Pole bez fóliáže

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Pole bez fóliáže

Příspěvekod Rocky_MK » ned 11 pro, 2016 12:08 am

Ahoj,
chtěl bych na svém podzimně-zimním minikolejišťku udělat kus zoraného políčka (brázdy být nemusí). Máte někdo nápad, jak ho znázornit bez drahých fóliáží? Napadla mě zatím jen hrubě přesátá hlína. Díky za inspiraci :)
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Pole bez fóliáže

Příspěvekod Bezmozek » ned 11 pro, 2016 1:27 am

:twisted: BTTB - Bad To The Bone :lol:
Uživatelský avatar
Bezmozek
 
Příspěvky: 160
Registrován: pon 24 bře, 2014 12:02 pm
Bydliště: Praha

Re: Pole bez fóliáže

Příspěvekod rawen » ned 11 pro, 2016 4:47 am

Na to "hrubě" pozor, přepočti si velikost brázdy do měřítka :)

Nedávno mi fotku nádherně zoraného pole poslal Martin (plastik3), tuším, že v souvislosti s řepou. Třeba se pochlubí i tady a prozradí technologii...

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Pole bez fóliáže

Příspěvekod Rocky_MK » ned 11 pro, 2016 12:32 pm

Tak asi půjdu touto cestou : http://www.modulybrno.cz/bramborove-pole
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Pole bez fóliáže

Příspěvekod Tomáš » stř 14 pro, 2016 1:32 pm

Jo to je velmi pěkná prácička,klobouk dolů.

Jinak ja jsem si koupil ve slevněnce různé sítka. Kovové i plastové,tak jak mi padly do oka. Za barákem houpnu na pole,naberu trochu té hlíny a doma šup s tím na pekáč. Za to mě ta moje miluje. :mrgreen: No nebudu si kupovat ještě vlastní plech. Pak s tím pěkně do trouby a na 110st horkovzdušně suším. Chce to vyzkoušet aby se hlína nazačala pálit. Vysušeno,breberky jsou tuhý a můžeš začít přesívati až do zblbnuti. Celkem dělám tři frakce + prach čajovým sítkem.
Podobně se da zpracovat i písek,popel z elektrárny atp...
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Pole bez fóliáže

Příspěvekod MartinMach » sob 14 led, 2017 3:53 pm

Tomáš píše:.......
Pak s tím pěkně do trouby a na 110st horkovzdušně suším. Chce to vyzkoušet aby se hlína nazačala pálit. Vysušeno,breberky jsou tuhý a můžeš začít přesívati až do zblbnuti. ........


Vzorky půdy se obvykle suší při 105°C, aby nedocházelo ke zmiňovanému pálení. Nikoli však hlíny (anorganické látky), ale humusové složky (zbytky rostlin a živočichů). :)
MartinMach
 
Příspěvky: 23
Registrován: pon 15 srp, 2011 10:58 am

Re: Pole bez fóliáže

Příspěvekod hank » sob 14 led, 2017 4:28 pm

Papíroví modeláři občas používají sušený "lógr" neboli sedlinu z turecké kávy. :idea: U ní odpadá nutnost sterilizace. Výsledkem je tmavohnědý prášek barvy úrodné ornice, který se dá použít i na všelijaké nezpevněné plochy, jako základ zahradních záhonků apod.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Pole bez fóliáže

Příspěvekod Rocky_MK » sob 14 led, 2017 6:21 pm

to je výborný nápad. Díky!
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Pole bez fóliáže

Příspěvekod Sandy » sob 14 led, 2017 6:28 pm

MartinMach píše:
Tomáš píše:.......
Pak s tím pěkně do trouby a na 110st horkovzdušně suším. Chce to vyzkoušet aby se hlína nazačala pálit. Vysušeno,breberky jsou tuhý a můžeš začít přesívati až do zblbnuti. ........


Vzorky půdy se obvykle suší při 105°C, aby nedocházelo ke zmiňovanému pálení. Nikoli však hlíny (anorganické látky), ale humusové složky (zbytky rostlin a živočichů). :)

Malý exkurs do chemie.
Při 105 st.C se odstraňuje voda, nazývaná vlhkost. Při dalším zvyšování teploty odchází "chemicky" vázaná ( krystalová) voda. Např. při teplotě 300 st.C se ze sádrovce (CaSO4*2H2O) stává anhydrit (CaSO4). Stále se nic nepálí. Organické látky (včetně rostlinných zbytků) se začínají pálit při teplotě nad 400 st.C. A tu doma v troubě nedosáhnete.
Pro nás, modeláře, je při zvyšování teploty nepříjemné to, že zeminy s obsahem jílové složky ztrácejí svou plasticitu a "ztvrdnou".
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Pole bez fóliáže

Příspěvekod MirekTT » ned 15 led, 2017 8:40 am

Jak udělat oranici neporadím, nevím. Ale sterilizace hlíny je podle mě mýtus. Mám surovou, nijak upravenou, sušenou a přesátou hlínu na modulech víc jak pět let, a nic to nedělá. Lepím ji na modrý duvilax a zakapávám tím též s přídavkem jaru. Duvilax hlínu zcela uzavře a zakonzervuje. A to ani nemluvím o dalších vrstvách lepidla při nanášení statiky.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Pole bez fóliáže

Příspěvekod rawen » ned 15 led, 2017 9:03 am

MirekTT píše:Jak udělat oranici neporadím, nevím. Ale sterilizace hlíny je podle mě mýtus. Mám surovou, nijak upravenou, sušenou a přesátou hlínu na modulech víc jak pět let, a nic to nedělá. Lepím ji na modrý duvilax a zakapávám tím též s přídavkem jaru. Duvilax hlínu zcela uzavře a zakonzervuje. A to ani nemluvím o dalších vrstvách lepidla při nanášení statiky.

Mirku, používáš i holou hlínu bez překrytí statikou? Duvilax ji totiž vždy pokryje lesklou vrstvou a změní celkově její vzhled. Já to řeším přesátím hlíny na povrch natřený Duvilaxem a následným otřepáním.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Pole bez fóliáže

Příspěvekod MirekTT » ned 15 led, 2017 11:58 am

Ano, mám spoustu nedodělaných povrchů s holou hlínou. Neberu teď v potaz místa, která holá chci mít. To je trochu jiná kapitola. Každopádně se mi nic neleskne. Zakapávku dělám spíše řidší a dle potřeby, ne vždy, ji pak též ještě cukruju suchou hlínou a po uschnutí vysaju. Většinou se mi nepodaří zakrýt technický povrch hlínou napoprvé a postup opakuju. Pokud ti to nejde s duvilaxem, zkus matný sportakryl. Pravidlo je takové, že lepidla nesmí být víc, než je absorpční kapacita hlíny. Když to přechlastáš, lesknout se to bude, to je jasné. Nebo po nasypání hlíny do lepidla zkrápěj lehce už jen vodou. Ta pak to lepidlo z podkladu natáhne do hlíny, ale ne na ni.

Ale abychom udrželi téma, možná jsem to tu už kdysi psal, na poorané pole bych asi vytvořil černou polosuchou pastu, třeba i z hlíny, a zkusil ji rozbrázdit v podstatě opravdovým miniaturním pluhem. Na oranici je totiž nejmarkatnější právě do hladka uhlazená lesklá stopa po pluhu na rozpadajících se hroudách hlíny. Ale je to jen teorie, nezkoušel jsem to.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Pole bez fóliáže

Příspěvekod mnitka » ned 15 led, 2017 7:21 pm

Hlína se dá lepit barvou nebo disperzním lepidlem. Na obrázku jsou vidět všechny kroky před zafixováním.
Obrázek

Povrchové zafixování provádím zředěným disperzním lepidlem nanášeným rozprašovačem. Bohužel jsem ještě nenašel žádné lepidlo nebo lak, který by ve finále neztmavil hliněmý povrch. Na obrázku níže je hliněný prach P-04 hlína střední z mojí nabídky, vpravo zafixovaný a přilepený, vlevo jen volně nasypaný.
Takto upravený povrch je po dokonalém vyschnutí pevný, stabilní a dostatečně odolný. Se změnou tmavosti povrchu je nutné předem počítat a volit tak světlejší odstín vzhledem k zamýšlené barevnosti výsledku.

hlina.jpg
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Pole bez fóliáže

Příspěvekod Tomáš » čtv 26 led, 2017 7:25 pm

Já mám s tím tmavnutím problém neustále a dost mě to štve...Chtěl jsem si udělat letní polní cestu mezi poli a vypadá to spíš jako cesta po dešti.
Pokud hlínu prvně navlhčím vodou s jarem a pak zakapu disperzí,je to špatný. Pokud natřu podklad disperzí a poté zasypu hlínou = prachem,je sice efekt daleko lepší,ale i tak to není úplně ono. Mám tady z léta nasbíraný světle šedý prach,tak to zkusím ještě s ním,ale zatím jsem se k tomu nedostal.Světlejší odstín už asi neseženu.
Ted jsem se věnoval zasypání koleje směsí písku hlíny a tam je to úplné tragedie. Směs po zalití lepidlem změní odstín a splívá z pražci :(

Mohl by někdo poradit? Chtěl bych napodobit "zarostlou" kolej kde není vidět štěrk,vrcholky pražců jen občas a kolejnice lezou tak akorát.
a..
jak docílit toho aby ta hlína při vysychání nepopraskala,nebo to je prostě nutné zlo?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Pole bez fóliáže

Příspěvekod Tomáš » čtv 26 led, 2017 7:28 pm

mnitka píše:Hlína se dá lepit barvou nebo disperzním lepidlem. Na obrázku jsou vidět všechny kroky před zafixováním.
Obrázek



A konkrétně k tomuto obrázku: čím je udělaný ten povrch výhybky? Je to zaprášeno hliněným prachem? Nebo nějaký pigment?
Podobně sem to zkoušel i já,ale jakmile jsem nanesl rozprašovačem naředěný duvilax = druhý den = vypadalo to jako kdyby bylo právě po dešti. Celá práce byla vniveč. Co s tím?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků