Přestavníky + kolejivo

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod tomasek_b » čtv 18 kvě, 2017 10:21 pm

Ahoj, které kolejivo H0 by jste doporučili pro stavbu ? a které přestavníky ke kolejivu vhodný pro montáž pod desku.
Díky za odpovědi
tomasek_b
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob 04 úno, 2017 12:20 pm

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod Polabský » pát 19 kvě, 2017 6:39 am

Šmudlo hledej !!

Vážený kolego,
na tomto fóru je "šest půlek" vláken, zabývajících se touto problematikou.
Založit nové vlákno k tématu je projev Vaší lenosti, případně neschopnosti :roll:
S přáním hezkého dne, zdravím.
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod fulda » pát 19 kvě, 2017 7:39 am

tomasek_b píše:Ahoj, které kolejivo H0 by jste doporučili pro stavbu ? a které přestavníky ke kolejivu vhodný pro montáž pod desku.
Díky za odpovědi

Hlavně si dej pozor, aby mělo rozchod 16,5mm a aby mělo kovové kolejnice a izolované pražce.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod Sandy » pát 19 kvě, 2017 2:12 pm

Pardon, pánové, není to zbytečný? :roll:
Třeba je to malý kluk...
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod sidlo » pát 19 kvě, 2017 2:35 pm

Jedno jestli velký nebo malý. Je to ve vláknu začátečnické dotazy.

Nevím, zdali existuje jediná správná odpověď na tuto otázku. Kdyby ano, tak by asi existoval pouze jeden výrobce. On má asi každý svoje preference proč to které kolejivo používá. Ten dotaz je příliš obecný.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod fulda » pát 19 kvě, 2017 3:39 pm

No to je jasné, jinak bych mu přece musel už dávno napsat, že jeho hlavní chyba je ta, že hodlá používat H0, protože všichni Normální modeláři používají Normální měřítko. To je jednoznačně Nejlepší měřítko na našem trhu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod hopeter » pát 19 kvě, 2017 7:17 pm

Jaké kolejivo v H0 ? H0 má největší výběr běžně dostupného kolejiva. Nejsem H0 tak napíšu jak obecně vybírat. Musím vybrat jak moc má být kolejivo modelové a tím si určím kolik za něj zaplatím. Dále mě bude zajímat geometrie hlavně výhybek abych sestavil projekt podle plánu nebo záměru provozu. Poloměry už nejsou tak důležité, protože se dá využít flexikoleje. U flexikoleje musím zjistit zda je v požadovaném typu kolejiva dostupná. Při troše šikovnosti můžu typy kolejiva i kombinovat.
Doporučuju pročíst vlákna modelových kolejištˇ. Většinou se tam stavitelé zmíní jak se jim s konkrétním kolejivem pracovalo.
Přestavníky pod desku je možno použít od modelářských serv přes továrně vyráběné motorické přestavníky až po magnetické. Záleží na jejich ovládání a zda se očekává nějaká další funkce jako třeba přepínání srdcovky. Nejlevněji vychází ovládání servy. Dají se koupit i s potřebným držákem a zabudovanýma mikrospínačema pro přepínání srdcovky. Motorické přestavníky jsou trochu dražší a jinak je provoz jako se servy. Magnetické pod desku vyrábí kolega "peetee" a najdeš je třeba v projektu TT minikolejiště od hanka61. V sekci elektro je i dost obsáhlé vlákno o těchto přestavníkách.
Snad ti těch pár řádků trochu pomůže a výše napsané reakce neodradí... Nevím jak jiní ale já jsem taky začínal a nevím všechno... :oops:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod PetrL » pát 19 kvě, 2017 7:40 pm

Sandy píše:Pardon, pánové, není to zbytečný? :roll:
Třeba je to malý kluk...


Ano, třeba...
Ono by stačilo do profilu zadat alespoň něco málo o sobě. Odpověď by tak mohla být formulována adekvátně např. k věku a odbornosti tazatele.
Je tu spousta takových, co chtějí hodně informací od jiných, ale o sobě neřeknou zhola nic - bohužel!
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod Miloš_P » sob 20 kvě, 2017 6:56 am

Sandy píše:Pardon, pánové, není to zbytečný? :roll:
Třeba je to malý kluk...

Taky mě to připadá zbytečné. Už delší dobu pozoruju, že někteří tady na fóru mají neustálou potřebu dělat z tazatele pitomce, který nedosahuje jejich úrovně.
Tahle rubrika se jmenuje Začátečnické dotazy, tak je potřeba k tomu taky tak přistupovat. Začátečník často ani neví, co přesně má hledat.
Myslím, že stačí napsat, že je potřeba dotaz upřesnit nebo dát odkaz na již existující vlákno nebo web a ne používat odpovědí typu "šmudlo hledej". Pokud k tomu nemám co říct a hloupé dotazy mě štvou, nikdo mě nenutí na ně odpovídat.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod Miloš_P » sob 20 kvě, 2017 7:02 am

PetrL píše:
Sandy píše:Pardon, pánové, není to zbytečný? :roll:
Třeba je to malý kluk...


Ano, třeba...
Ono by stačilo do profilu zadat alespoň něco málo o sobě. Odpověď by tak mohla být formulována adekvátně např. k věku a odbornosti tazatele.
Je tu spousta takových, co chtějí hodně informací od jiných, ale o sobě neřeknou zhola nic - bohužel!

K tomu, abych napsal neurážlivou odpověď typu..."najdi si to tam a tam nebo upřesni dotaz"... nepotřebuju znát životopis tazatele.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Kolejivo

Příspěvekod amirinda » pon 29 kvě, 2017 6:28 am

Zdar pánové, tak trochu přemýšlím do budoucna jaké kolejivo. Nejlépe mi asi vychází Tillig - nevím proč, asi proto, že se mi líbí nebo co :-) Ovšem otázka "co" koupit: asi určitě flexi s dřevěným podložím, ovšem jak je spojujete u sebe, moc jsem neviděl používat spojky, takže jak je zafixovat u sebe - stačí pouze to, že se po sléze zaštěrkují? Co jsem koukal tak kusové koleje mají na koncích pevné spojky a to se mi opravdu nelíbí...Dík.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod sidlo » pon 29 kvě, 2017 7:10 am

Tillig v katalogu kolejiva 2013/2014 dokonce na straně 77 píše návod, (mimo jiné) jak kolejnice spojovat.
https://vasutmodell.com/pics/tillig-h0-katalogus-2013-2014-2.-resz-322115.pdf
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod amirinda » pon 29 kvě, 2017 7:38 am

super díky, jo ty spojky znám, ale na spoustě kolejišť jsem je právě neviděl, večer proštuduju pořádně :wink:

Edit: pak mě napadlo kolejnice ve spojení buď ze spodu spojit cínem a třeba k nim rovnou přivést kablík a spojení nechat mimo pražec, a nebo naopak spojení na pražci a jemně je zakápnout k pražci lepidlem.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod sidlo » pon 29 kvě, 2017 7:44 am

Na modulech se spojuje bez spojek. Proto je pro ně obyčejně předpis, že obloukové moduly musí mít na hraně modulu 10 cm rovný úsek. S oblouky bývá problém správně zakroužit kolejnici až k jejímu konci.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod amirinda » pon 29 kvě, 2017 7:54 am

jasný, každopádně se mi v tom dokumentu líbil ten nápad mít kolejnice přesazené a ne spojení obou v jednom místě, jasný na hraně modulu to jinak nejde.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník