Statická tráva - začátečník

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Statická tráva - začátečník

Příspěvekod karhu » sob 22 črc, 2017 7:03 pm

Ahoj,nejsem úplně modelář,spíš hračička a postupně si vytvářím a hraju s kolejištěm vel .TT a chtěl bych poprosit zkušené modeláře jestli mi poradí v postupu aplikace statické trávy. Prošel jsem si tu poctvivě všechny odkazy na výše uvedené téma,ale nenašel jsem tam trochu pro mě jasný postup,nehledě na to že některé věci jsou poměrně staré kdy statická tráva byla úplně novinka. Na začátek uvedu že na aplikaci mám černou krabičku Mnitka a statickou trávu miniNatur o délkách 2 - 4,5 -6,5 mm a chtěl bych zkusit jednoduchou krajinku v období léto až začátek podzimu.Rád bych poprosit jestli by někdo nastínil stručně postup,jaký mám dávat podklad,jakou trávu pak aplikovat,jestli nejdříve krátkou,pak postupně delší a delší,jestli míchat různé barvy,nebo naopak aplikovat jednu barvu a pak další. Snad se najde někdo kdo mi trochu pomůže. Mnohým to asi přijde hloupý dotaz,,ale chtěl bych se pokud to trochu půjde vyvarovat chyb ke kterým by určitě došlo a dojde .Moc děkuji. Mirek.
TT,panel 200x80,DCC,TCS,
karhu
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 02 bře, 2016 8:42 pm
Bydliště: Praha - západ

Re: Statická tráva - začátečník

Příspěvekod rawen » sob 22 črc, 2017 8:41 pm

Ahoj.
Krabičku a trávu už máš. Tak si k ní přečti návod: http://www.modulybrno.cz/tvorba-louky

A zkoušej. Nic na tom není. Ten článek popisuje "brněnské" pojetí drnové louky, se kterým osobně nesouhlasím, ale na obecné technice to nic nemění. Důležité je spojit si odstíny trávy s její výškou (třeba vysoká suchá stébla) a vlhkostí (mokřad nemusí být nutně pod úrovní okolí, stačí sytě "mokrý" tón trávy).
A nezapomeň, že statika není všechno - keře, stromy a plevel tomu teprve dodají realičnost.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Statická tráva - začátečník

Příspěvekod tomashlava » sob 02 zář, 2017 4:54 pm

Ahoj , poradím z vlastní zkušenosti: Když jsem začínal, pečlivě jsem travnil každý kus jiným druhem , barvou a velikostí, jak jsem postupně přebytečná vlákna odsával a vracel zpět, tak se mi vše smíchalo dohromady a ve finále to bylo o dost lepší, než ze začátku, tráva dostala takový melír, promíchala se i stébla, takže občas někde něco i trčelo. Ve výsledku to bylo o mnoho blíže k realitě něž začátek. Co jsem vysledoval, dělat po hodně malých kouskách, nikdy ne velké plochy, to nefunguje a potom taky dávat spíše menší vrstvu lepidla než více, to jsou mé osobní postřehy. Každopádně statika na kolejiště patří, je to levnější a efektivnější než foliáže, dá se samozřejmě aplikovat i s nimi, lépe zvládneš přechody mezi jednotlivý kusy, když je přetravníš a dále dá se set ve více vrstvách, jako třeba pastviny, kde v základu máš nízkou jako spasenou trávu a místy seješ takové ostrůvky jako nespasenou trávu, to vypadá hodně dobře.. hodně zdraru ve výsevu.. :D
tomashlava
 
Příspěvky: 87
Registrován: sob 22 led, 2011 4:16 pm

Re: Statická tráva - začátečník

Příspěvekod rawen » sob 02 zář, 2017 7:18 pm

S předchozím textem částečně nesouhlasím. Běžné traťové moduly flokuju tak na pět až sedm fází jednotlivými druhy statiky. Ale prakticky vždy sypu naráz celou půlku modulu (napravo / nalevo od koleje), a to jen kvůli tomu, aby nezaschlo lepidlo. První vrstvu obvykle natřu dvanáctkou štětcem, ale nijak důkladně, čímž vzniknou ostrůvky lepidla napodobující drnování. Pro další vrstvy ďobkám drny pipetou na flaštičce s lepidlem, ale všechno fik šmik, abych to poďobal, než začne lepidlo zavadat.
Samozřejmě, že mám dopředu rozmyšlené, jaký má být výsledek, a pro každý druh floku nanáším lepidlo jinak.

Tím jsem chtěl hlavně říct, že nanášení jednoho floku po částech považuju spíše za komplikaci. A bez "fakíra" jsem se na svých dvaceti segmentech (modulech) zatím taky obešel.

ukázka

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Statická tráva - začátečník

Příspěvekod Fox » pon 04 zář, 2017 9:17 am

Ahoj,
přidám se taky s postřehem. Pokud se nepletu, v Mirkově příspěvku padlo, že se jedná o domácí kolejiště a ne o moduly. Musím tedy shrnout a připomenout některé problémy, např.:
- v členitém terénu a mezi stavbami kolejiště se všude nedostaneš
- pokud máš instalované jakékoliv elektronické vybavení (přestavníky, snímače obsazení, ale i lampy s LEDkami...) podstupuješ riziko, že si to přepětím odpráskneš
- kolejiště neotočíš a nevyklepeš přebytečný flok
- když se ti to nepovede hned napoprvé, máš problém s opravou... atd.

Já jsem začal hodně experimentovat se samo-domo foliáží, téma tu už v minulosti bylo: viewtopic.php?f=5&t=4474&hilit=foli%C3%A1%C5%BE a rozhodně bych to nezatracoval. Jako podklad jsem po experimentech zvolil zahradní netkanou textílii hnědé barvy, co nejmenší gramáže. Jinak postupy vlastního flokování jsou stejné - viz výše, jako základ posypu prachem ve směsi s přesátou hlínou, stříknu ředeným lepidlem a do toho ještě zamokra můžeš dál první flok. Detaily jsem nepatří, ale mohu poskytnout. Má to výhodu: když se to nepovede, foliáž upravíš, nebo zahodíš :D . Lze si připravit "specializované" foliáže přesně podle požadavků, třeba přechod kolejiště - travnatý násep, spasená louka, podklad pro les atd... Tak nevím, rad jsi dostal už mnoho, tak si to nějak přeber. Good luck!
Martin
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Statická tráva - začátečník

Příspěvekod amirinda » pon 04 zář, 2017 2:04 pm

Fox píše:- pokud máš instalované jakékoliv elektronické vybavení (přestavníky, snímače obsazení, ale i lampy s LEDkami...) podstupuješ riziko, že si to přepětím odpráskneš

to mi teda řekni jak to potom dělají všichni ostatní? Ten nápad udělat si foliáž doma se mi líbí, ale nevěřim tomu, že to dělají všichni aby si "něco" na kolejišti neodpálili...
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Statická tráva - začátečník

Příspěvekod Fox » pon 04 zář, 2017 2:18 pm

netvrdím, že to tak všichni dělají. Ale opatření proti poškození přepětím se běžně provádí (např. důsledné uzemnění kolejí, pokrytí ostatních míst zemnicí fólií, co lze odpojit se odpojí apod.). Prostě pracuje se s VN v prostředí, kde jsou citlivé polovodiče... Pokud se zatravňuje na kolejišti, kde nic jiného instalováno dosud není, je to jiná písnička. Něco víc k tomu se tady na diskuzi dá najít, třeba tady: viewtopic.php?f=10&t=10490. Ale o tom tohle vlákno není - je to o statické trávě :D .
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Statická tráva - začátečník

Příspěvekod Adam » čtv 14 zář, 2017 7:19 pm

nepodařilo se mi nikde najít odpověď tak zkusím tu:)

kolik trávy je cca potřeba na nějakou měrnou jednotku plochy? Chápu, že záleží na tom jak to člověk udělá husté, ale pokud jde o spojitý posyp o kolika g se rámcově bavíme? Mám to do obchodu relativně daleko, tak mi jde o to jestli koupit 100g nebo 1000g :-)

díky moc
Adam
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon 28 říj, 2013 8:01 am

Re: Statická tráva - začátečník

Příspěvekod rawen » pát 15 zář, 2017 4:29 am

Kupujeme trávu od mnitky, která je podle mínění členů našeho klubu nejrealističtější.
Průměrná spotřeba je balíček trávy na modul 80x40. Po odečtení kolejí to máš zhruba 50g na plochu 0.8x0.3m2.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Statická tráva - začátečník

Příspěvekod Adam » pát 15 zář, 2017 6:25 am

Radku díky moc za rámec :)
Adam
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon 28 říj, 2013 8:01 am

Re: Statická tráva - začátečník

Příspěvekod dnovy » úte 08 kvě, 2018 4:08 pm

Ahojte,

začal jsem se statikou. Jednoduchý dotaz. Natřu lepidlem, provedu vysetí a po zaschnutí, jak dostáváte pryč nepřilepení vlákna? Vysavač se mi zdá moc násilný....

Díky za rady
dnovy
 
Příspěvky: 269
Registrován: ned 29 lis, 2009 12:13 pm
Bydliště: Prostějov


Re: Statická tráva - začátečník

Příspěvekod rawen » úte 08 kvě, 2018 4:50 pm

dnovy píše:Ahojte,

začal jsem se statikou. Jednoduchý dotaz. Natřu lepidlem, provedu vysetí a po zaschnutí, jak dostáváte pryč nepřilepení vlákna? Vysavač se mi zdá moc násilný....

Díky za rady

Ahoj,
vysavač s vysokou sací silou je opravdu potřeba. Poprvé ho můžeš použít hned po flokování, kdy ti trošku srovná stébla do svislé polohy. Po důkladném vyschnutí lepidla vysávej co nejblíž trávy a ještě ji rukou prohrabávej, abys uvolnil zachycená stébla.
Samozřejmě, že se vysává kulatou rourou, přes kterou je jako filtr řádně přichycená silonka.

Vysátý recyklát tvoří asi tak polovinu stébel, která pošleš flokovačkou do lepidla. (Samozřejmě podle druhu floku, způsobu práce, atd. atd.)


Jedinou alternativou k vysátí vysavačem je otočit kolejiště (v mém případě modul) hore nohy a opravdu hodně bušit do kostry kladivem. Po flokování velkých ploch to tak dělám - ještě zamokra otočím a zabuším do modulu pěstí. S vysavačem bych se zbláznil, ten je až po zaschnutí na další kolo sbírání stébel.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Statická tráva - začátečník

Příspěvekod Ronoath » úte 08 kvě, 2018 4:58 pm

Ruční vysavač z Lidlu za cca 500 Kč.
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 225
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko


Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků