Výhybky Peco H0 pro digitál

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Výhybky Peco H0 pro digitál

Příspěvekod vperlik » sob 14 říj, 2017 6:14 pm

HonzaM píše:
RomanH074 píše:Pochopil jsem správně druhý příspěvek v tom vlákně od Houmra, že výhybku s napájením ano, ale napájené to být nemusí, když zespodu raději udělám přípravu vodičem, kdyby něco? .

Pozdější připojení napájení srdcovek není možné, výhybky bez napájení srdcovky je mají plastové, což znamená krátkodobé přerušení napájení. U dvouosých hnacích vozidel (třeba motoráky nebo krátké posunovací lokomotivy to múže vést k zastavování i u čtyřosých se to může projevit v důsledku znečištění koleček. Takže rozhodně výhybky s vodivými srdcovkaní. Zapojení je s většinou přestavníků jednoduché, žádnou složitost v tom nehledej. U výhybek s vodivou srdcovkou je připojení napájení nutné, protože srdcovka určená k napájení je delší než plastová srdcovka a výpadek napájení by byl příliš dlouhý.


Dík za doplnění, to je důležitá informace, já detailně znám hlavně výhybky Tillig Elite a ty mají srdcovky napájené a to včetně kolejnic, které ze srdcovky pokračují dále, jsou s ní vodivě spojeny a je nutné je od dalších kolejnic izolovaně oddělit (pokud se této vlastnosti nevyužije např. k řízení vlaků v analogu, to už je ale jiné téma ...) - tam je napájení nezbytné. Předpokládám, že u PECO to tak není, ale nevěděl jsem jak velký nenapájený úsek by to byl, z principu věci jsem napájení raději doporučil. Souhlasím s tím, že to není žádný velký problém ani pro začátečníka. Ale také záleží na tom, zda-li je tuto funkci schopen rovnou zajistit přestavník, proto jsem doporučil trochu prostudovat i toto téma a možnosti. Já např. používám kombinaci serva a dekodéru (jde ovládat a nastavovat i analogově), ten kromě serva ovládá i dvojici relé a ta zajišťují napájení srdcovky. Možné jsou i mechanicky ovládané přepínače v konc.polohách serva apod. Ale pro začátečníka je to asi moc komplikované a jsou vhodnější ty přestavníky, cenově nevím co je výhodnější (o to asi tazateli také šlo), protože jsem si servodekodéry stavěl sám.
ČSD H0, DCC, epocha IIIa-IVb
Uživatelský avatar
vperlik
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 20 dub, 2012 7:28 am

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků