Prosím o radu - ovládání výhybek

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod HonzaM » pát 24 srp, 2018 9:15 pm

jaké je typové označení MP1 s přímým připojením přepínaciho kontaktu, bez polyswitche? Jeden takový mám doma od dřívějška a také ve vlákně o kolejišti s výškou 32 cm je obrázek na němž jsou MP1 bez polyswitche. Nebo je provedení jen jedno, s polyswitchem, a liší se jen potisk?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod radula63 » sob 25 srp, 2018 4:12 am

HonzaM píše:jaké je typové označení MP1 s přímým připojením přepínaciho kontaktu, bez polyswitche? Jeden takový mám doma od dřívějška a také ve vlákně o kolejišti s výškou 32 cm je obrázek na němž jsou MP1 bez polyswitche. Nebo je provedení jen jedno, s polyswitchem, a liší se jen potisk?

MP1 má polyswitch. MP1v2 nemá. Dále se MP1 a MP1v2 (MP1 verze 2) liší i jinak uspořádaným vnitřkem, MP1 má na spodním víčku 3 šroubky, MP1v2 jen dva šroubky a 2 plastové zámky a samozřejmě se liší potiskem, kde je uvedeno MP1v2 a není na potisku symbol pojistky. MP1v2 nahradila MP1 a tím tedy původní MP1 se už nevyrábí více jak rok a půl. Nadále se pod označením (u prodejců i u výrobce) MP1 myslí MP1v2.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod HonzaM » sob 25 srp, 2018 4:20 am

radula63 píše:
HonzaM píše:jaké je typové označení MP1 s přímým připojením přepínaciho kontaktu, bez polyswitche? Jeden takový mám doma od dřívějška a také ve vlákně o kolejišti s výškou 32 cm je obrázek na němž jsou MP1 bez polyswitche. Nebo je provedení jen jedno, s polyswitchem, a liší se jen potisk?

MP1 má polyswitch. MP1v2 nemá. Dále se MP1 a MP1v2 (MP1 verze 2) liší i jinak uspořádaným vnitřkem. MP1v2 nahradila MP1 a tím tedy původní MP1 se už nevyrábí. Nadále se pod označením (u prodejců i u výrobce) MP1 myslí MP1v2.

Díky, je tedy třeba se při nákupu v prodejně podívat na označení a při objednávce uvést výslovně že chci MP1v2. Sice píšeš že se už vyrábí jen v2, ale některý prodejce může mít starou zásobu na skladě.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod radula63 » sob 25 srp, 2018 4:28 am

HonzaM píše:
radula63 píše:
HonzaM píše:jaké je typové označení MP1 s přímým připojením přepínaciho kontaktu, bez polyswitche? Jeden takový mám doma od dřívějška a také ve vlákně o kolejišti s výškou 32 cm je obrázek na němž jsou MP1 bez polyswitche. Nebo je provedení jen jedno, s polyswitchem, a liší se jen potisk?

MP1 má polyswitch. MP1v2 nemá. Dále se MP1 a MP1v2 (MP1 verze 2) liší i jinak uspořádaným vnitřkem. MP1v2 nahradila MP1 a tím tedy původní MP1 se už nevyrábí. Nadále se pod označením (u prodejců i u výrobce) MP1 myslí MP1v2.

Díky, je tedy třeba se při nákupu v prodejně podívat na označení a při objednávce uvést výslovně že chci MP1v2. Sice píšeš že se už vyrábí jen v2, ale některý prodejce může mít starou zásobu na skladě.

Ano.
A ještě jedna drobnost. MP1 první verze má s pojistkou 0,5A v sérii ještě i odpor 4,7 ohmu! Snaha a myšlenka byla ušetřit zdroj trakčního proudu od "šoků" od nechtěných impulsních zkratů, které se obšas při přejezdech výhybek stávají. Proto to jištění. Když se časem začalo stávat, že pojistka odešla díky velkým zkratovým proudům, díky předimenzovaným zdrojům (klidně i 4 Ampéry), byl přestavník přepracován. V dalších přestavnících MP5 atd... bylo od této ochrany upuštěno.
p.s. Je také možnost si v přestavníku - v MP1 - pojistku a odpor s ní v sérii přemostit drátkem, tím tu ochranu vyřadit z činnosti.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod rawen » sob 25 srp, 2018 5:40 am

Díky moc - tomuhle říkám vyčerpávající a relevantní odpověď.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod Davca » sob 25 srp, 2018 8:42 am

Zdravím
a děkuji radulovi63 za vysvětlení. O existenci verze přestavníku MP1 v.2 jsem ale až nyní slyšel/četll prvně. Zřejmě se o něm nikde, nikdo a nikdy nezmínil (výrobce, prodejci apod.).

David
Davca
 
Příspěvky: 265
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod Vladimir1 » ned 16 pro, 2018 12:05 pm

Vážení kolegové modeláři,
Dovoluji si přispět do diskuze o přestavníku MP1. Po pokusech s motorickými přestavníky Hoffmann, Conrad a Tillig jsem zvolil právě MP1. Mám jich na svém TT kolejišti celkem 72ks na sedmi nádražích, výhybky mám Tillig EW2 a DKW2 s napájenými srdcovkami. Podotýkám, že mám tzv. hybridní provoz, čili mohu na kolejišti provozovat analogovou i digitální verzi pohybu vlaků. Ovládací pult je vybaven jen mechanickými přepínači, obvody návěstidel přes relé.
Zkušenosti s MP1 mám velmi dobré. U MP1 oceňuji malé rozměry, možnost nastavení zdvihu i polohy jehly. Používám je pro napájení srdcovek a prodloužených kolejí u seřazovacích nádraží a tím docílím napájení jen té kusé koleje, kam je postavena vlaková cesta bez nutnosti přídavných spínačů nebo relé. Ale právě v obvodu mikrospínače je u první verze MP1 jedna docela závažná konstrukční chyba. V obvodu je totiž zařazena vratná proudová ochrana (PolySwitch) a v sérii s ní ještě rezistor 4R7. Asi to konstruktér myslel dobře, ale výsledek dobrý není. Při proudu 0,5A zde totiž vzniká úbytek napětí cca 2,5V a při sériovém řazení těchto spínačů přestávají být obvody funkční. Pro odstranění tohoto problému je nutno odšroubovat spodní destičku (zde 3 vruty) a vratnou pojistku i s rezistorem přemostit. Pro zájemce mohu poslat foto. Bohužel o přítomnosti rezistoru v obvodu kontaktů mikrospínače nikde není zmínka. Výrobce asi tuto chybu pochopil a u verze MP1.V2 i u přestavníku MP5 ji odstranil. Co se týká přiložené jehly, opravdu není použitelná, ale odkazuji na e-shop www.litomysky.cz. Pan Litomyský nabízí celou škálu ocelových strun, kde si každý vybere. Nabízí i speciální a vynikající kleště Xuron pro stříhání ocelových strun. Já používám struny 0,6mm.
A ještě ke zmíněné verzi MP1.V2. Změny oproti původnímu MP1 jsou dost zásadní, takže by to chtělo spíš označení MP2. Že se jedná o jiný přestavník, se dozvíme jen z miniaturního popisu na krytu. Detaily, jako že místo tří vrutů na spodní desce jsou jen 2, jsou zanedbatelné. Také jiné konstrukční provedení nevadí. Ale už absence vratné pojistky a rezistoru určitě stojí za zmínku. Změna krytu už neumožňuje instalaci vnějšího mikrospínače. Co je však horší – MP1.V2 není kompatibilní s původním MP1. Má totiž na svorkách přehozené výstupní kontakty mikrospínače. Pokud tedy zaměníte původní MP1 za MP1.V2, máte problém a musíte přehodit vodiče na svorkách na výstupu mikrospínače. A pokud se vám (jako u mne) sejdou na kolejišti oba typy přestavníků, musíte si dávat dobrý pozor při návrhu a zapojení.
Bohužel výrobce MTB na svých stránkách ani v manuálu novou verzi V2 i s provedenými změnami vůbec neuvádí a uvádí tak zákazníka v omyl. Snad tedy aspoň tento příspěvek někomu pomůže.
S přáním hezkých vláčkových vánoc
Vladimír
Vladimir1
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 07 říj, 2016 11:39 am

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod Zata » stř 30 led, 2019 7:40 am

Ahoj, prosím, nemáte někdo zkušenost s dekodérem Kuehn WD10 a s přestavníkem MP1? Včera mi obojí přišlo a nejsem schopen to rozchodit. Jsem začátečník. Centrálu mám Z21 a multimaus. Dekodér mám snad správně zapojený, po zmáčknutí tlačítka reset začnou blikat diody. Problém je v tom, že nevím, jak to nastavit. Manuál mám pouze v němčině :roll:
Děkuji za podporu :wink:
Zata
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 12 čer, 2018 7:39 pm

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek

Příspěvekod Tomáš10 » stř 30 led, 2019 2:58 pm

Ahoj,
řešíme to minimálně dva,podívej na můj dotaz -

viewtopic.php?f=7&t=11809

Až mi někdo poví, jak vyřešit toto:

napájanie srdcovky závisí od toho, ako je prestavník namontovaný pod výhybkou. Tak si to treba pred zapojením premerať, lebo inak si odpálite spätné hlásenie na prestavníku

,pohneme se z místa.
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek,přestavníky tillig

Příspěvekod ladislav1948 » stř 27 úno, 2019 11:13 pm

Mám 15 přestavníku od firmy tillig 83531 a 83532 na vyhybky tillig EW1 a problem nad problem,absolutní nespokojnost,nikdy bych je nebyl kupoval 12 jich šlape jak tak a stane se že vyhybku nepřestaví do konce raz za čas ale poslední 3 namontuji a den co den je musím vydělávat ,trochu je zmáčknu a znovu to pár krát přestaví a tak se to opakuje den co den,necham je zapojené na volno bez vyhybky a dělá mi to jisté,pár krát přestaví pak se mi rožnou obě signalni světla na ovladači wiesman a pod.pěstane to přestavovat, nevím absolutně co s tim dělat,já jsem s tim absolutně v koncích,na starých vyhybkach TT zeuke jsem letal 30 let bez nejmenšího problemu a chtěl jsem to trošku zmodernizovat a misto toho se jenom trápim,poradite někdo? moc děkuji
ladislav1948
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 18 lis, 2018 12:45 pm
Bydliště: unín

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek,přestavníky tillig

Příspěvekod fulda » čtv 28 úno, 2019 7:10 am

ladislav1948 píše:Mám 15 přestavníku od firmy tillig 83531 a 83532 na vyhybky tillig EW1 a problem nad problem,absolutní nespokojnost,nikdy bych je nebyl kupoval 12 jich šlape jak tak a stane se že vyhybku nepřestaví do konce raz za čas ale poslední 3 namontuji a den co den je musím vydělávat ,trochu je zmáčknu a znovu to pár krát přestaví a tak se to opakuje den co den,necham je zapojené na volno bez vyhybky a dělá mi to jisté,pár krát přestaví pak se mi rožnou obě signalni světla na ovladači wiesman a pod.pěstane to přestavovat, nevím absolutně co s tim dělat,já jsem s tim absolutně v koncích,na starých vyhybkach TT zeuke jsem letal 30 let bez nejmenšího problemu a chtěl jsem to trošku zmodernizovat a misto toho se jenom trápim,poradite někdo? moc děkuji

A co běžná reklamace u prodejce?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Prosím o radu - ovládání výhybek,přestavníky tillig

Příspěvekod tondakladno » ned 03 bře, 2019 5:43 pm

ladislav1948 píše:Mám 15 přestavníku od firmy tillig 83531 a 83532 na vyhybky tillig EW1 a problem nad problem,absolutní nespokojnost,nikdy bych je nebyl kupoval 12 jich šlape jak tak a stane se že vyhybku nepřestaví do konce raz za čas ale poslední 3 namontuji a den co den je musím vydělávat ,trochu je zmáčknu a znovu to pár krát přestaví a tak se to opakuje den co den,necham je zapojené na volno bez vyhybky a dělá mi to jisté,pár krát přestaví pak se mi rožnou obě signalni světla na ovladači wiesman a pod.pěstane to přestavovat, nevím absolutně co s tim dělat,já jsem s tim absolutně v koncích,na starých vyhybkach TT zeuke jsem letal 30 let bez nejmenšího problemu a chtěl jsem to trošku zmodernizovat a misto toho se jenom trápim,poradite někdo? moc děkuji


Používám je také bez nejmenších problémů. Pokud máte přestavovací strunu v zářezu táhla, musí fungovat. Malé korekce docílíte pohybem přestavníku.
Váš problém vidím v ovladači. Nejjednoduší postup pro zjištění příčiny doporučuji přestavník odpojit od ovladače, použít zroj 15 V ss nebo stř. a odskoušet.
Na černý vodič, který je společný pro oba el.magnety a použití ss napětí, připojit kladné napětí a zem střídavě na červený nebo zelený. Hlavně nepoužívejte
sílu. Pozor na správné zapojení. Magnety jsou zapojeny v sérii a pokud přívod není na černém vodiči, tak na jednu stranu bude přestavovat
a na druhou, protože jde napětí i přes druhou cívku, bude mít poloviční proud a tudíž poloviční sílu na přestavění a bude docházet k nedotažení.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků