Prosím o radu - ovládání výhybek

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod Marwin. » sob 14 črc, 2018 12:16 pm

Montáže přestavníků pod stolem jsem se chtěl vyhnout, jelikož jsem se obával jestli pod výhybky nevychází nohy stolu nebo výztuže stolu.
Naštěstí výztuž stolu vychází jen pod jednu výhybku, tak to mohu předělat. A samozřejmě přestavník vedle výhybky mě přišel na montáž jednodušší-)
Ale určitě bude nejrozumnější montáž MP1 pod výhybku.
V příloze posílám foto kolejiště. Prosím berte to s rezervou, opravdu jsem amatér, který něco nejprve vytvoří a teprve potom zjišťuje jak se to má stavět-((
Stavím to pro syna a ten mě pořád honí aby mohl co nejdřív jezdit a nějaké dodržování postupů při práci ho celkem nezajímá.
P1090086.JPG

P1090087.JPG
Marwin.
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte 10 črc, 2018 12:11 pm

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod belgarat » sob 14 črc, 2018 1:27 pm

Nohu stolu muzes vyresit tak, ze namontujes prestavnik stranou, a k unaseci vyhybky pouzijes tahlo (ocelova struna v trubicce uchostoura apod), ktere se da nabarvit zamaskovat vegetaci a naspem. Nebo nejakou torzni tyc.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod komori » ned 15 črc, 2018 6:58 pm

Poprvé v životě vidím fotografii kolejiště na desce dřevotřísky tlusté 1,8 mm.
TT, DCC, NanoX-Paco, YaMoRC, TC9 Gold a TP9
komori
 
Příspěvky: 96
Registrován: pát 03 srp, 2012 3:45 pm

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod fulda » ned 15 črc, 2018 7:28 pm

komori píše:Poprvé v životě vidím fotografii kolejiště na desce dřevotřísky tlusté 1,8 mm.

a je to mm? není to cm? se mi nezdá, že by to bylo tlusté jako kolejnice, spíš je to tlusté jako rozchod.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod Marwin. » ned 15 črc, 2018 9:13 pm

No v tom spěchu jsem se překlik-( deska má 1,8cm
Marwin.
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte 10 črc, 2018 12:11 pm

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod Sandy » pon 16 črc, 2018 6:11 am

No, nechci být rejpal, ale když vidím stav kolejiště, tak mě napadá jediné: Znovu a lepší.... Minimálně demontovat výhybky a připravit si pod nimi otvor na jejich ovládání. Stačí asi díra o průměru 12 mm. To je , podle mne, nejjednodušší řešení (kromě originál přestavníků vedle výhybek). Ale ani ty by tomu kolejišti neublížily... :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod Marwin. » pon 16 črc, 2018 10:23 am

No znova stavět rozhodně ne. Mám jen jedny nervy. Jsem si vědom, že kolejiště není ideální a nikdy ani nebude.
Maximálně nějak předělám levou část kolejiště, ale ať vymyšlím nějaké řešení, pořád se mi zdá kolejiště malé a v zásadě pořád jen ovál. Jak jsem již uvedl, stavěl jsem bez předchozího plánu. Prostě na stole spousta kolejí, zatáček a výhybek a něco z toho vyjde-( Zkusím si vytvořit drážky na spodní přestavníky aniž bych musel demontovat výhybky. Když se nepodaří, tak zvolím přestavníky vedle výhybky.
Ještě zvažují, jestli by nebylo rozumné celou desku nějak dostat na kolečka, tím že je to přiražené ke zdi, není dozadu přístup.
Marwin.
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte 10 črc, 2018 12:11 pm

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod rawen » pon 16 črc, 2018 1:02 pm

Přes každou výhybku si narýsuj úsečku tak, aby její střed ležel nad otvorem pro spodní přestavník a krajní body kdekoliv, kde nezavazí.
Potom co nejtenším vrtákem provrtej desku v těch krajních bodech.
Zespodu desky narýsuj stejnou úsečku a najdi její střed.
Tam vrtej pětkou vrtákem s nastaveným dorazem na 17mm.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod Stanin » pon 16 črc, 2018 1:10 pm

Marwin. píše:No znova stavět rozhodně ne. Mám jen jedny nervy. Jsem si vědom, že kolejiště není ideální a nikdy ani nebude.
Maximálně nějak předělám levou část kolejiště, ale ať vymyšlím nějaké řešení, pořád se mi zdá kolejiště malé a v zásadě pořád jen ovál. Jak jsem již uvedl, stavěl jsem bez předchozího plánu...

Tak oval neni problem, kdyz neni zbyti. Holt Hanula no :) Mozna by stacilo predelat nadrazi, at je tam nejaky ten posun, ktery zabavi a az prestane bavit, tak nechat krouzit soupravu a kochat se. Treba tady se pan s ovalem popasoval velice slusne.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod Davca » stř 22 srp, 2018 7:17 pm

Zdravím,
měl bych dotaz k přestavníkům MP1. Na klubové odbočce máme použit uvedený přestavník a jeho i zapojení výměny je víceméně shodné s tímto ... http://www.honzikovyvlacky.cz/wp-content/uploads/2017/11/Zapojeni-MP1-MP5.jpg . Při zkoušení případu "rozřezu" výměny a tím de facto i zkratu na srdcovce ale nedošlo k zaúčinkování ochrany přetížení, centrála výstup J-K neodpojila a tak lokomotiva pokračovala i přes vykolejení obou náprav prvního podvozku dále v jízdě. Stejně vše probíhalo i u dalších dvou kusů přestavníků. Ochrana zaúčinkovala až poté, co se srdcovka narvrdo propojila s patřičným vodičem J-K, tedy mimo obvody přestavníku.
Předpokládám tedy, že je v přestavníku použita pojistka polyswitch plus další elekrodrobotina a vše dohromady není schopno dodat centrále/zesilovači dostatečný proud k odpojení výstupu J-K. Kolega ještě zkoušel chování přestavníků MP5, ale tam prý při zkratu na srdcovce ochrana centrály/zesilovače vždy zaúčinkovala. Na webu výrobce je ochrana el.zapojení srdcovky pojistkou uvedena jen u přestavníků MP1. Přestavníky MP5, 6 a 7 tuto vychytávku nemají ... https://www.mtb-model.com/pages/prestavniky.php .

Máte tedy ještě někdo s přestavníky MP1 stejnou zkušenost ?

David
Davca
 
Příspěvky: 265
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod milan ferdián » čtv 23 srp, 2018 6:59 am

Stanin píše:
Marwin. píše:No znova stavět rozhodně ne. Mám jen jedny nervy. Jsem si vědom, že kolejiště není ideální a nikdy ani nebude.
Maximálně nějak předělám levou část kolejiště, ale ať vymyšlím nějaké řešení, pořád se mi zdá kolejiště malé a v zásadě pořád jen ovál. Jak jsem již uvedl, stavěl jsem bez předchozího plánu...

Tak oval neni problem, kdyz neni zbyti. Holt Hanula no :) Mozna by stacilo predelat nadrazi, at je tam nejaky ten posun, ktery zabavi a az prestane bavit, tak nechat krouzit soupravu a kochat se. Treba tady se pan s ovalem popasoval velice slusne.

Ale i v H0-nule jdou navrhnou smysuplné dětské kolejiště,byť se jedná jen o ovály.Na fóru je zde pár příkladu.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod fulda » čtv 23 srp, 2018 7:55 am

Davca píše:Předpokládám tedy, že je v přestavníku použita pojistka polyswitch plus další elekrodrobotina
Ano, je tam polyswitch, je to namalované i na pouzdře toho přestavníku (ten obdélníček co skrz něj vede drát s nápisem 0,5A). Žádná další elektronika tam není.
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod rawen » čtv 23 srp, 2018 9:20 am

On se to David styděl napsat, ale nad přestavníkem včera bádalo hned několik elektrikářů, tak tu pojistku odhadli. :D
Jde spíš o to, proč se přestavník tak chová, jestli na problém narazil někdo další a jak ho řešil.

Já zas (pro změnu) klel nad MP5, které uvedený problém nevykazují, ale zato mají nepřesně nastavené vačky mikrospínačů, pročež je nelze použít podle lokopinova schématu č. I - přepínání polarity srdcovky + odepínání nepojížděných jazyků.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod BohousP » čtv 23 srp, 2018 11:22 am

Polyswitch není určen pro okamžité vypínání (už se to zde probíralo viewtopic.php?f=6&t=11469&hilit=POLYSWITCH&start=15#p238093) . Zaměřil bych se na to, proč nevypla centrála (přechodové odpory a pod. - pozor i odpor polyswItche není nulový, takže to mohl být ten pomyslný jazýček na váhách).
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod Davca » čtv 23 srp, 2018 3:52 pm

Zdravím,
ano, "vratné pojistky" PTC k okamžitému odpojení obvodu v případě proudového přetížení určeny nejsou a musím přiznat, že mě jejich použití v tomto případě zaskočilo. Asi jsem nebyl sám, a další typy přestavníků MTB již žádné jištění srdcovek dle údajů výrobce nemají.Také zastávám názor p. BohouseP, že příčinou uvedeného chování je právě PTC, respektive její el. vlastnosti (odpor atd.). No, takže teď s kolegou řešíme dvě varianty co dál.

1.
Já bych PTC v MP1 přemostil a vyřadil tak ochranu. Je pro mě totiž přijatelnější, když při "říznutí" výměny zaúčinkuje ochrana v centrále/zesilovači, než když se po modulišti pohybují vykolejená vozidla (možnost pádu z vyšších náspů apod.). Víme, jak to někdy chodí - fíra si jde připojit ovladač k dalšímu LN boxu, chvíli nesleduje svou soupravu a ... .

2.
Další názor je takový, že PTC v přestavníku ponecháme, protože se tím de facto potlačí zaúčinkování ochrany centrály/zesilovače a ty jsou tak ušetřeny "šoků" v podobě zkratů.

V každém případě byl/je alespoň u nás primární problém u fírů, kteří prostě občas výměnu "říznou" (např.projetí návěsti "Stůj" na krycích návěstidel odbočky apod.). To ale nikdy vyloučit nelze, takže každý si v případě přestavníku MP1 může zvolit, zda je lepší odpojení centrály/zesilovače nebo jízda vykolejeného vlaku. :)

David
Davca
 
Příspěvky: 265
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků