Přestavníky + kolejivo

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod Tomáš10 » čtv 12 bře, 2020 2:16 pm

I já doplním, měl jsem ten samý problém, kam s ním.

Koupil jsem si TT zauhlování od Auhagenu, dám jej v přirozené vzdálenosti vedle koleje a přestavník tím přikryji.
Strunu 0,4mm povedu jaksi zakopánu v zemi, mám to na styroduru.
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod Pater » sob 14 bře, 2020 7:07 am

pavolb píše: Zdavim vie mi prosim niekto poradit ohladom dekoderu k tomuto prestavniku? Mam len jeden lebo sa tam nezmestil MTB ktorych mam viac . Tak ze potrebujem len dekoder na jednu vyhybku

S dekodéry na jednu výhybku to není tak růžové. Moc jich na trhu nenajdeš, a když, tak většinou ne od velkovýrobců, a za ceny přibližné dekodérům pro více výhybek.
Já bych ti doporučil koupit univerzální dekodér, který umí oba typy přestavníků. Pak by jsi mohl jedním dekodérem přestavovat jak MTB, tak ROCO 40295.
Za přijatelnou cenu už tu byl vzpomenutý např. Kuehn WD10 https://www.itvlaky.cz/vyhybkove-a-spinaci-dekodery/wd10/.
Daní za nízkou cenu je však absence českého návodu. Pokud jsi začátečník, u "itvlaky" si můžeš můžeš nechat poslat dekodér již nastavený podle tvých specifikací.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod workous » sob 14 bře, 2020 9:36 am

Také je varianta arduino dekodér domácí konstrukce.. kde ta cena bude jinde.Mám vyzkoušeno tento produkt má popis cz a s autorem se domluví pokud je problém.. Sám jsem si aplikaci upravil např na 3 prestavniky na modul kde jich více není.
http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/index.php?category_id=26
Naposledy upravil workous dne sob 14 bře, 2020 1:48 pm, celkově upraveno 1
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod j-novis » sob 14 bře, 2020 10:17 am

V podstatě je to podobný elektomagnetický přestavník, který se používá ke kolejivu GeoLine a funguje na stejném principu, takže bych ti doporučil použít toto:
http://www.digi-cz.cz/obchod/dekoder-pr ... o-goeline/
Digitál , 1:120
Uživatelský avatar
j-novis
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 22 led, 2010 10:56 am
Bydliště: Praha, Štíhlice

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod pavolb » úte 17 bře, 2020 1:30 pm

srdcovka 1 modul.JPG
Dakujem vam za napady. Asi si necham na tej jednej vyhybke Roco prestavnik ale ako sa tam zapaja srdcovka?
Ked ze prestavnik je napojeny na trafak TR100 15V ale kolajnica je napajana z centraly a tam je 18V .
A v navode od Roca je nakreslene pokial dobre vidim ze sa to ma poprepajat navzajom tak teraz neviem.
Na prestavnikoch od MTB su na to zvlast kontakty
pavolb
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 27 led, 2015 10:36 pm

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod pavolb » úte 17 bře, 2020 3:28 pm

Ked som na to tak pozeral ono to ma zvlast taky konektor tak to tam je asi nejako poprepajane ,treba to dat podla navodu a musi to ist :)
pavolb
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 27 led, 2015 10:36 pm

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 17 bře, 2020 5:05 pm

Ahoj,
dráty od kolejí jsou přívody, třetí vede k srdcovce. uvnitř je přepínač, který připojuje podle polohy jeden či druhý přívod k srdcovce.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod pavolb » stř 18 bře, 2020 8:36 am

Ďakujem za radu uz som to urobil. Ale mam ešte jednu otázku ako mám zapojiť kontakty prestavníku na dekodér ? Mám tento dekodér Peli ale v návode to nieje.
0Q3A7891.JPG
0Q3A7890.JPG


Napríklad tu je to jasne vysvetlené
foto 001.JPG
foto 001.JPG (41.67 KiB) Zobrazeno 4649 krát
pavolb
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 27 led, 2015 10:36 pm

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod Pater » stř 18 bře, 2020 12:50 pm

A co použít návod. https://www.mtb-model.com/files/produkty/MP5-instrukceCZ_V1.pdf
Tam se píše "3-vodičové zapojení - zařízení ekvivalentní elektromagnetickým přestavníkům"
Dekodér Peli neznám, ale lepší foto je zde http://videopeli.szm.com/subory/zeleznica/digizeleznica010.htm
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod Ivan » stř 18 bře, 2020 12:57 pm

Tento Peli ho dekodér jsem také neměl v ruce, ale četl jsem jeho návod a myslím si, že je určen primárně pro osvětlení (což ostatně autor uvádí). Mám od něj jiné produkty... Jeho nastavení na přestavníky nebude úplně jednoduché. Nechceš koupit např. Kuehn WD10, co máš na obrázku? Jednoduché zapojení jsem i já zvládl napoprvé (nejsem moc velký Elektro kamarád) a jsem spokojený. PELIho si můžeš schovat pro osvětlení...
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod PeLi » stř 18 bře, 2020 2:21 pm

Odpovedal som na http://forum.digitrains.eu/
Toto fórum som založil kvôli tomu, že veľmi často odpovedám na podobné alebo rovnaké otázky, čo mi zaberá množstvo času, ktorý by som rád venoval vývoju a výrobe. Nie je potrebná registrácia. Verím, že v budúcnosti to uľahčí prácu modelárom, ktorý majú menej skúseností s elektronikou.
Uživatelský avatar
PeLi
 
Příspěvky: 52
Registrován: úte 04 úno, 2014 6:46 pm

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod pavolb » stř 18 bře, 2020 6:25 pm

V návode je napísané že sa dá použiť na všetko. Chcel som dať zarobiť domácemu výrobcovi. Však aj som dostal odpoveď ako to zapojiť za to dík. Zajtra sa s tým budem hrať dúfam že mi to pôjde. :)
pavolb
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 27 led, 2015 10:36 pm

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků