Spřáhla

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Spřáhla

Příspěvekod MichalM » stř 01 úno, 2023 5:09 pm

Osobně používám krátká spřáhla Roco universal. Mezera mezi nárazníky je za mě dostatečně malá a výhodou je možnost spřahování s klasickými očkovými spřáhly. Mám několik pytlíčků různých krátkých spřáhel, která se mi doma nasbírala a zkoušel jsem různé možnosti. Některá spřáhla mají menší vzdálenost, asi všechna mají problém se spojením v oblouku, různí se ochotou spojení v případě drobného výškového rozdílu. Chce to vyzkoušet i s ohledem na uspořádání a preciznost položení kolejí.
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Spřáhla

Příspěvekod jipol57 » stř 01 úno, 2023 6:37 pm

Výšku spřáhla jsem řešil u osmidveřáků Bai H0 (Igra). Byly o 1mm níže než ostatní vozy, a při zlomech přechodů do stoupání, se od loko odpojovaly. Řešil jsem to tak, že jsem původní šachtu odřízl, a nalepil uříznutou šachtu Bramos, s kouskem pásku před šachtou. Ty nejdelší. https://www.bramos.eu/detail/32-kinematika-52mm
Nalepil jsem je přes sebe. Výška pásku, je právě 1mm, tak se nová šachta výškově srovnala s ostaními vozy. Nové Ba/Bai 4dv mám taky, ale ještě jsem je nezprovoznil.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Spřáhla

Příspěvekod rawen » sob 08 dub, 2023 8:16 am

rawen píše:Nazdar, přiživím se ve vlákně.
Dnes jsme postavili v kroužku na koleje na modulech MTB Bardotku a za ní Igra Bai / Bac. Viditelně mají spřáhla v jiné výšce, pořád se to rozpojuje. (Krom toho jsou spřáhla nakrátko, což vypadá jako jízda měch na měch, ale dva vozy na rovné koleji se nespřáhnou.)
Protože u obou s výškou spřáhla asi nehnu, prosím o radu - shánět Kuehn? nějaké pojistky (plíšky)? vystavit do poličky? ...

Předem díky, Radek

Ahoj,
vrátím se ke svému vlastnímu příspěvku (a odpovědi, kterou jsem obdržel od JendaTT) a prosím, prosím o pomoc.
Se spřáhly jsem si (nedestruktivně) pohrál, vyměnil za Kuehn a potud v pořádku. Jízda po modulech, přes výhybky, prostě po trati je nyní bez problémů. Ale stále přetrvává problém ve skryťácích (kterým se u naší modulovky nevyhnu). Tím, jak jsou vozy pěkně "nárazník na nárazník" bohužel stále vyskakují v protiobloucích, které zbytek vozů projíždí bez problémů.
Originální Igrácké kinematiky nemají téměř žádnou podélnou vůli - zatímco u jiných vozů se v oblouku pružinkou či jinak natáhnou, tady nic takového nepozoruju, resp. nedokážu dosáhnout. Proto se chci zeptat, zda někdo řešil výměnu anebo úpravu kinematik u těchto konkrétních vozů (a jak přesně).
Anebo, zda mi doporučíte nějaké aplikovatelné prodloužení spřáhla Kuehn. (Uvažuju i nad vlastní výrobou tzv. pevných spřáhel do šachty - tedy dlouhý kvádřík se dvěma čepy na koncích, ale raději bych vzal odzkoušené řešení.)

Předem děkuju za pomoc, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Spřáhla

Příspěvekod vape777 » sob 08 dub, 2023 12:29 pm

Adaptér pre predĺženie spriahla SD-model
SD1605 by mohol byť riešením.
vape777
 
Příspěvky: 96
Registrován: sob 19 led, 2008 6:54 pm
Bydliště: Poprad

Re: Spřáhla

Příspěvekod rawen » sob 08 dub, 2023 1:36 pm

Díky za tip. Máš s tím osobní zkušenost?

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Spřáhla

Příspěvekod Mates » ned 16 dub, 2023 1:40 am

Dobrý den,uměl by prosím někdo identifikovat typ spřáhla pro objednání,které se mi objevilo na vozech HO od Tilliga,novinky 2022/Q4?Jedná se o vozy cisterna R kat.č.77026,Rt kat.č.77024,Zek kat.č.77025.Je tam zespoda plastový pásek,který způsobuje pružení při zvedání očka.Děkuji za případné typy.
Přílohy
spřáhlo up.jpg
Uživatelský avatar
Mates
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 10 zář, 2009 3:24 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Spřáhla

Příspěvekod Rudolf » ned 16 dub, 2023 4:42 pm

BRAWA má spřáhla s páskem.

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Spřáhla

Příspěvekod Mates » stř 19 dub, 2023 4:41 pm

Asi neumím hledat ale od Brawy jsem nenašel jediné očkové spřáhlo,natož to s páskem.Mohu poprosit ještě o nějakou nápovědu?Děkuji.
Uživatelský avatar
Mates
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 10 zář, 2009 3:24 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Spřáhla

Příspěvekod Rudolf » stř 19 dub, 2023 6:02 pm

Pokud koupím model Brawa H0, tak má očkové spřáhlo s páskem.

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Spřáhla

Příspěvekod Milan.D. » pát 21 dub, 2023 3:45 pm

Ahoj, prošel jsem vozy od Brawy a mají to oba které mám a ten jeden už mám pár let. Stejně to mají i cisterny od Alberta (na obrázku ta nahoře) a taky to má stavebnice dřeváku od ES Pečky. Je to pásek který drží očko ve své poloze aby nedocházelo k samovolnému rozpojení na nerovnostech. Blbě se to ale rozpojuje když to člověk potřebuje, ale asi není problém to ucvaknout pokud to vadí. :) Pokud to chcete objednat zkusil bych se dotázat v těch Pečkách.
Přílohy
DSCN4625.JPG
Milan.D.
 
Příspěvky: 170
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Kavka_ a 5 návštevníků