Diorama TT

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Diorama TT

Příspěvekod TeroXmiX » ned 21 říj, 2018 6:28 pm

Dobrý den,

začínám s modelovou železnicí a tak jsem si řekl, že si některé postupy vyzkouším na malé dioramě. Nedělal jsem jí podle žádné předlohy pouze podle své fantazie.
Musím říct, že mě to velice chytlo a těším se až se pustím do větší stavby.
Budu rád za Vaše názory i když prosím o shovívavost je to mé první setkání a zkoušení s kolejovou železnicí TT.

https://www.rajce.net/a15605843

Díky za shlédnutí.
TeroXmiX
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 01 říj, 2018 12:19 pm

Re: Diorama TT

Příspěvekod Myšpulín » ned 21 říj, 2018 6:48 pm

Několik málo poznámek:
Každé auto by asi na tom přejezdu zanechalo spodek. Je potřeba jej trošku víc "zplanýrovat".
Existují nějaká pravidla pro délku nástupiště. Občas jsou krátká, ale myslím, že takto ne. Ale na zkoušku dobré, ale prostuduj zakončení.
K zastávce půjdu asi přímo od přejezdu, nebudu obcházet smrk a budku. To pro logické vedení cestiček.
Ten betonový čerstvě odstřelený flek se trošku nepovedl. To je asi největší problém, který to ruší. Chtělo by to trošku zdrsnit, lépe natřít, udělat světlejší a tmavší místa a nechat to zarůst.
A jedna hnidopišská: Smrk rostoucí osamoceně na louce má většinou větve až na zem.

Myslím, že na osahání velmi dobré. Vítej mezi námi a doufám, že příště uvidíme něco dalšího a alespoň stejně hezkého.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Diorama TT

Příspěvekod hank » ned 21 říj, 2018 7:12 pm

Nejkratší nástupiště na tratích SŽDC mají 15 m, tj. zhruba na délku motoráku 810 (= 13 970 mm). V TT je to cca 125 mm.

Na přejezdu musejí být aspoň kříže. (Šířka 700 m, šířka ramena 90 mm, v TT je to 5,8x0,8 mm, výšku resp. úhel si odměř z vyhlášky 294/2015 Sb., značka A 32a.) A na zastávce na obou koncích perónu napravo od koleje označení, kde zastaví vozidlo obsazené osobami. Vypadá to takhle:

konec_zast.jpg
konec_zast.jpg (2.56 KiB) Zobrazeno 6982 krát



Rozměr tabulky je 600x400 mm a je na sloupku (většinou z trubky, ale může být i trámek) vysokém cca 2000 mm; v měřítku je to 5x3,3 mm resp. 16,7 mm.

A napravo od trati před ten propustek bych ještě dal tzv. pískáček, správně výstražný kolík, tj. návěst "Pískejte". (Správně má být min. 250 m před místem, kde se má začít dávat výstraha, ale v modelu se většina vzdáleností nedá dodržet.)

piskacek.jpg
piskacek.jpg (3.91 KiB) Zobrazeno 6982 krát


Dřív míval odrazky, dnes většinou už bez nich. Výška 1680 mm, šířka 140 mm (V TT 14x1,2 mm.) Může to být natřený dřevěný trámek nebo betonový sloupek (pak bude mít ty odrazky) nebo reflexní deska na sloupku z trubky.

Vidíš, že i na tak jednoduchém diorámatu můžeš jednoduše dosáhnout reálné železniční atmosféry hned několika předpisovými návěstmi.

Edit: Ještě mě napadlo, že minimální šířka silnice III. třídy nebo účelové komunikace je 4 m ~ cca 33 mm pro rychlost 30 km/h resp. 6,5 m ~ cca 54 mm pro rychlost 50 km/h.

Edit 2: Chybu ve výkladu přepisů SŽDC jsem opravil.
Naposledy upravil hank dne ned 21 říj, 2018 9:05 pm, celkově upraveno 1
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Diorama TT

Příspěvekod JiriKTT » ned 21 říj, 2018 8:59 pm

Pro upřesnění: Návěstidlo bílý obdélník s černým orámováním se jmenuje Konec nástupiště a používá se na zastávkách. Bílá tabule s červeným orámováním, případně doplněná o černá písmena Os, se jmenuje Místo zastavení a používá se ve stanicích. Většinou ji najdete tam, kde je při křižování potřeba označit vlakům místo zastavení tak, aby vzájemně nebránili příchodu cestujících k druhému vlaku. Podrobnosti najdete třeba v předpise SŽDC D1.
Naposledy upravil JiriKTT dne ned 21 říj, 2018 9:31 pm, celkově upraveno 1
TT, DR5000
JiriKTT
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř 12 led, 2011 7:25 pm

Re: Diorama TT

Příspěvekod hank » ned 21 říj, 2018 9:03 pm

Děkuji za upřesnění. Opraveno v textu. Mně už pokud jde o současné předpisy zřejmě ujel vlak... :oops:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Diorama TT

Příspěvekod Trainmaniak » pon 22 říj, 2018 9:15 am

Úplně jsem se ocitl o 20 let zpátky, kdy jsem se "vrátil" od kytary k modelům a začínal znovu. Stavěl jsem úplně stejným stylem. A to nemyslím nijak hanlivě. Člověk si to potřeboval osahat, tak zkoušel. Koberec, tempery apod. :-) Zde jeden z mých prvních počinů.

01.jpg

02.jpg

03.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1460
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Diorama TT

Příspěvekod hank » úte 23 říj, 2018 2:48 pm

TeroXmiX píše:Dobrý den,

začínám s modelovou železnicí a tak jsem si řekl, že si některé postupy vyzkouším na malé dioramě. Nedělal jsem jí podle žádné předlohy pouze podle své fantazie.
Musím říct, že mě to velice chytlo a těším se až se pustím do větší stavby.
Budu rád za Vaše názory i když prosím o shovívavost je to mé první setkání a zkoušení s kolejovou železnicí TT.

https://www.rajce.net/a15605843

Díky za shlédnutí.


Ještě mě napadlo, pokud jde o ten přejezd: Podívej se na K-report do sekce železničních přejezdů a prohlídni si pár fotek, ať vidíš, co by mělo být na přejezdu jinak.
https://www.k-report.net/discus/prohliz ... kuse=28-38
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Diorama TT

Příspěvekod bambulak » úte 23 říj, 2018 4:51 pm

Bych se nedivil, kdyby to byla jeho první a poslední práce zároveň :cry:
patláma TT paprťála
bambulak
 
Příspěvky: 79
Registrován: sob 25 bře, 2017 8:40 am

Re: Diorama TT

Příspěvekod Myšpulín » úte 23 říj, 2018 5:26 pm

bambulak píše:Bych se nedivil, kdyby to byla jeho první a poslední práce zároveň :cry:

Nevidím důvod, proč by měl s modelařinou končit. Že se zatím neozval může být způsobeno i jinými věcmi. Za mne, jak jsem psal, velmi dobré. To, co jsem vytýkal, až na tu skálu, byly jen logické drobnosti, které se více projeví na větším celku, ne na dioramě. Tady šlo o to to zkusit a výsledek je velmi dobrý. A o tom, že skály, ačkoli se dělají velmi často, jsou modelářsky někde dál, se ví, je tedy nutné se na ně více soustředit a více laborovat a pokusovat. Hank tím svým příspěvkem naznačil, že drobné detaily, jako návěsti (pro začátečníky to jsou ty značky, co ukazuje) pozvednou úroveň provedení ještě o level výše při minimální pracnosti. Trainmaniak ukázal, jak by ta cesta mohla vypadat, kdyby to byla polňačka. Takže proč končit?
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Diorama TT

Příspěvekod hank » úte 23 říj, 2018 6:52 pm

bambulak píše:Bych se nedivil, kdyby to byla jeho první a poslední práce zároveň :cry:

:roll:
Třeba je to student nebo pracující mimo domov, který má na zdejší fórum čas jen o víkendech... Poprvé sem napsal v neděli, teď je úterý a ty už z toho děláš dalekosáhlé závěry... :?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Diorama TT

Příspěvekod hopeter » úte 23 říj, 2018 7:00 pm

Taky nevidím žádný důvod co by mělo začínajícího kolegu odradit. Nebál se ukázat co vyrobil. Dostalo se mu poučení a připomínek co udělat příště lépe , co doplnit nebo opravit a může se směle pustit do něčeho většího jak sám naznačil.
Myslím, že v tomto případě zafungulovalo vše jak by mělo.
Na poprvé to máš hezký a vítej zde. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Diorama TT

Příspěvekod Ivan » stř 24 říj, 2018 3:40 pm

Termomix: prvotina pěkná, já bych ještě natřel kolejnice zboku. Na fotce sice vypadají jako brunýrované, není to podle mne ono, hlavně svítí ty spojky. Držím palce do další činnosti!
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1686
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Diorama TT

Příspěvekod TeroXmiX » pát 26 říj, 2018 9:09 am

Dobrý den,

všem děkuji za reakce, názory, tipy a rady :-) Jak píšete dlouho jsem nereagoval kvůli pracovní vytíženosti. Určitě si do další stavby vaše rady vezmu k srdci. :-) Rád bych se ještě zeptal od jaké značky/výrobce používáte trávu. Připadá mi, že to co jsem udělal já nevypadá až tak realisticky. Jinak co se týče přejezdu tak vím, že se mi moc nepovedl, ale moc jsem s tím nevěděl rady. :-D Skálu jsem tam zkusil a uznávám, že výsledek poměrně pokulhává. :-D

Jinak po Vánocích se chystám pustit do vetší stavby kolejiště. Předpokládám, že podle možností s místem budu mít základovou desku cca 180cm x 120cm s čímž se dá už celkem pracovat. Tak sem rád přidám plány kolejišť a rozvržení stavby. Protože čím víc názorů tím lepší výsledek.
TeroXmiX
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 01 říj, 2018 12:19 pm

Re: Diorama TT

Příspěvekod emis-cz » úte 30 říj, 2018 6:38 pm

Já bych doporučil foliáže. Výborně se s nimi pracuje. Jen to není úplně levná záležitost, ale co u železničních modelů je, že?
emis-cz
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát 26 led, 2007 6:43 pm

Re: Diorama TT

Příspěvekod Trainmaniak » úte 30 říj, 2018 6:52 pm

Asi je to profláknutý, ale začátečníkům pro inspiraci si dovoluji nabídnout něco ze své zahrádky: http://www.trainmania.info/diorama.html :)
Doporučuji začít od konce stránky, tam je totiž začátek. :-) V textech je i něco postupů a použitých materiálů.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1460
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník