KOLEJIVO

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod hank61 » pát 15 říj, 2021 5:43 pm

patamatix píše:Ok, ale jaké poloměry se dělají nejmenší?


Tuto otázku bych zde snad ani nepokládal. Né snad, že by ti nikdo neodpověděl, ale chtít stavět byť malé kolejiště a nemít ani v tomto jasno???? :?
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod patamatix » pát 15 říj, 2021 5:52 pm

A protože v tom nemám jasno tak se tu ptám , je my jasné že zkušeným tyto otázky přijdou stupidní, ale kdo jiný my má poradit. Pořád někde hledám a každá odpověď mě někam dovede :wink: Určitě si vše časem zjistím, ale vaše rady či odkazy kde hledat posouvají rychleji vpřed. Děkuji každému za trpělivost :)
Uživatelský avatar
patamatix
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08 říj, 2021 6:34 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod hank61 » pát 15 říj, 2021 5:59 pm

Chápu, že podívat se do nabídky TT kolejiva jakéhokoliv mašinkářského eshopu dá dost zabrat... Snazší je se zeptat..
Naposledy upravil hank61 dne pát 15 říj, 2021 6:23 pm, celkově upraveno 1
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod workous » pát 15 říj, 2021 6:08 pm

Jak píše Hank hledej info TT modelář.
[[/i]Oblouky se vyrábějí s úhly 10, 20 a 30 stupňů a dvou poloměrech - 321 a 365 mm:

72130 - R130, oblouk poloměru 321 mm, 30°, 12 kusů do kruhu, balení 6 ks
72110 - R110, oblouk poloměru 321 mm, 10°, 36 kusů do kruhu, balení 6 ks
72230 - R230, oblouk poloměru 365 mm, 30°, 12 kusů do kruhu, balení 6 ks
72220 - R220, oblouk poloměru 365 mm, 20 ° (protioblouk výhybky), 18 kusů do kruhu, balení 6 ks
72210 - R210, oblouk poloměru 365 mm, 10°, 36 kusů do kruhu, balení 6 ks
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod patamatix » pát 15 říj, 2021 6:28 pm

hank61 píše:Chápu, že podívat se do nabídky TT kolejiva jakéhokoliv mašinkářského eshopu dá dost zabrat... Snazší je se zeptat..


Obchodů je hodně a ne ve všem jsem se z orientoval. Pokud tě má otázka urazila, tak se velice omlouvám.
Uživatelský avatar
patamatix
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08 říj, 2021 6:34 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod patamatix » pát 15 říj, 2021 6:30 pm

workous píše:Jak píše Hank hledej info TT modelář.
[[/i]Oblouky se vyrábějí s úhly 10, 20 a 30 stupňů a dvou poloměrech - 321 a 365 mm:

72130 - R130, oblouk poloměru 321 mm, 30°, 12 kusů do kruhu, balení 6 ks
72110 - R110, oblouk poloměru 321 mm, 10°, 36 kusů do kruhu, balení 6 ks
72230 - R230, oblouk poloměru 365 mm, 30°, 12 kusů do kruhu, balení 6 ks
72220 - R220, oblouk poloměru 365 mm, 20 ° (protioblouk výhybky), 18 kusů do kruhu, balení 6 ks
72210 - R210, oblouk poloměru 365 mm, 10°, 36 kusů do kruhu, balení 6 ks


Děkuji :wink:
Uživatelský avatar
patamatix
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08 říj, 2021 6:34 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod Zlámalík » pát 15 říj, 2021 7:11 pm

Výše uvedené je kolejivo fy Kühn, geometrie přehledně zde: https://ttmodelar.eu/index.php?route=pr ... 14_131_135

V TT můžeš koupit i kolejivo Tillig, jeho geometrie je popsána tady: http://lokopin.wz.cz/body.php/kolejivo/ ... ie/geo.htm

Oba systémy se dají s určitým omezením kombinovat - mají stejnou celkovou výšku, ale jinak vysokou kolejnici, takže při přímém spojení by vznikl zub, existují ale přechodové spojky. Doporučoval bych pro začátek zvolit jeden ze systémů a seskládat to z něj. Existují flexibilní (ohebné) koleje, ale počítej s tím, že v TT je uznávané minimum, na které konstruují výrobci svoje vozidla, poloměr 310 mm. Ale krátké vozy a některé loko projedou i mnohem méně, prostuduj zdejší rubriku "Minikolejiště".
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod patamatix » pát 15 říj, 2021 7:26 pm

Zlámalík píše:Výše uvedené je kolejivo fy Kühn, geometrie přehledně zde: https://ttmodelar.eu/index.php?route=pr ... 14_131_135

V TT můžeš koupit i kolejivo Tillig, jeho geometrie je popsána tady: http://lokopin.wz.cz/body.php/kolejivo/ ... ie/geo.htm

Oba systémy se dají s určitým omezením kombinovat - mají stejnou celkovou výšku, ale jinak vysokou kolejnici, takže při přímém spojení by vznikl zub, existují ale přechodové spojky. Doporučoval bych pro začátek zvolit jeden ze systémů a seskládat to z něj. Existují flexibilní (ohebné) koleje, ale počítej s tím, že v TT je uznávané minimum, na které konstruují výrobci svoje vozidla, poloměr 310 mm. Ale krátké vozy a některé loko projedou i mnohem méně, prostuduj zdejší rubriku "Minikolejiště".


To je přesně to co jsem hledal.
Děkuji :D
Uživatelský avatar
patamatix
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08 říj, 2021 6:34 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod Toch » úte 19 říj, 2021 1:27 pm

Dobrý den, potřebovali bych, jako mnozí zde, trochu popošťouchnout a posvětit jestli jsem si informace nasbírané zde na fóru dobře vyložil.

Vybírám kolejivo pro svůj budoucí H0 layout 4x5m, VI epocha, Digitál.
Jestli to dobře chápu hodně se řeší výška kolejnice čím nižší tím více "modelové", ale "horší" jízdní vlastnosti.
Dále se hodně řeší výrobce protože každý má jinak dlouhé výhybky tím pádem zásadně jinou geometrii nádraží.
Možné trochu zrbkle jsem koupil PECO code100 starter pack (ještě jsem ho ale nenačnul).
Plánek kterým jsem se posléze inspirovoal je navržen v PECO code 75 (zjištěno až po nákupu).
Nicméně jestli to dobře chápu code 100 můžu použít na skryťák, a na viditelné trati code 75
Přechod se vyřeší přechodovou kolejí. Je PECO dobrá volba? Čekání na objednávku mi nevadí jsem ve fázi 0 zatím :)

Dále mě zajímalo proč u code 75 není kompletní sortiment ale pouze výhybky a flexy? Špatně hledám nebo to má nějaký skrytý význam? Vše se řeže a staví z flexi?
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod milan ferdián » úte 19 říj, 2021 3:30 pm

Toch píše:Dobrý den, potřebovali bych, jako mnozí zde, trochu popošťouchnout a posvětit jestli jsem si informace nasbírané zde na fóru dobře vyložil.

Vybírám kolejivo pro svůj budoucí H0 layout 4x5m, VI epocha, Digitál.

O.K.
Toch píše:Jestli to dobře chápu hodně se řeší výška kolejnice čím nižší tím více "modelové", ale "horší" jízdní vlastnosti.

A to napsal kdo :?: Horší jízdní vlastnosti jsou jestli máš vyšší okolek, tzn. že vyšší okolek poskakuje po kolejivu CODE75.
Toch píše:Dále se hodně řeší výrobce protože každý má jinak dlouhé výhybky tím pádem zásadně jinou geometrii nádraží.

Ano, každý výrobce kolejiva má svoji individuální geometrii kolejiva. Výhybky od výrobců mají v nabídce v H0 úhly výhybek 22°30´, 18°, 15°, 12° a štíhlejší.
Toch píše:Možné trochu zrbkle jsem koupil PECO code100 starter pack (ještě jsem ho ale nenačnul).

Tady je na místě otázka zda PECO Setrack nebo PECO Streamline :?:
Toch píše:Plánek kterým jsem se posléze inspirovoal je navržen v PECO code 75 (zjištěno až po nákupu).

A to je který :?:
Toch píše:Nicméně jestli to dobře chápu code 100 můžu použít na skryťák, a na viditelné trati code 75

Můžeš, ale je to zbytečná komplikace. Buď se rozhodneš mít na celém kolejišti CODE100 nebo CODE83 nebo CODE75 :D .
Toch píše:Přechod se vyřeší přechodovou kolejí. Je PECO dobrá volba? Čekání na objednávku mi nevadí jsem ve fázi 0 zatím :)

Znytečnost, když zvolíš jednotné CODE :!:
Toch píše:Dále mě zajímalo proč u code 75 není kompletní sortiment ale pouze výhybky a flexy? Špatně hledám nebo to má nějaký skrytý význam? Vše se řeže a staví z flexi?

Kompletní sortiment čeho :?: Kusového kolejiva přímé a obloukové :?:
PECO Streamline CODE75 sortiment
- flexi (čtyři druhy pražců) -
- výhybka jednoduchá L/P krátká -
- výhybka jednoduchá L/P střední -
- výhybka jednoduchý L/P dlouhá -
- výhybka oblouková L/P -
- výhybka "Y" -
- výhybka "Y" (dvojnásobný úhel) -
- výhybka trojcestná odsazená -
- křižovatka (dvojnásobný úhel) -
- křižovatka -
- výhybka křižovatková poloviční -
- výhybka anglická -
- přechodová SL-113 z CODE100 na CODE75 (ověřit :!: ) -
- spojky vodivé a nevodivé (izolované)
- Catch Point L/P (nemám páru o co se jedná)

...potom už jen domácí výroba nebo u profíku.

Poznámka
Kolejový plán kolejiště nebo stanice se dá navrhnout v programech wintrack a dalších. Oficiálně geometrie kolejivo PECO v EU, neexistuje. :!: Pro stavbu kolejiště se používají papírové šablony výrobce PECO.
Pozor, kolejivo PECO je navrženo dle anglických zvyklostí a norem :!: (otázkou je, zda je u prodejců v prodeji po Brexitu)
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod Toch » úte 19 říj, 2021 4:24 pm

Dekuji za odpověd :)
A to napsal kdo :?: Horší jízdní vlastnosti jsou jestli máš vyšší okolek, tzn. že vyšší okolek poskakuje po kolejivu CODE75.

Vozový park mám nový žádné starší loko, takže předpokládám že se nižší výšky teda bát nemusím. děkuji
Tady je na místě otázka zda PECO Setrack nebo PECO Streamline :?:

Starter set je Setrack, a dvě flexi k tomu mám streamline :)
A to je který :?:

Je to Hranice město :), více o tom až si založím vlákno, ale ve zkratce jsem návrh trochu okleštil, a chtěl bych ho postavit na půlku, nerad bych vystřelil jako megaloman a skončil rámem a 5xpředělávaným kolejivem v ceně nové fábie .
Kusového kolejiva přímé a obloukové :?:

Ano přišlo mi zvláštní, že ostatní "sady" mají kusová kolejiva a code 75 nikoliv.
Kolejový plán kolejiště nebo stanice se dá navrhnout v programech wintrack a dalších.

Na to se právě chystám ale říkal jsem si, že bych alespoň v kolejivu měl mít jasno:)

Každopádně ještě jsem měl záložní plán a to, že PECO použiju na cvičný okruh kde si ledas co vyzkouším než začnu veledílo.
Z toho mo mi vyplívá otázka přímo na vás Milane (jestli vás teda s dovolením, mohu takto oslovovat) a to kdyby jste měl doporučit alternativní kolejivo pro plánek Hranice město, které by to bylo :?:

Předem děkuji za váš čas a vlastně i za všechny ty plánky a rady co se tu povalují po fóru, jsou velkým přínosem.
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod milan ferdián » úte 19 říj, 2021 5:13 pm

Toch píše:Dekuji za odpověd :)
Z toho mo mi vyplývá otázka přímo na vás Milane (jestli vás teda s dovolením, mohu takto oslovovat)

V poho :wink: .... a není za co :P .
Toch píše:a to kdyby jste měl doporučit alternativní kolejivo pro plánek Hranice město, které by to bylo :?:
Předem děkuji za váš čas a vlastně i za všechny ty plánky a rady co se tu povalují po fóru, jsou velkým přínosem.

No, to jsem musel hluboko šáhnout do archívu, než jsem kolejiště vyštrachal :D . Plánek kolejiště byl na zakázku a na míru místnosti, nemluvě vyřešení extra přístupu k jedním dveřím zastavěné kolejištěm. Tam se ukázaly s problémy neexistence geometrie kolejiva PECO a to u obloukových výhybek. Málokdo ví, že vnitřní poloměr obloukové výhybky nemají dvojnásobný úhel. Všechny výhybky samotné od PECA jsou zvláštností.
Kluci kolejivo PECO brali kvůli nízké cenové hladiny, prostě bylo lacinější než ceny evropských výrobců kolejiva. Já doporučuji kolejivo TILLIG/ELITE, je dražší, ale odpovídá evropským zvyklostech na železnicích. Když vytváříte zhlaví v kolejivu PECO, musíte vkládat kousky kolejiva mezi výhybkami, aby jste dosáhli osovou vzdálenost v H0 55 nebo 59 mm.
S tím tvrzením, že je to u kolejiva se sortimentem jen u CODE75, bych brzdil. Kolejivo s přímými a obloukovými kolejemi má v H0 jen PECO Setrack CODE100 a to jen s jednoduchými, obloukovými výhybkami a symetrická. Pro doplnění, v N/1:160 PECO Setrack CODE80. Ostatní nabízené kolejivo StreamLine CODE100, CODE83 a CODE75 je nabízeno jen s flexi kolejemi.
Budeme všichni zvědavy, jak se s kolejištěm popasuješ.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod H0nza » sob 18 pro, 2021 5:11 pm

Toch píše:Dobrý den, potřebovali bych, jako mnozí zde, trochu popošťouchnout a posvětit jestli jsem si informace nasbírané zde na fóru dobře vyložil.

Vybírám kolejivo pro svůj budoucí H0 layout 4x5m, VI epocha, Digitál.
Jestli to dobře chápu hodně se řeší výška kolejnice čím nižší tím více "modelové", ale "horší" jízdní vlastnosti.
Dále se hodně řeší výrobce protože každý má jinak dlouhé výhybky tím pádem zásadně jinou geometrii nádraží.
...
Vše se řeže a staví z flexi?


Zdravím,
jen názor - stanici Mokrá nad Soupravou (také v ŽM 06/2020) jsem stavěl z ROCOline s výškou kolejnice 2,1 mm (tj. code 83). Hledal jsem kompromis mezi robustností (zejm. u výhybek) a modelovostí. Nešlo o diorama, alebrž o provozované a hlavně reálně udržovatelné kolejiště. S výškou profilu možná víc než jízdní vlastnosti souvisí odolnost - když jazyky výhybky tisíckrát přejedeš hadrem, mělo by z nich ještě něco zbýt. Po pár letech provozu můžu říct, že se kolejivo osvědčilo. Výhody:
- dobře navržená geometrie (i při použití štíhlých výhybek na průjezdných kolejích vyšlo zhlaví kratší než z výhybek PECO - viz foto - až se mi nechtělo věřit)
- vzhledově celkem OK (vizuálně pro VI. epochu asi za Tilligem, ale prostě jsem se z nějakého důvodu vrátil k Rocoline)
- příjemná stavba, provozně bez problémů
Jo, a vše jsem řezal a stavěl z flexi (protože jinak pěkný poloměr oblouku nejde udělat) :D
https://www.youtube.com/watch?v=6GyBkeS6AVc
Honza
Přílohy
2359-1600.JPG
H0nza
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 25 lis, 2010 7:42 am

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod JaroHo » sob 18 pro, 2021 5:34 pm

vypadá to hezky, fotky kde že jsou? Nějak nevidim odkaz. Rocoline asi bez podloží...a díky
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod H0nza » ned 19 pro, 2021 8:55 am

elvis.jarous píše:vypadá to hezky, fotky kde že jsou? Nějak nevidim odkaz. Rocoline asi bez podloží...a díky

Jojo, výhody systémového podloží (zejména pro stanici) mně nějak zůstaly utajeny...
Fotek mám fůru, ale nechci to tady zaplevelovat. A zatím jsem nenašel čas je někam vyvěsit.
Přílohy
IMG_9725B.jpg
IMG_9715A1600.jpg
terminál 01D_1600.jpg
H0nza
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 25 lis, 2010 7:42 am

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

cron