Umístění námezníků

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Umístění námezníků

Příspěvekod jirie123 » pon 20 lis, 2017 8:59 pm

Polabský píše:
jirie123 píše:Ano, mohou stát, ale opět se na to vztahují určitá pravidla vzhledem k vjezdům vlaků na tuto kolej.
Je třeba popsat, jaké konkrétní situace se to týká.


:roll: Tato odpověď nedává s prominutím vůbec žádný smysl. Neznám pravidlo pro vjezd na "tuto" obsazenou kolej,
když je obsazená až po zadní námezník. To by neprošlo ani přes zákon o zachování hmoty.
Hezký večer Všem.


Zkute si pročíst předpis SŽDC D 1 a zjistíte, že to smysl dává. Nejedná se o vjezd na obsazenou kolej, pokud za odjezdovým návěstidlem zakazujícím jízdu, stojícím přímo vpravo vedle koleje, se nachází vozidla v předepsané vzdálenosti :wink:
jirie123
 
Příspěvky: 470
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: Umístění námezníků

Příspěvekod Tomáš10 » ned 20 pro, 2020 2:27 pm

Námezník se neumisťuje ve vztahu k návěstidlům, ale ve vztahu k výhybce. Označuje místo, kde nejdále mohou stát vozy, aby nebyla ohrožena jízda po sousední koleji (větvi výhybky) A to bez ohledu na to, jestli se bude jednat o posun nebo jízdu vlaku a jestli před ním nějaké návěstidlo bude nebo ne.


Také to teď řeším.
Mám jej tedy umístit na místo, kde má být roh vozidla, ANEBO dvojkolí vozidla ?
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

Re: Umístění námezníků

Příspěvekod Kajinek11 » ned 20 pro, 2020 2:46 pm

Roh vozidla. A prosim neberte D1 jako nejakou modlu. Naprosto porad se "porusuje". A zrovna u posunu na manipulacnich kolejich se stava docela casto za nameznikem. Vse je o domluve. Staci se dohodnout, aby o tom postizene osoby vedeli a je to. Kdyz je potreba tak na draze jde vse. Proto jsem na drahu sel, abych si to overil a pak se na kolejisti nebal udelat cokoliv, i kdyz to odporuje D1.
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Umístění námezníků

Příspěvekod hank » ned 20 pro, 2020 3:12 pm

Tomáš10 píše:
Námezník se neumisťuje ve vztahu k návěstidlům, ale ve vztahu k výhybce. Označuje místo, kde nejdále mohou stát vozy, aby nebyla ohrožena jízda po sousední koleji (větvi výhybky) A to bez ohledu na to, jestli se bude jednat o posun nebo jízdu vlaku a jestli před ním nějaké návěstidlo bude nebo ne.


Také to teď řeším.
Mám jej tedy umístit na místo, kde má být roh vozidla, ANEBO dvojkolí vozidla ?


Ani roh ani dvojkolí, ale tam, kde jsou ještě dodrženy průjezdné profily pro obě sousední koleje.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Umístění námezníků

Příspěvekod Kajinek11 » ned 20 pro, 2020 3:32 pm

No jasne ze tak Hanku, jen jsem pouzil jeho slova. Proste ti kolem sebe musi (na sousednich kolejich) projet cely vozovy park aby zadny memohl zavadit o zadny. Treba takovy vuz Y to v malem oblouku (ew1) hodne zkracuje, takze by mohl zavadit o jiny. Bud dej rezervu, nebo to radeji vyzkousej.
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Umístění námezníků

Příspěvekod hank » ned 20 pro, 2020 5:58 pm

I s tou rezervou normy NEM počítají... Konkrétně NEM 103, která zná 3 různé skupiny šířek průjezdného profilu v obloucích pro 3 různé kategorie vozidel podle jejich délky a vzdálenosti otočných bodů, a to pro všechny normované modelové velikosti od II až po Z, a pak také NEM 112, která řeší vzdálenosti sousedních kolejí v obloucích. Já to samozřejmě taky nakonec zkouším s pomocí vozidel (i když popsaný problém neřeším, protože ypsilony u sebe neprovozuju :mrgreen: ), ale ty normy jsou vyhovující vodítko především při kreslení plánů.

Normy NEM nejsou kapric nějakých byrokratů, ale užitečná pomůcka.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Umístění námezníků

Příspěvekod Jirkátor » pát 22 led, 2021 10:35 pm

Vozidla přes námezník mohou stát a i stávají, pak ale nemohou po té druhé koleji jet vozidla směrem do výhybky.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Umístění námezníků

Příspěvekod Střelec » stř 27 led, 2021 5:49 pm

Mohl by tu někdo stručně nahodit historický vývoj námezníků?
Narazil jsem pro předválečné období na pojem "policejní pražec" (bílý), po válce se patrně najelo na černobílé námezníky a poslední dobou vídám i kombinaci s černými a červenými pruhy na bílém podkladě. Současnost mě sice moc nezajímá, ale pokud se nějaký znalec uvolí k vyjasnění, asi by to mělo být komplet.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Umístění námezníků

Příspěvekod hank » stř 27 led, 2021 5:58 pm

Námezníky s červenými pruhy značí konec vlakové cesty.
http://1-2-8.net/mwva/mikulda/d1/kousky/kvc.htm
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Umístění námezníků

Příspěvekod radeksindy » čtv 28 led, 2021 1:29 pm

Mohl by tu někdo stručně nahodit historický vývoj námezníků?


Pokusím se, ale přiznám, že zase úplně detailně jsem to nestudoval. Jenom kvůli modelům druhé epochy jsem si vytvořil krátký přehled co bylo.

Zavedení námezníku bylo dáno už vyššími předpisy pro stavbu a provoz dráhy, které v našich končinách měl kromě zákona i podobu předpisů VDEV. VDEV předpis konkrétně nařízuje v místě kde se osy sbíhajících se kolejí příbližují na 3500 mm zřídit značku (něm. Merkzeichen). My jsme zvyklí, že námezník chápeme dnes jako návěst, ale v návěstních předpisech se objevila až mezi válkami. V monarchii byla často značka udělána jako bílý trámec, který původně šel od kolejnice ke kolejnici. Dva příklady z dob výstavby hlavních drah:

ONWB
_ONWB.jpg


KBD
_KBD.jpg


Postupně se značka zkrátila sahale jen od pražce k pražci. Tady je jeden výřez z fotky ze Zábřehu, kde se pracovalo a námezník není ještě uložený ve štěrku, takže je vidět jeho celkový tvar.

ČSD
_CSD.jpg



To už je doba meziválečná. Mám podezření, že černé proužky se na koncích objevili už za války, po válce v předpisech už určitě jsou.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Umístění námezníků

Příspěvekod Polabský » čtv 28 led, 2021 5:47 pm

Černé proužky jsou tam kvůli zimnímu období a viditelnosti na sněhu.
Přesnou dataci z hlavy nevím a předpisy mám daleko.
Hezký den
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Umístění námezníků

Příspěvekod U37.002 » čtv 28 led, 2021 7:28 pm

V návěstních předpisech 1946 je námezník pouze bílý, v 1954 je bílý s černými rohy.
NP 1946.png

NP 1954.png
Uživatelský avatar
U37.002
 
Příspěvky: 21
Registrován: úte 01 říj, 2013 8:24 pm

Re: Umístění námezníků

Příspěvekod radeksindy » pát 29 led, 2021 1:59 pm

U37.002: Děkuji za doplnění, předpisy z roku 1946 neznám. Na fotografiích z doby okupace se občas zdá, že už tam malý proužek na kraji je.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Předchozí

Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků