Výhybky Peco H0 pro digitál

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Výhybky Peco H0 pro digitál

Příspěvekod RomanH074 » pát 13 říj, 2017 5:14 pm

Dobrý den, jsem začátečník, tak se předem omlouvám za asi blbé dotazy. Po prohlížení dostupného kolejiva jsem se rozhodl i kvůli jeho celkové dostupnosti a levným přestavníkům pro Peco. Mám v plánu budovat ne modulové, ale kvůli zatím nestálému placu segmentové digitální kolejiště. Práci s flexi kolejemi zvládám z dob TT, kdy jsem si postavil všelijak zprohýbaný okruh s jednou výhybkou jako pokus. Bohužel jsem u Peca narazil na dva druhy výhybek, s napájenou a nenapájenou srdcovkou. Mám digitál od Roca se z21 start. Které výhybky si mám pro provoz v podobě Brejlovců a Bardotek s M152 vybrat ? V elektrice se moc nevyznám a nevím jaké výhody či nevýhody která srdcovka má a jakou si pořídit. Dále je lepší pro nový vozový park Code 75, nebo radši klasické Code 100 ? To nižší Code se mi po pokusném zaštěrkování zdá hezčí. Děkuji předem za rady. Ceny výhybek jsou bohužel vyšší, než běžné kolejivo, tak bych se nerad sekl.
RomanH074
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 13 říj, 2017 3:24 pm

Re: Výhybky Peco H0 pro digitál

Příspěvekod Edys » pát 13 říj, 2017 5:26 pm

Osobne preferuji prestavniky MP1 ktere maji realisticky pohyb. Co se tyka výhybek tak rozhodne s napajenou srdcovkou.
Naposledy upravil Edys dne pát 13 říj, 2017 5:33 pm, celkově upraveno 1
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Výhybky Peco H0 pro digitál

Příspěvekod Edys » pát 13 říj, 2017 5:32 pm

Ted jsem se navic koukal na ceny a kdyz se k samotnemu prestavniku prictou dalsi potřebné cicoviny ta cena uz tak zajimava neni.
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Výhybky Peco H0 pro digitál

Příspěvekod vperlik » pát 13 říj, 2017 5:46 pm

Obecně platí asi pro každé kolejivo, tj. nejenom pro PECO, že výhybky s napájenými srdcovkami jsou lepší, protože postrádají nenapájené části, které mohou být pro některé modely problém (zejména pro dvounápravové lokomotivy), ovšem je u nich nutno zajistit správné napájení srdcovky a tudíž složitější zapojení. Způsobů je více, doporučuji si přečíst např. vlákno http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?t=3873 . Záleží, co preferujete více, jestli co nejnižší náklady, nebo vyšší spolehlivost.
ČSD H0, DCC, epocha IIIa-IVb
Uživatelský avatar
vperlik
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 20 dub, 2012 7:28 am

Re: Výhybky Peco H0 pro digitál

Příspěvekod RomanH074 » pát 13 říj, 2017 6:02 pm

Děkuji za odkaz na vlákno o problematice. Pochopil jsem správně druhý příspěvek v tom vlákně od Houmra, že výhybku s napájením ano, ale napájené to být nemusí, když zespodu raději udělám přípravu vodičem, kdyby něco? Momentálně mám Bardotku, Čmeláka a Brejlovce od Roco, ty to snad všechno projedou i tak, nebo ne? To napájení je jen jistota? Díky za trpělivost. Jedná se jen o asi pět dlouhých rovných výhybek na vesnickém nádraží s rampou, na víc si zatím ani netroufám.
RomanH074
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 13 říj, 2017 3:24 pm

Re: Výhybky Peco H0 pro digitál

Příspěvekod RomanH074 » pát 13 říj, 2017 6:10 pm

Jinak díky za tip na ty motorické přestavníky, o tom budu vážně přemýšlet.
RomanH074
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 13 říj, 2017 3:24 pm

Re: Výhybky Peco H0 pro digitál

Příspěvekod fulda » pát 13 říj, 2017 6:56 pm

pro digitál používej vždy s napájenou srdcovkou. V digitálu se dá jezdit po výhybkách modelově pomalu a tak to budeš dělat a hrozně by tě štvalo, kdyby to drncalo, blikalo a ztrácelo zvuky.

Pokud použiješ tu MP1 a k ní odpovídající dekodér, tak ti na přesavníku zůstane volný přepínač právě pro to napájení srdcovky.

Co se týká volby výšky kolejnice, tak to je jasné code 100 v H0 je 2,54 * 87 = 220mm, zatímco code 75 je 1,9 * 87 = 165mm. Takže to code 75 se víc blíží realitě a proto je ti na pohled líbivější.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Výhybky Peco H0 pro digitál

Příspěvekod RomanH074 » pát 13 říj, 2017 7:48 pm

Moc díky za odkazy, děkuji všem za objasnění.
RomanH074
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 13 říj, 2017 3:24 pm

Re: Výhybky Peco H0 pro digitál

Příspěvekod vperlik » pát 13 říj, 2017 7:51 pm

RomanH074 píše:Děkuji za odkaz na vlákno o problematice. Pochopil jsem správně druhý příspěvek v tom vlákně od Houmra, že výhybku s napájením ano, ale napájené to být nemusí, když zespodu raději udělám přípravu vodičem, kdyby něco? Momentálně mám Bardotku, Čmeláka a Brejlovce od Roco, ty to snad všechno projedou i tak, nebo ne? To napájení je jen jistota? Díky za trpělivost. Jedná se jen o asi pět dlouhých rovných výhybek na vesnickém nádraží s rampou, na víc si zatím ani netroufám.


No, v zásadě je to tak, ale když už budete mít výhybky s možností srdcovky napájet, tak bych to už i zrealizoval. Záleží pak kromě jiného i na údržbě a čistotě kolejí, kol a sběračů, jak spolehlivě vám budou modely přes takové výhybky jezdit, čím více náprav se spolehlivým sběrem proudu, tím lépe, takže třeba s tím čmeldou asi mít problém nebudete. Ale uvědomte si, že všechno se časem zhoršuje a nic nedokáže otrávit radost z kolejiště více, než když vám vlaky každou chvíli zastavují jinde než mají. Tak proč si taková riziková místa vědomě přidělávat už na začátku ? A zkuste si také na tomto fóru vyhledat a přečíst články na téma použití různých přestavníků, než se pro nějaký rozhodnete. Nevadí, když třeba ze začátku nebudete úplně všemu rozumět, ale uděláte si do toho alespoň nějaký náhled.
ČSD H0, DCC, epocha IIIa-IVb
Uživatelský avatar
vperlik
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 20 dub, 2012 7:28 am

Re: Výhybky Peco H0 pro digitál

Příspěvekod RomanH074 » pát 13 říj, 2017 10:34 pm

Děkuji moc za odpovědi.
Naposledy upravil RomanH074 dne sob 14 říj, 2017 6:21 pm, celkově upraveno 1
RomanH074
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 13 říj, 2017 3:24 pm

Re: Výhybky Peco H0 pro digitál

Příspěvekod RomanH074 » pát 13 říj, 2017 10:44 pm

:shock:
Naposledy upravil RomanH074 dne sob 14 říj, 2017 6:23 pm, celkově upraveno 2
RomanH074
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 13 říj, 2017 3:24 pm

Re: Výhybky Peco H0 pro digitál

Příspěvekod vperlik » sob 14 říj, 2017 11:21 am

RomanH074 píše:Děkuji moc za odpovědi, na štestí se nechystám nic skrytého, trať Klatovy- Horažďovice, stanice Nemilkov s odbočkou na vykládku kamene a cementu kousek za stanicí pro stavbu těžké silnice po tanky + stanici Malenice, pro příkladnou vykládku tanků ve stanici směr SRN (dle přání syna) Roco Military .Vagony mám výsypné + cement + něco na dřevo, které se tam dnes nakládá ? Pro Mialenice tři poválečné. Je tu někdo z Klatovska, kdo by poradil, v HO? Budu muset krátit, ale staré nádraží, stará stavědla, vjezdová návěstidla, která se právě zrušily. To je má doba. Nebo trať na Železnou Rudu - Alžbětín. Brejlovce + dřevo. Navíc ospravedlňující park DB na styku. Viz Kuehn TT, zatím v H0 není Waldbahn.


... a to už je dotaz na jiné téma a do jiného vlákna. Snažte se ale nejprve projít již existující příspěvky, stojí to sice čas, ale tím se dozvíte nejvíce a naučíte se na tomto fóru orientovat, kam svoje dotazy směrovat, většinou není potřeba zakládat nová vlákna ... Vytvořte si svoje první návrhy, klidně od ruky, a ve vláknech kam to patří vám to jistě zdejší odborníci rádi "poplivou", nebojte se, žádný učený z nebe nespadl a každý nějak začínal ..... Ale zásada je nejprve hledat a číst a pak až se ptát ....
ČSD H0, DCC, epocha IIIa-IVb
Uživatelský avatar
vperlik
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 20 dub, 2012 7:28 am

Re: Výhybky Peco H0 pro digitál

Příspěvekod HonzaM » sob 14 říj, 2017 12:02 pm

RomanH074 píše:Pochopil jsem správně druhý příspěvek v tom vlákně od Houmra, že výhybku s napájením ano, ale napájené to být nemusí, když zespodu raději udělám přípravu vodičem, kdyby něco? .

Pozdější připojení napájení srdcovek není možné, výhybky bez napájení srdcovky je mají plastové, což znamená krátkodobé přerušení napájení. U dvouosých hnacích vozidel (třeba motoráky nebo krátké posunovací lokomotivy to múže vést k zastavování i u čtyřosých se to může projevit v důsledku znečištění koleček. Takže rozhodně výhybky s vodivými srdcovkaní. Zapojení je s většinou přestavníků jednoduché, žádnou složitost v tom nehledej. U výhybek s vodivou srdcovkou je připojení napájení nutné, protože srdcovka určená k napájení je delší než plastová srdcovka a výpadek napájení by byl příliš dlouhý.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Výhybky Peco H0 pro digitál

Příspěvekod Brejla » sob 14 říj, 2017 12:33 pm

HonzaM píše:
RomanH074 píše:Pochopil jsem správně druhý příspěvek v tom vlákně od Houmra, že výhybku s napájením ano, ale napájené to být nemusí, když zespodu raději udělám přípravu vodičem, kdyby něco? .

Pozdější připojení napájení srdcovek není možné, výhybky bez napájení srdcovky je mají plastové, což znamená krátkodobé přerušení napájení. U dvouosých hnacích vozidel (třeba motoráky nebo krátké posunovací lokomotivy to múže vést k zastavování i u čtyřosých se to může projevit v důsledku znečištění koleček. Takže rozhodně výhybky s vodivými srdcovkaní. Zapojení je s většinou přestavníků jednoduché, žádnou složitost v tom nehledej. U výhybek s vodivou srdcovkou je připojení napájení nutné, protože srdcovka určená k napájení je delší než plastová srdcovka a výpadek napájení by byl příliš dlouhý.


Roman ale píše, že koupí výhybky s napájenými srdcovkami, jen zvažuje, že je zatím nepřipojí a vyvedené vodiče nechá pod kolejištěm zatím jen volně viset. Po vyzkoušení přejezdů lokomotiv je případně připojí.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Výhybky Peco H0 pro digitál

Příspěvekod HonzaM » sob 14 říj, 2017 4:13 pm

Brejla píše:
HonzaM píše:
RomanH074 píše:Pochopil jsem správně druhý příspěvek v tom vlákně od Houmra, že výhybku s napájením ano, ale napájené to být nemusí, když zespodu raději udělám přípravu vodičem, kdyby něco? .

Pozdější připojení napájení srdcovek u výhybek bez napájených srdcovek není možné, výhybky bez napájení srdcovky je mají plastové, což znamená krátkodobé přerušení napájení. U dvouosých hnacích vozidel (třeba motoráky nebo krátké posunovací lokomotivy to múže vést k zastavování i u čtyřosých se to může projevit v důsledku znečištění koleček. Takže rozhodně výhybky s vodivými srdcovkaní. Zapojení je s většinou přestavníků jednoduché, žádnou složitost v tom nehledej. U výhybek s vodivou srdcovkou je připojení napájení nutné, protože srdcovka určená k napájení je delší než plastová srdcovka a výpadek napájení by byl příliš dlouhý.


Roman ale píše, že koupí výhybky s napájenými srdcovkami, jen zvažuje, že je zatím nepřipojí a vyvedené vodiče nechá pod kolejištěm zatím jen volně viset. Po vyzkoušení přejezdů lokomotiv je případně připojí.

Napájení srdcovky není nic složitého a rozhodně bych to udělal hned.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků