Čištění kolejiva

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod HonzaM » stř 09 lis, 2016 7:42 am

Brejla píše:Na německých forech je k tomu dost příspěvků a prakticky všechny jsou kladné.

Můžeš prosím dát nějaký odkaz na zmíněné příspěvky na německých fórech?
Brejla píše:Při skoro každodenním provozu ošetřuji jednou za dva měsíce a zatím to funguje velice dobře.

Jakým způsobem to aplikuješ, jak to nanášíš?
Brejla píše:Olej je sice drahý, ale při výměně v převodovce v autě stejně vždycky trochu v obalu zbyde a to na kolejiště bohatě stačí.

Můžeš upřesnit jaký typ, značku používáš?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod hank » stř 09 lis, 2016 8:44 am

Brejla píše:Včelí vosk obsahuje tato varianta - http://www.tatrachema.com/detail-diava-s-vcelim-voskom.php. Ostatní varianty asi ne.


Aha, tohle jsem neznal. Já jsem reagoval na povzdech nějakého "bedňáka" (teď už to nemůžu najít), který si Diavu matlal na svoje potenciometry a údajně se mu na nich usazovalo něco jako vosk.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod Brejla » stř 09 lis, 2016 9:25 am

HonzaM píše:Můžeš upřesnit jaký typ, značku používáš?


FEBI BILSTEIN 39095. Po výměně v převodovkách aut (vychází to postupně po cca půl roku) si od servisáka beru prázdné lahve a v nich zbyde vždycky dost oleje na údržbu kolejiště.

HonzaM píše:Jakým způsobem to aplikuješ, jak to nanášíš?


Na nanesení mám na vraku staré V100PIKO miniaturní nádržku s plstěnými knoty s vedením, které nanesou olej na koleje. Nanáší se za lokomotivou.
Po cca 1 hodině nanesenou vrstvičku rozleštím. Mám soustavu třech podvozků ze staré E499PIKO, které mají na sobě na obou koncích svisle upevněny motorky s čistícími kotoučky. Používám plst používanou v autolakovnách pro leštění nových laků přilepené oboustrannou páskou, kotoučky si vysekávám sám.
Obvykle stačí projet kolejiště 2x. Při prvním hrubém průjezdu používám kotoučky z minulého finálního čištění a všech šest kotoučků potom vyhodím. Na druhý průjezd dávám nové kotoučky a samozřejmě vyčistím kola podvozků.
Pokud jsou koleje extrémně znečistěné, je možno tyto kotoučky napustit "něčím lihovým" a před nanášením oleje kolejiště projet.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod hopeter » stř 09 lis, 2016 3:22 pm

Šiklo by se foto těch udělátek... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod Jirka_US » ned 13 lis, 2016 4:36 am

Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod Sandy » úte 15 lis, 2016 8:38 am

Čerstvá zkušenost kudy ne.
Mám pseudo714ku, kterou s vnukem používáme na kobercové ježdění. Opět jsme ji po půl roce vytáhli, ale moc nejezdila. Kolečka byla, s odpuštěním, pěkně "za...dělaná". Isopropyl nepomohl, tak jsem ji prostříkl Kontaktolem. Chvilku to pomohlo, ale za chvíli byla vnitřní strana kol opět špinavá. Když se to stalo i podruhé, tak jsem rozebral podvozky a zjistil jsem, že jsou převody pěkně promazané a já si Kontaktolem hezky vymývám tuk přímo na kolečka. Hlavně, že jsem radil, že tekuté přípravky jen na filc.
A ještě jedna dávná zkušenost s Diavou. Po aplikaci na kolejnice elektricky dobré, ale ve stoupání (mám 4 cm/1 m) prakticky všechny mašiny prokluzovaly. A to i ty s bandážemi. Diava byla z dob, kdy se všechno jevilo krásně a optimisticky. Neboť jsme byli tak mladí.... :P
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod HonzaM » úte 15 lis, 2016 2:21 pm

Brejla píše:Jinak ten olej do automatických převodovek používám už několik let a je naprosto bezproblémový. Na německých forech je k tomu dost příspěvků a prakticky všechny jsou kladné.

Opakuji tuto prosbu ještě jednou - můžeš sem prosím dát nějaké odkazy o nichž se zmiňuješ?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha


Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod HonzaM » úte 15 lis, 2016 11:13 pm

Díky, částečně jsem si prošel to fórum 1zu160, na němž jsem už delší dobu přihlášen. Vyzkouším to, tu kapalinu už jsem si opatřil v jednom servisu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod Brejla » stř 16 lis, 2016 6:40 am

HonzaM píše:Opakuji tuto prosbu ještě jednou - můžeš sem prosím dát nějaké odkazy o nichž se zmiňuješ?


Zkoušel jsi někdy http://www.google.cz ? Doporučuji :mrgreen:
Všechny odkazy si fakt nepamatuji a na hledání momentálně nemám čas.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod HonzaM » stř 16 lis, 2016 7:24 am

Stačí mi ta německá fóra. Děkuji JeníkoviPluto za odkazy které sem dal.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod JenikPluto » stř 16 lis, 2016 8:23 am

Ze studijních důvodů jsem si koupil čistý parafinový olej, snad se o víkendu dostanu k ošetření kusu kolejí (čištění isopropanolem, konzervace olejem). Podobná ropná frakce je součástí i Brejlou zmíněného oleje a dříve zmíněných prostředků na ošetření kontaktů. Tak jsem na to zvědav... ;-)

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod HonzaM » stř 16 lis, 2016 9:00 am

JenikPluto píše:Ze studijních důvodů jsem si koupil čistý parafinový olej, snad se o víkendu dostanu k ošetření kusu kolejí (čištění isopropanolem, konzervace olejem). Podobná ropná frakce je součástí i Brejlou zmíněného oleje a dříve zmíněných prostředků na ošetření kontaktů. Tak jsem na to zvědav... ;-)

JP

Já jsem v blízkém servisu dostal obal se zbytkem kapaliny pro automatické převodovky Castrol ATF Dex II Multivehicle. Asi to zkusíme na kousku trati při našem sekčním setkání které začíná zítra. Zajímá mne jak se to bude chovat v případě, že na tento úsek přijedou vozidla u nichž nebudou předem vyčištěna kolečka. Rád bych věděl, zda uživatelé tohoto způsobu nejdříve vyčistí ispopropylalkoholem kolečka všech vozidel, poháněných i nepoháněných.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod BohousP » stř 16 lis, 2016 9:53 am

HonzaM píše:Já jsem v blízkém servisu dostal obal se zbytkem kapaliny pro automatické převodovky Castrol ATF Dex II Multivehicle. Asi to zkusíme na kousku trati při našem sekčním setkání které začíná zítra. Zajímá mne jak se to bude chovat v případě, že na tento úsek přijedou vozidla u nichž nebudou předem vyčištěna kolečka. Rád bych věděl, zda uživatelé tohoto způsobu nejdříve vyčistí ispopropylalkoholem kolečka všech vozidel, poháněných i nepoháněných.

No, asi bych vyžadoval čištění kolejí i koleček současně. Doma také nemyjeme podlahu, abychom po ní pak šlapali ve špinavých botech.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Čištění kolejiva

Příspěvekod HonzaM » stř 16 lis, 2016 10:16 am

BohousP píše:
HonzaM píše:Já jsem v blízkém servisu dostal obal se zbytkem kapaliny pro automatické převodovky Castrol ATF Dex II Multivehicle. Asi to zkusíme na kousku trati při našem sekčním setkání které začíná zítra. Zajímá mne jak se to bude chovat v případě, že na tento úsek přijedou vozidla u nichž nebudou předem vyčištěna kolečka. Rád bych věděl, zda uživatelé tohoto způsobu nejdříve vyčistí ispopropylalkoholem kolečka všech vozidel, poháněných i nepoháněných.

No, asi bych vyžadoval čištění kolejí i koleček současně. Doma také nemyjeme podlahu, abychom po ní pak šlapali ve špinavých botech.

To je jasné, přesto mne zajímá zkušenost. Ono není legrace vyčistit kolečka padesáti mašin a přibližně dvakrát tolik vozů. Zajímá mne jestli tento film vytvořený touto kapalinou zabrání nachytávání nečistot z koleček nebo naopak způsobí větší nachytávání takovýchto nečistot než na koleje vyčištěné isopropylalkoholem. Z našich setkání mám zkušenost že koleje vyčištěně isopropylalkoholem musíme čistit po každě směně.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků