 :(
celda1
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 23 zář, 2018 7:13 pm

Re: Kupuji start set !!!

Příspěvekod D » úte 27 lis, 2018 8:42 am

celda1:
A německá předloha vlaku ti nevadí? Pak neváhej, firma Roco podle dostupných informací ukončuje výrobu TT.
(Pokud by mi šlo jen o centrálu, koupil bych ji zvlášť za 2500 Kč a na německý vlak se vykašlal.)
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Kupuji start set !!!

Příspěvekod hank61 » úte 27 lis, 2018 9:48 am

D píše:celda1:
A německá předloha vlaku ti nevadí? Pak neváhej, firma Roco podle dostupných informací ukončuje výrobu TT.
(Pokud by mi šlo jen o centrálu, koupil bych ji zvlášť za 2500 Kč a na německý vlak se vykašlal.)


Uvažoval bych podobně. Komplet Z21 Start s myší a trafem se nechá koupit už cca za 2200,-Kč. např. aktuální nabídka http://inzerce.modelbazar.cz/show.php?ftxt=Z21. Nebo si tam dej inzerát a do Miluláše ji máš doma :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Kupuji start set !!!

Příspěvekod hopeter » úte 27 lis, 2018 10:12 am

Záleží co chceš nejnutněji. Pokud digitální mašinu s centrálou tak vezmi klidně tento set. Potřebné koleje nakoupíš jednotlivě. Pro TT třeba startset kolejí Kuehn 72800 ( tři výhybky a spousta kolejí ) za cca 1700,-
Pak ještě uvaž jestli chceš centrálu ROCO , dnes už je docela výběr z jiných ale nechci dělat reklamu. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kupuji start set !!!

Příspěvekod Trixt » úte 27 lis, 2018 3:27 pm

No co se týká startsetů, pokud ti nejde o české dráhy, pak je tu ještě jedna obdobná možnost a to: https://www.masinky.cz/produkt/37571-TT-Digitalni-startset-z21-s-BR112-a-tremi-nakladnimi-vozy-DR-DCC/index.htm
Je ale pravděpodobné, že časem budeš pořizovat alespoň rozšíření centrály za 1150 Kč nebo jinou centrálu. Celkem tě to tedy přijde asi na 7400,-

Pokud bys ale chtěl jít na to jinak a preferoval bys spíše český vozový park, pak bych ti navrhoval dražší postup a to následující:
  • Např Brejlovec ČD se dá pořídit již od necelých 3300 Kč
  • Dekodér do něj přijde na necelých 600 Kč
  • Tři nákladní vagónky ČD, když se moc nerozmáchneš. přijdou na 1500 Kč
  • No a jako centrálu ti mohu doporučit tu co používám a to DR5000. Ta tě přijde na 3500,- Kč
Celé to vyjde na asi 8900,-

Výhody první volby jsou:
+ nižšší počáteční pořizovací cena
+ multimaus je příjemná na ovládání

Výhody druhé volby jsou:
+ vlakový park již od začátku koncipuješ tak jak chceš
+ ovládat lze vše přes mobil, tablet či PC
+ myslím si, že je to lepší základ pro budoucí domácí kolejiště

Pokud by ses rozhodl hned od začátku pořizovat lokomotivy ozvučené, pak nejlevnější ozvučená lokomotiva vyjde zhruba na 6400,- Kč, což by zvedlo počáteční pořizovací náklady o další 2.500 Kč. Je to ale úplně jiný zážitek. :)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Start set...

Příspěvekod celda1 » úte 27 lis, 2018 6:10 pm

Tak už zase váhám :) ale moc děkuji za rady a informace...musím se rozhodnout do vánoc :)
celda1
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 23 zář, 2018 7:13 pm

Re: Start set...

Příspěvekod Trixt » úte 27 lis, 2018 7:10 pm

Ještě jeden postřeh. Třeba ti to pomůže. Vrátil jsem se na začátek vlákna, abych si ujasnil co je tvým cílem. Píšeš, že chceš stavět kolejiště se synem. Je docela důležité, kolik je synovi a jak moc se bude na stavbě podílet. Pokud je malý a bude si chtít spíše hrát a kolejiště bude tedy sloužit spíše jako hračka s tím, že postavíš nějaký okruh s pár výhybkami a k tomu pár domečků a stromečků, aniž bys pro začátek modeloval terén, pak kup ten startset. Mašinka utrží pár šrámů, stejně tak i vagónky a domečky a až kluk povyroste, můžeš z kolejiště vše odstranit a vydat se druhou cestou. Pokud je ale kluk starší a chcete spolu spíše modelovat krajinu a skutečný provoz na českých tratích, pak bych ti doporučil tu druhou cestu. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Start set...

Příspěvekod Fox » stř 28 lis, 2018 9:15 am

[i]Ad Trix: Pokud bys ale chtěl jít na to jinak a preferoval bys spíše český vozový park, pak bych ti navrhoval dražší postup a to následující:
Např Brejlovec ČD se dá pořídit již od necelých 3300 Kč
Dekodér do něj přijde na necelých 600 Kč
Tři nákladní vagónky ČD, když se moc nerozmáchneš. přijdou na 1500 Kč
No a jako centrálu ti mohu doporučit tu co používám a to DR5000. Ta tě přijde na 3500,- Kč


V této sestavě není žádný ruční ovladač (tj. např. Multimaus). Musel bys jezdit jen pomocí PC a myši. To není pro startset moc praktické. Ruční ovladač je podle mého názoru nezbytná součást i do budoucna...
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Start set...

Příspěvekod JendaTT » stř 28 lis, 2018 10:42 am

Nebo pomocí smartphone nebo tabletu s aplikací Z21...
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Start set...

Příspěvekod D » stř 28 lis, 2018 1:19 pm

JendaTT:
> Nebo pomocí smartphone nebo tabletu s aplikací Z21...
Zkoušel jsi to už? Jezdil jsem přes telefon i tablet dva dny na modulovém setkání. Tablet byl po chvíli těžký a nedá se strčit do kapsy. Z telefonu je radno vyndat SIM kartu. Obojí má dost mizernou ergonomii, hlavně v porovnání s MultiMaus nebo Fredem, o WlanMaus pověšené na krku nemluvě. Po chvíli nečinnosti (konstantní jízdy) mi telefon zhasl displej, nebo se po úmyslném zhasnutí zamkl, nebo jsem se omylem přepnul na domovskou obrazovku, nebo se odpojil od Wi-Fi (za to mohla Wi-Fi). Ve chvíli, kdy vlak vjíždí do obsazeného nádraží, je to fakt prča. Jako nouzovka a divítko pro návštěvníky je telefon dobrý, ale mně ovladač nenahradí.

Ovládání výhybek přes tablet s aplikací Z21 (i Z21 mobile) je kapitola sama pro sebe. Schválně jsem si vyvedl na tlačítka cest celou čtyřkolejnou odbočnou stanici bez návěstidel (bez směrové závislosti), celkem možných 16 cest. Kvůli odbočné trati nepřehledné, pomalé a když jsem udělal chybu, musel jsem počkat, dokud se nepřestaví chybná trasa (8 výhybek), abych ji mohl změnit. Hodinu jsem stanici takto ovládal, abych se ještě rád vrátil k fyzickým přepínačům. Ale dal bych tabletu ještě šanci na jednodušší stanici, třeba u tříkolejné stanice bez odbočky na jednokolejné trati (6 cest), tam by spíš vynikla jednoduchost obsluhy.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Start set...

Příspěvekod Brejla » stř 28 lis, 2018 1:38 pm

Tablet nebo telefon je na ovládání velmi nepraktický a po chvíli to dost obtěžuje jak už píše kolega výše. Jediné efektní použití 10" tabletu je v kombinaci s lokomotivou vybavenou kamerou, kdy se lze celkem reálně vžít do situace strojvedoucího řídícího lokomotivu. V tomto případě ale dost "vyrušují" okolojedoucí vlaky, které strhávají pozornost strojvedoucího od sledování tabletu.
A ještě malá poznámka k původnímu tématu. Neuvažuješ o jiném, více rozšířeném měřítku? V TT se asi bude dle současného vývoje sortiment spíše zužovat a ani výběr v startsetech není nijak zajímavý.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků