napatie pre N-ko

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: napatie pre N-ko

Příspěvekod Bohus » pát 21 črc, 2017 7:41 pm

Bohus píše:
Jirka_US píše:Pokud se tyka programovani dekoderu Digitrax. Hlaska ohledne "Loconet" je zvlastni, protoze programovani dekoderu probiha na sbernici DCC (koleje) a pokud centrala neni schopna vycist CV tak nema jak poznat, ze se jedna o dekoder Digitrax nebo jakykoliv jiny.

Nechcem tu uz mystifikovat, mozno som si to len zle zapamatal. Dnes to nasimulujem znovu a odfotim si to...

Tak ospravedlnujem sa za dezinformacie, uplne zle som si to pamatal :roll:
Tak pise mi to: Received no response. Is there any loco with this adress? Does the decoder support RailCom and are CV28 and CV29 configured correctly?
Inak ked som dnes cez MultiMaus nastavil CV 5 na hodnotu 20, tak lokomotiva isla na plny vykon o malo pomalsie. Ale fakt malicko. Cize nejaka kostrbata kominkacia tam prebieha... :shock:
Bohus
Bohus
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 19 črc, 2017 2:32 pm
Bydliště: Bratislava

Re: napatie pre N-ko

Příspěvekod Bohus » pát 21 črc, 2017 8:07 pm

Pro zacatek postaci i DCS51 od Digitraxu, ma vse co clovek od digitalu ocekava, tedy DCC stanici, ovladac, programovani jak na programovaci koleji tak pomoci POM, cteni CV a to soubezne s provozem na kolejisti. Pokud Vas zajima pomer cena vs vykon a ergonomie ovladace, pak by ve Vasem vyberu nemela chybet centrala NCE a ovladac vse v jednom, da se poridit jiz od $140:
https://www.ncedcc.com/online-store/Pow ... -p38322079


To som uz v minulosti pozeral, ale zda sa mi, ze tu v europe je pre toto support nebude lahke najst.

Pokud uvazujete dokonce o pripojeni k TC, tak viz ma poznamka vyse ohledne poctu sbernic. S LocNetem je to jeden interface, u Lenze je jeste nutne pocitat s interfacem pro S88 (pokud jej pouzijete).

Uz ho mam v skrini par mesiacov :lol: :lol: :lol:

Myslim, ze jste to vystihnul velmi presne....Totiz u vetsiny srovnani se vetsinou uvadi vyrobcem doporucena cena, nicmene realita je takova, ze se tyto komponenty za Velkou louzi prodavaji podstatne levneji a nasinec, ktery se presvedci na vlastni oci, se pak nestaci divit za jake ceny se prodavaji komponenty pro "digital" u nas.

No je to zial tak... Tie 64ky predava Atelier berlin za 65EUR ja som ich mal za 47EUR. Tu dcs51 maju za 170 EUR.
Bohus
Bohus
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 19 črc, 2017 2:32 pm
Bydliště: Bratislava

Re: napatie pre N-ko

Příspěvekod fulda » sob 22 črc, 2017 4:15 pm

Bohus píše:Tak ospravedlnujem sa za dezinformacie, uplne zle som si to pamatal :roll:
Tak pise mi to: Received no response. Is there any loco with this adress? Does the decoder support RailCom and are CV28 and CV29 configured correctly?
Inak ked som dnes cez MultiMaus nastavil CV 5 na hodnotu 20, tak lokomotiva isla na plny vykon o malo pomalsie. Ale fakt malicko. Cize nejaka kostrbata kominkacia tam prebieha... :shock:

Tak to je jasné, to se pokoušíš o čtení na hlavní trati (Programming on the Main - PoM), tento režim je dostupný pouze pro modernější dekodéry, které pro čtení ovládají RailCom. Tento režim, jak sám název napovídá, se provozuje na hlavní trati klidn2 i za provozu a ne na programovací koleji.
Pokud by jsi použil pro čtení například režim "Direct CV", nebo "Paged Mode", tak to ten dekodér bude dozajista umět a nějak se s ním domluvíš. Pochopitelně tento režim (obecné označení je "programování v servisním režimu") lze použít pouze tehdy, když na kolejišti není žádný jiný dekodér (mašina, výhybka, ...).
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: napatie pre N-ko

Příspěvekod fulda » sob 22 črc, 2017 4:24 pm

Tento text není určen pro začátečníky.

Jirka_US píše:Pokud uvazujete dokonce o pripojeni k TC, tak viz ma poznamka vyse ohledne poctu sbernic. S LocNetem je to jeden interface, u Lenze je jeste nutne pocitat s interfacem pro S88 (pokud jej pouzijete).

Takže u každé blbosti zaplatíte za komplikovaný interface :)

Mimochodem, Jirko, myslel jsem, že jsi větší odborník, aby jsi věděl, že S88 není Lenzův. Lenz vytvořil RS-bus, Roco vytvořilo R-bus a Märklín vytvořil S88. Už jsem to napsal snad 100×.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: napatie pre N-ko

Příspěvekod Jirka_US » sob 22 črc, 2017 5:02 pm

fulda píše:Tento text není určen pro začátečníky.

Jirka_US píše:Pokud uvazujete dokonce o pripojeni k TC, tak viz ma poznamka vyse ohledne poctu sbernic. S LocNetem je to jeden interface, u Lenze je jeste nutne pocitat s interfacem pro S88 (pokud jej pouzijete).

Takže u každé blbosti zaplatíte za komplikovaný interface :)

Mimochodem, Jirko, myslel jsem, že jsi větší odborník, aby jsi věděl, že S88 není Lenzův. Lenz vytvořil RS-bus, Roco vytvořilo R-bus a Märklín vytvořil S88. Už jsem to napsal snad 100×.

Prosim, kde jsem napsal ze S88 je Lenzuv....?

Takže u každé blbosti zaplatíte za komplikovaný interface

Tady bych asi i souhlasil az na ten expresivni vyraz vuci konkurentum LocoNetu, ktery bych ja osobne nepouzil (ten vyraz). Interface LocoNetu postaveny na Arduinu Nano je otazka ca. mene nez 100Kc a zvladne ho snad kazdy modelar.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: napatie pre N-ko

Příspěvekod HonzaM » sob 22 črc, 2017 6:26 pm

fulda píše:Tento text není určen pro začátečníky.

Jirka_US píše:Pokud uvazujete dokonce o pripojeni k TC, tak viz ma poznamka vyse ohledne poctu sbernic. S LocNetem je to jeden interface, u Lenze je jeste nutne pocitat s interfacem pro S88 (pokud jej pouzijete).

Takže u každé blbosti zaplatíte za komplikovaný interface :)

Mimochodem, Jirko, myslel jsem, že jsi větší odborník, aby jsi věděl, že S88 není Lenzův. Lenz vytvořil RS-bus, Roco vytvořilo R-bus a Märklín vytvořil S88. Už jsem to napsal snad 100×.

Tvoje komponenty potřebují interface XpressNet a interface S88, takže interface také potřebují, jen jiný než LocoNet, který ale není složitější. Takže jaký komplikovaný interface navíc? Prostě si koupí komponenty s LocoNetem místo komponent a XpressNetem a S88. A když použije DR5000, může používat jak komponenty pro LocoNet, tak XpressNet, S88, navíc i RS-bus a R-bus. Pochopitelně pak musí vést víc sběrnic. A k PC se může připojit dvěma způsoby, konkrétně jsem vyzkoušel možnost mít připojený TrainController přes USB a současně DecoderPro přes wifi, a mohl jsem na obrazovce přecházet mezi oběma aplikacemi, aniž bych musel jednu z nich ukončit.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: napatie pre N-ko

Příspěvekod Bohus » ned 23 črc, 2017 9:38 am

fulda píše:
Bohus píše:Tak ospravedlnujem sa za dezinformacie, uplne zle som si to pamatal :roll:
Tak pise mi to: Received no response. Is there any loco with this adress? Does the decoder support RailCom and are CV28 and CV29 configured correctly?
Inak ked som dnes cez MultiMaus nastavil CV 5 na hodnotu 20, tak lokomotiva isla na plny vykon o malo pomalsie. Ale fakt malicko. Cize nejaka kostrbata kominkacia tam prebieha... :shock:

Tak to je jasné, to se pokoušíš o čtení na hlavní trati (Programming on the Main - PoM), tento režim je dostupný pouze pro modernější dekodéry, které pro čtení ovládají RailCom. Tento režim, jak sám název napovídá, se provozuje na hlavní trati klidn2 i za provozu a ne na programovací koleji.


Toto absolútne dáva zmysel a vysvetľuje rozdielne správanie pri MultiMause a aplikácii! palec hore, fulda :)
Bohus
Bohus
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 19 črc, 2017 2:32 pm
Bydliště: Bratislava

Re: napatie pre N-ko

Příspěvekod HonzaM » úte 25 črc, 2017 9:01 am

Pro zajímavost, napětí DCC kolejovém výstupu centrály Digitrax DCS200 (měřené osciloskopem):

Přepínač v poloze H0: 17V
Přepínač v poloze N: 14,5 V

Měření mulimetrem DMM 3800:

Přepínač v poloze H0: 23,8 V
Přepínač v poloze N: 19,9 V
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: napatie pre N-ko

Příspěvekod MiG » úte 25 črc, 2017 10:09 am

Já nějak nechápu, proč udávat hodnoty měření DCC signálu měřidlem, které se k danému měření nehodí.

Metex3800
Frekvenční rozsah: 40Hz až 1kHz
Zobrazení: střední hodnota (rms sinusovky)
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: napatie pre N-ko

Příspěvekod HonzaM » úte 25 črc, 2017 11:04 am

MiG píše:Já nějak nechápu, proč udávat hodnoty měření DCC signálu měřidlem, které se k danému měření nehodí.

Metex3800
Frekvenční rozsah: 40Hz až 1kHz
Zobrazení: střední hodnota (rms sinusovky)


Z jednoduchého důvodu - řada modeláŕů měří multimetrem aniž by se zabývali jeho vlastnostmi a vztahem jím naměřeného napětí ke skutečné hodnotě napětí signálu DCC (viz například autor tohoto tématu). A pak jim třeba někdo na tomto fóru radí aby hledali způsob jak naměřené napětí snížit.
Naposledy upravil HonzaM dne úte 25 črc, 2017 3:16 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: napatie pre N-ko

Příspěvekod Bohus » úte 25 črc, 2017 2:24 pm

HonzaM píše:Z jednoduchého důvodu - řada modeláŕů měří multimetry aniž by se zabývali vlastnostmi tohoto multimetru a vztahem jím naměřeného napětí ke skutečné hodnotě napětí signálu DCC (viz třeba autor tohoto tématu). A pak jim třeba někdo na tomto fóru radí aby hledali způsob jak naměřené napětí snížit.


potvrdzujem, pre mna tato informacia bola dolezita. Ako zaciatocnik som si sice precital, ze digitalny signal nema sinusovy priebeh, ale obdlznikovy, ale netusil som, ze sa nemeria beznym multimetrom ale osciloskopom. A napriek tomu, ze neviem presne zmerat silovy dig. signal (nemam osciloskop), tak je pre mna cenna aj informacia, ze beznym merakom nameram vzdy viac. Takze sa v konecnom dosledku nemusim bat o moje lokomotivy, pretoze ich nestatndardne spravanie sa nebolo sposobene prliis vysokym napatim. A teda ani pre mna nie je toto dovodom zamerat sa pri vybere priapdnej novej centraly na schopnost regulacie napatia. :)
Bohus
Bohus
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 19 črc, 2017 2:32 pm
Bydliště: Bratislava

Re: napatie pre N-ko

Příspěvekod MiG » úte 25 črc, 2017 2:49 pm

Vyvozujete zcela nesmyslné závěry z matoucího příspěvku.

Přečtěte si první Honzův příspěvek v tomto vlákně. Je v něm mimo jiné toto ... při napětí 14 V podle osciloskopu naměří jeden co mám 17,5 V, druhý 21 V a třetí chlubící se označením TrueRMS naměří 4,7 V
Takže žádné "vždy viac" !!!!!!!!
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: napatie pre N-ko

Příspěvekod Rudolf » úte 25 črc, 2017 3:54 pm

Dovolím si uzavřít dílčí diskuzi na téma: "Měření napětí DCC nevhodným multimetrem".

Nic nepřináší a již se zde několikrát opakuje...

Děkuji,

Admin

P.S.: solidní multimetr má definované parametry např. takto:
Přílohy
truerms.png
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 913
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: napatie pre N-ko

Příspěvekod Bohus » úte 25 črc, 2017 4:05 pm

MiG píše:Vyvozujete zcela nesmyslné závěry z matoucího příspěvku.

Přečtěte si první Honzův příspěvek v tomto vlákně. Je v něm mimo jiné toto ... při napětí 14 V podle osciloskopu naměří jeden co mám 17,5 V, druhý 21 V a třetí chlubící se označením TrueRMS naměří 4,7 V
Takže žádné "vždy viac" !!!!!!!!


Opravujem, nie vždy, väčšinou.
Okrem vykričíkov chcete aj poradiť nejak?
Bohus
Bohus
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 19 črc, 2017 2:32 pm
Bydliště: Bratislava

Re: napatie pre N-ko

Příspěvekod fulda » úte 25 črc, 2017 6:31 pm

OK, po  ҉  napíšu, že pro měření DCC je nejlepší si vzít usměrňovací můstek (česky gretz), dát k němu kondenzátor a změřit napětí jako stejnosměrné.
Není to sice úplně přesné, ale je to menší blábol než ostatní metody.

Finta je v tom, že z lidí, kteří zkoumají napětí v kolejišti to ještě nikdo neudělal.

Pro eNko by takto změřená hodnota měla být kolem (lehce nad) 12,5V
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků