Čištění kolejiva

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 19 kvě, 2020 7:52 am

Já jsem tedy dosud žil v tom, že olej je izolant ( olejové transformátory apod.). Tedy proč ho patlat kolejnice. I bez oleje se těch izolačních látek najde dost....
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod Brejla » úte 19 kvě, 2020 8:09 am

Jirkátor píše:Tohle téma mne opravdu zaujalo. Je to už dva roky staré a o to zajímavější by bylo vědět, jaké jsou dlouhodobé zkušenosti s tím olejem do automatických převodovek. Používáte ho dál?

Ano
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod Jirkátor » úte 19 kvě, 2020 8:30 am

Brejlo, to ses moc nerozepsal... Pokračuješ v tom bezvýhradně pořád dál?

Honzo, na ten vůz jsem taky koukal a dá se sehnat od 160 dolarů. To je celkem dost.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod JenikPluto » úte 19 kvě, 2020 8:50 am

Michal Šuhajda píše:Já jsem tedy dosud žil v tom, že olej je izolant ( olejové transformátory apod.). Tedy proč ho patlat kolejnice. I bez oleje se těch izolačních látek najde dost....


Odpoved zde. Jako v mnoha jinych pripadech, je to otazka miry. Neni patlani jako patlani... :wink:

Ja sve kolejiste tak jednou za rok vycistim isopropanolem, konzervuju mikrovrstvou mineralniho oleje a mam zase na rok pokoj.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod HonzaM » úte 19 kvě, 2020 11:01 am

Jirkátor píše:
Honzo, na ten vůz jsem taky koukal a dá se sehnat od 160 dolarů. To je celkem dost.

Máš pravdu, je to hodně, a navíc musíš připočítat dopravu a čeští celníci k tomu napaří 21 % DPH s celkové ceny, tedy s dopravou. Ale dá se najít i v Británii, to je ještě do konce roku EU, tedy bez cla a DPH. Viz https://www.digitrains.co.uk/shop-by-br ... ine-n.html, momentálně ale vyprodáno. V nabídce jsou i verse H0 a 0, ale také ty jsou momentálně vyprodány.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod jipol57 » úte 19 kvě, 2020 11:18 am

Při této příležitosti bych rád slyšel názor zkušenějších odborníků.
Zkusil jsem čistič elektických kontaktů, dost kvalitní, "Veidec electro clean". V parametrech píšou že "odstraňuje oleje, mastnotu, prach a špínu. Zanechává čistý a suchý povrch". A zatím se mě zdá, že funguje dobře. Buď jej nastříkám na hadříček a několikrát přetřu koleje, nebo mám čistící vůz LUX-modellbau, s válečkem filcovým, který navlhčím tím čističem kontaktů. Nepoužívám to moc dlouho, ale zatím jsem žádnou škodu tím nezaznamenal. Zkoušel někdo něco podobného?
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod HonzaM » úte 19 kvě, 2020 11:21 am

JenikPluto píše:
Michal Šuhajda píše:Já jsem tedy dosud žil v tom, že olej je izolant ( olejové transformátory apod.). Tedy proč ho patlat kolejnice. I bez oleje se těch izolačních látek najde dost....


Odpoved zde. Jako v mnoha jinych pripadech, je to otazka miry. Neni patlani jako patlani... :wink:

Ja sve kolejiste tak jednou za rok vycistim isopropanolem, konzervuju mikrovrstvou mineralniho oleje a mam zase na rok pokoj.

JP

Pokud to máš v bezprašném prostředí tak to možná funguje, ale co je to mikrovrstva? Nicméně i mikrovrstva asi sníží adhesi. Samozřejmě to předpokládá že na koleje nedáš žádné vozidlo se znečištěnými koly.
Naposledy upravil HonzaM dne úte 19 kvě, 2020 9:41 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod Brejla » úte 19 kvě, 2020 12:31 pm

Jirkátor píše:Brejlo, to ses moc nerozepsal... Pokračuješ v tom bezvýhradně pořád dál?

Honzo, na ten vůz jsem taky koukal a dá se sehnat od 160 dolarů. To je celkem dost.


Otázka zněla, jestli to stále používám a odpověď byla ANO. Další část otázky byla zodpovězena už dříve a od té doby se nic nezměnilo. Na opakování nějaké zbytečné polemiky nemám čas ani chuť.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod JenikPluto » stř 20 kvě, 2020 11:12 am

jipol57 píše:Při této příležitosti bych rád slyšel názor zkušenějších odborníků.
Zkusil jsem čistič elektických kontaktů, dost kvalitní, "Veidec electro clean". V parametrech píšou že "odstraňuje oleje, mastnotu, prach a špínu. Zanechává čistý a suchý povrch". A zatím se mě zdá, že funguje dobře. Buď jej nastříkám na hadříček a několikrát přetřu koleje, nebo mám čistící vůz LUX-modellbau, s válečkem filcovým, který navlhčím tím čističem kontaktů. Nepoužívám to moc dlouho, ale zatím jsem žádnou škodu tím nezaznamenal. Zkoušel někdo něco podobného?


Tak podle MSDS jsou hlavni slozkou kratke uhlovodiky, je tam trochu Dowanolu, isopropanolu a limonenu (aby to vonelo :-) ). Cili na odstraneni mastnot ok, zadna rezidua by to nechavat nemelo (az na ten limonen, ale toho tam nebude moc).

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod HonzaM » stř 20 kvě, 2020 11:47 am

JenikPluto píše:
Tak podle MSDS jsou hlavni slozkou kratke uhlovodiky, je tam trochu Dowanolu, isopropanolu a limonenu (aby to vonelo :-) ). Cili na odstraneni mastnot ok, zadna rezidua by to nechavat nemelo (az na ten limonen, ale toho tam nebude moc).

JP

Ten limonen je mastný?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod hank » stř 20 kvě, 2020 12:20 pm

HonzaM píše:
JenikPluto píše:
Tak podle MSDS jsou hlavni slozkou kratke uhlovodiky, je tam trochu Dowanolu, isopropanolu a limonenu (aby to vonelo :-) ). Cili na odstraneni mastnot ok, zadna rezidua by to nechavat nemelo (az na ten limonen, ale toho tam nebude moc).

JP

Ten limonen je mastný?


Naopak, používá se (jako odpad přírodního původu, tj. ekologicky neškodný, kterého se vyskytuje relativně dost při zpracování citrusových plodů) mj. i jako odmašťovadlo. Je to terpen patřící do skupiny aromatických uhlovodíků, strukturní vzorec vypadá takto:

limonen.jpg
limonen.jpg (3.67 KiB) Zobrazeno 4677 krát

Ale jeho obsah v té směsi bude nejspíš nula celá, nula nula prd, takže to snad ani nestojí za řeč...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod JenikPluto » stř 20 kvě, 2020 1:20 pm

HonzaM píše:
JenikPluto píše:
Tak podle MSDS jsou hlavni slozkou kratke uhlovodiky, je tam trochu Dowanolu, isopropanolu a limonenu (aby to vonelo :-) ). Cili na odstraneni mastnot ok, zadna rezidua by to nechavat nemelo (az na ten limonen, ale toho tam nebude moc).

JP

Ten limonen je mastný?


Viz hank. Zustane tam (alespon nejakou dobu) ciste z toho duvodu, ze ma bod varu kolem 180 stupnu. Vzhledem ke slozeni smesi je muj tip ten, ze tam bude k prebiti zapachu tech ostatnich uhlovodiku, ale to jsme uz opet mimo tema... :-)

Podstatne je, ze ten pripravek se na cisteni koleji pouzit da.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod jipol57 » stř 20 kvě, 2020 2:49 pm

Děkuji za chemickou analýzu. Tak budu používat dál a doporučuji. Nemusí to být ten konkrétní, co současně používám. Čističů je celá škála https://www.soselectronic.cz/chemie-pro ... uct_show=1
A všem jde o jedno. Udržet dobrou vodivost a čistotu kontaktů. To je taky kontakt mezi kolejí a kolečkem. Jen bych se asi vyhnul těm, u kterých je psáno taky mazání. Aby nezůstávala mastnota, na kterou by se lepil prach.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod MisaBure83 » úte 02 čer, 2020 6:39 pm

je to klasická DIAVA
MisaBure83
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 25 kvě, 2020 10:10 am

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod Tomáš10 » pát 05 čer, 2020 1:19 pm

Jestli tomu rozumím dobře, tak ho stačí stříknout na čistý hadřík a přejet koleje ?

Neví někdo, kde sehnat tento čistící vůz

TT - čisticí vůz Lux s rotačním kartáčem SSF-09 / Lux-Modellbau 9735 9735LU

Pán v TT modeláři mi psal, že jej má rok objednaný a nic .
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků