Start set...

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Start set...

Příspěvekod JendaTT » stř 28 lis, 2018 7:11 pm

Tablet používám na přehazování výhybek a telefon jen na řízení lokomotivy. Děcka to samé. A nemám s tím problém. Asi jde o zvyk.
Ale je pravda, že když si "hraju" s posunem, tak je stará dobrá červená MM fakt asi lepší - dá se na ní lépe dávkovat rychlost, přesněji najíždět k vagónům a přesněji zastavovat.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Start set...

Příspěvekod hopeter » stř 28 lis, 2018 8:18 pm

Tak z těchto všech informací bych nechtěl vybírat...
Pokud jsem správně pochopil účel nákupu tak by to mělo být pro syna pod stromek a radost si udělá i tatínek. :)
Předpokládám , že zatím nemáš nic.
Nákupem startsetu se vyřeší nejlépe začátek. Bez velkých znalostí vybalíš z krabice zapojíš podle návodu a jezdíš. Pokud je to startset bez kolejí tak není problém potřebné koleje ke startsetu přikoupit jak jsem už psal výše. Jestli v setu nebo po kusovkách je celkem jedno , jen by už mělo být jasno z jakého kolejiva se bude budoucí kolejiště stavět. Pro začátek bych ani neřešil jestli bude německý vlak nebo český , důležité je , že v setu je mašina osazená dekodérem , funkční centrála z21, trafo a ovladač Multimaus. S tímto se nechá opravdu dlouho vystačit a postupně přidávat další mašiny , dekodéry výhybek atd. Takto začínalo hodně z nás s minimem znalostí DCC a bez problémů.
Co se týká ovládání telefonem / tabletem tak to je hit poslední doby. K možnosti ovládání telefonem pomocí z21je nutné přikoupit WIFI router a kód případně jen kód a použít router vlastní. Já osobně to taky samozřejmě zkusil ale nenadchlo mě to tak , že bych odložil Multimaus. Telefon má malou obrazovku a než si kupovat tablet jen na vláčky tak raději dám peníze za bezdrátový Multimaus.
Samozřejmě se nabízí i jiné centrály ale ty se ke startsetům nedávají a pozor seš tam odkázaný na tablet/telefon nebo je třeba dokoupit multimaus či jiný ovladač.
Přeji štastnou volbu. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Start set...

Příspěvekod BohousP » čtv 29 lis, 2018 6:47 am

Ač sám mám wifi centrálu, tablet i chytrofoun (dokonce několik starších bez SIM, pro ježdění zachovalých), myslím si že mít Multimaus je téměř povinnost každého, kdo to s vláčkem myslí vážně. Minimálně na posun, nebo řízení ve stanici je "mobilní" řešení těžkopádné.
Jak píše JendaTT, tablet je nejlepší na řízení výhybek/návěstidel a příslušenství. Tam se MM moc nechytá.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2920
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Start set...

Příspěvekod fulda » čtv 29 lis, 2018 7:44 am

Ono se těžko hodnotí co vlastně tazatel chtěl.
Podle popisu klidně mohlo být cílem i kobercové ježdění a pak by bylo na zvážení si koupit kolejivo s podložím a uvažovat o dekodérech přímo ve výhybkách. Pro menší děti je to zlatá kombinace.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Start set...

Příspěvekod Ronoath » čtv 29 lis, 2018 8:31 am

Tablet či mobil má v případě ozvučených lokomotiv jednu zásadní výhodu: ikonky funkcí. Mám ve všech lokomotivách se zvukem projekty od Jacka a těch 28 funkcí ovládat přes MultiMaus či LH100 jde dobře, ale jen když si je člověk pamatuje. Když jezdíváme s kamarádem, ocení, že si nemusí nic pamatovat a koukne na displej, kde najde houkání, pískání okolků, pískání "pohotovi k odjezdu" a podobně. Jde to vyřešit papírem s popisem funkcí, ale v mobilu to člověk rovnou vidí.

Osobně bych doporučil koupit lokomotivu již digitalizovanou, na začátek to bude pohodlnější. Centrálu - těžko říci. Ještě jeden argument pro mobily: posbíral jsem od celé rodiny staré mobily a tablety a tak nás může jezdit víc najednou. Proto jsem na jednu SD kartu připravil extrahovanou aplikaci z21, exportované kolejiště a Wi-Fi přepínač na plochu, ať je to všude naprosto stejné a nemusím nikomu moc co vysvětlovat.
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 225
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko

Re: Start set...

Příspěvekod RADU065 » sob 29 říj, 2022 1:24 pm

Většina doporučuje start set s centrálou ROCO z21start a co takový PIKO SmartControl light Basis Set.Nebude pro začátečníka lépe vybavený a přívětivější.
RADU065
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte 27 črc, 2021 6:34 pm

Re: Start set...

Příspěvekod HonzaM » sob 29 říj, 2022 2:41 pm

RADU065 píše:Většina doporučuje start set s centrálou ROCO z21start a co takový PIKO SmartControl light Basis Set.Nebude pro začátečníka lépe vybavený a přívětivější.

Piko ovladač je lépe vybavený, jednodušší a má přehlednější ukládání lokomotiv, má LocoNet. Je zřejmé, že byl vyvíjen později.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Start set...

Příspěvekod HonzaM » sob 29 říj, 2022 2:52 pm

Ronoath píše:Tablet či mobil má v případě ozvučených lokomotiv jednu zásadní výhodu: ikonky funkcí. Mám ve všech lokomotivách se zvukem projekty od Jacka a těch 28 funkcí ovládat přes MultiMaus či LH100 jde dobře, ale jen když si je člověk pamatuje. Když jezdíváme s kamarádem, ocení, že si nemusí nic pamatovat a koukne na displej, kde najde houkání, pískání okolků, pískání "pohotovi k odjezdu" a podobně. Jde to vyřešit papírem s popisem funkcí, ale v mobilu to člověk rovnou vidí.

Ještě lepší je to u ovladače TCS-RC, nejen že je možné si ke všem funkcím přiřadit ikonky, hlavně je ale možné si je u každé mašiny uspořádat stejně, bez ohledu na to, jak jsou v dekodéru. Mohu tak mít u všech mašin motor, houkačku, světla atd. vždy na stejném funkčním tlačítku.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Start set...

Příspěvekod RADU065 » sob 29 říj, 2022 3:16 pm

HonzaM píše:
RADU065 píše:Většina doporučuje start set s centrálou ROCO z21start a co takový PIKO SmartControl light Basis Set.Nebude pro začátečníka lépe vybavený a přívětivější.

Piko ovladač je lépe vybavený, jednodušší a má přehlednější ukládání lokomotiv, má LocoNet. Je zřejmé, že byl vyvíjen později.


má i programovací kolej - uživatel nezapomene přehodit dráty, když se programuje...
RADU065
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte 27 črc, 2021 6:34 pm

Re: Start set...

Příspěvekod RADU065 » pát 26 kvě, 2023 3:19 pm

Zdravím,
některé start sety obsahují KOLEJIVO ROCO LINE S PODLOŽÍM u kterého výhybky nemají vodivou srdcovku.Nejsou potom problémy u lokomotiv při přejezdu výhybky jako cukání,zasekávání apod.Dají se výhybky u kolejiva roco line s podložím a centrály ROCO z21start ovládat i tabletem.
Je možné použít ovládání tabletem i u centrály PIKO SmartControl light Basis Set.
Naposledy upravil RADU065 dne sob 27 kvě, 2023 6:19 pm, celkově upraveno 1
RADU065
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte 27 črc, 2021 6:34 pm

Re: Start set...

Příspěvekod hank » pát 26 kvě, 2023 3:48 pm

RADU065 píše:Zdravím,
některé start sety obsahují KOLEJIVO ROCO LINE S PODLOŽÍM a výhybky nemají vodivou srdcovku.Nejsou potom problémy u lokomotiv při přejezdu výhybky nějaké cukání,zasekávání apod.Dají se výhybky u kolejiva roco line s podložím a centrály ROCO z21start ovládat i tabletem.
Je možné použít ovládání tabletem i u centrály PIKO SmartControl light Basis Set.


Technická: Jestli poslední tři věty byly míněny jako otázky, tak v češtině píšeme na konec otázek otazníky. Otazník je tento [?] znak.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Start set...

Příspěvekod Tomáš10 » sob 27 kvě, 2023 1:28 pm

Já to beru jako konstatování, problém je tudíž vyřešen.
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

Re: Start set...

Příspěvekod hank » sob 27 kvě, 2023 4:16 pm

Tomáš10 píše:Já to beru jako konstatování, problém je tudíž vyřešen.

:?
Jenže slovosled dvou z těch tří vět odpovídá v češtině obvyklému slovosledu otázek. Proto jsem se ozval.

Na internetu bohužel přibývá móresů ovlivňujících srozumitelnost textů. To se občas týká i zdejších diskusí.
Naposledy upravil hank dne sob 27 kvě, 2023 5:29 pm, celkově upraveno 1
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Start set...

Příspěvekod Dovi » sob 27 kvě, 2023 4:56 pm

 
Hanku,
přesně tak.



Tomáš10>

"[...] výhybky nemají vodivou srdcovku. Nejsou potom problémy u lokomotiv při přejezdu výhybky, nějaké cukání, zasekávání apod."

Říkáš, že je to konstatování (a problém je tudíž vyřešen)?

Jenže toto není konstatování, ale dotaz začátečníka na zkušenější kolegy.
Mělo-li by to být konstatování faktu, musela by to být pravdivá informace - a ne tento nesmysl.

Tudíž "problém" vyřešen není... :-)


P. S.
Ale možná jsi to myslel dobře, ironicky a správně výchovně vůči tazateli prznícímu mateřštinu - ve smyslu, že když někdo opakovaně píše svoje dotazy ostatním lidem jako věty oznamovací, tak o nějaké odpovědi vlastně asi ani nestojí...
 
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 536
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Start set...

Příspěvekod Ivan » sob 27 kvě, 2023 5:54 pm

Jenže tady nejde o kázání, ono tomu jeho textu fakt rozumět není :-(.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1686
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků