Stropní stahovací systém kolejiště

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Stropní stahovací systém kolejiště

Příspěvekod Zata » stř 19 zář, 2018 7:06 am

Ahoj,
začal jsem se stavbou základní desky svého kolejiště která má rozměry 260x158cm. Jedna kratší strana bude u zdi, zbytek ze všech stran přístupný. Problém je, že bych potřeboval celé kolejiště mít stahovací od stropu. Buď nějaký systém kladky nebo kladka+nějaké koleje na zdi (u té kratší strany kolejiště, která bude u zdi). Nemáte někdo inspiraci na něco, aby to rozumně vypadalo? :wink:
Díky.
Zata
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 12 čer, 2018 7:39 pm

Re: Stropní stahovací systém kolejiště

Příspěvekod Trixt » stř 19 zář, 2018 7:35 am

Něco podobného (252x101 cm) jsem řešil viz. http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=11470&start=105 (asi tak uprostřed stránky a dále). Jenom si myslím, že šířka panelu 158 cm je na tento princip (kotveno letmo na jedné straně) dost problematická. Druhým problémem je pak přístup k zadní části kolejiště. I těch mých 100 cm je na natahování ke stěně dost náročné, pokud v té poloze musím setrvat déle. Naštěstí se o panel mohu bez problému opřít.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Stropní stahovací systém kolejiště

Příspěvekod Tomas Lebeda » stř 19 zář, 2018 8:31 am

Domnívám se, že právě ten Trixtův systém už v tomto případě nelze použít. Byl by příliš masivní.
Řešením by zřejmě byly kladky a naviják s aretací umístěný na zdi pro vytahování pod strop,
nebo sklápění, pokud nevadí, že v to bude zabíhat cca 0,5m do prostoru.
V každém případě bude muset být rám dost tuhý.
Taky jsem z prvu o takovém způsobu přemýšlel.
Nakonec jsem ale zvolil menší stálé kolejiště, které nemusím nikam vytahovat a jsem rád.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Stropní stahovací systém kolejiště

Příspěvekod Trixt » stř 19 zář, 2018 9:28 am

Ono to vytahování, Tome, má i malé výhody. Když něco potřebuji udělat zespodu, kolejiště si zvednu kam potřebuji a hurá do práce bez plazení se pod kolejištěm. ;) Je ale pravda, že i já ho mám stejně teď pořád ve spodní pozici, jen občas ho zvednu. Jako například včera, když jsem přilepil výhybku (stalo se mi to poprvé a doufám, že naposled) a po zaschnutí mě došlo, že jsem neudělal otvor pro strunu přestavníku a musel jsem se pustit do opatrného dlabání zespodu. :(
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Stropní stahovací systém kolejiště

Příspěvekod Zata » stř 19 zář, 2018 11:00 am

Máš to moc hezké. Něco takového právě hledám. S tím rozdílem, že bych to měl o 90° otočené, tzn. při délce 260 cm by ta konstrukce musela být opravdu velmi fortelná. Škoda. Proto bych asi ten druhý konec musel mít též nějak zavěšený. Výhodou je, že v normální pracovní výšce mohu dolu přidělat nohy, které by sloužily jako podpěry. Po vytažení bych je oddělal. Tím že doma máme málo místa a 3 kočky, zdá se mi to "uklizené" u stropu jako nebezpečnější a nejskladnější řešení.


Trixt píše:Něco podobného (252x101 cm) jsem řešil viz. http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=11470&start=105 (asi tak uprostřed stránky a dále). Jenom si myslím, že šířka panelu 158 cm je na tento princip (kotveno letmo na jedné straně) dost problematická. Druhým problémem je pak přístup k zadní části kolejiště. I těch mých 100 cm je na natahování ke stěně dost náročné, pokud v té poloze musím setrvat déle. Naštěstí se o panel mohu bez problému opřít.
Zata
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 12 čer, 2018 7:39 pm

Re: Stropní stahovací systém kolejiště

Příspěvekod BohousP » stř 19 zář, 2018 11:11 am

Já jsem něco podobného řešil v roce 1983. Obrázky nemám, jediná fotka (těsně před likvidací) je zde: http://www.masinky.info/2014/06/adios-kolejiste/. Čtyři ocelová lanka ke stropu, tam kladky, které vedly lanko k zadní zdi za kolejištěm. Opět kladky a lanka šla dolů. Vždy dvě a dvě byly spojeny do jednoho a zbývající pokračovaly k podlaze, kde (za dalšími dvěma kladkami) byl naviják poháněný do pomala zpřevodovaným motorem. Ovládání tlačítky, hlavní vypínač na klíček. Po spuštění leželo kolejiště na jedné straně kouskem na skříňce, na druhou stranu jsem vyrobil dřevěnou kozu stejné výšky, ale tu jsem nakonec vůbec nepoužíval. Stačily lanka. Pod kolejištěm byla válenda, na které přes 20 let spával syn. Dobře se z ní opravovalo zespodu. Pokud bylo potřeba něco dělat ze zadní strany, při spouštění jsem kolejiště ručně odtlačil cca o půl metru od zadní zdi a podložil.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Stropní stahovací systém kolejiště

Příspěvekod zdeno » stř 19 zář, 2018 12:17 pm

Kdysi davno, jeste za komunistu jsem videl kolejiste preklapeci, teda rozdelene v polovicke a ta jedna polovicka se preklapela nad tu druhou. Byly pouzite panty ze dvirek na sopu, ktere se v postredku ohnuly o 90 st. a tak vznikl prostor mez dvema plosinama nad sebou. Pochopitelne vzadu muselo byt neco, o co se ta preklapena polovicka oprela.
Co jsem ocenoval, bylo to, ze nemuswl sklizet cele kolejiste, ale vlaky presunul do te pevne casti. Taky manipulace a opravy byly bez chyby, vsude dosahnul.

Tvar pantu:
pant.JPG
pant.JPG (3.45 KiB) Zobrazeno 6678 krát
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Stropní stahovací systém kolejiště

Příspěvekod Trixt » stř 19 zář, 2018 8:20 pm

Zata píše: ... Výhodou je, že v normální pracovní výšce mohu dolu přidělat nohy, které by sloužily jako podpěry. ...

Také jsem zvažoval sklápěcí nohy, ale konstrukce se ukázala natolik bytelná, že nohy nejsou zapotřebí. U tebe by skutečně nohy musely být a i lanka v přední části.

Jinak pokud bys měl kolejiště zavěšené na 4 lankách, jak měl BohousP, a přitom máš doma místo, aby panel stál na zemi a vytahování je tam jen kvůli kočkám a občasné potřebě více místa, pak bych vždy kolejiště postavil na zem na nohy. Ty mohou být sklápěcí se zajištěním. Lanka by byla oddělávací a sloužila by jen pro vytažení panelu ke stropu. Kdyby kolejiště viselo jen na lankách a nebylo ukotveno pevně ke stěně nebo nestálo na zemi, určitě by ti kolejiště neustále uhýbalo pod rukama.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Stropní stahovací systém kolejiště

Příspěvekod Zata » čtv 20 zář, 2018 6:16 am

Pánové, děkuji za nápady a rady. Díky vám jsem přišel na docela pěkný systém co nabízí firma Thule pro zavěšení autoboxů, surfů apod. Nosnost 100kg. Jelikož mi v garáži na zemi překáží ještě autostan, nakonec možná objednám tyto systémy dva :wink: Podle toho, jak budu s prvním spokojený. Každopádně se jedná o čtyři lanka a stahovačku. Jakmile bude kolejiště spuštěno do pracovní výšky, půjde na nožičky. Ještě mě napadlo, že bych po té straně co bude u zdi mohl udělat dvě kolejnice, aby se to "kinklalo" co nejméně.
Zata
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 12 čer, 2018 7:39 pm

Re: Stropní stahovací systém kolejiště

Příspěvekod Trixt » čtv 20 zář, 2018 7:08 am

Držím palce, ať se zadaří. :)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Stropní stahovací systém kolejiště

Příspěvekod hopeter » čtv 20 zář, 2018 8:35 am

Mohl bych poprosit o odkaz na ten systém Thule ? Díky.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Stropní stahovací systém kolejiště

Příspěvekod Miloš_P » čtv 20 zář, 2018 9:26 am

Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Stropní stahovací systém kolejiště

Příspěvekod Radek Strnad » čtv 20 zář, 2018 12:54 pm

KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Stropní stahovací systém kolejiště

Příspěvekod Zata » sob 22 zář, 2018 7:24 pm

Ano, to jsem myslel. Bud se osvedci, nebo pujde do garaze na stan :D

Zata
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 12 čer, 2018 7:39 pm


Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků