Navestidla spadovistni, seradovaci

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Navestidla spadovistni, seradovaci

Příspěvekod belgarat » ned 14 srp, 2022 2:45 pm

Panove, hraju si s kodem sidlova dekoderu uni16ard-nav-mx ... je hezky obecny, takze pro navestidlo az uvazuje 10 vystupu, klasickych 5 svetel, pak 2 rychlostni pasky, dolni bilou plus navest "zpet". Ty posledni 2 veci moc neznam. V https://www.masinky.info/wp-content/upl ... %20c_3.pdf jsem se docetl ;) kdy se to pouziva -- pisou u spadovistnich navestidel.

Pisou take:
D1 píše:1582. Návěsti Sunout pomalu, Sunout rychleji a
Přísun soupravy vozidel ke kmenovému spádovištnímu návěstidlu mohou též návěstit světelná
hlavní návěstidla platná pro jízdu vlaků i posun nebo světelná seřaďovací návěstidla


Moje otazka je: vyskytuje se v realu kombinace hlavniho navestidla (ktere ma napr. klasicka svetla zluta-zelena-cervena) + spadovistniho (s dvema bilymi a modrou). Skoro by se mi hodilo, aby bylo navestidlo vzdy
v prave jedne ze skupin hlavni+cestove+oddilove, NEBO spadovistni+seradovaci (duvod je sprosty, kdyby to tak bylo, melo by kazde max 8 svetel, a dalo by se trochu optimalizovat...)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Navestidla spadovistni, seradovaci

Příspěvekod sidlo » ned 14 srp, 2022 4:18 pm

belgarat píše:Pisou take:
D1 píše:1582. Návěsti Sunout pomalu, Sunout rychleji a
Přísun soupravy vozidel ke kmenovému spádovištnímu návěstidlu mohou též návěstit světelná
hlavní návěstidla platná pro jízdu vlaků i posun nebo světelná seřaďovací návěstidla


Spojení Hlavního návěstidla a Spádovištního návěstidla je specilání případ viz https://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/7700-Posunovaci-zalohy-v-uzlu-Ceska-Trebova/
Obrázek
Ve vjezdové skupině končí vlaková cesta u hlavního návěstidla cestového návěstí Stůj. Vlaková lokomotiva odstoupí na návěst Posun dovolen. Posunovací lokomotiva potom na návěst Sunout rychle (Posun dovolen) a Sunout pomalu sune vozy (vlak) na svážný pahrbek. Návěstidlo má tři světla Bílá - Červená - Bílá. Ta Červená nahrazující Modrou odlišuje hlavní návěstidlo od Opakovacího seřaďovacího návěstidla.

Použití spádovištního návěstidla bez spádoviště nemá smysl. Postavit v modelu spádoviště je opravdu obtížný úkol.

belgarat píše:Moje otazka je: vyskytuje se v realu kombinace hlavniho navestidla (ktere ma napr. klasicka svetla zluta-zelena-cervena) + spadovistniho (s dvema bilymi a modrou). Skoro by se mi hodilo, aby bylo navestidlo vzdy v prave jedne ze skupin lavni+cestove+oddilove

Každé návěstidlo je vždy jen v jedné skupině - odjezdové, vjezdové, cestové, oddílové...
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Navestidla spadovistni, seradovaci

Příspěvekod belgarat » ned 14 srp, 2022 8:32 pm

sidlo píše:
belgarat píše:Moje otazka je: vyskytuje se v realu kombinace hlavniho navestidla (ktere ma napr. klasicka svetla zluta-zelena-cervena) + spadovistniho (s dvema bilymi a modrou). Skoro by se mi hodilo, aby bylo navestidlo vzdy v prave jedne ze skupin lavni+cestove+oddilove

Každé návěstidlo je vždy jen v jedné skupině - odjezdové, vjezdové, cestové, oddílové...


Tady jsme si drobatko nerozumeli: ty beres skupiny podle zeleznicniho vyznamu = ano, je v jedne skupine. Ale pro ucely modelu (software) me napadlo ze by slo postulovat, ze navestidlo je hlavni/cestove/oddilove (jedno z toho), kde predpokladam je maximum mozneho petisvetlo + rychlostni pruhy (je to tak ?) nebo (vylucovaci nebo) seradovaci/spadovistni - a tudiz se neuplatni pruhy (nikdy) a namisto nich se daji predpokladat jina svetla (treba zpet a dolni bila). Proste 10 vystupu se nevleze do 1 byte ;) tak jsem chtel vyzjistit, zda se nedaji rozdelit do kombinaci po 8 a mene. Myslenka konfigurovat konkretni skutecne zapojena svetla na konkretnim navestidle je fajn, setri vystupy ;)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Navestidla spadovistni, seradovaci

Příspěvekod sidlo » pon 15 srp, 2022 4:48 am

Pokud se budeme držet předpisu ČSD z roku 1962, rychlosti 40, 60 a 80 km/h, a nebudeme uvažovat rychlost 30 km/h, tak pro hlavní návěstidla je 6 světel + 2 pruhy. To šesté světlo je modrá pro vložená návěstidla. Tím pádem obsáhneš i předvěsti a seřaďovací návěstidla.
Dvě bílé + červená + modrá + indikátor Z je pro spádovištní návěstidla. Ale to je taková modelářská rarita, že ji můžeme zavrhnout.
Rozdělit návěstidla podle barevné kombinace světel použil HonzaM v návrhu pro dekodér MGP Signal dekoder CZ http://www.mollehem.se/index.php/en/control-and-electronics/loconet-components/signaldecoder-cz-e-detail.
P.S. mě se ta cesta dělat dekodér podle počtu světel nelíbí. Jenom se dohaduji, proč ji HonzaM zvolil. V zemích se směrovou návěstní soustavou se toto řešení nabízí. HonzaM se jenom snažil napasovat návěstidlo s rychlostní soustavou na dekodér se směrovou soustavou. Musel se podřídit už existujícímu hardware. Ale je to drbání se pravou rukou za levým uchem.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Navestidla spadovistni, seradovaci

Příspěvekod HonzaM » pon 15 srp, 2022 7:13 am

sidlo píše:Rozdělit návěstidla podle barevné kombinace světel použil HonzaM v návrhu pro dekodér MGP Signal dekoder CZ http://www.mollehem.se/index.php/en/control-and-electronics/loconet-components/signaldecoder-cz-e-detail.
P.S. mě se ta cesta dělat dekodér podle počtu světel nelíbí. Jenom se dohaduji, proč ji HonzaM zvolil. V zemích se směrovou návěstní soustavou se toto řešení nabízí. HonzaM se jenom snažil napasovat návěstidlo s rychlostní soustavou na dekodér se směrovou soustavou. Musel se podřídit už existujícímu hardware. Ale je to drbání se pravou rukou za levým uchem.

Dekodér MGP se podle počtu světel neliší, k jednomu dekodéru lze připojit deset návěstidel majících různou kombinaci světel, hardware je stále stejný. Nicméně i drbání se pravou rukou za levým uchem by bylo lepší než tu možnost nemít vůbec než muset mít víc dekodérů s různým hw. Je také otázkou kolik modelových kolejišť využije všechny existující varianty. Na našich modulech ani na domácím kolejišti mi se stávajícími dekodéry MGP žádné kombinace nechyběly, za jejich přednost považuji fakt, že k vytvoření příslušných návěstních znaků nepotřebují žádný externí počítač. Na menší stanici ti stačí jeden dekodér pro všechna vjezdová i odjezdová návěstidla, včetně závislosti návěstního znaku na stavu odjezdového návěstdla jednoduše tak, že návěstní dekodér sleduje stav výhybek postavené cesty, obsazenosti projižděné cesty a stav odjezdového návěstidla.
Funkčnost může potvrdit třeba jirkátor.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4073
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Navestidla spadovistni, seradovaci

Příspěvekod lajblt » pát 09 zář, 2022 10:01 am

2 belgrarat: Pro naše, tedy modelářské účely, je skutečně vhodnější dělit návěstidla podle účelu.

Pokud uvažuji 1 Byte, jehož každý bit má sloužit k obsluze jednoho ze světel na návěstidle (svítí/nesvítí), pak i u plně osazeného návěstidla rychlostní soustavy nebude problém.
Na žádném návěstidle ČSD/SŽDC nikdy nebude více, než 5 světel a 2 pruhy (Ž-Z-Č-B-Ž ŽP-ZP). Pokud zahrnu i možnost zobrazení znaku "rychlost 30 km/h", pak nejvýše 6 svítilen a 2 pruhy (Ž-Z-Č-B-Ž-30 ŽP-ZP). Lze sice uvažovat i návěstidla pro návěstění rychlostí 100 a více km/h, PUR indikátory a jiné speciality - ale ruku na srdce, kdo to na kolejišti má? :))
Spádovištní návěstidla mají buď jen červené (kmenové spádovištní návěstidlo) nebo jen modré světlo (opakovací spádovištní návěstidla), 2 světla bílá a indikátor "Z". Tudíž i zde se vejdeme do 1 Byte.

Co se týká systému MGP, stále chybějí některé typy návěstidel, např. vjezdová Ž-Č-B nebo Ž-Č-B-Ž pro stanice koncové nebo úvraťové.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Navestidla spadovistni, seradovaci

Příspěvekod belgarat » sob 10 zář, 2022 11:52 am

2 lajblt: ukazalo se ze na _tomhle_ miste neni setreni efektivni :)) momentalne se spis zamyslim (u Sidlovy implementace) nad nejakou usporou prevodni tabulky aspektu (uzivatelske ocislovani navesti > JMRI ocislovani), momentalne mam diky ni omezeni na "pouhych" ovladanych 16 navestidel.

Zrovna teda mam v rucni vyrobe DPS pro 6x 5svetlo (32 vystupu). Fulda (a vlastne kdokoliv z elektrotechniku) by zaplakal, mam pocit, ze mi tam chybi par kondenzatoru a podobne bizuterie kolem IC ... no snad to bude fungovat.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna


Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků