Spřáhla

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Spřáhla

Příspěvekod Dolpi » pon 09 led, 2023 10:34 am

Zdravím, uvažuji nad koupí tohoto typu spřáhla: https://www.itvlaky.cz/sprahla/56048/
Předpokládám, že by měly zajistit kratší mezery mezi vagony oproti původnímu typu: https://www.itvlaky.cz/sprahla/h0-sprah ... iko-56030/
Jak je to se spolehlivostí? Nerozpojují se vagony ani v oblouku? Děkuji
Dolpi
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 14 úno, 2018 2:52 pm

Re: Spřáhla

Příspěvekod JaroHo » pon 09 led, 2023 12:11 pm

Jde o to že modely Roco jsou dodávány s jejich krátkými spřáhly a pak tu je Fleischmann. Za mě tvarově nejstabilnější a nejbytelnější jsou spřáhla Fleischmann profi. Mám obojí a Fleischmann je podle mě top. Roco krátké spřáhlo se mi už několikrát ohnulo, v krabičce je moc dlouhé a tak pro vagony acme se musí upravit vnitřek krabiček. Fleischmann profi je kratší, robustnější.Piko spřáhlo mi velmi připomíná zmiňované Roco.
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1428
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Spřáhla

Příspěvekod Dolpi » pon 09 led, 2023 12:45 pm

Dolpi
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 14 úno, 2018 2:52 pm

Re: Spřáhla

Příspěvekod jipol57 » pon 09 led, 2023 12:54 pm

Ano. Já je taky používám, Fleischmann, ale prý se u delších, těžších vlaků rozpojují. Větší tah prý snesou ROCO. Ale Fleischmann je vyšší a robusnější a tím má výhodu na tratích s větším stoupáním na krátké vzdálenosti. Ve zlomech přechodů se ROCO rádo vyvlíkne. U delšího vozu je to výškové rozpětí větší, u krátkých menší a rozpojí se, když je spojen dlouhý a krátký. Vlastní zkušenost, na mé "horské dráze". Fleischmann je tomu odolnější.
PIKO neznám, ale působí na mně z obrázku jako ROCO.

EDIT: Jinak, kromě očkového, jsou všechny krátká, a měly by být mezery mezi nárazníky malé.
jipol57
 
Příspěvky: 1185
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Spřáhla

Příspěvekod JaroHo » pon 09 led, 2023 1:58 pm



Jo to je ono
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1428
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Spřáhla

Příspěvekod JaroHo » pon 09 led, 2023 2:43 pm

něco k těm Piko spřáhlům. řekl bych že dělají větší mezeru než výše zmińovaná https://www.youtube.com/watch?v=NB6VSsMflEc
v recenzi jsou sice vodivé varianty ale jinak je to to samý
a tady video o ostatních spřáhlech https://www.youtube.com/watch?v=2BvKvOKjZwA
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1428
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Spřáhla

Příspěvekod StandaR » pon 09 led, 2023 3:13 pm

Průběžně řeším otázku spřáhel taky. Koupil bych jich pár kousků a vyzkoušel v různých situacích, které se ti budou nejpravděpodobněji stávat. Pokud se zalíbí jejich funkčnost, budeš už jich pár mít. Pokud ne, není to taková investice
StandaR
 
Příspěvky: 642
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Spřáhla

Příspěvekod Jirka Černý » pon 09 led, 2023 8:15 pm

Zrovna také řeším spřáhla, hlavně tedy z důvodu že je potřebuju nějak sjednotit proto že jsem se už dopracoval ke třem druhům a to přináší dost komplikací. Mám to krátké Roco s kterými není problém a chtěl jsem na ně přejít kompletně, jen mi vadí že jak bych tak řekl dost z modelu opticky trčí a nevypadá to moc dobře.
Jirka Černý
 
Příspěvky: 123
Registrován: úte 05 led, 2021 5:17 pm

Re: Spřáhla

Příspěvekod Vysočina » pon 09 led, 2023 9:22 pm

Jirka Černý píše:Zrovna také řeším spřáhla, hlavně tedy z důvodu že je potřebuju nějak sjednotit

Můj postřeh - provozuji všechny nákladní vozy se spřáhly FLM a osobní dopravu (nad 25 cm) se spřáhly ROCO. Kopcovitá trať se změnou nivelity a vozy nad 250 mm KO :roll: . Proto tento rozdíl ...
:?: a dovětek - všechny více vozové vlaky osobní dopravy "parkují" na rovných kolejích (i do 350 cm...)
(.) P R U D Í Č
Vysočina
 
Příspěvky: 138
Registrován: ned 29 lis, 2009 1:09 pm
Bydliště: 758029 HCV

Re: Spřáhla

Příspěvekod Dolpi » pon 16 led, 2023 9:30 am

Díky všem za odpovědi. Momentálně mám akorát ovál a krajinku budu stavět v budoucnu. Zatím pořídím ty Fleischmann Profi.
Dolpi
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 14 úno, 2018 2:52 pm

Re: Spřáhla

Příspěvekod rawen » pon 30 led, 2023 7:20 pm

Nazdar, přiživím se ve vlákně.
Dnes jsme postavili v kroužku na koleje na modulech MTB Bardotku a za ní Igra Bai / Bac. Viditelně mají spřáhla v jiné výšce, pořád se to rozpojuje. (Krom toho jsou spřáhla nakrátko, což vypadá jako jízda měch na měch, ale dva vozy na rovné koleji se nespřáhnou.)
Protože u obou s výškou spřáhla asi nehnu, prosím o radu - shánět Kuehn? nějaké pojistky (plíšky)? vystavit do poličky? ...

Předem díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Spřáhla

Příspěvekod JendaTT » pon 30 led, 2023 11:39 pm

Ahoj, poloha spřáhel je základ všeho, bez toho to prostě nepůjde.
Zkus mrknout sem, třeba tě napadne, co by se s tím dalo dělat...
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Spřáhla

Příspěvekod rawen » úte 31 led, 2023 4:07 am

Anoj Jendo.
Tak napoprvé jsem chtěl zanadávat, že takovej začátečník nejsem, abys mě posílal k lokopinovi ...
Ale pak mi to docvaklo - chci jezdit : ani tovární model není svatý a budu muset říznou do živého.

Tak díky, slyšet jsem to nechtěl, ale musel. Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Spřáhla

Příspěvekod Jirka Černý » úte 31 led, 2023 6:00 am

Tak jsem konečně jednu soupravu sjednotil na ROCO. Velká spokojenost, vypadá to lépe. Skvěle se zapojuje a nevýhodu rozpojování do velké změny stoupání jsem proměnil ve výhodu protože musím vždy uklidnit kolejiště a takto se při troše cviku i zapojené vagony prostě posbírají. Jedna nevýhoda je, opravdu ošklivě a nepřirozeně to trčí takže třeba odpojený krátký vagon fakt ohavnost a na konci soupravy také, vyřešil jsem to tím že mám jasně daný koncový vagon. Kdybych byl fanda do posunování tak bych uvažoval o něčem jiném.
Jirka Černý
 
Příspěvky: 123
Registrován: úte 05 led, 2021 5:17 pm

Re: Spřáhla

Příspěvekod JaroHo » úte 31 led, 2023 8:12 am

včera jsem vytáhl ze skříně set cibulí roco, a zjistil jsem že tam nedali krátký spřáhla roco, jen očka, neva. Na barče mtb jsem měl krátký už daný, tak je jediný problém, že se opírá o pluh a tak je mírně ztopořené. Na vozech Igra jsem problém neměl, někdy, podle toho jak jsou zpřáhla pokroucemý z krabočky, tak zlobí že se nedají spojit, musí se do spřáhla párátkem strčit do strany. Taky jsem zaznamenal že s některými vozy jsem musel do sebe prásknout, tušim že tillig, aby spřáhla roco zaklapla. Fleischmann je podle mě lepší. Moc nejezdim takže na soudy je ještě brzy.
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1428
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků