Přestavníky + kolejivo

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod amirinda » pon 05 čer, 2017 6:54 pm

vcelku ať tomu říká kdo chce jak chce, šlo mi jen o to, aby pokud se bavíme např. o té licně nebo klidně o kabelu, aby jsme se bavili o stejné věci :wink:
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod Tomáš » úte 06 čer, 2017 6:16 pm

Tak já popíšu svoji metodu.
Na eshopu svět součástek se dají sehnat za dobrý peníze různě barevná lanka. Používám 0,5 a 0,75.
Wago svorky se dají sehnat velmi levně v různých baumarktech.Koupil jsem šesti wago. Problém je ten že jsou určené pro drát. Lanko se do něj nedá zasunout. Co s tím? Koupil jsem elektrikářské dutinky nasunul na konce lanka a zalil cínem. Pak na to nasadím další větší dutinku a zmačnu kombinačkama. Tyto konce se pak krásně vsunují do wago svorky. Všechno de rychle a čistě. Pořídil jsem si dvě barvy wago svorek a tak vím přehledně kam které lanko vede.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod amirinda » úte 06 čer, 2017 6:44 pm

no kdybych si to znova shrnul:

za úplně prvé je třeba si říct, zda se bavíme o modulech nebo domácím kolejišti. Zcela určitě si dokážu představit, že u modulů to máte klidně 2x jištěné. Já ale řeším domácí, se kterým se prakticky hýbat nebude.

co mám vyřešené:
1.: přesazení kolejnic
2.: ke každé kolejnici napájet licnu
3.: nechat dilatační mezírku

Volil bych asi metodu jedna kolejnice - jeden drát a ten dále cínovat k přívodu napětí vedený pod kolejištěm, zůstává mi otázka: ke spojení kolejnic používáte klasické spojky, nebo něco jiného?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod JanoH0e » úte 06 čer, 2017 6:54 pm

Záleží, ako to chceš mať urobené. Máš 3 možnosti :
1. používať spojky
2. nepoužívať spojky
3. nechať si vyleptať spojky ako napr. http://wenz-modellbau.eshop.t-online.de ... cts/WM0024 u Haulera alebo Dh loko. Záleží, aké koľajivo použiješ. Tie potom stačí lepiť. Existuje ešte jeden variant spojok - odlievaný, ale ten je už skôr pre puristov.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod amirinda » úte 06 čer, 2017 7:02 pm

no tak kolejivo asi Tillig, používat nepoužívat spojky, pokud je použiju tak mám koleje spojené a vlastně i tak nějak zafixované ve spoji (horší estetika), pokud je nepoužiju tak tam není nic. Ty leptané vypadají super, ale pokud je nalepím tak postrádá smysl zase dilatační mezera ne?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod JanoH0e » úte 06 čer, 2017 7:11 pm

Nie, spoj lepidla povolí skôr skôr ako koľajnica (teda ak nebudeš používať nejaké super lepidlo kozmická raketa :D ). Taktiež ich nemusíš lepiť na obe koľajnice v mieste medzier, stačí iba na jednu.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod amirinda » úte 06 čer, 2017 7:17 pm

jasně, ale pokud je nezalepím tak moc fixovat kolejnice nebudou. Asi jako pokud nepoužiju spojky, zajímají mne i jiné možnosti.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod JanoH0e » úte 06 čer, 2017 7:44 pm

Fixovať je potreba akurát tak koniec flexi koľaje v ostrom oblúku. Všade inde stačí na fixovanie štrk, lepidlo alebo poprípade klinčeky.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod amirinda » úte 06 čer, 2017 7:48 pm

aha, takže rovné koleje můžu nechat úplně bez spojky a spojku použít např. jen v obloucích?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod JanoH0e » úte 06 čer, 2017 8:20 pm

pokiaľ nepoužiješ ostrý oblúk z flexi, ale kusové koľajivo, tak ani tam. Ak budeš dávať oblúky nad 300, aspoň ja som to tak skúšal u H0e a flexi ROCO, niekedy dávno, tiež som nepotreboval spojky na fixáciu. U ostrých oblúkov mi flexa "pérovala", ale už u väčších nebol problém. Treba vyskúšať u konkrétneho koľajiva.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod Edys » čtv 31 srp, 2017 5:39 pm

Tomáš píše:Tak já popíšu svoji metodu.
Na eshopu svět součástek se dají sehnat za dobrý peníze různě barevná lanka. Používám 0,5 a 0,75.
Wago svorky se dají sehnat velmi levně v různých baumarktech.Koupil jsem šesti wago. Problém je ten že jsou určené pro drát. Lanko se do něj nedá zasunout. Co s tím? Koupil jsem elektrikářské dutinky nasunul na konce lanka a zalil cínem. Pak na to nasadím další větší dutinku a zmačnu kombinačkama. Tyto konce se pak krásně vsunují do wago svorky. Všechno de rychle a čistě. Pořídil jsem si dvě barvy wago svorek a tak vím přehledně kam které lanko vede.


Ja jsem nadmíru spokojen s tímto výrobkem http://www.digi-cz.info/propojovaci-pole/
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod Edys » čtv 31 srp, 2017 5:46 pm

s přestavníky od MTB jsem velice spokojen. Malá výška a realistické servo přehozeni koleje.

https://www.mtb-model.com/pages/mp1.php


k tomu tento dekóder https://www.itvlaky.cz/Univerzalni-vyhybkovy-dekoder-WD10-KUEHN-87010-d4494.htm výborný poměr cena výkon :)

Nebo použít tento http://www.digi-cz.info/dekoder-pro-mp1/
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod pavolb » čtv 12 bře, 2020 8:28 am

prestavnik.JPG
Zdavim vie mi prosim niekto poradit ohladom dekoderu k tomuto prestavniku? Mam len jeden lebo sa tam nezmestil MTB ktorych mam viac . Tak ze potrebujem len dekoder na jednu vyhybku
pavolb
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 27 led, 2015 10:36 pm

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod Trixt » čtv 12 bře, 2020 10:48 am

Edys píše:Mam len jeden lebo sa tam nezmestil MTB ktorych mam viac

Omlouvám se, že ti neporadím s dekodérem, ale u MTB přestavníku jsem problém místa řešil tím, že struna byla dvakrát zalomená a přestavník byl umístěn bokem. Nebylo by to vhodné i pro tvůj případ? Nemusel bys kupovat dekodér.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Přestavníky + kolejivo

Příspěvekod hopeter » čtv 12 bře, 2020 12:09 pm

Já ještě doplním. Pokud by byl problém s pákou tak existují modelářské lanovody - plastová trubička+ocelová struna. Tu můžeš celkem libovolně natvarovat a přestavník mít klidně půl metru i více od výhybky. K dostání jsou v potřebách pro letecké modeláře.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků