bezpečné ovládání kolejiště se 2 trafy

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: bezpečné ovládání kolejiště se 2 trafy

Příspěvekod Miloš_P » ned 04 čer, 2023 2:28 pm

Zapojení které uvádím na svých stránkách a na které odkazuje Hopeter jsem používal asi 10 let.
http://masinky2003.wz.cz/dva_ovladace.html
Za tu dobu jsem nezaznamenal žádný požár, žádnou zničenou lokomotivu, zničené trafo atd.
Dva dvoupólové páčkové přepínače pořídíš za 50 Kč. Určitě nepoužívej schodišťové přepínače apod., ty se hodí do baráku, ale ne na ovládací panel kolejiště (rozměry, cena atd.)
Doporučuji připojit trafa přes autožárovky 12v/21W. Je to spolehlivá, účinná a léty prověřená ochrana proti zkratu. Při zratu se žárovka rozsvítí a signalizuje, že je něco špatně.
Tím nezavrhuju jiná řešení, jako elektronické pojistky atd., ale snažím se pro začátečníka s minimem znalostí navrhnout řešení, které zvládne zapojit a bude plnit požadovanou funkci.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: bezpečné ovládání kolejiště se 2 trafy

Příspěvekod pavelk » čtv 08 čer, 2023 2:21 pm

Zdravím,
děkuji za všechny příspěvky (i ty nové = hank, fulda, hopeter). Plánuji (jak bylo tady taky navrženo) využít nabídky od Luďka z Brna a setkat se s ním - myslím, že setkání naživo bude velmi užitečné.
Možná bych se zeptal ještě na jednu věc, i když by možná zasloužila nové vlákno ... koleje mám staré, takový ten ohnutý plech a slyšel jsem, že to není ideální, že tuším špatně vedou proud. Opět je mi trochu líto to dát pryč, tak mě napadlo, jestli by třeba nepomohlo zlepšit tyto vlastnosti chemické niklování. Nevíte, zda to někdo zkoušel, nebo je to hloupý nápad?
pavelk
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 01 čer, 2023 8:53 am

Re: bezpečné ovládání kolejiště se 2 trafy

Příspěvekod Miloš Pavlát » čtv 08 čer, 2023 4:56 pm

Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků