Aplikácia modelovej vody

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Aplikácia modelovej vody

Příspěvekod JuTi » sob 04 úno, 2023 8:26 am

Ahojte. Idem modelovať vodný kanál so skôr stojatou vodou. Kanál bude zarastený v určitých častiach, napr. rákosím. Mám v pláne použiť modelovú vodu Noch 60871 2K Water Gel Coloured. Táto voda by mala byť vhodná na modelovanie stojatej vody, v balení sú pribalené aj pigmenty. Mám dilemu, ako tú modelovú vodu aplikovať. Mám predpripravený kanál vyhĺbený v styrodure, upravený hlavne modelovacou hmotou Noch 60920, rôznymi akrylovými farbami a štruktúrovou pastou Noch 60823. Stačí pred aplikáciou takáto úprava kanála alebo je potrebné aplikovať ešte niečo? Videl som napríklad pri tvorbe rieky v styrodure ešte aj aplikáciu textúrovej akrylovej farby MIG Light Earth Ground. Je vhodné do kanála osadiť riasy, kamienky, drobnú trávu, rákosie a potom to zaliať modelovou vodou? Ide hlane o vzlínavosť vody. Ak by som aplikoval modelovú vodu do kanála bez vegetácie atď., ťažko by sa mi to rákosie a tráva potom osádzali do tej vody. Plávajúcu kačku mierne vnorím do polovytvrdnutej hmoty alebo ju mám nalepiť až po zaschnutí na povrch? Prosím Vás, poraďte mi. Ďakujem Vám. S pozdravom Juro
JuTi
 
Příspěvky: 42
Registrován: pát 08 led, 2021 11:12 pm

Re: Aplikácia modelovej vody

Příspěvekod Ivan » sob 04 úno, 2023 9:52 am

Juro, použil jsem sice vodu model-scene a kdysi Polák, ale ono je to zhruba podobné. Před litím určitě udělej komplet koryto, já ho vytřel akrylovým tmelem. Dále ho vysypávám hlínou, štěrkem, drobnými kamínky, prostě dle reálu. Můžeš dát i nějakou zeleň, např. molitanovou drť. Lepil jsem obyč herkulesem. Něco jsem lehce přibarvil obyčejnými akrylkami.
Proti vzlínavosti můžeš stříknout koryto vhodnou impregnací, já použil při testování nano na boty a fungovalo to. Vodě se do krajů moc nechtělo. Když jsem dělal na kolejišti finál, nakonec jsem ani neimpregnoval. Ono břehy je dle mého stejně lepší dávat po odlití. Do rákosí mi to zavzlínalo, ale mne to nevadí. Voda modelsecen se lije ve vrstě max 10mm, pak lze dát další. Podívej se do návodu. Pigment přidávej pomalu a dlouho pomalu míchej. Většinou stačí vskutku na špetku nože.
A teď to nejdůležitější doporučení. Udělej si malinký testovací rybníček a vyzkoušej, jak se voda bude chovat. Opravdu se to vyplatí.

K vodě jsem něco psal ve svém vlákně zde.

Na fóru je více vláken se zkušenostmi, tak se podívej...
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1686
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Aplikácia modelovej vody

Příspěvekod Fox » úte 07 úno, 2023 10:41 am

Voda je vděčné (a věčné) téma... mrkni na nějaká videa Luke Towana, třeba sem: https://www.youtube.com/watch?v=yygwun1cdug
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Aplikácia modelovej vody

Příspěvekod marian_r » čtv 16 lis, 2023 6:47 pm

Skúšal niekto "AK INTERACTIVE STILL WATER (AK/AK8008)" ?

Kúpil som to, urobil skúšobný zárez a voda je v priečnom priereze do "V", už som ju 5x dopĺňal, pri poslednom dopĺňaní sa nerozliala a ostali hrbčeky s jamkami. Veľmi to stráca na objeme, ale zvlhčené okraje ostávajú.

Píšu že sa to dá naliať na nesavý materiál (sklo) a potom orezávať. Tak som urobil čiaru na plastovú fóliu... a v strede je čiara, taká ryska. Tiež sa to prepadáva alebo čo.

Už som to mal napatlané aj na diorámu... Tak som to teraz vyškrabal a dám tam laminovací epoxyd...
marian_r
 
Příspěvky: 169
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Aplikácia modelovej vody

Příspěvekod mnitka » pát 17 lis, 2023 2:02 pm

marian_r píše:Skúšal niekto "AK INTERACTIVE STILL WATER (AK/AK8008)" ?

Kúpil som to, urobil skúšobný zárez a voda je v priečnom priereze do "V", už som ju 5x dopĺňal, pri poslednom dopĺňaní sa nerozliala a ostali hrbčeky s jamkami. Veľmi to stráca na objeme, ale zvlhčené okraje ostávajú.

Píšu že sa to dá naliať na nesavý materiál (sklo) a potom orezávať. Tak som urobil čiaru na plastovú fóliu... a v strede je čiara, taká ryska. Tiež sa to prepadáva alebo čo.

Už som to mal napatlané aj na diorámu... Tak som to teraz vyškrabal a dám tam laminovací epoxyd...


Tento materiál musíte lít opakovaně v malých vrstvách 1- 2mm. Pokud vznikají zvlhčené okraje je třeba je další vrstvou (vrstvami) dolít. Prakticky se jedná o stejný produkt o kterém píšu viz odkaz níže.

http://www.mnitka.com/tvorba-vodni-plochy-pomoci-realistic-water-od-woodland-scenics/
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Aplikácia modelovej vody

Příspěvekod marian_r » pát 17 lis, 2023 2:35 pm

Na obale je 3 mm vrstva... Prepadáva sa aj keď má 1 mm.
marian_r
 
Příspěvky: 169
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Aplikácia modelovej vody

Příspěvekod rawen » pát 17 lis, 2023 9:20 pm

Martine,
na dně takto nalitého jezírka je mléčně bílý povlak. Voda samozřejmě od tebe. Netušíš, čím to vzniká?

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků